Disputa Cristoiu-Badea continua. Cristoiu ii reaminteste ca e platit sa injure, iar Badea il face penibil

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 5:00 Revista Presei | Radio TV


Scandalul izbucnit in trustul Intact intre Ion Cristoiu si Mircea Badea a continuat si marti seara cu un nou episod. 

Ion Cristoiu l-a atacat din nou pe Badea, la sfarsitul editorialului sau din Jurnalul National, spunand ca "mogulul il plateste pentru altceva" decat sa citeasca presa si s-o comenteze.

"Urmarind asa-zisa revista a presei, facuta la Antena 3 de Mircea Badea, am devenit invidios. Sa primesti o caciula de bani pentru a povesti seara de seara cum ai baut tu o bere cu baietii si cat de buna era fleica dinainte, cum sforai si cum ai o scurgere de care e vinovata viata pe Pa­mant inseamna ca mogulul te plateste pentru altceva decat sa citesti presa si s-o comentezi. Altfel l-ar angaja pe Ogica sa faca revista presei. Ar povesti mult mai bine decat Mircea Badea, s-ar multumi cu bani mai putini si, mai ales, nu l-ar durea capul dupa primele randuri citite", scrie Cristoiu.

Mircea Badea a reactionat in emisiunea "In Gural presei" de marti seara" spunand ca "maestrul Cristoiu" scrie din ce in ce mai prost si nu se mai oboseste nici sa citeasca ce scrie acesta. Realizatorul tv a respins acuzele lui Cristoiu si il provoaca pe acesta sa-si arate audientele emisiunii sale "Zig zag" pentru a vedea cine primeste bani de pomana.

Scandalul dintre cei doi fosti prieteni si angajati ai trustului Intact a izbucnit dupa ce Ion Cristoiu a realizat duminica un interviu cu Elena Udrea pe care Mircea Badea l-a ironizat in aceeasi seara. Cristoiu a reactionat marti intr-un editorial publicat in Jurnalul National in care il acuza pe Badea ca injura la comanda si ca "sedea pe canapea si-si mirosea subtiorile". Badea i-a raspuns pe blogul sau ca "macar nu primesc ordine sa pup in cur".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6325 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Badea vs Cristoiu (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:00)

    Mircea Ion [anonim]

    Cristoiu n-are caracter dar e un ziarist bun, scrie bine. Badea n-are nimic, e un zero.
    • -2 (4 voturi)    
      coada de topor Badea (Vineri, 3 iulie 2009, 18:14)

      yorik [anonim] i-a raspuns lui Mircea Ion

      ZERO este putin spus.Este un marlan jalnic si puturos,da dovada de infantilism cronic si de multe ori cred ca are ceva si la tartacutza . Nu a fost in stare sa urmeze o meserie conforma cu pregatirea pe care o are (?) si care crede ca a fi coada de topor este o meserie.Cat de curand va primi un picior in spate de la stapanul sau.Nu sunt fan Cristoiu care are si el bubele lui dar diferenta dintre cei doi este uriasa !
      • 0 (0 voturi)    
        alooo (Luni, 6 iulie 2009, 7:44)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui yorik

        vezi ca, in ultimele 2 decenii, sute de mii de romani au trecut la alta meserie decat cea invatata initial! ca atare, cauta alte "argumente"!
    • 0 (0 voturi)    
      COMUNIST esti (Marţi, 7 iulie 2009, 17:07)

      DAN [anonim] i-a raspuns lui Mircea Ion

      presupun ca esti fost comunist. badea e zero?uite unde a ajuns singur fara ajutor de la parinti bogati si fosti sau actuali comunisti
  • -5 (9 voturi)    
    Nu-i inteleg (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:06)

    Pantera Roz [utilizator]

    Badea nu a facut decat sa se mire,ca multi altii,de virajul in atitudine al lui Cristoiu.Care are revelatii bruste vis-a-vis de competentele politice ale EBEI si ale lui Nutzi.Ma rog,e treaba lui.Dar a reactionat disproportionat la ironia lui Badea,chiar mitocaneste(chestia cu subtiorile e gretzoasa,pe bune).Badea nu e un sfant,dar si Cristoiu are un orgoliu exagerat,prea se considera de neatins.De aici porcaiala care nu le face cinste.Sper s-o lase balta amandoi cu circul asta.
    • +1 (3 voturi)    
      I se potriveste (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:09)

      Muribundu [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      O fi reactionat mitocaneste cum zici..problema este ca asocierea lui badea cu mirositul subtiorilor este perfect la obiect. Chiat badea ne-a aratat in multe ocazii ca nu are limite in a-si arata dezimvolt apucaturile de maidan. Aruncarea cu pantofii, mirosirea lor, ruperea tricoului care iesea de sub camasa, toate astea in direct in fata camerelor........Deci imaginea cu mirositul nu i-ar fi chiar straina, nu are de ce sa se supere pe ipocritul cristoiu..
      • -1 (3 voturi)    
        despre tziganie.... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:19)

        dinel [anonim] i-a raspuns lui Muribundu

        Nu as fi mirat daca intr-o buna zi,intr-o continuare "fireasca" a tiganiilor facute in studioul canalizarii A-3,rromul Badea isi va da pantalonii jos ptr a arata ca nu are pene pe fund !
  • -6 (12 voturi)    
    CIRC! (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:17)

    anamaria [anonim]

    Cu acest vocabular o concurati pe Nikita! Mai ramane sa apareti la OTV! Badea,ignora-l pe martalog!
  • +1 (7 voturi)    
    Cristoiu (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:29)

    ralf [anonim]

    Ca si mine Badea a fost socat de intoarcearea de 180 grade a lui Cristoiu. De la atacuri permanente la tot ce inseamna Basescu si anturaj la fascinatia fata de "personalitatea Elenei Udrea", la admiratia fata de inteligenta Elenei Basescu (prima oara am crezut ca maestrul face misto, greu mi-am revenit dupa aia) si recent la articolele de aparare a lui Ridzi-Pitzi in fata atacurilor presei nemiloase ....
    Ceva nu este in regula, un om normal nu trece asa brusc sa pupe unde a scuipat ieri. Iar Badea si-a exprimat aceasta mirare. Reactia penibila a lui Cristoiu imi intareste opinia ca la mijloc este un santaj de vreun fel la care a fost supus Cristoiu.
    • +8 (8 voturi)    
      Cristoiu & Badea (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:14)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui ralf

      Dupa cum se vede, nu se schimba nimic in Romania, generatiile se irosesc una dupa cealalta (desi cei doi preopinenti fac parte din generatii amplu distantate), prostia si prostiile se perpetueaza in toate domeniile, media fiind evident cea mai vizibila publicului.
      Amandoi sunt penibili : Cristoiu, un "maestru" al truismelor de "2 lei", strans cu usa de conditia economica din ce in ce mai precara si un viitor incert, este evident dispus (cum a fost mereu, de pe timpul Scanteii Tineretului) la orice compromis cu vaga pastrare a aparentelor; Badea, un supra-expus mediatic, vehement fara cauza de cele mai multe ori si catranit mereu din start este pe cale sa se rateze profesional in buna traditie damboviteana; putina naturalete si oarece bun simt conferite mai mult de varsta si de educatia de acasa, sunt estompate din ce mai gros de zonele jurnalistice dubioase in care se arunca cu aplomb demn de cu totul alte cauze.
      Acestia sunt formatori de opinie ????
      Trista tara si fara viitor ....
  • +5 (7 voturi)    
    Cine stie, cunoaste (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:22)

    bigradu [anonim]

    Cristoiu a avut anii lui in care a trebuit sa pupe mana mogulului si sa-l injure la comanda pe Basescu si gasca lui. Deci stie el ce stie cand spune ca Badea este platit mai mult ca sa injure pe cine trebuie si mai putin sa faca revista presei.
    Pai mai trebuie sa spuna de Gadea, Ciutacu, Radu Tudor, Dana Grecu, Gabriela Vranceanu Firea, etc. Toti de acolo isi iau banii doar ca sa injure pe Base, indiferent de ce face marinaru'.
    Cred ca este bine si absolut normal sa i-o tragi lui Base atunci cand greseste, dar cand nu, ar fi bine sa-i pe altii in colimator ca sunt destui. Pentru ca altfel devin plictisitori.
    Si apropos: daca il inviti pe Ciuvica si pe Rosca Stanescu nu poti pretinde ca asiguri opinii independente si nepartinitoare. Dar pana la urma pe mogul nu-l intereseaza echidistanta si independenta, ca de ... PE BANII LUI ...
    • 0 (6 voturi)    
      Si eu il injur pe Base, cine ma plateste? (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:54)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      "acolo isi iau banii doar ca sa injure pe Base, indiferent de ce face marinaru'. "

      Si marinerul e si usa de Biserica si nu le da zilnic cate un motiv de injurat, nu?

      Nu stiu cum sa zic dar si eu il injur pe Basescu fara sa ma plateasca nimeni, si nu vreau sa enumar aici motivele.

      Cert e ca Badea are dreptate -- mai bine sa fii platiti sa injuri decat sa fii platit sa pupi in cur, nu crezi?
      • +1 (1 vot)    
        si eu il injur pe Base, cine ma plateste? (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:38)

        Musette [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Citez: 'Cert e ca Badea are dreptate -- mai bine sa fii platiti sa injuri decat sa fii platit sa pupi in cur, nu crezi?'
        Raspuns: Este acelasi lucru, la fel de netrebnic esti, caracterul la fel de josnic il ai cand faci asa ceva. Nuantele in asemenea situatii nu au rost, tot un mercenar - tonomat esti, adica unul care face ceva numai pt bani. Mai trebuie sa ai simtul masurii si sa stii cand sa te opresti. Cristoiu s-a oprit, Badea (si toti cei ca el) continua sa marsaluiasca 'bataios' pana peste limitele bunului simt.
      • 0 (2 voturi)    
        Badea (Miercuri, 1 iulie 2009, 20:18)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Adevarul este ca Badea este platit sa le faca pe amandoua
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo tata ! Asa e (Luni, 9 iulie 2012, 1:01)

      Tebulescu [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Prea bine zici, toti sunt niste aserviti(au fost) lu' Felix. La sfarsit mai ales mi-ai dat dreptate intr-o disputa avuta pe " feisbcu " lu' Razvan Dumitrescu de la A 3,respectiv la emisiunea Subiectiv. Eu am postat acolo un comentariu in care descalicam atitudinea asta fatisa pt usl si anti Base si supuneam ca o televiziune tre' sa fie ECHIDISTANTA. O telespectatoare fidela a Antenelor spunea exact ce ai spus tu in ultima propozitie. Iata ce scria distinsa " Dana Voicu ‎@ conu... unde scrie ca o televiziune privata trebuie sa fie impartiala?.. mai mult.. asta se aplica numai la antena? sau.. B1 este deja cea mai impartiala?.. cate vreme nu e pe banii tai .. poate sa spuna ce crede ea " Eu facusem referire in acel coment ca si cei de la B 1 fac politica pdl si a lui Base. Deci...mare adevar ai grait.
  • +3 (5 voturi)    
    nu-i asa (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:27)

    touretul [anonim]

    nu sunt un fan Badea, dar ma amuz la emisiunile sale desi evident e platit sa faca gherila media. aici insa Cristoiu e cel care a gresit, exprimandu-se violent si vulgar in necunostinta de cauza. si totul nu a inceput de la Udrea ci de la editorialul penibil al lui Cristoiu publicat in doua serii pe tema "de ce am votat cu Elena Basescu" in care Cristoiu s-a dus exact in cap cu o argumentatie ridicola. iar Badea a fost cat se poate de voalat. Pe urma Cristoiu a recidivat cu inca o penibila disculpare a lui Ritz, sau cum dracu o cheama. alta tampenie! abia apoi a urmat Udrea si evidentul angajament al lui Cristoiu pe post de limba lui Basescu. Cristoiu nu este un mare jurnalist si nu a fot niciodata. singur a recunoscut ca in munca de teren se impiedica de omul de la poarta. iar ca si comentator politic, toate argumentele lui trasnesc a falsitate. asa era si la Gadea in emisiune, asa e si acum.
  • +1 (3 voturi)    
    Omul s-a plictisit (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:33)

    johnny [anonim]

    S-a plictisit sa-l tot injure pe Base (chiar el a spus-o), de altfel si eu sunt plictisit peste cap, nu m-am uitat la Sinteza Zilei, nu ma mai uit nici la Badea.
    Badea nu e platit de nimeni, pur si simplu si-a unit fortele cu Gadea si Ciutacu sa vada daca pot da jos un presedinte (intr-un fel a spus-o si el - "daca in 2004 serviciile secrete au dat jos un presedinte sa vedem daca acum presa poate face acelasi lucru)
  • +2 (2 voturi)    
    Cristoiu si-a cam schimbat viziunea (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:12)

    FLORIN [anonim]

    Am vazut emisiunea cu Udrea si am ramas masca ce prietenos era cu ea. Urmarind scandalul Ritzi te pune pe ganduri...
    • +1 (1 vot)    
      Emisiunea cu Udrea.... (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:58)

      Tica [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Inseamna ca n-ai vazut emisiunea in care era invitata aia mica a lui Base, acolo mingi ridicate la fileu la greu si laude cu carul - emisiunea cu Udrea chiar a fost decenta pe langa aia cu aia mica.
  • 0 (0 voturi)    
    reclama (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:14)

    bedexe [utilizator]

    totul e doar un circ care sa atraga atentia asupra trustului lui Felix, mai castiga si el de pe urma otevizarii.

    folositi-va mintea si nu mai stati pe jurnale de stiri.
  • +1 (1 vot)    
    ????????? (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:33)

    dan [anonim]

    tonomatele sintezelor de tot felul s au incaierat???au vazut ca nu reprezinta nimic in presa!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Disputa Cristoiu -Badea (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:44)

    Dima [anonim]

    Aceasta nu-i o disputa intre cei doi!! Este inceputul sfarsitului acestui om de nimic dan voiculescu!! Nu are in trust decat nulitati ca : ciutacu, gadea, badea, firea,radu, grecu etc!! Cand mai vezi in emisiuni aseleasi figuri de trista amintire ca ciuvica , stan etc., ai o imagine concreta ca trustul este pe duca!!! Nu poti sa compari un elefant cum este Cristoiu ,cu un tantar ,fara minte ca badea!!!! Dar bine ar fi sa dispara toti, in frunte cu dan viculescu si lucrurile se vor normaliza!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      endloesung (Luni, 6 iulie 2009, 7:51)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Dima

      ia sa fie base un presedinte de bun simt, eficient si devotat tarii, sa vezi daca-l mai ataca cineva (cu succes)! ca asa cum e acum, il ataca absolut orice om normal la cap si la obraz, ziarist sau nu, amice! chiar ca trebuie sa fii prost gramada sau vandut ca sa iei partea unui dobitoc sinistru cum e acest basescu! Doamne, cat il regret pe batranul Paler...
  • -1 (3 voturi)    
    disputa Cristoiu - Badea (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:26)

    Musette [anonim]

    De la inceput precizez ca ma plasez pe partea d-lui Cristoiu, care reprezinta ceva pt inceputurile presei scrise postrevolutionare. Ref. la disputa cred ca Badea, acest 'clovn' ce prezinta o asa-zisa revista a presei, nu reprezinta decat 'sindromul nulitatii care a inceput sa creada ca, in apogeul carierei sale, poate sa-si permita orice' mai ales daca si banii sunt pe masura prestatiilor. Sincer, a pierdut simtul masurii! Eu il regret pe Mircea cel din emisiunile cu Teo, formau un cuplu placut si deosebit. Acum, alaturi de Gadea, Firea, Stan, Ciutacu, Radu Tudor sau Dana Grecu, si-a 'adus aportul' la politica promovata de Felix Voiculescu, patronul care ii si remunereaza in functie de cat de virulenti 'anti cineva sau ceva' sunt. De 2 ani au devenit chiar plictisitori pt ca a fi tot timpul anti Basescu, sustintuti de aceiasi si aceiasi invitati, la fel de 'impartiali', creaza nu dependenta ci lehamite. Cat despre Ion Cristoiu, cel care a facut parte din acest 'comando de gherila' de la Antenele lui Felix Voiculescu, cred ca a simtit ca totul are o limita si ca nu mai poate continua sa-si desavarseasca imaginea de 'tonomat'. E totusi o valoare in domeniul mass media, chiar daca uneori caracterul i-a jucat feste. A nu se uita ce ziare a pus pe picioare si le-a imprimat forma si fondul de presa moderna, dinamica si incitatoare. Badea nu are dreptul sa-l judece pe Cristoiu, diferenta intre ei e prea mare.
  • 0 (2 voturi)    
    maestrul cameleon,spalator de portocale (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:42)

    privitor [anonim]

    jurnalul n,n-aveti cu ce texte umple ziarul,de-l "suprasolicitati" pe acest maestru cameleon? sau e platit la nr de caractere contra mogulului si aliantei sale?decat texte otravite de la el, mai bine luati texte de la copii I-IV.ar fi curate si de viitor,fata de cele ale acestui manip_ulator,imbatranit in rele.

    ps.
    pe linga faptul ca "spala portocale" pe fata,a devenit si toxic intern,atacand suburban direct, ceilalti luptatori din curtea mogulului.actioneaza ca si diversionistii profesionisti(la comanda) din interior si spatele frontului(ca viermele din marul cel frumos)!
    d-nu mogulu ce mai astepti?vrei,prin atacurile sub centura, sa-ti strice din interior tot "marul" cel frumos?
  • +3 (3 voturi)    
    Mircea Badea are dreptate (Miercuri, 1 iulie 2009, 22:49)

    ioba [anonim]

    Nu a primit ordine sa pupe in .... O face de placere.
  • 0 (2 voturi)    
    Oricine... (Vineri, 3 iulie 2009, 11:24)

    Ionut [anonim]

    injura pe cel/cei care sunt la putere (politicieni, partide politice) are parte de multumirile mele.
    De jurnalisti care pupa in cur alesul zilei sunt satul, am avut din astia prea multi inainte de revolutie. Bravo Badea.
  • +1 (1 vot)    
    cristoiu si badea (Duminică, 5 iulie 2009, 15:12)

    doina [anonim]

    il urmaresc de f mult timp pe badea si relateaza foarte la obiect evenimentele zilnice ,nu cred ca este platit regeste de mogul ,cristoiu este renumit prin intoarcerile la 180 de grade . ma mir ca nu-i este rusine. se crede mare jurnalist si analist .nu este.acum loveste in badea deoarece stie ca are f multa audienta iar lui basescu nu-i convine ca este o tribuna de unde il poate ataca foarte bine .cred ca asta este adevaratul motiv . cristoiu acum il pupa pe basescu si toata camarila lui.astia sunt bosorogii trebuie eliminati din viata publica deoarece o sa-i distruga pe cei tineri.sunt extraordinar de parsivi .
  • +1 (1 vot)    
    gaina care naste pui vii (Duminică, 5 iulie 2009, 22:21)

    eugen [anonim]

    imi amintesc doar de imaginea lui octavian paler la emisiunea sinteza zilei ca nici macar nu se uita catre dl Cristoiu. spunea atat de mult...
  • 0 (0 voturi)    
    maistre (Vineri, 10 iulie 2009, 13:50)

    popescu mihai [anonim]

    Maistrul Cristoiu sa faca presa la Gagesti deoarece poate acolo nasc gainile pui vii.
  • 0 (0 voturi)    
    Mila (Vineri, 11 decembrie 2009, 0:04)

    vai de capul tau badea [anonim]

    Cum sa nu-ti fie mila de saracu' badea , o face el katerink si circ pe post pt audienta dar e rusinos sa vezi cat de jos se coboara pt niste bani in plus