Liviu Dragnea la RFI: Democrat-liberalii sunt cam nervosi si fac declaratii razboinice

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 11:07 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PSD Liviu Dragnea a afirmat, intr-un interviu pentru RFI, ca democrat-liberalii sunt "cam nervosi" si fac "declaratii destul de razboinice". Liderul social-democrat a caracterizat relatia dintre PSD si PD-L ca fiind "destul de rece", prognozand ca ea va deveni "mai incordata" pe masura ce se apropie alegerile prezidentiale.

"Relatia dintre PSD si PDL este destul de rece. Poate ar trebui sa ne gandim serios cum trecem vara si toamna asta. Cu cat se apropie termenul alegerilor prezidentiale, probabil ca relatiile pot deveni mai incordate. Nu se pune problema sa plece unii sau altii. Indiferent care pleaca, pica Guvernul”, a declarat Dragnea.

„Nici noi nu excludem o eventuala restructurare, dar eu cred ca nu asta rezolva problemele cu care se confrunta Romania acum. Nu stiu cine ne poate trimite pe noi la plimbare. Daca PSD iese din Guvern, pica Guvernul, pentru ca noi discutam aici despre jumatate din Guvern si nu cred ca poate sa mai stea un Guvern cu sustinere parlamentara de 30 si ceva la suta. Nu stiu cine pe cine trimite la plimbare. Cred ca sunt declaratii destul de razboinice, sunt cam nervosi colegii din PDL", a spus vicepresedintele PSD.

Declaratia lui Dragnea a fost la cateva zile dupa ce secretarul general al PDL, ministrul Dezvoltarii, Vasile Blaga, afirmase ca ar fi necesara o restructurare a Guvernului in perioada urmatoare.

Blaga declarase ca exista "mai multe PSD-uri" si ca unii social-democrati vor sa colaboreze in continuare cu PDL, dar exista si altii care stiu ca impreuna cu Mircea Geoana "pierd totul in partid".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1209 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Va aduceti aminte de liberali ? (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:31)

    Costache [anonim]

    "nu cred ca poate sa mai stea un Guvern cu sustinere parlamentara de 30 si ceva la suta"

    Tariceanu a avut sustinere "pe fata" de 20% si ceva. Precedentul exista.
    • -4 (12 voturi)    
      nu e chiar asa (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:50)

      Karol [anonim] i-a raspuns lui Costache

      La liberali treaba a mers pt ca nu aruncasera cu injurii de jur imprejur. Acum situatia este diferita.

      Cu doar 30% nu ar putea rezista un guvern PDL, au fost prea ingamfati si au scuipat spre toate partidele, nu ii sustine nimei in afara de Vadim.

      Cu doar 30% nu ar rezista nici un guvern PSD caci nu aproba Base un prim ministru PSD.

      Deci daca iese unul din fratii fesenisti suntem blocati clar!
      • +5 (13 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:06)

        elelna [anonim] i-a raspuns lui Karol

        Liberalii nu au aruncat cu injurii de jur imprejur, ci doar cu voturi impotriva ridicarii imunitatii lui Nastase, si altele asemenea. Votati PNL!
        • -2 (10 voturi)    
          Da (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:50)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui elelna

          Asa am facut si asa voi face, votez PNL.
          • -3 (9 voturi)    
            si eu (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:07)

            max [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            tot PNL
            • -2 (6 voturi)    
              Si eu ! (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:03)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui max

              Cu toate ca si acolo sunt multe multe frunze uscate...
              • 0 (0 voturi)    
                Si eu (Duminică, 2 august 2009, 23:13)

                Madalinux [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                Cu toate frunzele uscate de acolo...sunt mult peste banditii pedelei
    • -1 (9 voturi)    
      Nu exista nici un precedent... (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Costache

      Tariceanu a guvernat cu sustinerea PSD-ului.
      Boc nu poate guverna...pt ca nu-l sustine nimeni.
      Daca pleaca PSD...gata si Guvernul. Oricum...ar trebui unii sa plece...ori PSD ori PDL...pt ca e evident ca nu merge si mai mult rau fac asa. Plus ca...in afara de dorinta de a fura...nu mai au nimic in comun partidele astea 2.
      A...scuze..mai au ceva in comun...locul de unde au plecat amandoua...adica din FSN.
      • +2 (8 voturi)    
        noul FSN (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:04)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Traiasca si sa se intareasca in veci alianta PSD PNL in jurul celor mai curati oameni: Adrian Nastase si Dinu Patriciu
        • 0 (4 voturi)    
          Bugetar (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:12)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui cristian

          Tu cu siguranta esti bugetar, vezi ca 7% din voi isi iau salariul de la conu' Patriciu.
      • -1 (3 voturi)    
        adevaratul punct comun (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:05)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu te bucura degeaba, ca toate partidele (inclusiv PNL) au plecat din PCR (si cam multi PNL-isti de marca din Securitate).
        • +2 (2 voturi)    
          Da am zis eu ca nu-i asa? (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:02)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui vasile

          Vorbeam doar de PDL si PSD...insa daca e sa vorbesc si de PNL...cam acelasi lucru am de zis.
          In afara de cativa oameni...toti sunt la fel...cel putin toti de peste 50 de ani (ma refer la oameni din toate partidele)
          Astia tineri sunt mai curati cat de cat...dar avand in jurul lor numai exemple din astea...e cam clar in ce directie merg si ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Macar sa plece (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:39)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Costache

      sa se caqlrifice odata situatia. Asa pdsr-ul e si la guveranare consumand fondurile si in opozitie pentru campanie electorala. Poate astfel scapam de partidul cleptocomunistilor. Dupa asta ne putem socoti si cu alte partide.
      • 0 (4 voturi)    
        fonduri (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:10)

        Relu [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Deocamdata vedem ca pdl-icii au tocat si toaca fondurile pentru campanie. Ai auzit de Ridzi? Da de Udrea?
        • +2 (6 voturi)    
          Eu am auzit de ele (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:02)

          Un roaman anonim [anonim] i-a raspuns lui Relu

          Dar tu ai auzit de Vanghelie? Si asta face campanie pe bani publici de vreo trei mandatesi nu pateste nimic nici cand incalaca clar legea distribuind telefoane mobile.Cat despre guvern as vrea si eu sa vad cum au folosit fondurile "excelentii" ministri pedeseristi, ca paote mai punem de cateva comisii. Nu ma refer la singurul de acolo care nu oprea are ce cauta in pdsr, Cristian Diaconescu, de altfel marginalizat. Cat despre d-na Andronescu, care si-a spalat majoritatea pacatelor in ochii mei, de ce e tamponata de propriu partid exact atunci cand face un lucru bun? Asa ca lasati-o mai moale fedesenarilor, asa cum a declarat liderul vostru Vanghelie, voi sunteti mult mai buni la furat fonduri pentru ca e mai greu sa fiti dovediti. Inclusiv pentru faptul ca hotii striga hotul. Si am sa va repet pana intelegeti. Nu sunt nici fan Basescu, nici fan PDL sau PNL sunt doar un dusman neimpacat al partidului lui Vanghelie si orice aliat e bun in lupta conta lui.
    • 0 (2 voturi)    
      Da - da' n-are (Radio Erevan) (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:01)

      Strange [utilizator] i-a raspuns lui Costache

      Trebuie sa ai cate ceva in tartacutza sa poti asa ceva insa.
  • +4 (6 voturi)    
    . (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:49)

    radukku [utilizator]

    v-am mai zis. PD-L+UDMR+minoritati+fugari din PSD si PNL. Fara fugari aceasta alianta ar avea 217. Ar avea nevoie de 236 de parlamentari. Credeti ca nu vor gasi 19 politicieni avizi dupa putere?
    • -2 (4 voturi)    
      Nu... (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Pt ca PD-L-ul e un partid cu un viitor sumbru. In maxim 8 ani va inceta sa mai existe...si nu-i vad prea bine pe respectivii cand vor da sa se intoarca inapoi de unde au plecat.
      Asta in cazul in care iese basescu. Daca nu iese...e clar ce se intampla. PDL zboara de la guvernare...si se duce usor spre 15% pt ca nu va mai fi un basescu care sa le faca procentaj...si usor usor ajung un fel de PNG.
      • 0 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:40)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        sa nu incercam sa facem previziuni fara teorii politice sau fara fundament. Datorita sistemului uninominal in 8 ani vor fi 2 partide politice in parlament. E posibil ca mare parte din membrii PNL sa migreze spre partide mai mari (majoritatea la PD-L), sau sa se creeze aliante electorale stranse pe axa stanga-dreapta. PNL-ul nu are potential de crestere, de aceea marii perdanti ai acestui sistem vor fi PNL si UDMR.
        PD-L ramane polul centru-dreapta principal, iar PNL pe zi ce trece din partid liberal se transforma intr-unul de centru, chiar centru-stanga daca ne gandim la pomeniile electorale si concubinajul cu PSD.
      • 0 (2 voturi)    
        mai vedem baietica (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:44)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Tu chiar crezi ce zici??Adica ajung romani sa voteze in masa cu comunistii PSD+PNL care fac front comun sa nu fie anchetat nastase???Pai dc e asa nevinovat de ce fuge atat de DNA???PDL-ul ar face f bine sa arunce PSD-ul de la guvernare, nimeni de la PSD+PNL nu isi doreste alegeri anticipate si o sa voteze cu toti noul guvern.
        • 0 (0 voturi)    
          alegeri anticipate (Luni, 10 august 2009, 16:40)

          Nicolae O. [anonim] i-a raspuns lui /./

          sigur si pd-listii vor vota cu bile la vedere pentru caderea guvernului boc. dupa sa te ti bine ca tb stie ce are de facut.daca vor ezita sa bage cineva motiune de genzura,sigur dar absolut sigur boc isi va prezenta demisia.pai nu degeaba il tot numesc ca este purtatorul de cuvant a lui tb. hi !!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Curva e respectata cat timp nu are pretentii... (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:28)

      19 politicieni tampiti [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Si probabil ca un astfel de guvern ar avea o orientare de ... fugari si oportunisti care stiu ca vor fi tratati ca niste marionete si sacrificati cu prima ocazie.

      Ar fi nevoie de mai mult de 19 politicieni tampiti ca sa guverneze PDL-ul singur...

      Si, oricum, cine tradeaza un partid poate sa tradeze si PDL-ul avid dupa putere.

      Curva e respectata cat timp nu are pretentii... cand incepe sa-si dea aere o plesneste pestele... si capata si renume prost.

      Oricum, interesanta optica unui PDL-ist privind calea de urmat pentru propasirea tarii.
      Voi prin PDL ati auzit de valori, de onoare, de competenta, de onestitate, de interesul public?

      Eu, ca simplu alegator, cred ca nu dati un ban gaurit pe astfel de concepte. Injositor!
      • -1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:05)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui 19 politicieni tampiti

        nu ma injosesc sa vorbesc de valori, onoare si onestitate cu un alegator PNL sau PSD cand specialitatea casei la ambele partide e "lucrul pe la spate" ;)
    • +2 (2 voturi)    
      La comisia Udrea, 103 voturi din 227 (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:04)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Pai, in continuarea a ce spui, radukku, sa ne amintim ca marea comisie udrea, nevotata decit de deputati psd si pnl, a primit 103 voturi, iar in sala erau 227 (la ridzi, cu o juma de ora mai devreme, scorul a fost 192-35, total 227! Dragnea, saracu, isi face curaj...
  • +1 (1 vot)    
    Politicienii, niste ticalosi (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    In naivitatea mea rizibila, am scris un comentariu, imediat dupa formarea actualei coalitii, in care, facand o analogie, propuneam ca, asa cum doi medici, unul cu simpatii PSD, celalalt cu simpatii PD-L, stand umar-la-umar, opereaza si salveaza un bolnav grav, tot asa cele doua partide sa stea umar-la-umar si sa opereze, spre a salva, bolnavul Romania.
    Cum mi-am putut inchipui ca ticalosii de politicieni pot servi o tara, in locul intereselor lor personale-miselesti?
    Am mai avut o dovada, daca mai era nevoie, ca noi, romanii, suntem niste ticalosi zburataciti prin lume, sub flamura :"Sa moara si capra vecinului".
  • 0 (0 voturi)    
    hai PSD !!!! (Miercuri, 5 august 2009, 21:38)

    BMS [anonim]

    Si daca pleaca PSL-ul cu cine se "umple" guvernul ? cu astia http://www.catavencu.ro/deputatul_psd_gheorghe_zoicas_socru_mic_si_teapa_mare-9322.html ?????