Adriean Videanu despre criticile aduse de Traian Basescu la adresa PDL: Atunci cand te bate tatal suporti mai usor
Ionescu si-a anuntat in 3 aprilie retragerea din postul de secretar economic III la Ambasada Romaniei la Paris, unde fusese numit de Ministerul Economiei. Ionescu si-a motivat gestul printr-un comunicat de presa, in care sustine ca a fost supus unui "linsaj mediatic".
Anuntul a fost facut si de Ministerul Economiei, care a precizat ca "Bogdan Ionescu a ocupat postul temporar vacant, aferent functiei publice de executie de expert asistent in urma unui concurs organizat in temeiul HG 611/2008 in data 25 februarie 2010 si anuntat conform prevederilor legale in Monitorul Oficial, partea a III-a, nr. 26 din 26.01.2010, in cotidianul Romania Libera din data de 27 ianuarie 2010, precum si pe site-ul MECMA, unde se poate vizualiza si in prezent".
Scandalul a fost declansat dupa ce Libertatea a publicat un articol potrivit caruia Bogdan Ionescu a castigat un concurs, unde a fost singurul concurent.
Referitor la acest aspect, Videanu a explicat ca locul de la minister era vacant dupa ce o persoana plecase in concediu si "probabil" fiind vorba de un post temporar nu au fost alti candidati, motiv pentru care Ionescu a ocupat automat postul.
Adriean Videanu: Cand te bate tatal suporti mai usor, decat atunci cand te bate vecinul
Referitor la criticile formulate recent de presedintele Basescu la adresa PDL, Videanu a declarat ca nu este de acord cu ceea ce a spus presedintele despre "bolsevizarea partidului", explicand ca este vorba de un partid foarte mare de 40% si atunci este foarte importanta structura de conducere. Ministrul Economiei a recunoscut totusi ca "Atunci cand te bate tatal suporti mai usor, decat atunci cand te bate vecinul".
Presedintele Traian Basescu a adus mai multe critici, saptamana trecuta, in emisiunea Nasul (B1 TV) la adresa PDL, sustinand ca s-a facut un pas spre bolsevizarea partidului cand s-a hotarat alegerea celor 4 vicepresedinti pe lista.
"Au ajuns sa faca din conducerea partidului un hibrid cu patru vicepresedinti numiti de presedinte. Mi se pare inadmisibil. Asa o sa avem de-a face cu un presedinte sustinut de o gascuta. Nu are una mare, ca la alte partide, ci e una mai mica. Acest sistem de alegeri duce la bolsevizarea PDL", a declarat Basescu.
Adriean Videanu: Trebuie marita baza de impozitare
Ministrul Economiei a mai declarat joi ca trebuie marita baza de impozitare, motivand: "eu cred ca in momentul de fata proprietatea nu este impozitata suficient si v-o spune un proprietar". "Regula in orice stat civilizat este ca orice venit trebuie impozitat, pentru ca altfel vom majora taxele tot pentru cei care platesc taxele", a continuat Videanu.
Ascensiunea lui Bogdan Ionescu sau bolile care macina sistemul nostru public
Traian Basescu: Actualul sistem de alegeri din PDL poate duce la bolsevizarea partidului. Cele mai democratice alegeri au fost la PSD

ANALIZĂ Cât plătește Primăria Sectorului 2 pentru curățenia stradală și ridicarea gunoiului și de ce este mizerie pe străzi / Mesajul primarului pentru oamenii care aruncă gunoiul pe stradă: Îi vom amenda
Ghidul înregistrării unei persoane juridice în platforma de vaccinare anti-COVID: Cine si cum poate programa la vaccinare angajații unei firme
„Cel mai greu proiect de infrastructură al României”. Drulă: „Sunt atât de multe tâmpenii făcute pe acest proiect” / Detalii despre Autostrada Unirii A8
Se vor întoarce și studenții în amfiteatre din semestrul al doilea? Universitatea București: Cursuri online în continuare, cu mici excepții. UBB: Se conturează varianta hibrid
Kremlinul ripostează, după imensul succes online al anchetei lui Navalnîi despre "palatul lui Vladimir Putin" / Tinerii se mobilizează în special pe Tik Tok pentru protestele anunțate sâmbătă în întreaga Rusie
Cutia neagră a banilor publici. Secretariatul de Stat pentru Culte a alocat anul trecut o sumă record de 750.000 de lei Mănăstirii „Sf. Cuv. Parascheva", ctitorită de PF Daniel. Ani la rând Curtea de Conturi a constatat nereguli la SCC
Se poate numi "eroare" pentru că ai angajat feciorul-cocălar al prietenului și partenerului tău de afaceri?! Ai făcut-o cu intenție, nu din "eroare"!
Da, putem admite ca fiind erori ale naturii faptul că apar atâția ca tine în lume asta... Astea da erori!!
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7154058-adriean-videanu-istoria-legaturilor-tatafiul-cum-ajuns-bebe-ionescu-tatal-lui-syda-membru-consiliile-administratie-petrom-eximbank.htm
Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri este autoritatea de management a unui program european de investiţii productive în companii mari, derulat prin Programul Operaţional Sectorial "Creşterea Competitivităţii Economice" şi la care Marmosim vrea să participe, se arată în scrisoarea respectivă, postată pe site-ul Ministerului Economiei.
"Circumstanţele pe care vreau să vi le aduc în atenţie sunt legate de faptul că Marmosim intenţionează să aplice pentru înscrierea în program, în timp ce eu, ca persoană fizică, sunt proprietarul/acţionarul majoritar al acesteia", arată Videanu.
El menţionează că aşteaptă opinia lui Hahn date fiind posibilele "conotaţii sensibile" ale acestei chestiuni şi că vrea astfel să evite orice problemă ulterioară, "de orice natură".
Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri arată, într-un comunicat, că Videanu a fost informat de managementul Marmosim că firma intenţionează sa aplice pentru accesarea de fonduri europene prin POS-CCE.
"Luând act de această intenţie, din dorinţa de a nu exista niciun fel de suspiciune sau interpretare în privinţa aplicării pentru accesarea de fonduri europene şi în deplină transparenţă faţă de Comisia Europeană, ministrul Videanu a solicitat şi punctul de vedere al CE pe aceasta temă", se arată în comunicat.
Instituţia menţionează că nicio companie la care Videanu este acţionar nu a depus vreun proiect în vederea accesării fondurilor europene.
Ton Van Lierop, purtătorul de cuvânt al comisarului pentru Dezvoltare Regională, a confirmat primirea scrisorii, menţionând că răspunsul va veni cât mai rapid, potrivit Mediafax.
Conflict de interese?
Scrisoarea este trimisă de Videanu în calitate de ministru al Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri şi poartă antetul Guvernului României.
Potrivit legislaţiei româneşti (Legea 161/2003, actualizată), prin conflict de interese se înţelege situaţia în care persoana ce exercită o demnitate publică sau o funcţie publică are un interes personal de natură patrimonială, care ar putea influenţa îndeplinirea cu obiectivitate a atribuţiilor care îi revin potrivit Constituţiei şi altor acte normative, se arată în lege.
nu si o ilegalitate..si o deradere a diplomatiei?! Eroare..ati vazut..ura gata s-a rezolvat!
La noi isi asuma eroarea doar pentru a-l proteja pe tatuc si apoi nu se mai intampla nimic ?
Deci, ce a gresit Videanu?
Si auzi le cere sa faca ceva .Ca daca nu se supara si sunt tristi.Patetici.
Sincer nu stiu cat de buni erau psd+pnl dar nu cred ca puteau fi mai rai decat pdl sincer.In ritmul asta romania o sa ajunga o tara de someri .
Sincer o sa-i votati si la urmatoarele alegeri???!!
Mi-e mila de voi.
Chiar romanii merita din plin ce li se intampla .
Romania viitorului: primministru Honorius, membri ai guvernului, fiu-sau lui Videanu, al lui Nastase, fiica-sa lui Basescu, oameni de viziune, valoare, care au studiat in strainatate si vor duce Romania pe culmi de rahat.
sunteti nebuni
Pe de alta parte, sa maresti si impozitele locale - cele pe prapaditele noastre de apartamente, pe timp de criza, dupa ce ai impozitat pierderile, prin impozitul forfetar si ai falimentat atatia mici intreprinzatori corecti, este, fireste, o ticalosenie ce poarta marca inconfundabila a pdl!
In loc sa ne bucure ca sunt in pozitii ministeriale oameni care au bani (nu fripturisti morti de foame), oameni care au reusit in afaceri, noi ne-am dori sa fie numai ratati. Asta pentru ca poate sunt mult mai reprezentativi pentru romani.
Ideea ta pleaca de la o premisa total gresita...ca sunt multumiti cu banii pe care ii au. Din pacate insa lacomia e o boala grea si nevindecabila.
Nu as vrea ca "ratatii" sa fie reprezentativi pentru romani ci niste conducatori cu morala si care respecta legea (indiferent daca sunt saraci ca Iliescu sau bogati ca Videanu).
DE acord ! Si eu cred ca trebuie platit de cateva ori mai mult impozit pe casele de la Snagov , in functie de salariu si venituri.
Noi, pulimea, dabea ne platim impozitele pe locuintele 'la comun'.
Daca ai fi acumulat aceasta avere cinstit nu aveam ce comenta,chiar ne mandream cu tine dar asa ..vei fi renegar de teleormaneni.