Funeriu: Daca ministerul Educatiei ar fi o firma am fi pe locul trei in lume ca marime dupa Posta germana si Wal-Mart. Liderii sindicali au venit si s-au milogit la minister

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2010, 0:04 Revista Presei | Radio TV


Daniel Funeriu
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu a declarat la emsiunea "Nasul" (B1 TV) ca odata cu noua Lege a Invatamantului sistemul va fi curatat de grupurile de interese care-l capuseaza, desi este convins ca este greu sa asanezi un sistem atat de mare ce are peste 300.000 de angajati. "Daca ministerul Educatiei ar fi o firma atunci ar fi a treia din lume ca marime dupa Posta germana si Wal-Mart", a declarat ministrul.

Funeriu s-a declarat nemultumit de calitatea multor cadre didactice spunand ca nu-si doreste sa "modernizeze tara cu oamenii care au luat 5 la titularizare".

Acesta si-a indreptat tirul acuzatiilor la adresa Sindicatelor de care spune ca nu reprezinta in mod real profesorii, acestia fiind mult mai bine reprezentati de Asociatiile profesionale care sunt mai bine structurate si stiuc e vor si ce e de facut. "Sindicatele au transmis sistematic informatii falsepentru a genera confuzie. Le spun tuturor profesorilor ca legea se aplica unitar pentru toata lumea", a transmis Funeriu.

Referindu-se la protestele anuntate pentru marti, Funeriu a sustinut ca o parte a liderilor sindicali i-au cerut  sa numeasca anumiti directori pentru a renunta la greve. "Lideri sindicali care maine ameninta ca fac miting in fata Cotrocenilor veneau asta-vara la mine si se milogeau la minister sa nu le tai normele sau sa le pun directori", a declarat ministrul.

Ministrul Educatiei nu a facut decat sa reia vechile teme: incompatibilitatea parlamentar-rector, situatia scolara a fiicei sale si de ce nu invata ea intr-o scoala romaneasca, problema diplomelor sale etc., declaratiile de substanta lipsind.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2056 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    daca de substanta maronie era vorba (Marţi, 5 octombrie 2010, 1:48)

    zaboo [utilizator]

    da! a lipsit! a fost prezenta, insa, decenta - si era logic cu asemenea om! dar cine crede ca un singur om poate face curatenie in sistem, bate campii... si cata vreme toti se pun de-a curmezisul, din anumite motive, o sa ramanem in mizeria in care ne zbatem de zeci de ani - dar poate ca asa meritam! cine vrea educatie - cand prospera un becali si ne conduce un vanghelie???
    • +5 (5 voturi)    
      Motivele sunt clare, cu un numitor comun: (Marţi, 5 octombrie 2010, 7:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      BANUL!

      Ca e vorba de spagi pentru titularizare sau spagi pentru a-ti da profesoratul, ca e vorba de spagi pentru a ajunge la scoala cea mai apropiata de casa sau de o anume catedra... sau chiar de o clasa (A, B... unde sunt mai multi parinti cu bani, dispusi evident sa-i dea pe meditatii).
      Ca e vorba de spagi pentru a primi cat mai repede si cat mai multe norme didactice (pentru cei care nu vor sa spuna, sunt profresori cu peste 200 MILIOANE salariu lunar, prin cumularea de norme didactice).
      Tot sistemul este bine cladit, sunt multi, in gasca, cu destula minte cat sa-si apere interesele scriptic (nu discutam de muncitori la sapa) si cu reprezentativitate foarte buna in partide si mai ales in sfera legiuitoare.

      Ce anume sa faca Funeriu?!?
      Nu este o chestie tip dai si fugi. Asta poate merge la politie, dar si acolo au inceput sa se mai rareasca militienii.
      Nu, este o zona unde lucrurile trebuie tesute bine, ca intr-o plasa de paianjen, ceea ce ia timp si mai ales inventivitate.
  • -6 (6 voturi)    
    daca funeriu ar fi om (Marţi, 5 octombrie 2010, 2:09)

    vuera [anonim]

    ar realiza ca mai bine sta in franta.
    • +6 (6 voturi)    
      si totusi insista (Marţi, 5 octombrie 2010, 8:48)

      bula [anonim] i-a raspuns lui vuera

      sa faca treaba aici. Nu-ti place ce INCEPE sa se faca la bac? Au inceput sa se micsoreze shpagile pt. bac si sefii sindicali sunt furiosi ca nu-si mai primesc partea si ca a inceput sa puta ce se vede de sub covor. Pana si plocoanele pt. comisiile de la bac au scazut si asta merita un meeting la Cotroceni.
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 5 octombrie 2010, 8:14)

    adi [anonim]

    ultimul aliniat suna foarte urat, numai obiectiv nu e.

    "Ministrul Educatiei nu a facut decat sa reia vechile teme [...], declaratiile de substanta lipsind."
  • -5 (5 voturi)    
    comparatie (Marţi, 5 octombrie 2010, 9:52)

    sabo [utilizator]

    ..neavenita!
    Si daca educatia din Germania ar fi o firma pe ce loc er fi?
    s.a.m.d...sa nu mai vb de India ,China Brazilia etc.
  • -1 (1 vot)    
    Unde greseste Funeriu? (Marţi, 5 octombrie 2010, 12:33)

    Laura [anonim]

    Sunt una dintre aceia care am lucrat in acest minister si stiu cum functioneaza. Este un sistem care iti omoara timpul cu tine false, care iti fixeaza agenda si nu te lasa sa respiri. Daca te lasi calcat de el! Sincer nu ma asteptam ca Funeriu care vine din occident sa intre in acest joc de uzura care-l duce catre nicaieri. Concret: nu inteleg de ce se lasa pe "mana" functionarilor din minister si nu incearca sa iese din acest spatiu? Sunt romani care lucreaza in Comisie la educatie si cercetare. Unii dintre ei construiesc programe si instrumente capabile sa schimbe sisteme. A incercat macar sa-i identifice, sa stea de vorba cu ei? A miza pe o singura carte, aceea a legii educatiei (foarte importanta de fapt) si a nu incerca sa construiesti instrumentele prin care sa faci legea sa-i atinga efectele mi se pare sinucidere curata. Noi cei care cu modestie credem ca stim ceva mai mult decat el in ansamblu sistemul de educatie european inca mai asteptam sa fim "deranjati" de el spre binele sau. Laura
    • +1 (1 vot)    
      Spune-i tu (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:53)

      misha [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Scrie-i un email.
      Da-i un telefon..
      Ce ai de pierdut?
    • +1 (1 vot)    
      Excelent raspunsul lui Misha (Marţi, 5 octombrie 2010, 16:01)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Misha a pus pct pe "i". Nu cred ca Funeriu este un tip opac si batut in cap. Daca cineva crede ca stie ce trebuie facut si cunoaste viciile din interior nu mai bine incearca sa-i comunice in vreun fel?