Ministrul Muncii: Pensiile nu vor scadea, dar gata cu privilegiile

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:10 Revista Presei | Radio TV


Ministrul Ioan Botis
Foto: captura B1 TV
Ministrul Muncii, Ioan-Nelu Botis a declarat in aceasta seara la emisiunea "Nasul" (B1 TV) ca zvonurile privind o scadere a pensiilor in anii care vin sunt false intrucat noua lege a pensiilor garanteaza acest lucru. "Pensiile nu vor scadea deloc, iar din 2012 este posibil sa creasca prin indexare in raport cu inflatia... Formula de calcul propusa de noi asigura sustenabilitate pe termen lung sistemului de pensii; matematic, nu exista posibilitatea ca pensia sa scada, valoarea punctului de pensie ramane permanent pozitiva... ​Trebuie sa fim insa onesti fata de romani si sa le spunem ca aceasta economie atat poate produce in anul 2010 si atat poate sa sustina", a declarat ministrul.

Botis sustine ca toate declaratiile Opozitiei dinaceste zile sunt doar semnale politice, inversunarea politicienilor fiind mare fiindca s-au anulat legile speciale si li s-a injumatati astfel pensiile.

Ministrul Muncii a reluat o parte din declaratiile facute in timpul zilei:

  • Pensiile pentru anul 2010 nu scad, pentru ca am dus modul de calcul al pensiilor din zona politica in zona economica
  • Modul de calcul propus de noi da sustenabilitate pe termen lung sistemului de pensii
  • Pe formula de calcul propusa de opozitie exista sansa ca pensiile sa scada sub punctul propus de noi
  • Valoarea actuala a punctului de pensie se indexeaza cu 100% din rata inflatiei
  • Matematic, nu exista posibilitatea ca pensia sa scada. Valoarea punctului de pensie ramane permanent pozitiva
  • Varsta de pensionare pentru femei merge la 65 de ani. Cei care s-au nascut in anul 1967 pot invoca aceasta lege, pentru ca acestia pot atinge varsta de pensionare in 2030
  • Prin aceasta lege, am adus un mod etic de a trata cetateanul roman. Legea creeaza o sustenabilitate de care Romania are nevoie
  • Asigur toti pensionarii, in calitate de ministrul al Muncii, ca pensiile nu vor scadea nici in 2011, Legea Pensiilor garanteaza acest lucru








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3255 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    Matematica pensiilor "pozitive" (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:28)

    Frobenius [anonim]

    "matematic, nu exista posibilitatea ca pensia sa scada, valoarea punctului de pensie ramane permanent pozitiva... ​"

    Constat ca matematicianul guvernului insista. Totusi, ce rezulta din calculul pensiilor cu punct de pensie avind valoare negativa? O taxa a carei marime depinde de contributia fiecaruia la fondul de pensii? Norocul nostru ca punctul hotarit de domnul ministru este "pozitiv"!
    Mare este gradina guvernamentala si plina de valori "pozitive"!
  • -8 (10 voturi)    
    hihimpozit (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:34)

    franzela [anonim]

    privilegii? ha? sa scoata toate privilegiile inclusiv scutirea de impozit pt cei din IT sa vezi atunci bani la buget. ce tot atata IT IT ,la munca !! nu la intins mana
    • +9 (9 voturi)    
      vad ca te freaca rau de it-sti (Joi, 7 octombrie 2010, 0:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui franzela

      de manelisti e ok, huh? ce ne trebuie noua sa ramana baietii destepti in tara?? raman manelistii si de-alde tine!! de-aia suntem in kktt...
    • +4 (6 voturi)    
      daca se introduce impozit in IT (Joi, 7 octombrie 2010, 9:20)

      it-ist [anonim] i-a raspuns lui franzela

      risti s aiti plece toate firmele care inca au mai ramas. Ce castigi daca ramane scutirea? Simplu: firmel raman aici, platesc angajatii, care platesc celelalte taxe diferite de impozit(pensie, asigurari), platesx TVA si accize la produsele pe care le cumpara si ai o infuzie de bani in Romania. E simplu. E un alt fel de export, export de materie cenusie. Atata mai exporta si tara asta, in rest, in afara de masinile Dacia, mai zi-mi ceva ce se exporta la fel de bine. Ai fi chiar idiot sa pui taxe uneia din putinele activitati care iti mai aduce bani in tara.
    • +1 (1 vot)    
      Si daca pleaca toti? (Joi, 7 octombrie 2010, 11:51)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui franzela

      Pai deja mai mult de jumatate din IT-isti sunt pe PFA, unde platesc mai putin decit salariatii. Daca bagi impozit se vor muta si fraierii care mai sunt pe salariu oficial pe PFA. Si angajatorul in loc sa dea 35% la stat si 65% la IT-ist, va da 25% la stat si 75% la IT-ist. Cam asta se va intimpla! Si statul va alea si mai putini bani din care sa dea ajutoare sociale la specimene de-al de tine. Pricepusi?
  • -7 (9 voturi)    
    promitem (Joi, 7 octombrie 2010, 1:21)

    basejr [anonim]

    cind o sa vina timpul, o sa va luam inapoi ce ati luat necinstit, cu legi nedrepte. nimeni nu va scapa, si o sa platiti si dobinda....lumea moderna presupune nu numai venituri mari ci si impozite asemanatoare , ptr ceea care decid cum vor ei...o sa urmarim si pe copiii copiilor vostri de e nevoie
    • +5 (5 voturi)    
      Poate asa vor avea si tinerii locuri de munca.. (Joi, 7 octombrie 2010, 6:43)

      Aurica [anonim] i-a raspuns lui basejr

      Cand se va iesi la pensie respectand varsta legala de pensie ? De ce nu se impune acest lucru ?
      Tinerii trebuie sa-si intemeieze si ei un rost in viata .
      Dati-le mai multe sanse , va rog .
      • +1 (1 vot)    
        Tinerii... (Joi, 7 octombrie 2010, 11:59)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Aurica

        Pai tinerii sa-si dea singuri sanse invatind.
        In 2008 am intervievat ~50 de absolventi de AC si la 45 le lipseau notiuni de baza, care se invata in anul 2. In schimb vroai salariu de 800-1000 eur...
        Studentii (ca la astia ma pricep) din ziua de azi sunt total neinteresati de acumularea de cunostinte, au in cap doar discoteca si bodega. Si-mi amintesc de studentia mea, acu vro 10-15 ani. Si aveam timp si de baute, si de discoteci, da' si de invatat.
        Asha ca dragi tineri, daca vreti sa va faceti un rost in viata, incepeti acumularea de cunostinte de timpuriu... Nu frecati menta 4 ani prin facultate si dupa aia va mirati ca nu va angajeaza nimeni pentru ca nu stiti sa faceti nimic.
        • +1 (1 vot)    
          Varstnici , pensionati-va ! (Joi, 7 octombrie 2010, 14:05)

          Acelasi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Va rog, nu generalizati . Avem si tineri care invata , sunt olimpici si doresc sa munceasca ,dar din pacate au locurile ocupate de persoane care chiar uita sa se mai pensioneze.
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptam un raspuns Domnule Ministru! (Joi, 7 octombrie 2010, 12:07)

    valisa [utilizator]

    Explicatiile ministrului Ioan Botis au fost cam dezordonate. Noroc cu Nasul, ca il mai readucea la obiect. Formule de calcul ale pensiei au fost date in alta ordine decat ar fi trebuit. Daca a urmarit cineva emisiunea, va rog frumos sa imi dati si mie formulele de calcul.

    Toate explicatiile ministrului, duceau la o singura concluzie. Ca indiferent de calcul, pensiile vor creste obligatoriu in fiecare an.

    Il intreb pe Domnul Ministru de unde va scoate domnia sa surplusul reprezentat de cota de inflatie, cand se stie prea bine ca privatii nu maresc salariile functie de inflatie. Ca sa acoperi cota de inflatie trebuie sa ai venit suplimentar din majorarile salariale de la privat. Ori sunt multi dintre acestia care stagneaza salariile timp de 3-4 ani. In timpul acestor 3-4 ani, ajutoarele sociale, pensiile si salariile bugetarilor vor creste constant. De unde luati banii?. Asteptam un raspuns Domnule Ministru! Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Joi, 7 octombrie 2010, 12:11)

    valisa [utilizator]

    Oare cati ani o fi lucrat Botis in Secu' ?
    • 0 (0 voturi)    
      NU (Joi, 7 octombrie 2010, 13:34)

      geamantanul [anonim] i-a raspuns lui valisa

      la fel de multi cat a lucrat Seitan ...
  • 0 (0 voturi)    
    M-am saturat de parlamentarii romani! (Joi, 7 octombrie 2010, 14:02)

    cafemedia [anonim]

    Mi se pare o batjocura felul in care parlamentarii si ministrii trateaza interesele populatiei. Ca doar de asta sunt Ei acolo, nu? Sa apere interesele populatiei, sa-i fie bine omului de rand, care l-a ales pe EL – insusi parlamentarul roman.
    http://www.cafemedia.ro/pe-ei-cine-i-a-ales/