AUDIO Mircea Geoana (PSD): China si-ar dori un cap de pod in Romania

de RFI     RFI Romania
Joi, 7 octombrie 2010, 15:21 Revista Presei | Radio TV


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Romania ar trebui sa incerce sa obtina ajutor financiar de la China, a declarat la RFI presedintele Senatului, Mircea Geoana (PSD). Fostul ministru de Externe e de parere ca Romania ar trebui sa caute sprijin financiar din partea unor tari cu excedent bugetar important, care cauta la randul lor sa se extinda in alte state.

"In acest moment, China este o tara foarte lichida, o tara cu un excedent comercial imens, e o tara care incearca sa investeasca si care incearca sa intre si in Europa. Ar dori un cap de pod, inclusiv aici, in Romania. Dar pentru asta trebuie sa pui pe masa niste proiecte, ai nevoie de mult mai multa creativitate si diversitate in ceea ce faci. Economia are nevoie de lichiditati, are nevoie de relansare economica", a spus Geoana.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1862 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    ? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:27)

    Zeus [anonim]

    Prostanacule, ti-a dat Ponta voi sa iesi in presa? Arata-ne biletul sa vedem ca l-a semnat!
    • +10 (12 voturi)    
      hehehe (Joi, 7 octombrie 2010, 15:35)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Corect ,uitasem ca nu are voie sa vorbeasca.
      te-ai fript Geonala te da afara Ponta !
      Ponto tresateti de cuvant . Esti un om de cuvant nu ?
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Joi, 7 octombrie 2010, 18:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Traducerea: "chinezii au bani, noi avem asseturi. Hai sa ii ajutam pe chinezi sa converteasca banii in asseturi, exact acum cand banii se devalorizeaza".

      O afacere mirobolanta...
  • +11 (11 voturi)    
    Si cum facem... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:32)

    Costica [anonim]

    ..., dam cum a dat bombonel degeaba SIDEX-ul?
    Ce mai vindem?
    • +4 (4 voturi)    
      Mai Costica (Joi, 7 octombrie 2010, 20:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Costica

      orice am vinde, doar cand e PSD-ul la putere e superoferta! Doi la pret de jumatate!
  • +7 (13 voturi)    
    Cunoastei dusmanul (Joi, 7 octombrie 2010, 15:33)

    Confucius [anonim]

    Feriti-va de darurile chinezesti .Ne vom inrobii si la chinezi si vor acapara de tot piata dupa ce piata este deja acaparata de mall urile retelelor de desfacere cu amanuntul care prin reteaua lor nu fac decat sa impuna la consum in Romania produsele propriei lor economii spre salvarea locurilor de munca din propiile lor tari. Asta mai lipseste sa deschizi piata pentru chinezi .Nu este un cap de pod, este un cap in gura economiei romanesti. Nu este buna ideea . Prin noi insine.Sa ne recuperam propia piata interna spre produsele romanesti.Asta este primul pas .Va echilibra balanta de plati si va ajuta leul .
    • -1 (3 voturi)    
      china este un monstru (Joi, 7 octombrie 2010, 16:02)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Confucius

      este probabil unul dintre cei mai mari consumatori din lume, una dintre cele mai solide economii ale lumii si ei practic au tinut dolarul in viata pe perioada crizei. cine face afaceri cu ei are spatele asigurat.

      ar fi excelent sa facem afaceri cu ei.
      PS nu am NICI o treaba cu PSD, ii detest sincer.
      • +5 (5 voturi)    
        Dezinformare (Joi, 7 octombrie 2010, 16:46)

        Confucius [anonim] i-a raspuns lui cristi

        prosperitatea Chinei este treaba ei .Ce consuma china nu consuma de la noi .Nu ne intereseaza. pe noi ne intereseaza sa recucerim piata romaneasca pentru produse romanesti.sa excludem de pe piata chinezismele si produsele altor tari.sa aiba muncitorii romani munca nu chinezii.
        A deschide piata pentru chinezi mai mult decat este acum este o gresala enorma.
  • +3 (11 voturi)    
    Fratia cu incornoratul (Joi, 7 octombrie 2010, 15:33)

    maria [anonim]

    Ne facem frati cu incornoratul, ca sa trecem puntea...si uitam de incalcarea flagranta a drepturilor omului din Tibet si din regiunile cu populatie musulmana...Multumim, domnule Geoana, pentru lectia de diplomatie extrem de pretioasa!
    Stiu, nu e chiar Romania tara care sa dea lectii de democratie si respectarea drepturilor omului, insa nici o asemenea atitudine slugarnica nu putem accepta de la un diplomat cu state vechi! Rusine, domnule Geoana, pentru ingustimea judecatii dvs.!
  • -1 (5 voturi)    
    Fratia cu incornoratul (Joi, 7 octombrie 2010, 15:33)

    maria [anonim]

    Ne facem frati cu incornoratul, ca sa trecem puntea...si uitam de incalcarea flagranta a drepturilor omului din Tibet si din regiunile cu populatie musulmana...Multumim, domnule Geoana, pentru lectia de diplomatie extrem de pretioasa!
    Stiu, nu e chiar Romania tara care sa dea lectii de democratie si respectarea drepturilor omului, insa nici o asemenea atitudine slugarnica nu putem accepta de la un diplomat cu state vechi! Rusine, domnule Geoana, pentru ingustimea judecatii dvs.!
  • +6 (8 voturi)    
    Ca de obicei (Joi, 7 octombrie 2010, 15:33)

    cristi [anonim]

    Aburelile lui Geoana ... multa teorie, nimic practic.
    Vorbe goale spuse pentru analfabetii votaci. Asa cum numai PSD-ul stie.

    Eventual sa faca capu' de pod pe Kiseleff nr. 10 si sa curga bani acolo apoi sa fie drenati catre Vrancea, sectorul 5 etc...
    • +7 (9 voturi)    
      Proiectul lui Geoana este: (Joi, 7 octombrie 2010, 15:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Da-ne chinezule niste bani pentru pomeni, iar noi o sa-ti dam tot ce vrei.
  • +6 (8 voturi)    
    Chinezii si poporul rus,/ Banii ei ni i-au adus! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:38)

    Alex [anonim]

    Si Rusia, domnule Geoana, ca sa fie alianta post-comunista completa.
    • +1 (1 vot)    
      Rusia (Joi, 7 octombrie 2010, 17:17)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Rusia are capul de pod asigurat deja de Geoana inca de anul trecut.
      De China de ocupa A. Nastase.
      好运气
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi ideal sa atragem banii lor (Joi, 7 octombrie 2010, 15:39)

    Creator [utilizator]

    De fapt cam toate tarile lumii se bat, cu propuneri de investitii, pt o bucatica din rezervele ei imense.
    Nu mai amintim de SUA care este datoare vanduta la China.
    • -2 (2 voturi)    
      Hahahahaha!!! (Joi, 7 octombrie 2010, 18:59)

      George [anonim] i-a raspuns lui Creator

      ai auzit cumva de uriasul cu picioare de lut. Asta e China. Ideal ar fi sa devenim definitv slugile lor si exclusiv piata lor de desfacere, nu? Mars de-aici coada de topor!!!! Nu SUA este datoare vanduta Chinei ci tu esti un vandut intereselor chinezesti in Romania.
      • +1 (3 voturi)    
        Prietene, esti cam .."euforic" Ai servit una mica? (Joi, 7 octombrie 2010, 20:24)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui George

        Ai intelege poate, daca ai cunoaste ceva macroeconomie. Daca nu,poti folosi cu incredere Google.
        Cauta si vezi cat de imensa este datoria SUA catre China.
        Ai gasit? Bineinteles ca nu...
        Hai ca te ajut eu:
        http://www.ustreas.gov/tic/mfh.txt
        Cifrele sunt in miliarde de dolari !
        • -1 (1 vot)    
          Tovarase proletar... (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:20)

          George [anonim] i-a raspuns lui Creator

          Creezi confuzie si prostie in permanenta cu comentariile tale penibile asa ca mai bine ai renunta la pseudonimul asta stupid "Creator".

          P.S. Deficit al balantei externe nu inseamna datorie catre un stat sau altul stupidule. Pune mana pe carte chinezoiule cu stea rosie pe cozorocul de la basca!
          • +1 (1 vot)    
            Datoria SUA (Vineri, 8 octombrie 2010, 19:10)

            Spectator [anonim] i-a raspuns lui George

            Datoria SUA:

            http://www.ziare.com/international/america/datoria-publica-a-sua-a-trecut-de-13-000-de-miliarde-de-dolari-1019604

            http://www.usdebtclock.org/
          • +1 (1 vot)    
            Prietene...mai bine ai tace... (Vineri, 8 octombrie 2010, 21:45)

            Creator [utilizator] i-a raspuns lui George

            Stii ce inseamna TREASURY SECURITIES?
            De ce nu cauti un pic inainte sa debitezi aiurea si sa te faci de ras?
            Iar trebuie sa te ajut eu acum:

            "Inseamna certificate de trezorerie:
            Instrumente financiare de credit ale guvernului Statelor Unite. Trezoreria emite bonuri (cu scadente de un an sau mai putin), bilete (cu scadente intre 2 si 10 ani) si obligatiuni (cu scadente de pana la 30 de ani). Toate aceste instrumente se considera fara risc de neplata, dar pot avea un risc al ratei dobanzii. "

            PS: Prietene, incearca sa te porti civilizat totusi. Dupa cum vezi eu INTOTDEAUNA sunt politicos si nu jignesc, lucru pe care, din pacate, nu il observ si la tine...

            PPS: La acestea se ADAUGA celelalte datoriile directe si indirecte si ajung la 13500 miliarde dolari, la fel cum am vazut mai sus
  • +4 (4 voturi)    
    Are dreptate... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:41)

    Cactus [utilizator]

    "Economia are nevoie de relansare economica" :)))))))))))
  • +2 (4 voturi)    
    Strategia externa UE, are anumite limite ! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:46)

    cetatean european [anonim]

    Este in concordanta strategia economica a UE cu un parteneriat UE - China, dar expresia ''cap de pod'' nu e chiar indicata !

    Putem forma o axa economica, dar un cap de pod, sau o pasarela nu este in proiect prea curand, sau nu va fi posibil vreodata !

    Chiar vrei ca Romania sa devina OREZARUL europei ?

    Dar ce pot spune: - Halal fost ministru de externe !

    Singura solutie este atragerea investitorilor chinezi pentru creerea de locuri de munca, mentinerea sau cresterea taxelor vamale UE, si eliminarea somajului (ingrijorator deja)

    Globalizarea, nu va aduce prosperitatea pe care o visezi alaturi de dragostea ta Mihaela !
  • +6 (8 voturi)    
    Despre capul de pod (Joi, 7 octombrie 2010, 15:47)

    anonim [anonim]

    S-a gasit sa vorbeasca un cap de ... gushter :)
  • +4 (4 voturi)    
    propun sa... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:56)

    oh [utilizator]

    ..le vindem chinezilor un cap de pod dezafectat. Nu de la Cernavoda, ca ala e de patrimoniu. Mai sunt vreo cateva capete de poduri disponibile, din cele luate de viituri. Stiu ca era unul prin judetul Suceava, pe la Milisauti. Sa faca Geoana o adresa la Primaria aia de acolo sa vada in ce stare mai e capul ala de pod. Daca e in stare buna, poate facem vreo afacere reciproc avantajoasa cu nepotii lui Mao.
  • 0 (6 voturi)    
    Şi un prost poate să mai greşască ... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:57)

    Adrian [anonim]

    Oameni buni, Geoană este un imbecil care merită coroniţă la capitolul ăsta dar ceea ce spune el are sens de data asta. Nu faceţi pe deştepţii şi nu mai faceţi pe acizii că mâine - poimâine vă treziţi fără job şi o să ajungeţi să acceptaţi bani chiar de la chinezi. Cine reuşeşte acum să-i convingă pe ăiă cu bani (că sunt mulţi de tot, mai ales ăia care s-au procopsit de pe urma crizei) să vină să învestească (uitaţi-vă cum aţi urlat la chestia cu Nokia că s-a întâmplat nu ştiu ce cu terenul de la Jucu şi ce bine e acum când fac ăştia export de peste 1 mld de euro şi nimeni nu mai zice nimic) va avea viaţa mai uşoara peste câţiva ani. Cine îi aduce pe chinezi în Europa va fi prost văzut pe termen scurt dar va avea un mare avantaj economic pe termen lung. Ne trebuie oameni care să se ducă să-i convingă pe chinezi că e bine de investit la noi. Problema este că nu avem aceşti oameni.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai grija ce iti doresti (Joi, 7 octombrie 2010, 16:09)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      S-ar putea sa se indeplineasca!
  • +9 (9 voturi)    
    Depinde de proiecte... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:15)

    R. [anonim]

    Am lucrat cu chinezi (in Canada) pe un proiect f. important si au facut greseli profesionale inadmisibile, de baza, pe electric. Stateam si corectam dupa program ce munceau ei fiindca daca lasam asa la punerea in functiune sarea instalatia in aer. Sunt foarte muncitori , nimic de zis dar n-au privire de anvergura si NU GANDESC, de multe ori nici nu inteleg ce le ceri. Depinde in ce proiecte ii bagi. N-as lasa pe mana lor nimic gen centrale nucleare sau hydro. No way ! Ca sa nu mai spun ca trebuie sa fii naiv sa crezi ca nu-si vor aduce chhinezii lor fiindca e mana ieftina de lucru. Nu cred ca vrem asta, nu? Romani someri in Ro si chinezi cu job tot in Ro.
  • +1 (1 vot)    
    blegomane... (Joi, 7 octombrie 2010, 17:22)

    yellowdog [utilizator]

    dar tu numai sa iei imprumut sti?
    • +1 (1 vot)    
      Mda... (Joi, 7 octombrie 2010, 19:00)

      George [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

      Pai chiar el, adica tovarasul Geoana, este un individ imprumutat de felul lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la capcana ! (Joi, 7 octombrie 2010, 21:05)

    Cadillac [utilizator]

    Chinezii sint mult mai parsivi decit Fondul Monetar International !!! Dobinda la suma imprumutata nu va putea fi platita nici in 400 de ani, ceea ce le va da posibilitatea sa ne ingenuncheze economic pentru vecie.
  • +1 (1 vot)    
    la capu de pod (Joi, 7 octombrie 2010, 21:50)

    president who [anonim]

    mirci fost la noi vorbit mult. voiaj moscu pekin clandestin. facem pod lung si trainic cum pretiniea rumun chinez.

    apoi vazut la el capu podului, cu mana intins.
    eu crezut ca rumun numa la paris.

    salutari tovarasesti tovarici ilici. mult dorim viata lunga.
    sa trait bini !
  • 0 (2 voturi)    
    Cumpara Romaneste!PROMOVEAZA CHINA (Vineri, 8 octombrie 2010, 4:08)

    Alex Romanul [anonim]

    Hey ,
    Acum citeva zile Nastase vroia sa promoveze "Cumpara Romaneste" iar acum colegului lui promoveaza CHINA in Romania.
    Altii din Europa ne lauda produsele romanesti si cei din conducere si acolitii lor cu companiile private lauda produsele chinezesti sau turcesti.Si vreti sa o ducem bine?
    Nici macar nu au habar de faptul ca o tara puternica are un business puternic ,se creeaza locuri de munca ,banii ramin in tara.
    Domnilor politicieni din partidul din care faceti parte ,chiar credeti ca prostiti lumea?chiar nu va dati seama ,ca sinteti depasiti ca altceva decit sa va trageti interesele si sa obiectati la orice decizii ale partidului la putere,sa va certati ca si pe mahalalele de unde veniti.
    O alta prostie facuta ,in urma cu citiva ani acelasi Nastase pe cind era prim sau ce era ,invita strainii sa vina in Romania ca avem forta de munca ieftina;se credea pe mosia lui ,si isi vinde sclavii.Cita nesimtire?In loc sa arate ce stiu sa faca romanii ,spiritul creativ extraordinar a acestui popor.
  • +2 (2 voturi)    
    Victoreeee!!! (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:03)

    Ronin [utilizator]

    Asta iar da din casa!!!