Radu F. Alexandru: "Anastase sa-si dea demisia". Cum si-a schimbat senatorul opinia dupa un SMS primit de la Udrea?!

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2010, 21:42 Revista Presei | Radio TV


Radu F. Alexandru
Foto: Agerpres
Radu F. Alexandru a declarat in cadrul emisiunii "Ora de foc" (Realitatea TV) ca presedinta Camerei, Roberta Anastase, ar trebui sa-si dea demisia ca urmare a suspiciunilor de frauda la votul pentru legea pensiilor. Senatorul pedelist si-a motivat optiunea spunand ca nu poate avea o alta atitudine daca un important lider PDL (n.r. Elena Udrea) a declarat ca e vorba de frauda, mai ales ca aceasta fusese prezenta in sala la sedinta incriminata.

Dupa pauza publicitara insa Radu F. Alexandru si-a schimbat parerea. Motivatia? Un SMS primit de la Elena Udrea care-i spunea ca nu a pronuntat cuvantul frauda.

Firul evenimentelor:

Realitatea TV a titrat pe burtiera: "Frauda e o practica" sustinand ca Elena Udrea a recunoscut, luni seara, in emisiunea "Nasul" de pe B1 TV ca ceea ce s-a facut la Legea Pensiilor in Camera a fost frauda. Radu F. Alexandru spune ca a crezut in ceea ce spunea Realitatea TV si prin urmare si-a formulat pozitia fata de Roberta Anastase.

In timpul unei pauze publicitare insa, senatorul liberal a primit un SMS de la Elena Udrea care-l anunta ca a cazut in "capcana intinsa" de Realitatea TV si ca ea nu a declarat asa ceva. Prin urmare, Radu Alexandru i-a cerut moderatoarei sa mai dea o data declaratia ministrului PDL si si-a schimbat parerea considerand ca postul tv dezinformeaza.

Imediat a intervenit telefonic in emisiune si Elena Udrea care a facut urmatoarele precizari:

"Ati indus in eroare si invitatii si telespectatorii. Eu nu am spus frauda. Nu stiu cati deputati erau in sala dar eu am spus altceva. Daca ati fi ascultat pana la capat ati fi inteles ca am spus ca, indiferent de cati erau, daca in sedinta ramane doar grupul puterii, mai ales daca este majoritar, se considera ca ar fi toti prezenti. Mi s-a spus ca asta este o practica. Habar nu am".

Elena Udrea a mai declarat ca atat ea, cat si partidul o sprijina total pe Roberta Anastase.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4293 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    un evreu la curtea regelui Arthur (Marţi, 12 octombrie 2010, 21:48)

    Eneas [anonim]

    Radu Feldman Alexandru e printre ultimii coloranti semiti din Romania !In opinia mea a ratat o cariera de exceptie in parlamentu israelian (Knesset) unde ii statea mult mai bine si chiar facea parte din decor ! dar asa ,e o butaforie care nu are nimic cu politica din Romania ! asa sa am eu bine, Shalom!
    • 0 (16 voturi)    
      ... (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:15)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Si ce legatura are originea etnica cu subiectul sau esti si tu unu din aia care se dau nazisti sub protectia anonimatului. Pacaliciule.
      • +2 (8 voturi)    
        esti din divizia anti-orice la adresa voastra? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:15)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        o spun si o repet ,orice om trebuie sa aiba grije de tara lui =tara strabunilor, tara neamului ,tara etnica,tara traditiilor sale ! nu sa se puna in fruntea bucatelor intro alta tara ,pe care nu are cum sa o inteleaga
        mai nazist ca tine ,nu e nimeni ,de fapt cei mai extremisti ati fost si ramaneti ,ex=cei mai feroci inchizitori in Spania erau evrei trecuti la catolicism
    • +5 (7 voturi)    
      Opinie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 9:21)

      sony [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nu-i agreez opiniile dlui R.F. Alexandu, dar tu, care iti zici Eneas, esti un mare DOBITOC.
  • +2 (24 voturi)    
    E clar (Marţi, 12 octombrie 2010, 21:50)

    Un liberal democrat [anonim]

    Udrea conduce PDL.Si atunci de ce ne mai stresati cu Boc,stimati pedelisti?!Dupa emisiunea in desfasurare,astept un raspuns.Intre timp,telefonati si la Cotroceni,sa fiti siguri ca nu o dati in balarii....
  • +2 (22 voturi)    
    ... usor ca zic tot ! (Marţi, 12 octombrie 2010, 22:18)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Incepe lupta cea mare in pd(faracratima)l.
    Usor usor se dau in gat unii pe altii.
    Ce pot sa zic ... Mult succes baieti !
    Urare din suflet, sincera ! :)
  • +10 (16 voturi)    
    Daca... atunci. (Marţi, 12 octombrie 2010, 22:25)

    Linus Torvalds [anonim]

    Daca Radu F. Alexandru a crezut ce a vazut la Realitatea TV, atunci... cum sa zic ca nu-mi gasesc cuvintele, nu vreau sa fiu prea dur... mai bine tac.
    • +7 (15 voturi)    
      divina tragedie (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:04)

      my name is zuzu [anonim] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      corect ! se vedea clar pixelul albastru iar viteza mainii lui Anastase demonstreaza clar un fals ordinar !
      rusine dinu patriciu ! rusine Radu ef alexandru
  • +8 (18 voturi)    
    am vazut emisiunea (Marţi, 12 octombrie 2010, 22:48)

    dorin [anonim]

    Iar RFA a dat solutia demisiei Robertei fiind convins ca Udrea a zis asa ceva. Chiar m+am mirat ca un om ca el nu are curaj sa afirme ceva decat daca e de acord conducerea.


    Dar ca dupa un SMS sa+si schimbe complet opinia e prea mult!

    Adica el, daca zice Udrea ca Anastase a fraudat, yice si el ca Anastase a fraudat: Daca la 3 minute yice Udrea ca n+a fraudat, RFA ca un papagal, yice ca n+a fraudat!

    Chiar nu are nimeni in PD curajul sa aiba o opinie SINCERA si CONSECVENTA??
    • +3 (9 voturi)    
      Lasa ca o zice Vantu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:34)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui dorin

      prin vuvuzeaua iRealitatea si parlamentarii arondati lui (scuze - parlamentarii asupra carora face lobby).
      • +2 (8 voturi)    
        E de vina RTV pentru lasitatea lui RFA ? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 9:14)

        Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui Audit

        Intreb si eu ca omu'.
        Pedeleilor jucati in propriul film. Prost. Rade lumea de voi :)
    • +1 (1 vot)    
      bravo! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:33)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui dorin

      in sfarsit un comentariu obiectiv bazat pe exact ceea ce s-a si vazut la tv.
  • +6 (16 voturi)    
    RFA a fost penibil! (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:03)

    varvatos [anonim]

    S-a fastacit in explicatii, ca o papusa de carpa manevrata de Udrea.
    Niciun barbat in PD? Numai oameni moi sau efeminati ca Popoviciu si VIsan?
  • +3 (11 voturi)    
    Udrea (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:30)

    Adrian [anonim]

    Doamna Udrea stie de fiecare data cum sa se comporte atunci cand intervine presa manipulata de catre moguli.
    • +1 (1 vot)    
      Elena (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:41)

      Artan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Problema era aici carpa RFA cu care "doamna" Udrea sterge praful in PDL si alte carpe ca tine care o stimeaza.
  • +6 (14 voturi)    
    unde a crezut Radu ef Alexandru că e ? (Marţi, 12 octombrie 2010, 23:43)

    kairos [anonim]

    la BBC?

    a trebuit să-i spună Elena Udrea
    vai de capu' lui...
  • +6 (6 voturi)    
    Confuzie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:03)

    dorin bretan [anonim]

    Probabil Radu ,, FOST " Alexandru
  • +5 (7 voturi)    
    Comentez la o emisiune a Realitatii Vantului (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:14)

    martin [anonim]

    Am vazut ieri ultima emisiune a Domnisoarei Goebbels zisa Oana Stancu din garda puscariasului Vantu, dar care s-ar potrivi si in garda lui Gaddafi.
    Poate e o ziarista penetranta, dar in mod sigur e o mincinoasa notorie,dat fiind ca si pe burtierele emisiunii ei sunt minciuni ordinare,ca sa nu mai vorbim si de activitatea de moderatoare fascista desigur cu PDL-istii si carpa cu sefu Vantu in special. Intamplator sau nu ,am vazut emisiunea lui Udrea la Nasu si cred ca numai Dumnezeu stie cu adevarat cati au votat Legea Pensiilor si in orice caz Hopozitia nu stie nimic, fiindca nu era pe acolo,fiind platita sau pur si simplu chiulangioaica.
    Udrea nu a spus nimic de frauda si numai o moderatoare ca Oana Stancu putea afirma asa ceva, iar Radu F. Alexandru sub presiunea animalica de la Realitatea,putea fi pacalit.
    Vad ca prostacul Eneas stie ca F din Radu F. Alexandru, inseamna Feldman, dar desi acest senator nu-mi place foarte mult, stiu sigur ca acest Eneas este un porc antisemit !
    • -3 (7 voturi)    
      numai Dzeu si camerele de filmat (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:34)

      dionis [anonim] i-a raspuns lui martin

      totul a fost filmat, asa ca Roberta nu are scapare.

      Iar asta nu are legatura nici cu Vantu, nici cu Oana Stancu.

      Apropo, vad ca politicienii PD vin la ea la emisiune si vad ca fanii oranj o urmaresc. Deci, care-i problema??
      Ca la unsurosul si servilul Nasu`, nu prea se uita nimeni...
  • +5 (11 voturi)    
    Chiar "onorabilii" parlamentari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:32)

    Audit [utilizator]

    nu isi dau seama ca ceea ce i se intampla Robertei Anastase este datorat "lobby-ului" fact de neterminatul Vantu???
    Oameni buni, mai ales cei de la putere, nu v-a pus pe ganduri interviul lui Vantu si afirmatia conform careia in 2006 a facut lobby printre parlamentari pentru suspendarea Presedintelui?? Acelasi lobby il face acum impotriva Robertei Anastase. Ganditi inainte de a vorbi, de a actiona.

    Netotului, hotului, scursorii, puscariasului, i s-a pus pata pe Presedinta Camerei Deputatilor. Nu mai fiti masa de manevra. Ganditi. Chiar va manipuleaza un magazioner??
    • -1 (7 voturi)    
      deci Vantu a pus-o pe Roberta sa fure? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:35)

      cotoi [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Iar ea l-a ascultat pe Vantu?
      Ciudat, foarte ciudat.
    • 0 (6 voturi)    
      Doamna... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Audit

      ...Udrea a zis cu guritza domniei sale urmatoarele:

      "Inteleg ca e o practica. Intotdeauna e asa: cand este Puterea in sala, se presupune ca este toata. Deci Opozitia plecase ..."

      ...daca tu intelegi din asta ca Vantu e de vina e bine!

      Si tot nu am inteles pana in ziua de azi de ce e mai "indezirabil" Vantu decat cuplul Udrea-Cocos. De ce furtul unor bani din FNI (nedovedit in justitie) este mai rau decat furtul din buzunarul posesorilor de masini disperati dupa un loc de parcare in Bucuresti? Sau decat primirea unor bani de la RAAPS pentru servicii juridice inexistente?
      • 0 (2 voturi)    
        Bref, treaba e cam asa (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:04)

        C [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        D-na Udrea n-a pronuntat cuvantul frauda.
        Deci n-a fost frauda.
        A fost doar o practica.
        Practica Parlamentului (indiferent cine-i la pupitru) de-a fura voturi.
        Daca o fac toti, inseamna ca e bine, nu-i problema.
        De-abia acum am inteles.
    • -1 (1 vot)    
      ce manevre de comunist! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:16)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui Audit

      recunosc discursurile "iluminatoare" gen BOB, care "spune pe bune" omului care e facatura burghezo-msiereasca. :)) Da, SOV este un hot ordinar si tot ce ai mai scris, dar faptul ca este milionar si liber este din vina noastra, ca am acceptat toate porcariile din justitie, din Parlament, toate legile cu portite etc. Ca Anastase o fi urmat o practica veche de 20 de ani, sunt sigura. Dar exista dovada filmata care atesta un atac la adresa statului de drept. Si asta ar trebui sa ne revolte mai presus decat orice. Pentru ca acolo, cu fraudarea votului in Parlament, cu nesimtirea de a ataca statul de drept, incepe cercul vicios care se incheie cu Vantu milionar si liber!
  • +1 (3 voturi)    
    aseara la TV (Miercuri, 13 octombrie 2010, 11:59)

    io [anonim]

    scanam posturile sa vad daca dau de vreun meci din preliminarii, si ma opresc putin pe A3, la eternul Gadea&invitatii.
    titlul mare era de genul Merkel da lectii incompetentei si coruptiei guvernului Boc.
    bun, trecand peste legatura inexistenta intre declaratiile cancelarului german si titlul emisiunii,
    era unul acolo, cheliuta si cu ochelari, care explica el foarte savant ca si dupa Revolutie, Germania a pastrat acelasi raport in relatiile cu Romania: vinde si cumpara, dar nu face investitii.
    cica in afara de Siemens/ontinental de la Timisoara, Germania nu a mai facut nici o investitie in Romania !!!
    what? pai chiar asa sa ne minti in fata, mai nene?
    ca tot vorbim de Timisoara, sunt gramezi de societati cu capital german numai in oras/judet, in mase plastice, cosmetice/detergenti, industrie usoara , in constructii, amenajari si gradinarit, in tehnologie de varf (automotive, IT&software etc...), in consultanta juridica/economica, in domeniul bancar, in comert etc...
    pai cum mai nene, n-ai auzit de Baumax, Kaufland, Lidl?
    m-am enervat, am inchis televizorul si never ever la Gadea nu ma mai uit.
    asta nu e presa ce fac ei acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    Raspunsuri prostacilor Dionis si Gigi ! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:14)

    martin [anonim]

    Sedinta de votare a celebrei legi a pensiilor a fost filmata inainte de vot, poate si dupa, dar in nici un caz in timpul votului,astfel incat sa fie proba intr-o justitie adevarata, ca pentru Viorica Costiniu si Mona Pivniceru, orice proba anti PDL este perfecta. Toata nebunia asa zisei fraude a fost creeata de televiziunile de anti -stiri denumite Antena 3 a cinstitului Felix si Realitatea a inteligentului Nus Vantu.
    Un om care gandeste singur, poate sa se uite si la jegurile mentionate si la Nasu, dar desigur zisul Dionis nu poate pana nu primeste SMS de la organizatorul Banicioiu.
    Iar acum pentru Gigi un sfat : Desigur cuplul Udrea-Cocos reprezinta oameni bogati, ceeace in comunism si in PDSR-ism ,este o mare culpa.
    Dar comparatia cu marii magnati Felix Voiculescu, Nus Vantu si desigur sa nu-l uitam pe distinsul Patriciu, este o aberatie planetara !
    • +1 (1 vot)    
      total de acord cu tine, dar Radu Of Alexandria (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:38)

      Gilbert [anonim] i-a raspuns lui martin

      se complace in corul pungasilor politici ,ca orice fiu ratacitor care da dreptatea oricui ,cand ajunge la rangul de tzutzer !
      teleVizuinele au manipulat filmarile ,atat timp cat chipesul Voicu PNL nu a protestat ATUNCI ,nu DUPA,prin asta el fiind corect cel putin in momentul votarii!!
  • 0 (0 voturi)    
    atribuiri (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:32)

    duluta [anonim]

    Mi se pare ca ii puneti in gura cuvinte pe care nu le-a zis niciodata doar sa faceti niste audienta.