Emil Boc: Maniera diferentiata de acordare a stimulentelor nu poate continua

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:16 Revista Presei | Radio TV


Emil Boc
Foto: Hotnews
Prim-ministrul Emil Boc a declarat, intr-un scurt interviu acordat TVR ca "stimulentele se pot acorda acelor persoane putine, care si-au depasit planul si au adus mai multi bani la buget, iar maniera discriminatorie de acordare a stimulenetelor e incorecta in raport cu ceilalti bugetar".

"Legea este singurul lucru de nenegociat. Cei care sunt performanti si isi depasesc planul potrivit legii au dreptul la stimulente. Maniera diferentiata de acordare nu mai poate continua. In momente de austeritate nu poti avea pretentia sa ai masuri diferite" a declarat premierul.

"Maniera in care se acorda stimulente nu este corecta raportat la ceilalti bugetari. Eu ca si guvern daca nu pastrez echilibru, va fi greu sa trecem peste asta", a spus Boc.

"Legea si legalitatea este singurul criteriu de ghidare. Ideea de stimulent presupune ca ai facut ceva in plus, iar daca exista aceasta situatie, atunci stimulentele se vor acorda", a continuat Emil Boc.

Intrebat daca va ceda presiunilor opozitiei, in cazul Robertei Anastase Emil Boc a replicat ca opoztia este libera sa-si impuna punctele de vedere.

"Guvernul nu va ezita sa-si asume raspunderea pentru acele proiecte de lege importante", a mai spus Emil Boc.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1043 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    alo restructurarea,legea salarizarii unice (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:24)

    restructurat [anonim]

    it-istii romani cu facilitati din partea staului-scutiti de impozite din : ici,centrul de calcul al min de finante,al guvernului,sa sa faca odata sistemul de calcul integrat e-guvernare cu programe si infrastructura adecvate,interconectate si sa restructureze acesti zeci de mii de functiionari birocrati portarei platiti gras,cu porthart,creion chimic si abace,ai ministerului de finante,care ca si magistratii,sa au devenit un fel de stat in stat-caste privilegiate,pe principiul sa le taie (recalculeze,restructureze) la toti,numai noua nu!
    • +2 (2 voturi)    
      it-isti (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:19)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui restructurat

      mai intai, o paranteza ref it-istii si a lor scutire de impozit de venit....pe scurt, ai carte, ai parte. aia de la buget nu au scutire de impozit pe venit, oricum.

      continuand cu subiectul in cauza....eu as da afara toti sefii de sectii, directii, etc si i-as lasa numai pe aia mici pe care i-as coordona via firme de audit extern. seful in ministerul de finante trebuie numai sa controleze iar o firma de audit poate face asta de mii de ori mai bine (asta, in general, si pentru ca sefii de hartie au hartie si in cap)

      cam asta e problema cu tara asta: sunt o droaie de prosti care sunt facuti sefi desi sunt incapabili sa conduca (ca sa nu mai zic ca n-au habar de meseria lor si ca, in general, sunt si niste mitocani/ticalosi)
  • +2 (2 voturi)    
    "Legea este singurul lucru de nenegociat." (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:32)

    Frobenius [anonim]

    Felicitari domnului Boc pentru folosirea verbului la timpul prezent. Neobisnuit dar binevenit.
    Daca domnul Boc mai descopera si semnificatia cuvintelor "consecventa" si "fapte"... exista sansa sa imi schimb o parte dintre pareri.
    • -3 (3 voturi)    
      Boculus populi (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:27)

      n.obs [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      dl pm utilizeaza gresit "datorita" ..
      datorita crizei, datorita conditiilor grele..
      ceea ce m-a intristat mai mult este "sablonismul" dlui boc. pur si simplu repeta ca o placa stricata "respectam legea" , criza economica si culmea performanta!
      este ferm convins ca in 2012 pedeleul scoate tara din criza si este ferm convins ca pe termen mediu si lung o sa avem de castigat! fericire? sanatate? mai multa minte de pe urma? pe ce va bazati coane?
  • +3 (3 voturi)    
    reforma salariala (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:54)

    romanul [anonim]

    d-le Boc,nu ceda!gandeste-te si la noi ,cei din privat,care traim muti criza si ne vedem de treaba.
    • +3 (3 voturi)    
      nu cedati (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:59)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui romanul

      Este normal sa apara aceste proteste devreme ce majoritatea sunt paraziti ai sistemului si nu stiu decat sa taie frunze la caini si sa ia o groaza de stimulente pe nimic. Sunt de acord cu o salarizare corecta dar bazata pe performanta si atat. Nu cedati d-le Boc!
  • +3 (3 voturi)    
    +1 pentru boc (Miercuri, 13 octombrie 2010, 23:00)

    toro [utilizator]

    Daca nu cedeaza la faza cu stimulentele. Shi se mai termina un obicei romanesc.
  • +1 (1 vot)    
    hai Boc! da cu reforma in ei (Joi, 14 octombrie 2010, 11:39)

    Slimerninja [anonim]

    jucati totul pe-o carte. Schimba totul si la investitii puneti accent pe drumuri! vin investitori, vin bani in tara. Incercati sa faceti campanie media cu emisiuni cum gandeste lumea in vest, cum arata orasele, cum trebe facuta curetenie si cum trebe muncit-bagati peste otv si telenovele emisiuni din astea sa civilizati populatia indobitocita si inapoiata!