Crin Antonescu: Eu sunt crestin, sunt credincios...n-as spune chiar practicant. Raul absolut e diavolul si nu Traian Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2010, 22:05 Revista Presei | Radio TV


Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Despre Mircea Geoana

Crin Antonescu a declarat la emisiunea "Nasul" (B1 TV) ca a crezut in victoria lui Geoana in alegerile prezidentiale "avand niste garantii sau niste sanse ca lucrurile pot fi controlate". Liderul PNL recunoaste ca iesirea lui Mircea Geoana, care anunta ca va schimba procurorul general daca va fi presedinte, in acelasi timp in care se anunta arestarea lui Nicolae Popa, a fost "cam tam-nesam", dar spune ca i se pare suspect si faptul ca Popa a fost arestat tocmai in preajma finalei la prezidentiale.

"Va spun ca Mircea Geoana ar fi fost alta persoana daca ar fi devenit presedinte", spune Antonescu. Acesta recunoaste ca liderul PSD a fost ajutat in campania electorala de televiziunile Realitatea TV si Antena 3, dar si de TVR1, insa spune ca aceasta televiziune "nu a avut suficienta influenta".

Referindu-se la vizita lui Geoana la Moscova in preajma alegerilor: "N-am inteles nici atunci si nici acum de ce Mircea Geoana nu a raspuns direct ce a facut atunci in Rusia. Eu l-am intrebat fiindca era presedintele Senatului si mi se parea normal sa raspunda repede, mai ales ca am inteles ca nu e era nimic deosebit. Si presedintele Basescu stia dar a preferat sa nu spuna nimic decat atunci cand i-a convenit lui si, anume, in timpul dezbaterilor"


Despre Traian Basescu

Crin Antonescu spune ca nu-l considera pe Traian Basescu "raul absolut", dar crede ca acesta a fost foarte nociv pentru Romania si ca nu a facut nimc din ceea ce a promis:

"Eu sunt crestin, sunt credincios...n-as spune chiar practicant. Nu zic ca raul absolut e Basescu. Raul absolut e diavolul, dar el are de-a face de lucru cu multi. Basescu e raul numarul 1 al Romaniei acum. Mandatele lui sunt un esec si nu a facut nimic din ce a promis, dar presedintele este sinteza pana la urma a clasei politice actuale".

Despre motiunea de cenzura

Liderul liberalilor spune ca este ceva mai sceptic azi fata de reusita motiunii de cenzura in urma propunerilor facute cu PSD si a raspunsului formulat de acestia. "Am facut si facem totul pana miercurea viitoare ca motiunea sa reuseasca. Sunt mai sceptic azi decat ieri in ce priveste rezultatul fiindca le-am facut celor de la PSD niste propuneri dar raspunsul presedintelui Ponta ma face sa ma indoieli..."

Crin Antonescu spune ca nu este suficient insa ca motiunea sa treaca si Guvernul sa cada, ci este nevoie ca Opozitia sa realizeze o majoritate solida pentru a se prezenta in fata presedintelui Basescu si a-i cere sa numeasca un anumit premier pentru a evita renumirea actualului premier si Guvern.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4602 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    te-a sunat vîntu sa vada de ce nu misti in front? (Joi, 21 octombrie 2010, 22:07)

    diddlyjo [utilizator]

    sau i se terminase cartela si nu avea alta de rezerva?
    • +4 (10 voturi)    
      eu sunt crestin,sunt credincios,& vesel de Craciun (Joi, 21 octombrie 2010, 23:14)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      si nu uita cand esti baut /romane sa fi bun - din pacate ,floarea regretelor PNL o da iar cu le batz in la balta-cum spune francezul! Popa a fost arestat de politia indoneziana -data draqu sa se bage in alegerile prezidentiale din Romania ,sa schimbe rezultatele ...iar Geoana, finantat grosier de Vantu si sustinut de 3 televiziuni din care una *nationala* a pierdut ca orice rusofil care mai vrea sa se afle in politica in Romania -vezi Iliescu ,Guse , Sancru ,etc
      Afost o chestie de instinct politic national,tataitza Crine ,asa cum nici micul Mao -PSD nici tu ,nu veti vedea vreodata Cotroceniul din pozitia misionarului....
      • +6 (8 voturi)    
        diavolul e psd si pnl (Joi, 21 octombrie 2010, 23:37)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        diavolul este chiar opozitia care nu lasa guvernul si pe basescu sa lucreze
        pnl si psd ar trebui desfiintate pt ca au facut numai rau romaniei
        basescu si pdl sint garantii democratiei in romania
        • +5 (5 voturi)    
          Diavolul e lipsa de educatie. (Vineri, 22 octombrie 2010, 0:31)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Nu Basescu, nu PSD, nu PNL.
          Are dreptate Antonescu...Presedintele este sinteza clasei politrice actuale,as adauga... sinteza intregului popor.
          Cam asta-i.
        • -2 (6 voturi)    
          Ce-ti... (Vineri, 22 octombrie 2010, 0:40)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          ...mai place partidul unic...
          • +5 (5 voturi)    
            si tie democratia (Vineri, 22 octombrie 2010, 1:33)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            in care se face cum ziceti voi sau ne suspendati!
      • +4 (4 voturi)    
        Popa a fost arestat... (Vineri, 22 octombrie 2010, 1:06)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Cind nu au mai ajuns banii pentru politia indoneziana cind cineva nu si-a primit banii :-) Coincidenta e ca banii nu au ajuns cind trebuia :-) aia doar si-au luat mina protectoare de pe Popa :-)
        • +1 (1 vot)    
          todo e muy complicado in ipoteza ta (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:02)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

          chiar sa stea politia indoneziana cu ceasul in mana si ochii pe Popa si sa astepte ora exacta cand ori bani ,ori arestarea? e SF dea dreptul!
    • +2 (6 voturi)    
      esti ce ai fost, si chiar mai mult (Vineri, 22 octombrie 2010, 0:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      ..., si nu in cele din urma, sunt un mare chiulangiu cu pretentii la presedentie
  • +17 (25 voturi)    
    Gargara (Joi, 21 octombrie 2010, 22:26)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Bravo Radu Moraru!

    L-ai lasat pe Antonescu sa fie el insusi!

    Adica NIMENI!
    • +7 (17 voturi)    
      A pierdut o batistuta, il bate buninca... (Joi, 21 octombrie 2010, 23:16)

      Kafir [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Mi-e scarba ca omul asta foloseste numele liberalismului. Punem pariu ca nu l-a citit in viata lui pe Hayek si ca probabil crede ca Adam Smith joaca la Chelsea?

      Chuckster... Tudor Chirila, idolul tau, si baietii aia hipsteri cu mac care-ti faceau tie campanie si se umezeau toti de cat de cool erai ce-o sa zica cand afla ca esti un adult cu prieteni imaginari si ca cersesti de la BOR?
    • 0 (0 voturi)    
      din tot ce'a zis (Vineri, 22 octombrie 2010, 23:01)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      am inteles ca are un singur defect, nu prea trece pela biserica.
      la asta, geoana e mai tare, il are pe prefericit drept idol....
      ponta e ateu. adica, pardon, liber cogitator, ca sefu.
  • +13 (21 voturi)    
    Mare orator acest individ (Joi, 21 octombrie 2010, 22:26)

    Ardelean [utilizator]

    Un Crin nu are cum sa stea langa un singur trandafir.... cu 3 iese mai mult in evidenta....
    Acest individ pe nume Crin Antonescu la toti le gaseste circumstante atenuante… la Geona, la SOV, la Stelian Tanase etc. La cei de la PDL nimic… nu se poate si gata. Este un om foarte alunecos.
    Am si eu o intrebare pentru el...
    Cum de marele economist Vosganian nu isi are loc in guvernul lui???
    • +7 (15 voturi)    
      Crin e fara continut... (Joi, 21 octombrie 2010, 23:05)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Ardelean

      adica doar ambalaj, paiata!
      • +4 (12 voturi)    
        Hmmmm !! (Joi, 21 octombrie 2010, 23:15)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        As spune ca si ambalaju-i deteriorat.
  • +13 (21 voturi)    
    Chucky a scapat din lesa lui patriciu (Joi, 21 octombrie 2010, 22:28)

    garfield prostanacul [anonim]

    Lume, lume....ian ascultati la papusa Chucky "raul absolut e Basescu."....Chucky - spintecatorul este un ingeras.....
  • +14 (22 voturi)    
    Un om bolnav (Joi, 21 octombrie 2010, 22:35)

    Tzutzunea [anonim]

    Baietashul asta, sau ce-o fi el, se aude ce spune.
    Prostanacul ar fi fost alt om. Deci acum este un bou si este presedintele senatului.
    Adica Geoana are dubla personalitate. El stie cum se numeste boala asta psihica ?
    El este crestin, asa in general... casatorit catolic dupa ce a fost botezat crestin, adica la misto.
    Basescul este raul nr. 1 si esenta clasei politice actuale. Dar el, ce numar isi da ? A asista pasiv de 20 de ani si a nu face nimic practic impotriva raului a carui estenta este Basescu (acum, dar mai inainte ?) cum se numeste ? Nu cumva inhaitare cu raul ? Indiferenta cum se numeste domnule crestin ?
    Sau tot noi suntem de vina ca nu l-am votat pe Geoana ?
    Sigur ca da !
    Si daca nu ii plac dictatorii , cum reusea Geoana fiind alt om (poate de zapada) singur sa faca ceva ? Nu ca un dictator ? A, nu ... ca o marioneta !
    Asta e profesor de istorie ? Papagalul asta ?
    El voteaza impotriva Rosia Montana si nevasta-sa pentru cianuri si ei ne iubesc !
    Tu cum o facei baietzas golanash ? Cu sau fara batista ?
  • +10 (20 voturi)    
    ati auzit aia cu "sunt un om liber... (Joi, 21 octombrie 2010, 22:41)

    zaboo [utilizator]

    traiesc intr-o tara libera..." ?? unde era dictatural? uitase? sau nu ii mai convenea "argumentul"?
  • +10 (18 voturi)    
    ... (Joi, 21 octombrie 2010, 22:43)

    anca [anonim]

    doamne ce papagal - e lipsit total de substanta
    • -1 (13 voturi)    
      are multa substanta maronie (Joi, 21 octombrie 2010, 23:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anca

      ;)
  • +12 (20 voturi)    
    Eu consider ca acest coafez (Joi, 21 octombrie 2010, 22:51)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    este cel mai rau om al Romaniei acum.
    Nici la stanga, nici la dreapta, nici cal, nici magar, nici barbat, nici femeie, acesta este nici viu, nici mort.
    Doar un papitoi care si/a lasat nevasta sa moara!
    Care a luat masina de la ministerul sporturlui cand a iesit din... ministeriat.
    Care e absent si se da prezent.
    Care... ce sa mai zic?
    Un nimeni, o umbra, el insusi o himera pentru el!
    Un vant tras de altii. Care are insa pretentia de a mirosi a parfum de.... crin!
    Jalnic!
    Pupa unde scuipa, linge unde pupa, fara onoare, fara cuvant, fara morala, fara demnitate....
    Asta este liberalul?
    S/ar intoacre in mormant bratienii, ucisi de fratii rosii ai astuia.
    Daca Basescu este cel ami rau, asta cu atatea bube, cum este?
    Iadul impartit in trei al Romaniei!
    Rusine, coafezule!
    Obraz n/ai, bun simt nu e, onoare... de unde?...
    Cine, ce sa/ti ceara?
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Joi, 21 octombrie 2010, 23:15)

      anca [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      eh, sa nu exageram, are o personalitate palida, deci n-are cum sa fie "cel mai". si sincer, ma seaca faptul ca basescu nu are niciun adversar pe masura.
      • +3 (3 voturi)    
        Si e vina lui, (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:12)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui anca

        ca resturile sunt prosti?
        Nu e vina lor ca nu se pot ridica macar la nivelul lui Basescu?
        Omul asta i/a batut cu o fituica la primaria capitalei!
        L/a facut zob pe bombonel cu o luna de campanie!
        L/a facut "muci" pe prostanac si nu numai pe el - ci si pe coafez, atunci cand a avut 99,99% din media, di partide, din moguli.
        Cine e de vina ca asta i/a facut prastie pe oriunde i/a prins?
        Personalitate palida?
        Eu cred ca este lipsa de personalitate!
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:23)

          anca [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          pai ai dreptate, n-am zis ca e vina lui basescu. dar totusi, mi-ar fi placut sa vad o competitie intre egali, doar asa ies chestii bune. asa cum e acum, vad doar niste frustrati al caror scop e doar sa-l dea jos pe basescu, nu vin cu nimic altceva. ma intreb, dupa ce-si termina base mandatul, daca o sa apara vreo personalitate politica macar egala cu el, deocamdata nu vad niciuna, crin si geoana sint praf.
          • +2 (4 voturi)    
            Asa este! (Vineri, 22 octombrie 2010, 13:22)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui anca

            As fi vrut sa vad ceva la... orizont!
            Pentru mine orizontul se limiteaza acum la
            Diaconescu-UNPR, Negoita-PDL si.... cam atat!
            Restul, dezgust, lehamite...
            Nu tu discurs, nu tu solutii, nu tu preocupare!
            Doar vorbe, demagogie, lipsa de bun simt, delatiune, dezgust...
    • +5 (13 voturi)    
      Unde-s liberalii?? (Joi, 21 octombrie 2010, 23:26)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Ma intreb cine e in spatele acestei marionete, oare liberalii se pot identifica cu Crin? Cine se ascunde in spatele sau, ca el oricum nu-si da seama ca e "dirijat"?
      Mai exista liberali adevarati in acest partid, si daca da, au si constiinta? Crin nu face altceva decat sa-i devalorizeze !
  • +13 (21 voturi)    
    Doamne, ce tantalau!!! (Joi, 21 octombrie 2010, 22:54)

    anar1975 [utilizator]

    Niciodata nu am avut rabdare sa il ascult pe Antonescu, dar dupa o discutie "face to face" cu un moderator, fie el Moraru sau altcineva, mi-e clar ca trebuie sa ii multumesc lui Dumnezeu ca a ferit Romania de un asa presedinte. Parca e Becali, si in ceea ce priveste stiul de exprimera, ei incoerenta ideilor. Concluzia e doar: "jos Basescu"!!! Ok, va fi "jos", in 2014, ce idee mai expui, atunci, stimabile???
  • -5 (15 voturi)    
    Antonescu invingator. (Joi, 21 octombrie 2010, 23:23)

    cititor hotnews [utilizator]

    Antonescu a iesit invingator la puncte.
    As fi vrut un k.o
    • +9 (13 voturi)    
      Invingator la ce? (Vineri, 22 octombrie 2010, 0:50)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      Ce-a cistigat baiatu asta in voata asta? La prezidentiale a iesit pe 3 la 10 procente de locul 2, desi la prezentarea sondajelor zbiera ca mogulii mint poporul cu televizorul, parlamentar a ajuns de pe locul 3 prin redistribuire. In rest ce-a mai cistigat? Sau ce-a realizat, in general, in viata?
      • +4 (6 voturi)    
        te contrazic! (Vineri, 22 octombrie 2010, 14:48)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        pentru un om care nu stie sa faca nimic, pentru un om care n-a muncit in viata lui, Antonescu a ajuns MULT PREA DEPARTE!
        • +1 (3 voturi)    
          Ce a ajuns? (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:40)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Presedinte de partid, asta dovedind si rezerva de cadre ramasa in PNL.
          A ridicat putin partidul in sondaje datorita crizei economice. In rest, pun pariu ca pina-n 2012 ii scae popularitatea la maxim 15%.
  • +7 (13 voturi)    
    raul absolut (Joi, 21 octombrie 2010, 23:30)

    Lili [anonim]

    Felicitari " Nasule" pt.emisiune! Basescu e "raul absolut " numai Crin este f.onest!
  • +4 (6 voturi)    
    Crinutz ...ti se ofilesc petalele degeaba (Vineri, 22 octombrie 2010, 1:40)

    cineva [anonim]

    trece viata pe langa tine degeaba in timp de tu ti-o consumi pe sticla televiziunilor

    .... sunt atatea posibilitati in viata, te poti reprofila, ...asta e ai pierdut ...si nu vei fi cu nimic mai breaz nici in 2014, nici in 2019 ..nici nici ...
  • +3 (5 voturi)    
    Am fost simpatizant liberal si as mai fi fost .... (Vineri, 22 octombrie 2010, 2:48)

    zexe [anonim]

    ...daca liberalii ar fi ramas pe dreapta.
    Nu cred ca vreun alt lider liberal si-ar fi impins partidul atat de mult spre stanga, in spatele highlanderilor comunisti din PSD, vezi Ilescu, Hrebenciuc, etc.
    Si de parca nu ar fi fost suficient, Crin Antonescu si-a pierdut si retorica de dreapta. Practic, nu ma mai simt legat cu nimic de acestia, eu fiind un elector cu simpatii de centru dreapta, acolo unde gasesc un PDL sovaielnic si nedefinit ca doctrina politica.
    Crudul adevar este ca nu avem un partid de dreapta , pentru ca pe dreapta ar fi trebuit sa se gaseasca reprezentantii intereselor intreprinzatorilor din sectorul privat. Ori in sectorul privat nu avem decat o suma neglijabila, ca cifra de afaceri, de mici intreprinzatori. Pentru ca afaceristii mari ori au afaceri cu statul, ori afaceri de tip speculativ, fapt care face ca interesele lor sa migreze mult spre stanga, acolo unde statul a sifonat timp de 20 de ani banul public in buzunarele privilegiatilor. Vezi Vantu, Patriciu, Voiculescu, etc.
    Ce imi ramane de ales? Astazi, mi-as fi taiat mana cu care l-as fi votat pe Geoana, dar cu o floare nu se face primavara si sa nu credeti ca acum vorbesc despre Crin.
    Elector serios, caut partid de dreapta!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:27)

      anca [anonim] i-a raspuns lui zexe

      corect. ma amuza ca gasesc discursul de stanga la toti liberalii din jur. in ura lor pentru basescu, au uitat ce doctrina sustin, stanga, dreapta, ce mai conteaza, jos basescu ! :))
  • -1 (7 voturi)    
    Crin (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:35)

    Miti [anonim]

    N-am mai intrat pe site-ul asta de mult, dar ce citesti aici, ramai traznit: sobolanii portocalii colcaie, te minunezi cati cretinei reuseste sa produca Securistul si Betivanul Sef. Mare ti-e gradina ta, Doamne!
    • -1 (5 voturi)    
      Adica Crin e sobolanul? (Vineri, 22 octombrie 2010, 10:10)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Miti

      din titlu si portocaliu inca? Zau ca nu-ti vad logica, dar sigur ca simpatizant liberal logica e chiar daunatoare la momentul actual.
    • +2 (4 voturi)    
      hehe (Vineri, 22 octombrie 2010, 10:32)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Miti

      incepeti sa semanati toti cu Becali.
  • +1 (7 voturi)    
    Ofilitule...... (Vineri, 22 octombrie 2010, 9:23)

    Adriana [anonim]

    omul acesta nu are un pic de cultura in el.............cu cat apare mai mult pe antene si realitati si spune ceva ..spune doar cea ce stie =jos Basescu,jos Guvernul=.Ma bucur ca Nasul l-a lasat in emisiune sa-si expuna prostia din el . daca gadea,radu tudor sunt pentru el jurnalisti pe care ii admira deduc ca nu o sa ajunga in Cotroceni nici in viata de apoi.......si bine imi pare pentru ca este o marioneta pe care eu cetatean roman nu o vreau.,omul acesta cred ca nici nu stie pe ce planeta traieste. iar emisiunea lui Nasu asa ceva a demonstrat
  • -1 (5 voturi)    
    pdl-isti cu ceata pe ochi (Vineri, 22 octombrie 2010, 12:43)

    pdl-istul [anonim]

    vad ca nu va convin realitatile spuse de crin "echidistantului" moderator
    • +1 (5 voturi)    
      Care realitati? (Vineri, 22 octombrie 2010, 15:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui pdl-istul

      Asta: "Va spun ca Mircea Geoana ar fi fost alta persoana daca ar fi devenit presedinte"
      Sau asta: "Crin Antonescu a declarat la emisiunea "Nasul" (B1 TV) ca a crezut in victoria lui Geoana in alegerile prezidentiale "avand niste garantii sau niste sanse ca lucrurile pot fi controlate""
      Nu, tre sa fie asta : "Raul absolut e diavolul, dar el are de-a face de lucru cu multi. Basescu e raul numarul 1 al Romaniei acum." Sigur e mai rau ca vintu/voiculescu/patriciu, etc.
      Deci, care-s realitatile alea cu care ne-a luminat maretsul conducator de partid in emisiunea aia? Ca eu inafara de strategia "Jos Basescu" n-am retinut mai nimic.
  • +1 (5 voturi)    
    bravo nasule (Vineri, 22 octombrie 2010, 12:49)

    finul [anonim]

    crin a fost sub asteptari
  • 0 (0 voturi)    
    Oratoristul (Miercuri, 27 octombrie 2010, 23:37)

    mitru [anonim]

    D-nule Antonescu, in biserica ai fi mai bun. Esti foarte bun oratorist, dar nimic mai mult. De asemenea ai fi un foarte bun pedagog la o scoala. Da-ti demisia din conducerea PNL-ului ca il dezonorezi.