Realitatea TV are stenogramele ei cu Cocos/ Stolojan: Amestecati intentionat Alro cu baietii destepti/ V. Turcan: Aceasta emisiune este o facatura cap-coada

de V. Marin, I. Baias     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2010, 22:47 Revista Presei | Radio TV


Realitatea TV a prezentat luni seara, in cadrul emisiunii "Ora de foc", o stenograma a unor discutii dintre Dorin Cocos si Marian Daniel Nastase, vicepresedinte CA ALRO Slatina, pretinzand ca suntem in prezenta unui caz de trafic de influenta. Stenograma prezentata este scoasa din "Dosarul ALRO", privind achizitia de energie ieftina.

Cauza a fost inchisa in luna ianuarie 2010 de procuorii DIICOT. In aceast dosar au fost interceptati mai multi oameni politici, afaceristi, dar si jurnalisti. Printre persoanele interceptate se numara Elena Udrea, Dorin Cocos, Verestoy Attila, Theodor Stolojan, Bogdan Chirieac, Dan Voiculescu, Codrut Seres si Zsolt Nagy.

Conform postului amintit, Dorin Cocos ar fi intervenit pe langa Theodor Stolojan sa-i primeasca si sa-i ajute pe sefii de la ALRO. Intervenit telefonic in emisiune, Stolojan a acuzat Realitatea TV ca incearca sa creeze confuzie amestecand ALRO cu "baietii destepti" care au facut contracte de vanzare-cumparare pentru energie ieftina.

"ALRO este o firma care consuma 24 de ore aceeasi cantitate de energie si nu produce varfuri de energie. ALRO este indreptatit sa primeasca energie electrica mai ieftina pentru ca el consuma constant", a declarat fostul consilier prezidential, care a precizat ca a avut nenumarate audiente cu diverse firme, pe care le primea in salonul de protocol, sedintele fiind publicate si prevazute in programul de lucru.

Si purtatorul de cuvant al presedintiei, Valeriu Turcan, a acuzat Realitatea TV ca difuseaza informatii trunchiate nespunand ca presedintele Basescu este cel care atragea atentia ca firmei ALRO Slatina i s-au cerut 4 miliarde de dolari (si a si platit) catre Energy Holding precum si faptul ca in aceasta afacere, care a fost anchetata de institutiile abilitate ale statului roman, exista o decizie de neincepere a urmariii penale atat in ceea ce-i priveste pe cetatenii rusi si americani cat si pentru cei romani.

"Aceasta emisiune este o facatura cap-coada prin care dumneavoastra nu faceti altceva decat sa confirmati ca Realitatea TV nu este altceva decat instrumentul lui Sorin Ovidiu Vantu", a atacat Valeriu Turcan.

"Discutam in aceasta seara si despre o lovitura data economiei nationale de catre grupul Udrea-Cocos-Stolojan-Basescu. Cel putin asta arata documentele pe care vi le prezentam in exclusivitate in aceasta seara. Veti vedea discutii importante purtate de membrii ai acestui grup. Veti vedea proba traficului de influenta facut la varful statului. Veti vedea acuzatii de o gravitate fara precedent aduse seful statul - bunaoara intrarea la seful statului ar costa 4 milioane de euro", anunta moderatorul emisiunii Oana Stancu.


Stenogramele date publicitatii de Realitatea TV:

9 Mai 2006: Marian Daniel Nastase, vicepresedinte CA ALRO Slatina, este sunat de Dorin Cocos

D.Cocos: Deci il va primi Stolojan, undeva intr-un salon frumos, de
protocol, tot la ora 13.00.
M.Nastase: La ora 13.00, la Stolojan. Am inteles.
D.Cocos: Dar nu la el in birou. O sa te sun sa-ti spun unde.Discutam.
De principiu la ora 13 sa fiti acolo! Nu in biroul ala meschin al lui!
O sa-l primeasca undeva jos, intr-un salon de protocol.
M.Nastase: Da, intr-un salon de protocol.
D.Cocos: Am inteles. Altceva? Noutati?
M.Nastase: E in derulare acum.
D.Cocos: Sa se deruleze ca m-am plictisit de cand se deruleaza!
M.Nastase: Acum se discuta.
D.Cocos: Ei mai stau si sambata?
M.Nastase: Nu cred.
D.Cocos: Bun. Dar ei vin de joi?
M.Nastase: Da, ei vin de joi.
D.Cocos: Vroiam sa ne vedem si noi cu ei.
M.Nastase: Oricum o sa ne vedem inainte. Dar nu stiu exact...cred ca
vineri, pe la 11.00, dimineata...
D.Cocos: Bun. Poate ne vedem pe la 12.00-13.00. Dar neaparat ca vineri
nu e colega mea aici si zice ea ca ar vrea sa...
M.Nastase: Am inteles. Ne vedem in cursul zilei de joi.
D.Cocos: Bine. Te mai sun. Pa!

13 Aprilie 2006: Dorin Cocos il suna pe Marian Daniel Nastase

D.Cocos: Maestre, cum facem ca sa o dregem? Ca pe 18 trebuie sa se duca undeva si ii primeste pe 17, la 7 seara
M.Nastase: Dar nu e nicio problema!
D.Cocos: Deci pe 17, la ora 19.00. E stabilit deja in program.
M.Nastase: Deci, pe 17, la ora 19.00. Nu e problema, ca ei vin pe 17, dimineata.
D.Cocos: La fix! Deci asta inseamna luni, la 7 seara. Mai vorbim noi deseara...
M.Nastase: Sa traiti! Am inteles...



Stenograma din dosarul SOV in care acesta discuta cu jurnalistul Cornel Nistorescu si-i spune ca nu poate da pe Realitatea TV dosarul fiindca procurorul Nastasiu cerea 50 de mii de euro ca sa-si asume declaratia
.

Stenograma este din seara de 4 decembrie 2009, cand Sorin Ovidiu Vintu ia legatura cu Cornel Nistorescu.

"CORNEL NISTORESCU: Ai auzit cu povestea cu Alro care e pe site-uri acuma?
SORIN OVIDIU VINTU: Nu am auzit.
CORNEL NISTORESCU: E poveste cu afacerile cu energie pentru... in care e bagata Elena Udrea si cu astia si cu psihologul Stolojan.
SORIN OVIDIU VINTU: Asa...
CORNEL NISTORESCU: Povesteste Nastasiu. Si astia de la Realitatea o au si nu vor s-o dea. Si caseta este de doua zile la Realitatea, cu lucruri mult mai complicate. Si Popa a refuzat sa o dea. Ti-a spus?
SORIN OVIDIU VINTU: Dar nu-si asuma..., stiu, tati, dar nu-si asuma, zii sa-i spun, scriitorul cartii, am uitat cum il cheama.
CORNEL NISTORESCU: Ba isi asuma, cum sa nu!
SORIN OVIDIU VINTU: Ei, daca iti spun ca nu-si asuma... Ca m-a intrebat Catalin. Uite, avem asa, asa. Si am spus ba, daca isi asuma autorul cartii interviul si cu Nastasiu, dati-i drumul. Daca nu, astia se intorc maine si spun ca au facut o gluma. Si nici unul din cei doi nu au vrut sa confirme, nu au vrut sa-si asume. De-aia nu am dat pe Realitatea.
CORNEL NISTORESCU: Da, dar e imagine video cu ala care declara chestia asta.
SORIN OVIDIU VINTU: Mai, tati, nu ai inteles, am facut o gluma, domnule, ne-am jucat intre noi! Poate sa apara orice. Trebuia cei doi sa confirme la telefon, nici unul nu a confirmat, nu si-a asumat, pardon. Ala, tu iti asumi interviul? Tu iti asumi declaratia? Asta voia 50 000 euro sa-si asume aia. Da-te-n moasa-ta! Nu pot sa dau bani pe asa ceva. Nu ca e vorba de 50 000, dar nu pot sa dau bani, ca dupa aia incep alte povesti".


Istoric


Stenograma prezentata este scoasa din "Dosarul ALRO", privind achizitia de energie ieftina.

Cauza a fost inchisa in luna ianuarie 2010 de procuorii DIICOT. In aceast dosar au fost interceptati mai multi oameni politici, afaceristi, dar si jurnalisti. Printre persoanele interceptate se numara Elena Udrea, Dorin Cocos, Verestoy Attila, Theodor Stolojan, Bogdan Chirieac, Dan Voiculescu, Codrut Seres si Zsolt Nagy.

Conform postului amintit, Dorin Cocos ar fi intervenit pe langa Theodor Stolojan sa-i primeasca si sa-i ajute pe sefii de la ALRO. Intervenit telefonic in emisiune, Stolojan a acuzat Realitatea ca incearaca sa creeze confuzie amestecand ALRO cu baietii destepti care au facut contracte de vanzare-cumparare pentru energie ieftina.

In luna noiembrie a anului trecut, fostul procuror DIICOT, Ciprian Nastasiu, a declarat ca au existat mandate de monitorizare pentru Dan Voiculescu, Theodor Stolojan, Verestoy Attila, Elena Udrea si Dorin Cocos, acestia fiind suspecti de savarsirea anumitor infractiuni in dosarul ALRO Slatina.

Elena Udrea a declarat atunci ca nu a inteles foarte bine pentru ce a fost monitorizata si ca nu are "nici o problema" daca operatiunea a fost legala.

La randul sau, Theodor Stolojan a sustinut ca dezvaluirile lui Ciprian Nastasiu privind implicarea sa in dosarul energetic reprezinta o incercare a "baietilor destepti din energie" de a-l ataca pe presedintele Romaniei, folosindu-se insa de o situatie clarificata deja.

"Cred ca pierdem timpul, din nou, cu acest subiect. El a fost investigat deja de institutiile statului care au atributii in acest domeniu. O serie de indivizi, legati de baietii destepti din energie, dorind sa atace presedintele Romaniei, se folosesc in continuare de aceasta situatie, care a fost clarificata deja", a declarat acesta.



Citeste si: Ce spune un raport al Consiliului Concurentei despre "baietii destepti": Doar dintr-o singura tranzactie, Hidroelectrica a pierdut circa 21 milioane de lei


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9987 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Asta este tot ? (Luni, 25 octombrie 2010, 22:54)

    marinaru [utilizator]

    Spuneau de Basescu, Udrea...unde sunt restul ?
    • -5 (17 voturi)    
      Base si spagile pt 'consultatii" (Marţi, 26 octombrie 2010, 8:29)

      Pretorianul [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      L a Basel e ca la medic. Se plateste programarea. Auzi, 4 mil de euro! Cred ca tariful e in procente, in functie de cat de mare e gaura data in bugetul statului. Povestea e credibila , mai ales pentru cei care au lucrat in adminstratie si stiu ca la fel se procedeaza si cu intratul la ministri sau secretari de stat.
        () ()
    • -1 (5 voturi)    
      Cred ca nu exista PDL-ist care sa nu aiba dosar pe (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:29)

      Precious [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Ti-i spun eu pe restul: Berceanu , Videanu, Negoita, Pandele, Ridzi, Stolojan, Boureanu, Seculici, Mantog, Gutau, etc etc. Si mai mici , si mai mari.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e tot.poate sa fure mai mult (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:03)

      . [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Nu e tot.
      Poate sa fure si mai mult.
  • +25 (33 voturi)    
    heheh (Luni, 25 octombrie 2010, 22:59)

    pehash [utilizator]

    parfum.. astia nu se pupa pe gingii.. nu injura pe nimeni.. nici macar nu se ascund.. se intalnesc in saloanele de protocol de la guvern. au zis aia de la realitatea si la ce pret cumpara alro energie? am eu o vaga banuiala ca spre deosebire de infractorii vantu&co astia de la alro varsa bani cu sacul la bugetul de stat.
    sunt curios, realitatea a dat pe post si stenogramele cu patronul lor? :D
    • +5 (11 voturi)    
      curent (Marţi, 26 octombrie 2010, 8:40)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui pehash

      cand este vorba de un consumator mare si constant de energie electrica, auroritatile trebuie sa fie atenti si la implicatiile economice mai largi si la aspectele sociale ce pot decurge de aici. Alumina Oradea a fost cumparata de rusi. La un moment dat, ei au cerut o reducere a tarifului energiei, motivand ca la pretul pe care il platesc pentru curent nu mai sunt rentabili. Statul i-a refuzat, ei au inchis fabrica. Au ramas 1000 de romani someri de aici, apoi s-au inchis si minele de bauxita dela Dobresti, alti someri si o zona saracita, fara posibilitati pentru localnici de a-si gasi de lucru in apropiere. Era bine sa se inchida si Slatina?
  • -33 (51 voturi)    
    Sunteti in stare de soc? (Luni, 25 octombrie 2010, 23:00)

    George32 [utilizator]

    Hai postacii oranj, ce scuze mai gasisti acum? Pana la urma Vantu facea ce vroia cu banii lui, nu cu banii statului. 2 miliarde de euro ar fi insemnat enorm pentru Romania si criza ei financiara. Rusinos! Ei si-au luat milioane de euro si voi ii aparati aici. Oare pana cand? Voua va platesc salaiile la zi?
    • +21 (31 voturi)    
      Aberezi (Luni, 25 octombrie 2010, 23:09)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Amice aberezi. Eu vreau sa vad stenograme unde un posibil presedinte mai pupa mana unui patron, om de afaceri, etc. Presedintele trebuie sa fie cel mai puternic om in stat.
    • +20 (34 voturi)    
      Da! (Luni, 25 octombrie 2010, 23:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Sunt in stare de soc!
      Iar tu in stare de ebrietate!
      Caragiale, ma repet, ti/ar spune ca esti idiot!
      Te bucuri ca proasta in miezul pietii!
      Daca tu in ceea ce se numeste minte, pui un semn de egalitate intre "stenogramele" de la publika tv si furaciunile, marlaniile, kknariile, hitiile... preezentate, ai o mare problema!
      Sigur ai nevoie de o programare la neurologie, la psihiatrie si poate si la camasa de forta!
      Esti jalnic, patetic, demn de mila!
      Hai, fuguta la miting, se dau mici din carne de cioara si sarmale de... mazare!
        ()
    • +17 (27 voturi)    
      Esti amuzant, bai, postac rosu (Luni, 25 octombrie 2010, 23:14)

      akabond007 [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Pentru ce, postac rosu? Ce anume este in aceasta stenograma compromitator astfel incat sa existe o stare de joc? Zi, bai, postac rosu si comunist ce esti, ca pentru asta iti iei banii de la baietii astia de prin psd, ca sa scrii pe siteuri! postac rosu ce esti.
        ()
    • +20 (26 voturi)    
      Asta seara a fost oare cu sau fara batista... (Luni, 25 octombrie 2010, 23:15)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui George32

      la Realitatea ?
      Un lucru e sigur - moderatorii au facut "totul" pentru cresterea audientei, asa cum a spus onor patronul catre cozile sale de topor.

      Dar ii va crede cineva ?
        ()
    • +15 (21 voturi)    
      vai, vai.. (Luni, 25 octombrie 2010, 23:17)

      VictorM [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Sa-mi scuzati ignoranta, dar nu inteleg de ce anume e acuzat cine. Si nu ma puneti sa dau pe Realitatea ca sa aflu ca am incetat de mult sa inghit stiri mestecate. Inteleg doar ca firma asta este privilegiata privind plata electricitatii. Pe de-o parte se plange lumea ca nu se fac investitii in tara si sunt dati afara oamenii, pe de alta parte nu-i bine nici sa incurajezi industrii ce sustin orase intregi..
        ()
    • +8 (12 voturi)    
      Georgel (Marţi, 26 octombrie 2010, 2:39)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Esti iar de serviciu?
    • +10 (14 voturi)    
      alro =mittal & 2 mil lei = 2 mld euro (Marţi, 26 octombrie 2010, 3:04)

      Silvester [anonim] i-a raspuns lui George32

      Eu as vrea sa stiu de unde ai scos cele 2 miliarde de euro. Singura cifra pe care o vad eu in articlolul asta e 21 milioane de lei.

      Si stenogramele 'dezvaluite' de Realiatatea ar tb sa vb de alro pe cand pierderea de la Hidroelectrica de care se scrie aici implica o tranzactie cu Arcelor Mittal...deci legatura intre stenogramele astea si pierderea (pe care tu ai binevoit sa o inmultesti cu 400 din oficiu) e la Piatra Olt pt moment.
        ()
    • -1 (1 vot)    
      Si care-i senzationalul aici? (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:30)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui George32

      Din cite inteleg eu Cocos intermediaza o audienta a aluia de la Alro la Stolojan (probabil consilier prezidential la acea vreme). Bun, si?
      Ce-i asha spectaculos aici?
  • -3 (23 voturi)    
    treaba e foarte nasoala pentru Presedinte! (Luni, 25 octombrie 2010, 23:05)

    Observatorul astronomic [anonim]

    afacerile paguboase pentru statul roman ale firmei de securisti Energy Holding cu Hidroelectrica au debutat in vremea cand ministru la Industrie era Tariceanu -in 1996 parca -,au continuat cu Radu Berceanu ,au prosperat cu Dan Ioan Popescu ,cu Codrut Seres , cu Vosganian ,cu Videanu si continua!Toata lumea stie si vorbeste pe bune ca Romania a pierdut 4-5 miliarde de euro cu aceste afaceri ,dar nimeni nu s-a sesizat .procuratura,DNA sau Presedentie!daca eu traiesc intro tara care are energie electrica ieftina ,datorata apei ,am un avantaj marginal ,exact ca norvegienii ! dar in Romania acestr avantaj este un dezavantaj,platind mai mult pentru energia electrica decat tari care nu au atata energie hidro ,datorita acestei mega escrocherii care te nauceste cat e de vizibila si cat e de neatins !se fura sub ochii nostri si nu putem face nimic!
    o mare vina o are inclusiv Basescu care stie ca toata conducerea Hidrtoelectrica din vremea lui Vosganian si Dan ioan Popescu este tot la carma Hidroelectrica ,cosmetic fiind schimbat fostul director general,azi director general adjunct ,om de neatins datorita secretelor pe care le detine! Bravo lui ,iar Stolojan sa taca ca dicta pe lista cine ce energie sa ia si la ce pret,cand era consilier la Cotroceni!
    Biata Romanie ,multi chemati ,putini alesi!
  • -11 (21 voturi)    
    Hmmm (Luni, 25 octombrie 2010, 23:06)

    MRSmrs [utilizator]

    "Si Realitatea TV are stenogramele ei..."sa inteleg ca ea are stenograme "neoficiale" in timp ce hotnews si posturile portocalii au stenogramele de la "sursa",adica aruncate pe piata de "serviciile"care nu mai lucreaza pentru poporul roman ci pentru bese si portocalii sai.PS."draga stolo" se face ca el nu este "baiat destept" ci numai altii fura si fac "afaceri" cu statul.
  • +12 (20 voturi)    
    Stenograme (Luni, 25 octombrie 2010, 23:10)

    Ramona [anonim]

    Eu nu inteleg de ce Realitatea nu a scos pe post stenograme din dosare deschise ca sa fie mai credibila.
  • -18 (26 voturi)    
    Hopa- hopa unde e firul rosu d-le Tapalaga? (Luni, 25 octombrie 2010, 23:13)

    leix [anonim]

    Mai sa fie dar ce se intampla - in tara asta au unii inregistrari cu mogulii albi ai Presedintelui? Unde naiba e firul rosu vreau sa sun la 112 poate ii ajuta ei cu ceva. Sincer vad ca mizeria in care se scalda acesti domni arata tot mai bine - deci stimate d-le Tapalaga rugamintea mea e sa faceti un scenariu si pe marginea acestor stenograme unde hopa-hopa au fost facute si niste mandate de monitorizare.
    A si da SOV e de vina - dar el va fi dupa gratii maine-poimaine desi nu o cred - intre timp putem sa ne lamurim si cu ceilalti cum stau lucrurile?
    • -9 (13 voturi)    
      N'are... (Marţi, 26 octombrie 2010, 1:36)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui leix

      ...timp...ii ia interviuri viitorului presedinte al Romaniei ... hihihi.

      O sa mai apara cand va fi vreun nou termen in procesul lui SOV sau al lui Voicu. Pe "ai lui" nu ii vede. Tot intreb pe aici ... cand este investigat si mogulul "bun" GCP pentru Bancorex? Liniste...
      De fapt asta e tactica ... le ignoram pe alea care nu ne convin si cand ne vine o minge la fileu o exploatam la maxim. In speranta ca memoria colectiva a poporului va retine doar ceea ce le convine portocaliilor ... ca mogulii si cu PSD si PNL sunt rai, comunisti etc iar Basescu si PD-ul sunt imaculati si fac "reforma statului"...reforma statului degeaba la putere.
  • -5 (7 voturi)    
    si noi tot spectatori sintem? (Luni, 25 octombrie 2010, 23:24)

    lucratorsri [anonim]

    doar platim biletele la ce pret vor ei si nici macar nu ne intreaba daca mai vrem sa-l vizionam, iar daca nu, pretul biletului tot obligatoriu e. dar mai nou ne afecteaza la moral. ce face turma atunci?
  • +12 (20 voturi)    
    mi se face greatza (Luni, 25 octombrie 2010, 23:32)

    Gix [anonim]

    de câta influenta are sov in România
  • +16 (24 voturi)    
    S-au suparat "jurnalistii" de la Irealitatea... (Luni, 25 octombrie 2010, 23:32)

    Alius [anonim]

    ..ca i-a vazut lumea in toata goliciunea moralei lor si cum luau prin batista tot ce le dadea Vantu, iar acum au lansat propriile stenograme..
  • +16 (24 voturi)    
    cateva intrebari: (Luni, 25 octombrie 2010, 23:42)

    je [anonim]

    Ce treaba are Elena Udrea cu stenogramele?
    Ce legtura are Basescu cu stenogramele?
    De unde reiese legatura intre Alro si baietii destepti din energie?
    Ce e asa interesant in discutie, cum pregateau aia o intalnire?
    • -11 (17 voturi)    
      Ca un oarecare Cocos aranjeaza intalnirea (Luni, 25 octombrie 2010, 23:56)

      Moi [anonim] i-a raspuns lui je

      .... cu alt neica-nimeni ...... Basescu.
      Dumneata, Domnule Je, poti sa o faci?
      Sau sotia Domniei tale nu e blonda?
    • +6 (8 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:20)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui je

      Dosarul ALRO
      In aceast dosar au fost interceptati mai multi oameni politici, afaceristi, dar si jurnalisti. Printre persoanele interceptate se numara Elena Udrea, Dorin Cocos, Verestoy Attila, Theodor Stolojan, Bogdan Chirieac, Dan Voiculescu, Codrut Seres si Zsolt Nagy.
      Elena Udrea a declarat atunci ca nu a inteles foarte bine pentru ce a fost monitorizata si ca nu are "nici o problema" daca operatiunea a fost legala.
      Theodor Stolojan a sustinut ca dezvaluirile lui Ciprian Nastasiu privind implicarea sa in dosarul energetic reprezinta o incercare a "baietilor destepti din energie" de a-l ataca pe presedintele Romaniei...
  • -13 (17 voturi)    
    Furaciune portocalie de 2 miliarde ..... (Luni, 25 octombrie 2010, 23:49)

    Carcotescu [anonim]

    Te mai intrebi de unde o fi Vuittonu'?
    Ye, te, te .....
  • -10 (18 voturi)    
    Sunt uimit cat tupeu si cata nesimtire... (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:08)

    Uimit [anonim]

    ...de la postacii portocalii, in ciuda faptului ca s-a dovedit ca toti sunt o apa si-un pamant: toti politicienii, mogulii, trusturile, actualii guvernanti etc... Dar voi postacii portocalii rusine nu aveti, decat tupeu si nesimtire? Oare cat mai puteti tot asa... Nu mult, va zic eu, ca-ntr-un an maxim doi deveniti ISTORIE!
    • -11 (13 voturi)    
      Niste minciuni!!! (Marţi, 26 octombrie 2010, 1:03)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Uimit

      Arunca praf in ochi ca sa atraga atentia de la adevaratele probleme ale Romaniei!!! Astea nu sunt adevaratele probleme ale Romaniei!

      S-a ajuns mai rau ca pe vremea lui Ceausescu!! Nu se poate asa ceva!!! Acesti securisti la comanda lui Basescu (alt securist) au inceput sa-l asculte chiar si pe Basescu!!! Sa iesim in strada!!! Dictatura!!!!!!!!!!!!
      Basescu=Ceausecu!!! Huo!!! Traiascaco mandantul nostru suprem Vantu!!! Saru'mana pentru masa sefu!!!
    • -10 (14 voturi)    
      Ma scuzati, mai era una: (Marţi, 26 octombrie 2010, 1:08)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Uimit

      De ce acum??? De ce tocmai acum au aparut aceste stenograme??? De ce?? Tocmai acum cand se va dezbate motiunea de cenzura, tocmai acum cand tara arde.. De ce acum??? Este foarte dubios si e clar ca este facatura!!!

      Asa ceva nu se face: justitia trebuie facuta in salile de judecata, nu la televizor cu stenograme!!! Rusine Hotnews!!! Este dreptul la viata privata!!!

      Rusine postacilor portocalii si cei de culorile curcubeului!!! Rusine!!!

      Cam atat parca... Poate am omis cateva, dar astea sunt cele mai importante...
  • +7 (13 voturi)    
    participarea a fost extraordinara:)) (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:10)

    daniel [anonim]

    Mie mi s-a parut tare ca l-au chemat pe Mitrea: ha-ha-ha (http://stirileprotv.ro/video/romania-te-iubesc-de-ce-s-a-alesul-praful-de-statiunile-sindicalistilor/60452788) si pe Varujan: ha-ha-ha-ha http://stirileprotv.ro/stiri/economie/in-2008-statul-a-cheltuit-cu-15-miliarde-de-lei-mai-mult-decat-a-incasat.html
    si nu numai, dar asta-i viata! sa-i vedeti pe astia de la PDL cand ajung in opozitie cum vor fi albiti.

    haha
  • +11 (17 voturi)    
    CNA doarme linistit. (Marţi, 26 octombrie 2010, 1:39)

    V. Istina [utilizator]

    Asta NU mai e presa. Ce dovada e in discutia prezentata? Ce mare "stenograma" e asta? S-au tacanit?
    Am inteles, isi fac incalzirea pentru atacurile de miercuri, si totusi... CNA-ul unde e?

    Atata marlanie sulemenita in fata camerelor a depasit de mult cota de avarie. Impresia e deja de nava in deriva iar orchestra de maimute canta, pentru ca asa au fost dresate.
    Intrebarea e: unde naiba e echipajul?
    Mai e cineva in tara aia, sau am plecat cu totii si vorbim pe forum, intre noi, emigrantii, despre o tara fictiva?
  • +13 (17 voturi)    
    emisiune jalnica (Marţi, 26 octombrie 2010, 3:03)

    andu [anonim]

    1 stenogramele alea nu dovedesc mare lucru, decat ca cineva a intermediat o intalnire( nu spun ca poate nu a fost trafic de influenta, dar stenogramele nu zic mai mult)
    2 sa anunti cu surle si trambite stenogramele astea dar sa nu dai nici o alta stenograma cand internetul e plin de ele e jenant. pe undeva ii inteleg pe cei de la realitatea. limbajul de jegos in stenogramele alea si probabil le e rusine. :))
    • -2 (6 voturi)    
      da, dar... (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:33)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui andu

      nu toata lumea are acces la internet... :)
  • +8 (12 voturi)    
    facatura (Marţi, 26 octombrie 2010, 6:07)

    Florin [anonim]

    emesiunea a fost o facatura, aceasta moderatoare grasa a putut fi o aberatie totala.
    Nelasand sa se raspunda la intrebarile puse, incerca sa seduca publicul intr-o directie care nu exista.
    Femea asta moderatoate, arma lui Vantu devine din ce in ce mai necredibila si limba ei se modeleaza din ce in ce mai pe poponetul paros a lui Vanta.
    Sa faca o cura de slabire, ar fi mai iubita :-))
  • -6 (10 voturi)    
    o secunda (Marţi, 26 octombrie 2010, 7:13)

    srpc [utilizator]

    adica rusnacii de la ALRO platesc pe KWh jumatate sau un sfert din cat platesc eu acasa? pai cine mamicuta lui a semnat asa ceva, sa-i tai gatul chiar acuma? hai, ca devine prea de tot, se cere o interventie in masa si in forta! moarte mafiei de orice culoare! MOARTE!!!
  • -5 (11 voturi)    
    preacinstitii portocalii (Marţi, 26 octombrie 2010, 8:06)

    laurentiucat [utilizator]

    nu s-a intamplat nimic.doar un bogat om de afaeri,intamplator sotul sefei de cabinet a presedintelui basescu organizeaza agenda de intalniri a unui consilier al presedintelui si stabileste si conditiile de protocol.pe urma,nu mai spunem ca e vorba de rusi,de energie de lumina care vine de la rasarit.erau niste spumegosi p-aci pe site, care ziceau de opozitie, ca e cu rusii.inca o data se vede faptul ca hotii striga hotii,obiceiul favorit al pd-l.astept cu nerabdare ziua cand vor apare stenogramele cu adevarat grele.sa vezi atunci distractie...
  • +9 (15 voturi)    
    DISPERATA DE MODERATOARE (Marţi, 26 octombrie 2010, 8:47)

    nelu vatmanu [anonim]

    Femeia aia cu ochelari este de o disperare rar intalnita. Poate nevrotica de Dana Grecu s-o intreaca. In toata emisiunea a pronuntat numele lui Cocos de 30 de mii de ori, de fiecare data adaugand ca e sotu lui Udrea. Se citea ura pe fata ei si disperarea ca nu suna Elena s-o ia putin la rost. E incredibil ce emisiuni fac astia. Procurorii sunt Pepsi fata de ce poa' sa faca fatuca aia. Sa nu dai voie sa explici invitatilor, sa nu intelegi despre ce e vorba dar sa repeti obsesiv acelasi nume toata seara si s-o tii intruna cu uo tema...e deja patologic.
    • 0 (2 voturi)    
      daca Dna Udrea era in opozitie..... (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:29)

      lili [anonim] i-a raspuns lui nelu vatmanu

      si nu alaturi de puterea portocalie, ce v-ar mai fi uns la suflet aceste stenogramme si cum ati fi tunat si fulgerat impotriva ei si a sotului ei.... nu va ganditi deloc cum a facut Dna Udrea si sotul ei milioanele de Euro.... or fi fost asa de cinstit facute acele averi, acele milioane de Euro ??!!! Stiti ceva despre averea lor de le dati crezare atat de usor?!!!! Cum pot romanii atat de usor acum la 20 de ani de libertate sa mai creada in politicieni, cand zi de zi trebuie sa fii orb sa nu vezi caz dupa caz ce-ti taie orice incredere de orice gen in politicienii romani.??!!!....Toti si din opozitie si de la putere, si cum va explicati averile lor ce cresc precum Fat Frumos din salariile de bugetari care la o adica nu sunt foarte mari??!!!
  • +8 (12 voturi)    
    Deci SRI e impartial.... (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:16)

    Adrian Enescu [anonim]

    Inteleg din stenogramele Realitatii ca SRI nu a avut nicio jena sa intercepteze convorbiri suspecte ale apropiatilor lui Basescu. DIn toata treaba asta, SRI iese cel mai bine. Iar Procuroru Nastatsiu iese cam sifonat in conditiile in care ii cere lui Vantu 50.000 de euro pentru a da din casa. Nu stiu daca scandalul e facatura sau nu, asa cum zice Turcan. Important este ca aceste stenograme exista si ele nu puteau fi facute decat de o institutie a statului / SRI. Macar cineva si-a facut treaba. Poate nu pana la capat, dar daca nu si-o facea SRI-ul nu mai auzeam astazi despre aceste minunate conversatii.
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:55)

      southofheaven [anonim] i-a raspuns lui Adrian Enescu

      SRI isi face mereu treaba dar nu prea se oboseste nimeni sa vada asta...
  • -5 (9 voturi)    
    DNA ne prosteste pe banii nostri (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:19)

    elena [anonim]

    Nu cred sa mai existe intr-o tara civilizata asa situatie, unde stenograme apar ca din senin, in functie de interesele de moment ale decidentilor. Iar in ceea ce il priveste pe dl Turcan, a demonstrat ca este mai slab pregatit si mai depasit de situatie decat sotia sa, dna tvr hunedoara.
  • +7 (11 voturi)    
    Ciorba reincalzita (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:21)

    Sorin Cozma [anonim]

    Totul e o ciorba reincalzita si servita la restaurantul lui Vantu! Nastasiu cere bani sa-si asume, se contrazice singur - ba n-a dat SRIul stenogramele 30 de zile, ba ca exista la dosar (de unde au iesit discutiile lui Cocos, din palaria magicianului?) ba ca a cerut listingurile, ba ca sriul n-a vrut filaj...pai ce asa se da filajul in romania, suna un procuror si pune filaj cand vrea el / nu stiu intreb si eu...
    nastasiu asta e dubios. nu e exclus ca cocos sa fi mirosit vreo afacere buna, ca doar toti sunt la fel, dar de aici la stolo care are rdv cu unul da el nu stie nimic e cale lunga...Buna intoxicare in maniera vechilor securisti! Scoala buna are Nastasiu asta!
  • +8 (16 voturi)    
    A inteles cineva ceva din aceste stenograme? (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:29)

    Rescatorul [anonim]

    Mare jale la Realitatea-FNI-Stenograme?!
  • +4 (4 voturi)    
    Asa... si? (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:55)

    Marcel [anonim]

    Am aflat ca Stolojan are un birou meschin... Foarte tare!
    Ma intreb ce trebuie sa fac sa-mi scoata astia de la cablu panarama asta de Realitatea din grila abonamentului, ca platesc banii degeaba.
  • +5 (5 voturi)    
    multe din mesajele postate (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:01)

    capatu` satului [anonim]

    sunt partinitoare si uita nishte lucruri elementare;
    acesta este rezultatul faptului ca oamenii nu mai citesc istorie;

    ALRO a fost d`inainte de `90 cel mai mare consumator de curent din SEN (sistemu` energetic national) - consuma multe sute de MW la electroliza si alte procese tehnologice energofage;

    poate unii nu isi mai amintesc - in timpu` guvernarii marelui sef al curtii de conturi vacaroiu` ALRO si-a exprimat in scris dorinta de a se desprinde din SEN si de a`si construi propria termocentrala - la aceea data pretu` curentului era comun;

    poate unii postaci de serviciu nu pot sa priceapa ca in momentu` in care ALRO se desprinde din SEN, mai mult de jumatate din Electrica (hidro,termo, + sucursale) nu isi mai justifica existenta si trebuie inchise, la fel ca exploatarile de la suprafata ce au apartinut CNLO - dupa smenu` din 2003 SNLO;
    la fel cu furnizorii de materiale, intretinere pt. aceste firme;

    desprinderea ALRO din SEN poate duce la o restrangere majora a PIB`ului prin industria colaterala pe care o sustine producerea enegiei pt. aceasta firma;

    marii consumatori industriali, criticati dupa `90, s`au dus cu grija ratatilor din fruntea tarii - exportu` de curent este scump si greu de realizat din lipsa infrastructurii de inalta tensiune si nu ma refer la 110 kV;

    nu se compara consumu` de curent al SIDEX cu ALRO - ALRO consuma ca ordin de marime, o cantitate probabil de peste10 ori sau mai mare;
    SIDEX are la baza consumu` de gaz in furnale, curent se foloseste numai pt. laminare si procesele auxiliare;

    este adevarat ca ALRO are actionar majoritar rus, de ce s`a ajuns aici ne pot spune doar oamenii superdestepti ce ne conduc de 20 de ani.
    succesuri....
  • +4 (4 voturi)    
    sov ! injura mai credibil ! asta nu e stilul tau ! (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:10)

    somebody [anonim]

    total necredibile aceste stenograme....pai asa stiti voi ca injura vantu? nici cu p...., nici cu f.....? asa fraze lungi si corecte? si injuraturi pe care le pot auzi si copii sub 12 ani..... ce frumooooos, ce mirific !
  • +6 (6 voturi)    
    perdea de fum (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:15)

    nics [anonim]

    Mie mi se apre totul o perdea de fum care este destinata stergerii memoriei recente: adica sa uitam de stenogramele lui SOV.
    Daca ele existau la iRealitatea din 2009, de ce abia acum, la o saptamana dupa publicarea unor fragmente din rechizitoriul lui Vintu, sunt aduse in atentia noastra, a celor slabi de ingeri?
    Am ramas un pic uimit de toata agitatia de aseara, de modul in care s-au starnit pasiuni si s-au mobilizat marii formatori de opinie - totul pare insa doar o stratagema pentru a-i sterge urmele lui SOV...
  • +2 (2 voturi)    
    Lamuriti-ma si pe mine (Marţi, 26 octombrie 2010, 11:38)

    bogdan [anonim]

    Care e partea acuzatorie aici?
    Eu inteleg asha: Sefii de la Alro au intervenit pe linga Cocos sa-i primeasca Stolojan in audienta, intr-un salon de protocol.
    Si mai e o discutie intre Nistoresc si Vintu, cum ca exista o caseta cu declaratii ale unui procuror, care nu-si mai asuma spusele decit pentru 50k eur.
    Si care-i chestia ilegala aici? Ce fel de energie electrica primeste Alro? Pe ce loc e in topul celor care primesc energie ieftina?
  • 0 (2 voturi)    
    ehei, daca in stenogramele alea apareau..... (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:16)

    lili [anonim]

    alde Ponta sau alde Antonescu sau alde Nastase sau alde Tariceanu sau... ce probe nemaipomenite erau ele pentru puterea de azi in a acuza opozitia.... dar, asa ele sunt simpla facatura.... iar noi vedem cu ochii nostri ca toti sunt o apa si-un pamant ca toti sunt manjiti de mizeria politica, sa nu-mi spuna mie Dna Udrea sau Dl Stolojan cum au facut ei milioanele alea de top din afaceri cinstite.... mai ganditi-va cand sariti sa le luati apararea.... interesele politicienilor bat interesul national... dintotdeauna a fost asa si nu numai in Romania.... numai ca in societatile asezate aceste mizerii politice au alta dimensiune si au fost si ele cum sunt azi in Romania dar cu multi ani inainte....
  • +1 (3 voturi)    
    oana stancu (Marţi, 26 octombrie 2010, 15:13)

    voltaren [utilizator]

    oana stancu-penibila ca si patronul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    A murit (Miercuri, 27 octombrie 2010, 23:24)

    mitru [anonim]

    Lasati-o moarta. Motiunea a cazut. Inventati alta diversiune.