Ilie Sarbu la RFI: Puterea va pierde majoritatea la Senat intr-o saptamana. Vorbim cu senatori ai Puterii

de RFI     RFI Romania
Joi, 3 februarie 2011, 11:19 Revista Presei | Radio TV


Nu va trece o luna si coalitia de guvernare va pierde majoritatea in Senat, declara, la Radio RFI, liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu. El apreciaza ca schimbarea majoritatii s-ar putea produce "chiar saptamana viitoare" in conditiile in care exista "suficienti" parlamentari ai Puterii care "stau pe ganduri".

Majoritatea la Senat se poate schimba in orice moment, declara Ilie Sarbu. El precizeaza ca exista "suficienti" parlamentari din arcul guvernamental care au indoieli si sunt speriati de viitoarea alianta dintre PSD si PNL.

"Majoritatea la Senat se poate schimba in orice moment. Sunt suficienti colegi care stau pe ganduri. Vorbim cu ei, nu-i nici un secret. Fiecare dintre noi vorbim cu alti colegi de-ai nostri, care au indoieli, care sunt speriati, unii dintre ei, de ceea ce se intampla si normal ca in momentul in care vor vedea ca alianta despre care s-a vorbit si care in mod automat duce la un alt calcul electoral, ca nu va fi 65% sau 60%, dar va fi 55%, de unde mai poate sa ia actuala putere voturi, decat din strainatate daca aduce mai mult si o sa avem 120%... E posibil si lucrul asta!", afirma liderul senatorilor social-democrati.

Intrebat daca Puterea si Opozitia ar putea controla Biroul Permanent al Senatului pe rand, in urmatoarele sesiuni, asa cum a informat agentia Mediafax, Ilie Sarbu precizeaza ca s-a discutat si despre aceasta varianta.

"E o propunere care s-a facut: doi cu doi, adica doua sesiuni noi, doua sesiuni ei. Mai e una pe care au facut-o ei: trei cu unu, adica trei ei si una noi. Dar eu va dau in scris si ne putem auzi in acel moment ca nu va trece o luna sau doua si ei vor pierde majoritatea, poate chiar saptamana viitoare. Si atunci, ce facem, iarasi negociem, iarasi intoarcem totul, pentru ca a vrut PDL-ul sa calce in picioare o cutuma, care a mers 20 de ani? A incalcat un articol al Constitutiei, care spune clar ca toate aceste functii se dobandesc in baza algoritmului politic dobandit in alegeri, nu prin tradari si plecari de la un partid la altul", afirma Sarbu.

Negocierile privind componenta Biroului Permanent al Senatului vor continua luni, 7 februarie. Puterea detine o majoritate extrem de fragila in Camera Superioara a Parlamentului, 69 de locuri, cu unul mai mult fata de Opozitie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3077 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    69-67 (Joi, 3 februarie 2011, 11:34)

    Bogdan [anonim]

    Majoritatea defapt e de 2, pentru ca Voicu e in puscarie, prietenii stiu de ce :)
    Si nici nu a avut onoarea sa demisioneze din scaunul de senator. Sau poate o fi ales in sectorul 5 si s-a gandit ca isi reprezinta mai bine electoratul de unde e acuma.
    • +3 (3 voturi)    
      Discutiile = furt de voturi ! (Joi, 3 februarie 2011, 12:59)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ce ofera OPOZITIA? bani ? nu , va zic eu :

      OPOZITIA ofera pentru cei interesati :

      * protectie - numarul lupilor batrani care sunt lipiti de scaunul lor este ffff mare, astfel incat oricare tinar care va veni in locul lui... nu-l poate apara de puscarie !

      * manipulare - opozitia care se consangvinizeaza in aceasta perioada are totusi un instrument de manipure destul de puternic, (dar romanilor nu le trebuie multa minte sa inteleaga asta)

      * functii - multi saraci cu IQ-ul pot pune botul la acest miraj, dar pentru insigna politica de director se stie ca se plateste cu semnaturi, declaratii si chiar puscarie !

      * mirajul fostei PUTERI - ha ha ha ... nici celor carora le-a mers bine pe timpul lui Iliescu nu mai doresc acele vremuri (80 de vamesi /zi ?)

      * si multe alte capcane (continuati voi lista)



      As rade cu gura pana la urechi, daca in cel mai scurt timp ar mai pleca unul de la OPOZITIE !

      Haide-ti baieti, cascati ochii si salvati-va de opozitie !
    • +3 (3 voturi)    
      L-ati uitat pe Saniuta! (Joi, 3 februarie 2011, 13:01)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Saracu popa, ti-e si mila de el, isi face curaj. De Saniuta a uitat, de Taga a uitat cind vorbeste de plecari? Pai au plecat taman de la marea alianta, nu de la putere, tata-socru, chiar nu mai judeci?
  • +15 (17 voturi)    
    Off off... (Joi, 3 februarie 2011, 11:39)

    Gigel [anonim]

    Mai oameni buni, iar va imbatati cu apa chioara... as a fost si la Motiune..."Am mai convins 2 deputati, avem majoritatea, x-ulescu e cu noi" ... hai sa fim seriosi, nu puteti intoarce raportul de putere, nu va mai amagiti singuri!
    • -3 (3 voturi)    
      Ilie Sarbu stie ? A negociat 2 ani alianta PDL PSD (Joi, 3 februarie 2011, 12:44)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Cand spune ca ”majoritatea la Senat
      se poate schimba in orice moment ”
      probabil ca Sarbu ia in calcul lepadarea
      de catre PDL a
      UDMRului care a intrat in zona radoactiva ...redesenarea regiunilor....fortarea autonomiei teritoriale....și readucerea in Guvernul Boc a titularilor pesedei initiali - de pilda
      a lui ginerică Victoraș la Justitie - chestie la care viseaza de o viata.
      *
      O alta explicatie a optimismului lui Sarbu ar
      putea fi consumul excesiv de ciuperci halucinogene. Cica astia de la Putere ar fi in disolutie !
      *
      De la mine de la balcon se vede cu ochiul liber
      strangerea implacabila a surubului basescian.
      Dupa cucerirea Curtii Constitutionale -
      aceasta reduta a fost folosita
      pentru ocuparea CSM ului si - iata , acum , cand cica Puterea e instabila, doamna Anastase a reusit sa obtina o noua configurare a Birolului Camerei - cu ”independenti” care vor vota ordinea de zi stabilita de ea.
      *
      Un fenomen similar e gata gata sa se produca la
      Senat - iar daca papagalii accepta propunerea
      alternarii majoritatii in Biroul Senatului...primii majoritari urmand a fi PDL ul inseamna ca nu au priceput principiul de baza - descoperit de Tariceanu: ”Mai lipsit de caracter decat PDL ul e doar Basescu”. Adica PDL ul incala o cutuma care s-a configurat in 20 de ani - dar vor respecta in septembrie alternanta lasand aloralti o firimitura de putere.
      *
      UDMR ul e cel care a inteles perfect avntajele acestui principiu; ei isi joaca acum o carte istorica - merg cu PDL ul, ahtiat sa se agate de putere cu orice pret, repet CU ORICE PRET, pentru ca stiu ca vor obtine avantaje la care nici nu au visat .
      Si mai stiu ca oricat de disperati ar fi PSD si PNL sa sparga monstroasa coalitie de la guvernare
      nu vor fi dipusi sa le faca UDMR istilor concesiile la care se preteaza patriotul Basescu.
  • +13 (15 voturi)    
    ?????????????????????????????? (Joi, 3 februarie 2011, 12:03)

    Maria Diamandescu [anonim]

    ..m-am saturat de vanturarea acestei aliantze PSD-PC-PNL!...ACEIASI OAMENI PE CARE-I STIU DE 20 ANI, RAI, CORUPTI SI OBRAZNICI!
    ..vor neaparat sa ni-l bage pe gat pe Voiculescu..sa fie presedintele Senatului!...chiar nu credeti ca sunt nesimtiti si ca-si urmaresc interesele de grup?...in afara de cum sa ia puterea , alta fixatie nu mai au!!!
    Ilie Sarbu...acest dezastru al agriculturii noastre, cu un ginere obraznic si fara creier!
    VREAU ALTI OAMENI IN ANUL 2011...m-am saturat de toti infatuatii care nu-si cunosc lungul nasului si au impresia ca toata natia romana e tampita, iar ei sunt salvatorii neamului!
    • -3 (3 voturi)    
      te-ai fi saturat matale, (Joi, 3 februarie 2011, 12:32)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Maria Diamandescu

      dar tare mi-e ca le vine randul.

      in pdl incep luptele interne, si opozitia va profita de asta.

      nici eu nu-mi doresc asta, dar prevad ca vom avea guvernare pesedista.
      • +4 (4 voturi)    
        pot sa ti-o pun? (Joi, 3 februarie 2011, 13:03)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui hash

        ... intrebarea fireste! Ca doar la mintea ta de patratzel.... nu am alte asteptari.

        Deci:

        PSD-istii mai sunt buni de amintit doar la pomenile de prin biserica. in rest... s.i.f.i.g.
      • +6 (6 voturi)    
        E prea corupta opozitia pentru a se intoarce PSD (Joi, 3 februarie 2011, 13:13)

        nostradamus [anonim] i-a raspuns lui hash

        PSD va disparea odata cu diparitia anteprenorului Iliescu.

        Nastase o sa faca puscarie !

        Ponta o sa emigreze !

        Crin se va transforma in Vadim 2 !

        Iar presedintele Romaniei va fi unul mai tare ca Basescu !
        • +1 (1 vot)    
          Buna prevestirea ! (Joi, 3 februarie 2011, 15:49)

          robert [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

          Asa sa ne ajute dumnezeu !
  • +9 (11 voturi)    
    _ (Joi, 3 februarie 2011, 12:07)

    v [anonim]

    "...exista "suficienti" parlamentari din arcul guvernamental care au indoieli si sunt speriati de viitoarea alianta dintre PSD si PNL...."
    =))
    e genial omul asta. Acum cand se vad primele semne ale masurilor de austeritate pentru care si-au pus ashtea capul la bataie, acum cand pnl-ul scade in sondaje din cauza aliante formate,a cum s-au speriat pdl-istii.
    Lasa nene, ne mai amintim numaratoarea inversa a lui poanta- "mai avem de convins inca 2 deputati si trece motiunea".
    • +1 (1 vot)    
      citesc si ma crucesc! (Joi, 3 februarie 2011, 14:48)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui v

      "Sunt suficienti colegi care stau pe ganduri...Fiecare dintre noi vorbim cu alti colegi de-ai nostri, care au indoieli, care sunt speriati, unii dintre ei, de ceea ce se intampla..."
      Domnul asta, senator in Parlamentul Romaniei, jurator pe Constitutie, vine si ne spune ca unii stau pe garduri si ca sunt speriati! De cine? Cumva de actiunile DNA, recente? Si domnul asta, le asigura protectie daca se dau cu PSD-ul?
      Pai, am impresia ca se cere o demitere a Parlamentului! Astfel de persoane n-au ce cauta in forul legislativ.
      M-a convins ca pana acum au votat legi numai in favoarea clicii lor!
  • +9 (11 voturi)    
    matrioska... (Joi, 3 februarie 2011, 12:17)

    colonelu [utilizator]

    ...sarbu...ilie sarbu...este cumva d-nul acela care a fost vreo 8 ani ministrul agriculturii,agricultura care la ora asta e pusa pe butuci?? ...este cumva tatal vestitei!! daciana??...sau este tata socru nu mai putin vestitului ponta che gargara??...frumoasa familie...frumoase meserii..nu serviciu cu program,nu raspundere parlamentara ci din contra imunitate cat poate duce fiecare...
    • -2 (2 voturi)    
      cu ce compari? (Joi, 3 februarie 2011, 12:42)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui colonelu

      agricultura pusa pe butuci de sarbu, infloreste de cand nu mai e el ministru?
      "tatal dacianei", hmmm, daciana = un om mediocru. traian tatal elenei. elena = submediocra.
      defineste intai un etalon, un termen de comparatie, apoi compara. si foloseste acelasi etalon pentru toti. sau mai bine taci. sau si mai bine, eventual (aproape sigur), pune niste minusuri raspunsului meu
    • +3 (3 voturi)    
      Sarbu este.... (Joi, 3 februarie 2011, 13:43)

      Craioveanul [anonim] i-a raspuns lui colonelu

      Sarbu este cel care pe 16 dec.1989 a inchis usa catedralei din Timisoara pe treptele carei catedrale au murit primii timisoreni...
      DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA!
      Probabil daca usa era descisa mureau mai putini nu credeti?
      Acum omul este socrul liderului PSD, care de altfel a fost si procuror.....
  • +6 (8 voturi)    
    s-ar parea (Joi, 3 februarie 2011, 12:33)

    petre [anonim]

    Personal ,consider ca efectul acestei ,destul de nenaturale,aliante ar trebui sa fie exact invers,sa sporeasca numarul de senatori ai puterii.Opozitia are ,se vede de la o posta, un singur scop:sa-l destituie pe presedinte,Asa este perfect explicabila "compatibilitatea" dintre "doctrinele "celor doua partide,in aparenta ireconciliabile,una ar trebui sa fie specializata in producerea bunastarii,cealalta in distribuirea egalitarista a avutiei natiunii,chiar daca aceasta echivaleaza cu impartirea saraciei,asa cum arata istoria recenta.Eu ,in modestia mea declarata,nu inteleg motivul pentru care actualul presedinte ar trebui destituit,exceptand "motivul"ca asa vrea opozitia.Sa fiu mai specific:in mandatul trecut si actual al presedintelui s-a reusit ceea ce nici nu visau liberalii si nici nu doreau PSD-istii,independenta justitiei,lucru extrem de important;o data cu declansarea crizei ,tenacitatea si onestitatea presedintelui au facut ca tara sa evite ,in ultima instanta,falimentarea tarii,a carei baza a fost pusa de colaborarea halucinanta dintre PNL la guvernare si PSD ,ambuscat intr-un demagogic si ipocrit statut de opozitie,impreuna reusind ca in cea mai fasta perioada financiara a tarii sa nu investeasca nimic in infrastructura ci sa risipeasca resursele natiunii in masuri electoral-populiste in vederea unei ,dovedite,iluzorii victorii in alegerile legislative si prezidentiale,risipa care a creat conditii pentru ca aceasta criza economica semanata din occident sa gaseasca in Romania un teren perfect pentru o dezvoltare aproape catastrofala.Este adevarat ca nu intotdeauna stilul in care vorbeste presedintele este foarte academic ,dar decat sa aud discursuri impecabile stilistic al presedintelui Iliescu prin care apara veche nomenclatura sau al presedintelui Constantinescu prin care anunta natiunea ca vechea nomenclatura structurata la invins,prefer discursul mai frustru al presedintelui Basescu prin care se ia brutal la tranta cu ticalosii tranzitiei.
  • +4 (4 voturi)    
    nu ne mai facem bine (Joi, 3 februarie 2011, 12:38)

    altu [anonim]

    tocmai ce au pierdut zilele trecute biroul permanent - dar saptamana viitoare vor avea majoritate!!!

    felix a pierdut pozitia de vicepresedinte de la psd si a fost repus in aceeasi sesiune de pnl....si vrea sa fie presedinte al senatului din 2012.

    pai dl geoana ce o sa faca?
  • +3 (3 voturi)    
    e f simplu (Joi, 3 februarie 2011, 12:41)

    el [anonim]

    cu voturile din strainatate (si ar trebui sa se intrebe de ce acei oamnei voteaza preponderent intr-o singura directie?) nu ajung la 120% ci raman tot la 100% doar ca speranta psd de 60% se reduce max la 45% - adica tot opozitie.
  • +1 (1 vot)    
    Popa incoerent... (Joi, 3 februarie 2011, 14:56)

    Ali Star [anonim]

    Ilie S. aceasta mama Omida da din gura si chiar crede nazbatiile pe care le debiteaza. Gata, acum o sa fie invazie de P D L-isti spre PSD! Mai ales dupa ce ati tras niste haulite tiganesti la usile portocalii!

    "Nu va trece o luna si coalitia de guvernare va pierde majoritatea in Senat"

    Ca sa faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai o certitudine.
    Daca adaugi ca "schimbarea majoritatii s-ar putea produce "chiar saptamana viitoare" inseamna ca te contrazici in termeni.

    Dar asta nu e de mirare ca, la vorbele goale ce se aud de la psd, o alba/neagra din gura unui popa caznit in politica, nu mai are importanta.
    Dumnezeu sa te ajute parinte.
  • +1 (1 vot)    
    majoritate (Joi, 3 februarie 2011, 15:37)

    obs. [utilizator]

    ilie sarbu,omul lipici,s-a lipit de iliescu de nastase de geoana si acum sigur de ginerele ponta.Va mai amintiti ce spunea odata?Ce stiti voi noi discutam alianta pdl-psd de 9 luni.Lasa-ne iesi la pensie sau poate la o manastire .Ajunge ai ginerele presedinte de partid fata europarlamentar.Sa nu uitam ca in guvernarea pdl-psd erau doi membri ai familiei in guvern:el si ginerele iar fata europarlamentar.Mai bine apucate si scrie-ti memoriile nu mai face previziuni,ne-am saturat de tine din 1990
    • +1 (1 vot)    
      da, memoriile (Joi, 3 februarie 2011, 19:46)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui obs.

      poate aflam si cine a incuiat usa catedralei din timisoara, cand a inceput zavera...
  • +1 (1 vot)    
    barbi popesti (Joi, 3 februarie 2011, 17:20)

    panfil [anonim]

    raspopitul asta n'a invatat nici macar cele zece porunci. sa nu minti !
    aburi din astia au dat ei pa nari si la motiunile vestite.
    cum zice americanul, deja vu :-)
  • +1 (1 vot)    
    parol !!! (Joi, 3 februarie 2011, 18:42)

    chefliu [anonim]

    D-le Sarbu,la noi la tara, este o zicala: " daca taceai..."Acu si Dvs.,ce sa faceti?Ca atunci cand n`ati avut ce face v-ati dus cu D-l Nastase,la vanatoare...si ce-a fost,a fost si lipseste acum.O intrebare: va referiti la D-l Saniuta ( p`asta`l votez !!!)? Of,of,mai!mai!
  • +1 (1 vot)    
    Schimbarea majoritatii (Joi, 3 februarie 2011, 18:57)

    costel [anonim]

    Sint convins ca Ilie Sirbu vorbeste aiurea.Acum cind guvernul a marit salariile cu 15% la 1500000 de pensionari le-a marit pensia cu o medie de 930000 lei,vor trece parlamentari in opozitie?Cei carora li s-a marit pensia sunt pensionarii in grupele 1 si 2 de munca,pe care i-a mintit PSD si PNL ca le vor mari pensiile si nu s-au tinut de cuvint.Acum inteleg de ce se grabesc PSD si PNL sa faca alianta,pentruca masurile guvernului Boc au dat rezultate.Oricum vor mai sta in opozitie inca 4 ani si aliati.
    • 0 (0 voturi)    
      macar (Joi, 3 februarie 2011, 19:49)

      opozantul impozant [anonim] i-a raspuns lui costel

      o sa avem o opozitie unita ! :-))
  • +1 (1 vot)    
    Stire ce-ti da fiori (Joi, 3 februarie 2011, 20:13)

    Serje [utilizator]

    Nu stiu de ce se publica astfel de stiri care-ti ridica tensiunea si-ti provoaca colesterol dupa optimista plecare a lui Saniuta si descrierea corecta a papusilor Matrioska !