Ponta: Nu ma impiedica nimic sa-l sprijin pe Crin Antonescu la alegerile prezidentiale/ Antonescu: In protocolul USL nu scrie nimic despre candidatura mea la presedintie

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Duminică, 6 februarie 2011, 22:43 Revista Presei | Radio TV


Antonescu si Ponta
Foto: HotNews.ro
Victor Ponta a declarat duminca seara la Antena 3 ca dupa ce Crin Antonescu a fost alaturi de Mircea Geoana in turul doi al alegerilor prezidentiale din 2009, nu exista nimic care sa-l impiedice sa-l sprijine pe liderul PNL in cadrul unor noi alegeri.

Ponta considera ca o eventuala comparatie cu fosta Alianta D.A este jignitoare, precizand ca "USL se va bate pentru castigarea alegerilor", desi exista trei modalitati prin care presedintele Traian Basescu si PDL vor actiona: arma intimidarii, cumpararea de voturi si fraudarea voturilor din diaspora.

Liderul PSD nu crede ca exista vreun fel de varianta in care USL sa poata construi ceva cu Traian Basescu. De asemenea, el a precizat ca in Senat lipseste un singur vot pentru a obtine majoritatea.

Prezent in cadrul aceleiasi emisiuni, liderul PNL, Crin Antonescu a afirmat ca in acest moment "USL are sansa unui start reusit, fapt care dovedeste ca atunci cand ai buna credinta poti face lucruri grele bine si repede".

Presedintele PNL recunoaste ca "exista oameni cu apucaturi baroniale si in PSD si in PNL, insa acest lucru trebuie marginalizat incet-incet". In legatura cu o eventuala candidatura la alegerile prezidentiale, Crin Antonescu a precizat ca "in protocolul USL nu scrie nimic despre Antonescu la presedintie".

"Eu sunt bucuros de ce am reusit sa facem. E un razboi politic pe viata si pe moarte si-l vom duce din toate puterile", a mai spus lideru PNL.

Antonescu a afirmat ca urmeaza doua actiuni pe care USL le va intreprinde: "toate eforturile oficiale pentru a putea disloca o parte din actuala majoritate si dezvoltarea proiectului politic la care USL s-a angajat".

"Incepand chiar de maine vom boteza grupurile de lucru, pentru ca spre deosebire de fostele aliante, am decis sa nu facem mai multe formatiuni de conducere pentru ca activitatea de conducere sa fie cat mai eficienta", a mai spus Antonescu.

Presedintele PNL se asteapta ca UDMR-ul sa dea un "raspuns corect" in ceea ce priveste calea pe care acesta o va urma in urmatoarea perioada: "daca va sta in continuare alaturi de Basescu si Udrea sau daca va veni in randul fortelor politice responsabile". In cazul unei solidaritati cu actuala majoritate, Antonescu spune ca UDMR va disparea in viitor din Parlamentul Romaniei.

"Liderilor UDMR li s-a parut foarte greu ca noi sa facem aceasta alianta. Ni se tot reproseaza ca aceasta alianta are scopul de a-l da jos pe Basescu. Asta nu e niciun secret, insa nu este deloc singurul scop. Cineva trebuie sa-si asume conducerea sanatoasa a tarii. De-asta am pus asta ca prioritate", a precizat Antonescu.

Alaturi de Victor Ponta si Traian Basescu s-a aflat si presedintele PC, Daniel Constantin care a apreciat USL ca fiind "o alianta durabila ce are la baza calitatea oamenilor". Constantin a precizat ca TVA-ul de 5% e o masura la care PC aspira si pe care spera sa o regaseasca in obiectivele urmatoare.
"Obiectivul cel mai important al nostru este insa depolitizarea institutiilor publice", a mai spus liderul PC.

Presedintele PC recunoaste ca in anul 2012 "noii aliante ii va fi foarte greu", daca nu se va reusi dislocarea actualei puteri printr-o motiune de cenzura.
"Exsita multi oameni care vor deja sa vina in cadrul Aliantei", a mai spus Daniel Constantin.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1751 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    yuck (Duminică, 6 februarie 2011, 22:51)

    jos_iliescu [anonim]

    Vom avea de ales intre PDL si USL.. groaznica alegere!
    • -2 (2 voturi)    
      un pas inainte... spre o gandire corecta... (Luni, 7 februarie 2011, 13:39)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      ... ce ar fi sa nu alegem deloc? Oricum, tot rau o sa fie... Sunt convins ca pdl-ul nu renunta la putere iar "re-schimbare" legii electorale o sa fie facuta pt ai ajuta sa fraudeze alegerile... iar daca nu le fraudeaza si pierd si vin ceilalti portocalii (rosu + galben = portocaliu), tot vai's'amar de noi, o sa fie... Deci, ce ar fi sa nu alegem deloc, sau mai bine ce ar daca i-am..... (poate asta daca am fi avut coloana vertebrala... dar noua, ca popor, ne lipseste cu desavarsire asa ceva...)
  • +5 (9 voturi)    
    depolitizarea sau repolitizarea?!? (Duminică, 6 februarie 2011, 22:56)

    Un stelist [anonim]

    Dom' constantin, ai vrut sa zici repolitizarea dom'le, adica ii dati afara pe oamenii PDLului si ii puneti pe'ai vostri, nu?
    Si cu TVA de 5% cum o sa faceti buget, aduceti bani de'acas' si de la conu' patriciu si vantu????
  • -8 (12 voturi)    
    dovada (Duminică, 6 februarie 2011, 22:56)

    basil [anonim]

    ca USL e viabila si periculoasa pentru PD e tocmai cantitatea uriasa de postari ale portocaliilor care o denigreaza in fel si chip.
    • +3 (5 voturi)    
      ai fost si pe realitatea.net? (Luni, 7 februarie 2011, 7:41)

      curios [anonim] i-a raspuns lui basil

      daca iubesti postarile rosii ? vei fi confortabil!
  • +6 (10 voturi)    
    Oare? (Duminică, 6 februarie 2011, 23:00)

    Vali [anonim]

    Oare va mai crede cineva??? Dam cu stangul in dreptul??? Mama lui de ciolan....
    Va obsedeaza puterea nu bunastarea acestei tari.
    Uniunea asta va lua cu cel putin 25% mai putine procente la alegeri decat cele doua partide daca ar fi participat separat. Orice sustinator liberal cu coloana vertebrala nu va vota niciodata un partid de dreapta manjit in rosu.
    Asa ca ponta si crinulet....iar v-ati facut-o cu mana voastra. Si eu care credeam ca geoana e prostanac.....
  • +2 (4 voturi)    
    si pe noi liberalii ... nimic nu ne inpiedica (Duminică, 6 februarie 2011, 23:01)

    ix [anonim]

    sa nu-l votam atat timp cat tu il sustii ! ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Ponta, voi ati mai castigat o data alegerile (Duminică, 6 februarie 2011, 23:10)

    Daniel [anonim]

    De cate ori vreti sa le castigati puiule?

    http://www.youtube.com/watch?v=FAja5fVdMSw&feature=related

    Nu stiu de ce PSD-ul nu isi fac un oras al lui doar cu pensionari unde sa fiti voi presedinti, sa aveti justitia voastra si politia voastra, cu Voicu la interne, cu vanghelie primar, cu portretul lui Iliescu pe fiecare perete.

    Eu as face asa un oras, doar pentru voi, l-as imprejmui cu sarma ghimpata si ziduri si as pune gardieni in jur sa va pazeasca de agentii lui Basescu.

    Sunt cateva proiecte de acest gen, gata realizate, doar trebuie sa gasiti un judecator care sa va aprobe mutarea:


    Penitenciarul Aiud - Aiud, Alba
    Penitenciarul Arad - Arad, Arad
    Penitenciarul Bacău - Bacău, Bacău
    Penitenciarul Baia Mare - Baia Mare, Maramureș
    Penitenciarul Bârcea Mare - Bârcea Mare, Hunedoara
    Penitenciarul Bistrița - Bistrița, Bistrița Năsăud
    Penitenciarul Botoșani - Botoșani, Botoșani
    Penitenciarul Brăila - Brăila, Brăila
    Penitenciarul București - Jilava - Jilava, Ilfov
    Penitenciarul București-Rahova - Rahova - București
    Penitenciarul Codlea - Codlea, Brașov
    Penitenciarul Colibași - Mioveni, Argeș
    Penitenciarul Craiova - Craiova, Dolj
    Penitenciarul Drobeta-Turnu Severin - Drobeta-Turnu Severin, Mehedinți
    Penitenciarul Focșani - Focșani, Vrancea
    Penitenciarul Galați - Galați, Galați
    Penitenciarul Gherla - Gherla, Cluj
    Penitenciarul Giurgiu - Giurgiu, Giurgiu
    Penitenciarul Iași - Iași, Iași
    Penitenciarul Mărgineni - I.L. Caragiale, Dâmbovița
    Penitenciarul Miercurea-Ciuc - Miercurea-Ciuc, Harghita
    Penitenciarul Oradea - Oradea, Bihor
    Penitenciarul Pelendava - Craiova, Dolj
    Penitenciarul Ploiești - Ploiești, Prahova
    Penitenciarul Poarta Albă - Poarta Albă, Constanța
    Penitenciarul Satu Mare - Satu Mare, Satu Mare
    Penitenciarul Slobozia - Slobozia, Ialomița
    Penitenciarul Târgu Mures - Târgu Mureș, Mureș
    Penitenciarul Târgu Jiu - Târgu Jiu, Gorj
    Penitenciarul Timișoara - Timișoara, Timiș
    Penitenciarul Tulcea - Tulcea, Tulcea
    Penitenciarul Vaslui - Vaslui, Vaslui
  • +1 (3 voturi)    
    Atentie cu cuvintele gresite. (Duminică, 6 februarie 2011, 23:16)

    ion [anonim]

    Alaturi de Victor Ponta si Traian Basescu s-a aflat si presedintele PC
  • +2 (6 voturi)    
    "lipseste un vot" (Duminică, 6 februarie 2011, 23:40)

    Traian [anonim]

    probabil e vorba de votul senatorului Crin Antonescu
  • +2 (6 voturi)    
    Cea mai tare Poanta... (Duminică, 6 februarie 2011, 23:56)

    iancu jianu [anonim]

    ...Pe deceniul 2010-2020: Panta si presedintia.
    Imi vine sa ma tavalesc pe jos de ras.
  • +4 (6 voturi)    
    Copii de sacrificiu!! (Luni, 7 februarie 2011, 0:06)

    Magda [anonim]

    Imi spunea cineva ca a ajuns director imediat dupa terminarea facultatii.(???). La una din sutele de firme ale mogulilor. Se ocupa cica de fondurile europene!! Nu-si dau seama bietii de ei ca mogulii lucreaza dupa metoda Vantu: ei nu semneaza nimic si raspunderea este a directorilor, adica a copiilor. Ei strang doar banii. Puscaria este pentru tineri. Cam asa se procedeaza si in politica: niste oportunisti in fata iar mogulii in spate. Sunt suficienti de tineri sa se compromita si sa mai aiba o sansa. S-a unit burghezia rosie cu cea verde spre a purcede la nenorocirea Romaniei.
  • +3 (7 voturi)    
    Tot Iliescu v-a scos din rahat, repetentilor! (Luni, 7 februarie 2011, 0:10)

    zexe [anonim]

    In timp ce repetentul si micutul Ponta se jucau cu Alianta in tarana de la Antena lui Felix, nea Iliescu tragea limbi de lemn pe camerele inculpatului Vantu.
    In traducere libera, stirea suna cam asa" Iliescu si-a tras alianta si nu a ezitat sa si-o asume, in direct si la ora de varf, din studiourile inculpatului Vantu, secondat fiind de doi jurnalisti tocmiti cu ora. "
  • +3 (5 voturi)    
    PSD...pune mana pe economie (Luni, 7 februarie 2011, 0:10)

    Lexus [anonim]

    ...liberalii se multumesc cu functiile politice
    ...sa vezi atunci chiolhane :)))
  • +2 (4 voturi)    
    ...eu cred ca scrie (Luni, 7 februarie 2011, 0:21)

    Lexus [anonim]

    "Antonescu: In protocolul USL nu scrie nimic despre candidatura mea la presedintie "
    ...din moment ce Felix isi doreste functia de pres. a senatului, iar in protocol scrie: partidul care v-a desemna presedintele v-a desemna si presedintele senatului...PSD, urmand sa ia camera dep. si postul de prim-ministru....cred ca e f clar...nu vad dc treb sa se ascunda dupa deget!
    • 0 (2 voturi)    
      nu se ascund dupa deget (Luni, 7 februarie 2011, 10:46)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Acum astia doi danseaza precum pasarile Flamingo la imperechere. Se dau bonomi, lasa sa para ca niciunul din ei si nici partidele lor nu se calca in picioare pentru ciolan.
      Niste copilasi manuiti cu stangacie de catre patriciu, voiculescu, nastase si iliescu.
      Sper din tot sufletul ca PDL sa reuseasca sa aduca crestere economica in buzunarele proletarului astfel incat sudul si moldova sa nu mai voteze la schimb cu mititei si bere.
      Orice alta formula este mai buna decat hibridul social-liberal si aici nu ma refer la doctrina ci la garnitura care reprezinta aceste formatiuni.
  • +4 (6 voturi)    
    Crin antonovici (Luni, 7 februarie 2011, 1:10)

    drak latinu [utilizator]

    Presedinte si poanta prim ministru ? Sper ca este doar o gluma proasta ! Inca nu am auzit nici un plan de a scoate romania din SHIT ! Tit ce stiu : traian baselu trebuie suspendat insa sunt sigur ca aceasta suspendare virtuala nu o sa ajute romanul deloc !
  • +3 (5 voturi)    
    Doar atat? (Luni, 7 februarie 2011, 1:23)

    Dinu [anonim]

    Ponta l-ar putea sustine pe Antonescu si la presedentia UE? Sau invers. Se dovedesc atat de plini de solutii anti-criza incat ar pute da lectii intregii Europe. Sau poate il vor pe Felix pe vre-un post de comisar ca slava Domnului ar fi de furat cat pentru 100 de ani.
  • +6 (8 voturi)    
    ...asa de tanara si deja moarta... (Luni, 7 februarie 2011, 1:25)

    Andrei T [anonim]

    Si daca procesul va fi invers? Daca vor pleca parlamentari liberali spre PD-L si pesedisti spre UNPR? De ce ar sta un Varujan Vozganian langa Ion Iliescu? Si altii si altii...De-abia noua alianta va avea probleme in a-si tine oamenii. De ce ar migra parlamentarii puterii cand mai sunt aproape doi ani pana la alegeri? Cine le garanteaza un nou mandat? De ce ar merge UDMR-ul in alianta cu PSD-ul cand acesta a lansat, in ultima vreme, sloganuri antimaghiare si in Ungaria e un guvern de dreapta? Sa fim seriosi. Daca alianta formata de opozitie va initia o motiune de cenzura si aceasta nu va reusi, praful si pulberea se va alege de ea. Asa de tanara si deja moarta...
  • +1 (3 voturi)    
    Clasa politica omaneasca (Luni, 7 februarie 2011, 9:26)

    Valentin [anonim]

    De ce tot vorbim de partide politice din Romania, cand toti stim ca ele lipsesc total. Crearea acestei aliante anormale, stanga cu dreapta, e ca sa incrucisezi un bou cu cun magar. Nu avem partide ci avem grupuri de interese personale al liderilor de grup. Aceasta alianta are scop sa-l dea jos pe Basescu si sa-si puna pe ai lor fara ca sa prezinte un proiect economic de dezvoltare. Imi este interesant daca il vor dezvolta vre-o data. Cred ca nimeni nu-si pune ca sarcina aceasta. Ei se gandesc doar sa-si plaseze oamenii lor si sa fure, ca sa compenseze piederile cat au stat in opozitie.
    Pe mine nu ma intereeseaza lozinca jos Base, ci as vrea sa stiu ce o sa facem si unde o sa megem peste n-zile/luni/ani
    Nu cred ca Antonescu , Ponta (Nastase) , Vadim sunt sai buni ca Base. Deci care este pontul?????
    Clasa politica necesita o modificare totala. Sa vina persoane noi, cu viziune noua, dar nu cu aliante de acest gen. Singurul castig la aceasta alianta este ca doamnele Ponta si Anonescu, care ambele sunt europarlamentare pot merge la cumparaturi impreuna la Bruxel. Poate ca ele au si organizat-o dupa o intelegere intre femei.
  • +1 (3 voturi)    
    PONT A :) (Luni, 7 februarie 2011, 10:08)

    MDM [anonim]

    Oricum, tu, Ponta nu ai nici o sansa intr-o batalie prezidentiala. Tot un copilot o sa ramai. Esti comparabil de slab ca si Geoana.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce tineri si frumosi erati odata! (Luni, 7 februarie 2011, 12:41)

    Madalina [anonim]

    Ce bine le statea acestor doi oameni cand erau spectatori la corida pe care sefii lor o faceau Romaniei: ii vindeau resursele, ii vindeau terenuri, active, falimentau banci si fonduri mutuale. Mai faceau cate o gluma si ei. Acum, de cand motanul Felix i-a bagat in sedinte de magie neagra facute de vrajitoarele PC-ului s-au schimbat, devin pe zi ce trece la fel de hidosi ca si Felix. Lui Crinut o jumatate de fata o ia in sus si alta in jos, lui Ponta ii creste teasta si capul ia forma unui penis. Vi-l inchipuiti pe Crinut presedinte ridicand mereu dintr-o spranceana la Consililul European? In termeni practici s-ar traduce asa: omul asta ori nu intelege nimic ori este terorist? Mai sunt unii carora le cade fata dar la Crinut cade numai o parte, deci e ceva putred!
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta se crede subtil (Luni, 7 februarie 2011, 14:30)

    Radu [anonim]

    De fapt ce spune Ponta e ca nu il obliga nimic sa il sustina pe Antonescu la prezidentiale :D