Dan Voiculescu: Basescu e raul cel mai mare si trebuie suspendat, iar Guvernul Boc demis/ Din gandirea economica: Un Fond de garantare prin sindicalizarea bancilor. Pentru fiecare evazionist sa avem un om care-l controleaza

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 7 februarie 2011, 22:05 Revista Presei | Radio TV


Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
Dan Voiculescu a declarat la emisiunea "Sinteza zilei" de pe Antena 3 ca a lipsit de la ceremonia oficiala a lansarii Aliantei USL fiindca "nu avea ce sa caute acolo", rolul sau fiind acela de a negocia, de a crea un climat de incredere intre Crin Antonescu si Victor Ponta, lucru care s-a realizat.

Dan Voiculescu a vorbit si despre trustul Intact spunand ca s-a aratat deranjat de multe ori ca Traian Basescu "gasea toate relele in el", afirmand ca trustul sau de presa a fost mereu unul obiectiv care nu a fost "obedient fata de niciun presedinte de dupa '89".

Dan Voiculescu a schitat 3 puncte care, in opinia sa, arata proasta gestionare economica din ultimii 4 ani de guvernare.

1. PIB-ul Romaniei a scazut constat in ultimii 4 ani de la 137 de miliarde de euro in 2008 la 110 miliarde de euro in 2010. "Conform planificarii Bugetului pe 2011 acesta se estimeaza ca va fi de 110 miliarde de euro, dar eu cred ca va fi mai mic", spune Voiculescu.

2. Statul are de incasat 2,5 miliarde de euro si nu le incaseaza. Are de incasat sume importante de la companii unde exista actionariat privat. Va dau un simplu exemplu: Oltchim. Galaxy Tabaco are de dat 220 d emilioane de euro statului roman Si mai sunt foarte multe companii private care au sume mari de dat la companiile de stat. Ex: InterAgro care are de dat sume mari la Romgaz.

3. Datoria externa
In primele 9 luni ale anului trecut am paltit 1 miliard de euro numai dobanzi.
In 2008 aveam o datorie de 30 de miliarde de euro pentru ca in 2010 sa se ajunga la 43 de miliarde de euro.

4. Criza alimentara. In anul trecut legumele s-au scumpit cu 22%, fructele cu 17%, iar uleiul si cartofii de asemenea

Prima masura ce ar trebui luat pentru scoaterea tarii din criza, in opinia lui Voiculescu,  este de ordin politic si vizeaza obtinerea majoritatii in Senat si in Camera. "Eu cred ca acest lucru este posibil pana in martie. Eu cred ca majoritatea se va forma prin faptul ca anumiti parlamentali de la PDL, UNPR, poate UDMR vor realiza nevoia de schimbare. Dupa obtinerea majoritatii parlamentare trebuie sa trecem la suspendarea presedintelui Basescu urmata apoi de demiterea Guvernului Boc", spune acesta.

Dan Voiculescu afirma astazi, intr-un interviu pentru Agerpres, ca exista premise parlamentare ca, pana la 25 martie 2011, presedintele Traian Basescu sa fie suspendat din functie. "Din momentul in care vom avea majoritatea in Parlament, va garantez ca Guvernul Boc si presedintele Basescu vor raspunde in fata romanilor. Sunt premise parlamentare ca, pana la 25 martie, Traian Basescu sa fie suspendat", a spus presedintele fondator al PC. Voiculescu a precizat ca opozitia mai are nevoie de un singur vot in Senat pentru a obtine majoritatea.

Vicepresedintelui Senatului a fost contrazis luni de Viorel Hrebenciuc care a declarat la intalnirea online de la HotNews.ro ca nu stiu pe ce s-a bazat Dan Voiculescu cand a facut aceste declaratii.

"Dl Voiculescu cred ca a dat in bobi, nu-mi dau seama", a raspuns Viorel Hrebenciuc, intrebat cum a stabilit Dan Voiculescu data de 25 martie pana la care seful statului ar putea fi suspendat. "M-as mira sa se intample pana pe 25 martie. Nu vad astazi cum se poate intampla. Poate stie dl. Voiculescu mai multe. Stransul voturilor devine o problema. La Camera sunt in jur de 30 de voturi care trebuie recuperate, ceea ce nu este usor. Asta nu inseamna ca incepand de astazi parlamentarii se bat sa vina la USL", a declarat Hrebenciuc la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI realizata de Dan Tapalaga.


Cele 10 solutii economice urgente propuse de Dan Voiculescu:

  • 1. Reducerea TVA la alimente
  • 2. Mediul de afaceri. Reducerea impozitelor si taxelor. Romania percepe peste 120 de impozite si taxe.
  • 3. Un Fond de garantare, altul decat Fondul Guvernului pentru atragerea fondurilor europene. Acest Fond trebuie facut prin sindicalizarea bancilor, iar CEC-ul sa fie liantul.
  • 4. Parteneriate cu tarile interesate ca Romania sa fie cap de pod. Ma refer aici special la China.
  • 5. Masuri netarifare la import si la export. Ex: Noi putem sa cerem ca acele conserve din Austria sau Anglia sa aiba stantate pe spate in limba coreeana seria, datele tehnice etc. lucruri cat mai imposibile astfel incat sa nu mai poate exporta in Romania si atunci se vor gandi sa deschida o fabrica la noi in tara.
  • 6. Romania sa devina un centru de depozitare de marfuri.
  • 7. Terminarea investitiilor incepute in functie de aportul lor la economie.
  • 8. Reconversie profesionala. Avem nevoie de forta de munca, de zeci de mii de oameni in vami, in eradicarea evaziunii fiscale etc. Pentru fiecare evazionist sa avem un om care-l controleaza.
  • 9. Redistriburirea bugetarilor disponibilizati.
  • 10. Fonduri europene pentru familii. O campanie in mediul rural pentru a-i permite sateanului sa acceseze aceste fonduri.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4580 vizualizari

  • +56 (62 voturi)    
    Interesanta descoperire (Luni, 7 februarie 2011, 22:21)

    atentie [anonim]

    La semnarea protocolului, Crin si Ponta declarau ca ei doi sunt cei care au hotarat "Marea Uniune".... Spuneau ca ei s-au studiat, s-au analizat si au gasit puncte comune unul la celalalt....
    Acum, Felix Securistul dezvaluie Identitatea Uniunii.... un fel de "fertilizare in vitro"
    Rusine Ponta...Porumbacu....Felix....!
    • +33 (39 voturi)    
      Te uita in gura pacalicilor? (Luni, 7 februarie 2011, 22:54)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui atentie

      Scuza/ma dar am cecitate anala!
      Nici cu fundul nu ma pot uita la astia doi!
    • +32 (36 voturi)    
      liniste, firea e ideja insarcinata (Luni, 7 februarie 2011, 22:59)

      Doberman [anonim] i-a raspuns lui atentie

      A iesit motanul felix la imperecheat, si nu trebuie deranjat din scheounat

      8 Aveti bani de referendum, sau va imprumuta chinezii ?
      9 Va astept la vot !
      • +11 (13 voturi)    
        e mult mai simplu (Marţi, 8 februarie 2011, 8:49)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui Doberman

        cade Basescu, cade Kovessi, se desfiinteaza DNA, se opresc procesele lui Felix. E complicat? se regaseste si in campania electorala a lui Geoana!
        • -5 (9 voturi)    
          CORECT (Marţi, 8 februarie 2011, 10:17)

          Matei [anonim] i-a raspuns lui cinic

          Corect spus, dar completez: se va deschide dosarul Flota, Casa Mihaileanu, se va cauta (daca nu l-a distrus) dosarul basesco-securist, iar biata EBA nu va mai fi "aleasa" prin sarcina de partid.
    • -28 (32 voturi)    
      Nimic de cele 10? (Marţi, 8 februarie 2011, 0:33)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui atentie

      Culmea! Eu consider ca sunt masuri de bun simt, pe care putea sa le comande si Basescu pana acum guvernului Boc, asa cum de altfel a comandat atatea alte tampenii.
      Tinand cont ca nimic din cele 10 nu se regaseste in planul de asa-zisa relansare guvernamentala, nu pot decat sa trag concluzia ca fie Basescu sustine oameni fara minte (ceea ce ridica un mare semn de intrebare si asupra sa), fie nu exista competenta. In ambele cazuri rezultatul este la fel de prost si se vede in cifrele economice, pe care si Isarescu le-a subliniat azi.
      Si nu Voiculescu conduce.... ci Basescu.
      • +30 (32 voturi)    
        lipsa masurilor si lipsa masurii (Marţi, 8 februarie 2011, 1:56)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Eu stiu ca intr-o tara civilizata si care nu sufera de etatism ca si Franta, guvernul are parghii destul de limitate ca sa controleze economia - in primul rand fiscalitatea. Guvernul nu decide politica monetara (asta o face Banca Nationala), nu detine participatii in productie (poate in firme falimentare gen CFR) etc.
        Guvernul Romaniei e si mai limitat in actiuni datorita apartenentei la UE. Deci nu stiu ce masuri poate lua Guvernul, mai ales in situatia aproape falimentara a Romaniei, cand tara a fost la un pas (mic) de incetarea de plati.
        Majoritatea masurilor listate de Voiculescu sunt de reducere a fiscalitatii (cu marirea deficitului bugetar), interventii directe ale statului in economie (o idee proasta in sine) sau pur si simplu fictiuni. Singura lor trasature comuna e populismul. Sa le luam pe rand:
        1., 2. - Astea duc la cresterea deficitului bugetar
        3 - Cum fortezi bancile private sa se sindicalizeze - si sa suporte ce? Problema noastra e ca nu stim sa facem proiecte europene, nu ca nu avem bani sa le garantam. Si nu vad diferenta dintre "garantat de CEC" si "garantat de Guvern", pana la urma CEC e detinuta de stat, nu?
        4 - "Parteneriat" e o chestie cam generala. Daca e vorba de proiecte concrete , parca si Boc i-a invitat pe chinezi sa construiasca autostrazi in atrepriza.
        5. Asta e masura protectionista care nu e permisa de acordurile de liber-schimb la care Romania e parte.
        6. ??? Marfuri pentru cine, pentru ce? Daca e cerere pentru asa ceva, se ocupa piata libera sa creeze depozite...
        7. Parca nu avem bani de investitii, trebuie sa platim salarii si pensii...
        8. Adica sa angajeze statul oameni care sa nu faca nimic, sa marim aparatul bugetar? Pentru ca birocratia suplimentara reduce coruptia? De obicei e invers. Si am inteles ca si Voiculescu e un pic evazionist, poate ar trebui inceput cu el.
        9. Piata muncii trebuie sa redistribuie somerii, nu guvernul.
        10. Parca fondurile europene le distribuie UE, nu Guvernul Romaniei.

        Deci vorbe goale.
      • +21 (23 voturi)    
        Scuza-ma ca ti-am dat plus! (Marţi, 8 februarie 2011, 2:15)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Pur si simplu din greseala, sper sa fiu iertat! Si-acum, daca tot am inceput, hai sa-ti dau o tema de studiu: citeste cu atentie punctele 3,5,8(asta e tare), 9 si 10. Citeste cu atentie incercand sa faci abstractie de ura instinctiva ce o porti lui Basescu si PDL-ului. Ca un adevarat bugetar ce presupun ca esti, nu cred ca ti-e greu sa intelegi ce enormitati debiteaza individul asta si carei categorii sociale i se adreseaza cu deosebire. Daca ai macar o bruma de inteligenta, vei ajunge la concluzia ca nu doresti sa fii considerat nici o secunda ca facind parte din acea categorie. Iar daca nu ai inteles ce ti-am spus, inseamna ca intr-adevar Voiculescu ti s-a adresat in mod direct.
        • +2 (2 voturi)    
          minus (unde trebuie) (Marţi, 8 februarie 2011, 11:46)

          danzigk [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          las' ca ti-am "corectat" eu greseala.

          asa e... nu tre' sa fii contra sau cu careva... simpla lectura a "masurilor" tine de cascadorii rasului.
      • +7 (9 voturi)    
        si sarma ghimpata? (Marţi, 8 februarie 2011, 8:47)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Radu

        cand o punem la granita? cum obliga guvernul: pe banci sa sindicalizeze (bancile private sunt conduse de actionari)? pe investitorii privati sa creeze depozite? pe China sa faca si sa dreaga? pe furnizorii externi sa imprime in lb. coreeana? In plus: sunt 700 000 de IMM, angajam 700 000 de inspectori (fara concedii, fara boli, fara maternitate, fara...) ???? cu care buget? TVA la alimente: in piata? in hypermarket? la McDOnald's?
        • +7 (7 voturi)    
          Care-i buba? (Marţi, 8 februarie 2011, 9:46)

          Dianora [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

          In buna traditie marxista care spune ca economicul determina politicul, ma intreb ce problema o avea Dl. Voiculescu cu bancile? Nu-l mai crediteaza oare? Si ce-i cu termenul asta de 2-3 luni de care se tot agata? Intra oare cineva in incapacitate de plata?
      • +8 (10 voturi)    
        asa e (Marţi, 8 februarie 2011, 8:51)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui Radu

        sunt bune masurile. am ars copios, da sunt si un pic deceptionata: mai intrau si 11. sa marim salariile cu 35 % si 12. sa marim pensiile cu 55 %.
        • -6 (8 voturi)    
          Ai ars (Marţi, 8 februarie 2011, 10:38)

          Gabi99 [utilizator] i-a raspuns lui gaga

          Ai dreptate ca ai ars, dar din cauza actualului guvern care ne-a ciuruit pe toti (mai putin clica).
          P.S. Cu cat plateste guvernul postacii?
      • +8 (10 voturi)    
        Gogu (Marţi, 8 februarie 2011, 9:11)

        miki [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Culmea!Eu consider ca nu esti informat suficient.
        Motive1-reducerea TVA la alimente urmareste reducerea pretului acestora,ceea ce nu garanteaza nimeni.
        2-la MF sunt in dezbatere aceste probleme si urmeaza implementarea
        3-la sf de an Basescu a spus ca pentru atragerea fondurilor structurale-pentru autostrazide 4 miliarde-este nevoie de un fond de 1,5 miliarde.
        4-acum 2 zile Boc a fost la o conferinta,cu reprezentanti chinezi si i-a invitat la perteneriate publice private
        5-voi credeti cei din UE sunt fraieri si voi destepti,cum credeti intr-o astfel de masura care este impotriva liberului schimb
        6-marfa cum va circula,doar cu avionul,ca terestru nu prea avem autostrazi
        7-pai nu o critica pe Udrea,antenele si iR ca da bani la clientela
        8-prostii de mos senil,controlor la fiecare evazionist
        9-unde sa-i redistribui ca la stat trebuie dati afara toti si reangajati pe criterii porfesionale
        10-mosu,de cind nu ai mai fost la tara,sa vezi ce tinerei stau si muncesc acolo;tot noateni de la 60 de ani in sus,asteapta dricul si tu vorbesti de ateliere,coafor,frizerie.Te-ai senilizat tataie.
    • +18 (20 voturi)    
      1 evazionist / 1 controlor (Marţi, 8 februarie 2011, 1:46)

      tito [anonim] i-a raspuns lui atentie

      1 Felix / 1 Basescu ....regula deja functioneaza! :)
      • +6 (8 voturi)    
        Super comentariu (Marţi, 8 februarie 2011, 9:53)

        swolf [anonim] i-a raspuns lui tito

        Umor 100% de calitate. Multumesc
    • +6 (6 voturi)    
      Pentru fiecare evazionist... (Marţi, 8 februarie 2011, 10:00)

      Close [anonim] i-a raspuns lui atentie

      ...sa avem un spagar in spate care sa il apere... controleze ;).

      Unde e rahat apare "dom' profesor" sa educe.
    • 0 (0 voturi)    
      "Dupa obtinerea majoritatii parlamentare" (Marţi, 8 februarie 2011, 15:28)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui atentie

      "trebuie sa trecem la suspendarea presedintelui Basescu urmata apoi de demiterea Guvernului Boc", spune acesta."
      La care trebuie sa se mai adauge inca un pas constitutional: ca presedintele sa fi incalcat constitutia. Pentru asta s-a facut aceasta clica, pentru a gasi mai usor nod in papura.
      Sanatate! Ca minte...
  • +46 (50 voturi)    
    Hehe (Luni, 7 februarie 2011, 22:27)

    redscorpion [utilizator]

    Auzi, trustul Impact a fost obiectiv. Hahaha, cea mai tare gluma a zilei. A fost obiectiv in general, insa foaaaarte subiectiv fata de interesele sale.
    • +34 (36 voturi)    
      Ignore... (Luni, 7 februarie 2011, 22:57)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui redscorpion

      Pe Discovery Science e Engineering Night....mult mai interesant.
    • -6 (8 voturi)    
      TVR (Marţi, 8 februarie 2011, 10:46)

      Gabi99 [utilizator] i-a raspuns lui redscorpion

      Noroc de "impartialitatea" TVR-ului pe care o platim efectiv din buzulunarul nostru, fara exceptie.
      Este cea mai manipulatoare televiziune pupi-n c. lui Basescu.
      Cel putin cele doua televiziuni nu neaga ceea ce fac si nu le platim noi.
  • +19 (23 voturi)    
    cele 3 puncte erau (Luni, 7 februarie 2011, 22:30)

    misescu [utilizator]

    erau 4

    ;)
  • +42 (48 voturi)    
    Datoriile lui Voiculescu (Luni, 7 februarie 2011, 22:33)

    datorii mari [anonim]

    Dar despre datoriile sale neachitate nu vorbeste Felix? Cata mizerie! Gunoi, nu om!
    Sa te vedem saltat de mascati!
    • -3 (7 voturi)    
      saltat (Marţi, 8 februarie 2011, 10:48)

      Gabi99 [utilizator] i-a raspuns lui datorii mari

      Odata cu basescu, sau dupa?
  • +37 (43 voturi)    
    Draga Felix, (Luni, 7 februarie 2011, 22:33)

    maximus [anonim]

    Stai jos, 4! Iar vrei nota mare desi nu stii nimic! Tu si cu marea alianta o sa ramaneti repetenti!
  • +34 (38 voturi)    
    hai mai lasa-ne (Luni, 7 februarie 2011, 22:37)

    st-an [utilizator]

    ar fi fost mai OK imprumuturile de la china sau rusia, nu? ca dc tot vindem tara sa o vindem la comunisti! Dc iesea geoana, mergea el cu plasa la rusi in weekend si facea plinul.
  • +37 (39 voturi)    
    foarte credibil (Luni, 7 februarie 2011, 22:40)

    st-an [utilizator]

    vorbeste un comunist dovedit, cu acte in regula, ... la televiziunea proprie ... trabuie sa fi dus sa il alculti macar, dar sa mai si il crezi ce zice (asta dc nu ai fost/esti membru PCR).
    rusine ca un asemenea specimen are voie sa fie om politic in Romania
  • +32 (34 voturi)    
    Felix puscarie? (Luni, 7 februarie 2011, 22:46)

    catpower [anonim]

    Asta pe cand saltat de mascati? Incredibil ! Patronul celei mai mari mizerii din Romania umbla liber (başca, mai face si politică) !!!
  • +28 (30 voturi)    
    statul asistential revine! (Luni, 7 februarie 2011, 22:47)

    misescu [utilizator]

    In visele comunistoide ale lui felix
  • +36 (40 voturi)    
    am trait s-o citesc si pe asta (Luni, 7 februarie 2011, 22:53)

    btr80 [anonim]

    cand ma uit la cele 7 masuri de relansare economica...nu am plecat pana acum din romania ba chiar mi-am mai criticat unii amici care au plecat deja....dar cand citesc ce spune asta ma gandesc serios sa plec daca ajunge la putere:
    punctele 1,2,3 sunt frectia obisnuita...dar ajungem la
    4.-Parteneriate cu tarile interesate ca Romania sa fie cap de pod. Ma referef aici special la China. --- iluzii...China isi face parteneriate cu cine vrea EA, nu cu toti trepadusii
    5.-Masuri netarifare la import si la export. Ex: Noi putem sa cere conservelor din Austria sau Anglia sa ai stantate pe spate denumirea in limba coreeana seria, datele tehnice etc. lucruri cat mai imposibile incat s anu mai poate exporta in Romania si atunci se vor gandi sa deschida o fabrica la noi in tara-
    omul asta vrea sa ne intoarca la sapunul Cheia si la aspiratorul Vifor...crede cineva ca X firma straina se sinchiseste de Romania care reprezinta 2% din cifra de afaceri? Sunt ORASE in Europa de vest care consuma mai multa gresie sau ulei sau mobila decat intreaga Romanie, aceasta masura ne-ar intoarce doar la izolationismul si saracia de pe vremea lui Ceausescu
    6. Romania sa devin un centru de depozitare de marfuri---cu idei tampite precum cea de la punctul 5. ma indoiesc profund...in plus, a fi centru de depozitare cand nu ai DRUMURI si ai un singur aeroport cu terminal cargo mai acatari, e cel mult o gluma
    7. Terminarea investitiilor incepute in functie de aportul lor la economie.---ma abtin sa comentez, e ca si cum ai spune "e frumos sa fie bine"
    8.cireasa de pe tort...umul chiar viseaza la un stat stalinist in care fiecare ce presteaza o activitate sa aibe unul cu mapa in mana in spatele lui si inca un rand in spatele alora ce controleaza...tipul asta a auzit vreodata de productivitate, de competitivitate, ii da macar vreodata prin cap ca in romania fac productie aprox 2 milioane de oameni pentru toata populatia de 18-19 milioane sau cati am ramas?
  • +31 (33 voturi)    
    Felix nu trbuie sa plateasca la stat (Luni, 7 februarie 2011, 22:55)

    CAtalin [anonim]

    Cum de a uitat sa pomeneasca de datoriile uriase pe care le are de achitat grupul sau de firme catre stat?
  • +25 (25 voturi)    
    USL (Luni, 7 februarie 2011, 22:58)

    Io [anonim]

    Sunt hamesiti rau de tot!
  • +31 (31 voturi)    
    iar tu FELIX, esti "RAUL"....cel mai mic ??????? (Luni, 7 februarie 2011, 23:00)

    geanin [utilizator]

    eu cred ca RAUL CEL MAI MARE esti tu si cu Vintu !!! urmati la mica distanta de cuplul Ponta-Antonescu-Patriciu !!!! ei ! ce zici ??? daca nu crezi....intreabal si pe seful vostru. TOV.Ilici iliescu...
  • +28 (30 voturi)    
    Inca mai astept... (Luni, 7 februarie 2011, 23:03)

    AK-47 [utilizator]

    ...sa te impuste cineva si sa ne scape de tine. Felix, esti o pramatie de om care orice zice si face, face rau acestei natiuni !!

    Mori odata si lasa`ne !!
  • +30 (32 voturi)    
    Eu sunt cel mai tare (Luni, 7 februarie 2011, 23:07)

    FElix [anonim]

    Daca il dau jos pe Base nu trebuie sa imi mai achit datoriile la stat, si nici nu o sa fac puscarie pentru tot ce fura
  • +32 (32 voturi)    
    Pute (Luni, 7 februarie 2011, 23:08)

    alex p. [utilizator]

    Ce poti sa te astepti de la un securist care si-a turnat propria famile...? E un gunoi (si-atat).
    • +15 (15 voturi)    
      gunoiul securist (Marţi, 8 februarie 2011, 0:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui alex p.

      ce uneste Alianta USL. Samburele Aliantei: Resturile SECURISTE flamande care trag sforile dupa propriile interese. Apoi PSD-istii si PNL-istii vor fi aruncati la cos ca obielele murdare. Isi merita soarta.
  • +12 (12 voturi)    
    mi se pare mie sau miroase a un mic ... (Luni, 7 februarie 2011, 23:25)

    dorel [anonim]

    comunist aici ? nu-i asa ca vrei in comintern ?!
  • +13 (15 voturi)    
    felix -secu (Luni, 7 februarie 2011, 23:28)

    felix [anonim]

    Recomandam lui secu-Felix sa mearga in China sau mamaRusia, unde cele 10 solutii economice vin ca o manusa.
  • +17 (19 voturi)    
    El crede ca vorbeste cu idioti? (Luni, 7 februarie 2011, 23:42)

    adrian88000 [utilizator]

    de ce nu ne spune nimic despre motivele suspendarii? E necesar ca Basescu sa "incalce grav Constitutia" ca Varanul sa inceapa sa vorbeasca de suspendare. Varan cu bale otravitoare, de ce nu spui nimic despre acest lucru?
    • +4 (6 voturi)    
      Mortii vorbesc (Marţi, 8 februarie 2011, 9:50)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Eu cred ca directorul ala de la trustul Intact care s-a sinucis stia cate ceva de motivele suspendarii si mai cred si ca au multe zerouri
  • +17 (19 voturi)    
    uluitor (Luni, 7 februarie 2011, 23:44)

    nicu [anonim]

    Omul asta este complet nebun. Masurile pe care le dospeste sunt halucinante. Vadim Tudor este prin comparatie mult mai benign. Fereasca-ne Dumnezeu de acesti ticalosi. Sper ca totusi sa nu inghita nimeni nebunia asta desi la cata hotie si prostie -pardon, lipsa de informare corecta - se pastoreste pe aceste meleaguri.... Of, Petrica cum n-ai vrut tu sa sapam la temelia Crescet; am fi vazut unde au ajuns banii din conturile lui Ceausescu. Singurul lucru care ma mai linisteste este ca UE si SUA nu va accepta nici o secunda acesti dementi la butoane.
  • +15 (17 voturi)    
    a inebunit Felix! (Luni, 7 februarie 2011, 23:44)

    Azor Big Dog [anonim]

    Scoateti-l din priza ca iese fum deja..
  • +17 (19 voturi)    
    m-am uitat cu atenţie (Luni, 7 februarie 2011, 23:50)

    ro [anonim]

    asta nu-s soluţii

    sunt balele varanului după ce şi-a muşcat prada
  • +18 (18 voturi)    
    Tataie esti intreg la minte? (Luni, 7 februarie 2011, 23:53)

    Dante [anonim]

    Cred ca o sa tina de cuvant tot asa cum se lauda cu diploma de doctor in SUA care este de fapt falsa, cumparata de pe Internet. Marele sau merit este acela ca l-a tradat si pe Ceausescu si a reusit sa fure banii de la Crescent. Deci un penal cu patalama.
  • +14 (14 voturi)    
    datorii? (Luni, 7 februarie 2011, 23:53)

    goe [anonim]

    Tot aud de datoriile astuia, dar nu inteleg un lucru: lui de ce nu i se blocheaza conturile, are imunitate?
  • +14 (14 voturi)    
    asa da (Marţi, 8 februarie 2011, 0:31)

    alinski [anonim]

    punctul 8 : zeci de mii de oamenii in vami :)) probabil sa umple galetile primite in campania electorala.
  • -18 (20 voturi)    
    In concediu paternal cu voi (Marţi, 8 februarie 2011, 0:36)

    Adrian [anonim]

    Frate s-a varsat carul cu destepti la PD-L. De ce nu aplicati voi masurile alea destepte care sa redreseze economia? La PD-L aveti numai papagali gen Prigoana care a facut cerere de concediu paternal. Astia sunt oamenii care ne conduc in acest moment. Cred ca este cazul sa mai luati o pauza si voi si iubitul vostru conducator.
    • +21 (21 voturi)    
      dar nu e nevoie deloc (Marţi, 8 februarie 2011, 1:20)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      sa fii sustinator al PD-L ca sa vezi ca propunerile lui Voiculescu sunt fie nefinantabile, fie absurde, fie inutile. mi-ar placea sa vad o alternativa buna la ce propune actuala putere, dar una adevarata, cu studii de impact si cu surse de finantare, nu o caricatura jignitoare si superpopulista ca lista asta de masuri.
  • +17 (19 voturi)    
    Victor si Crin in audienta la Dumnezeu (Marţi, 8 februarie 2011, 1:08)

    Tase Rotta [utilizator]

    Dumnezeu ii primeste si le spune ca va rspunde la cate o intrbare de fiecare:
    Crin: Doamne, va mai avea PNL un presedinte al Romaniei?
    Dumnezeu: Da, dar nu in timpul vietii tale.
    Victor: Doamne, va mai ajunge PSD la guvernare in Romania?
    Dumnezeu: Da,dar nu in timpul vietii mele!
  • +11 (11 voturi)    
    venalul (Marţi, 8 februarie 2011, 1:16)

    penalul [anonim]

    Felix e logo(no)reic, Caragiale gasise o formula mult mai scurta de redresare a Rumaniei: sa fie bine si tot romanul sa prospere.
  • +18 (18 voturi)    
    Basescu nu are basca? (Marţi, 8 februarie 2011, 2:31)

    zexe [anonim]

    Va rog frumos sa observati ca, intr-un dispret total fata de Constitutia Romaniei, Voiculescu vorbeste despre suspendarea presedintelui fara sa invoce niciun motiv real sau macar imaginar care sa intre in prevederile constitutionale cu privire la procedura de suspendare.
    Asa i s-a sculat lui si Aliantei GRIVCO, pe care o finanteaza, sa suspende presedintele daca ar obtine o majoritate parlamentara. Tataie, trezeste-te! Nu mai suntem in comunism, iar securitatea nu mai este a ta. Se numeste SRI si este in slujba Statului Roman. Noroc cu prietenul tau, Vantu, ca ne-a sfatuit sa ne intarim Statul.
  • +13 (13 voturi)    
    Basescu si stanga repetentului (Marţi, 8 februarie 2011, 2:36)

    zexe [anonim]

    Basescu si Crinulet, doi electricieni, lucrau la o linie de inalta tensiune. Basescu, cel de pe stalp, zice catre cel de jos, Crinulet:
    - Crinulet, tata, prinde putin de firul acela din stanga.
    - Am prins.
    - Simti ceva?
    - Nu!
    - Atunci fii atent sa nu te atingi de cel din dreapta, pentru ca sunt 10 000 de volti in el!
    • +6 (6 voturi)    
      Felix continua sa zamisleasca monstrii (Marţi, 8 februarie 2011, 10:50)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      A-ti inteles desigur ca ma refer la celebra denumire a unui tablou de Francesco Goya: "Somnul rațiunii zămislește monștrii”.E vorba desigur de somnul rațiunii acestui fost turnator securist care probabil ca pica in transă, din când în când și cind se trezeste debiteaza toate bazaconiile care i s-au perindat in somnul rațiunii, ca ghicitoarele acelea care păcălesc naivii cu globul de sticlă. Oricum le mulțumesc personal celor care au făcut o analiză atât de pertinentă celor ”10 porunci” ale lui Felix (si mai ales lui Socrate) deși continui să mă întreb câți dintre români încearcă să-și mai bată capul cu adevărul și corectitudinea și câți preferă minciuna și dezinformarea servite ”de-a gata” de către vuvuzelele anteniste și i...Realiste, la respectivele posturi. Dar ca să nu-mi dezmint pseudonimul, voi crede cu ardoare că, din prima categorie vor fi pe zi ce trece mai mulți.
  • +7 (7 voturi)    
    Felix frustratul (Marţi, 8 februarie 2011, 6:48)

    Blind mule [anonim]

    bate cimpii cu gratie... Se vede de la o posta ca nu au decit o singura dorinta, de a-i scoate pe portocalii de la ciolan, ca sa intre ei. Basescu inca are sansa de a-si spala toate pacatele...
  • +8 (8 voturi)    
    Pentru fiecare evazionist..... (Marţi, 8 februarie 2011, 8:31)

    Ronin [utilizator]

    ...sa "avem un om" care il controleaza. Care bineinteles e omu` nostru, nu??? Nu te-ar mai rabda pamantul de nemernic ce esti!
  • +6 (8 voturi)    
    raul cel mai mare (Marţi, 8 februarie 2011, 10:06)

    burebista58 [utilizator]

    Raul cel mai mare sunt 3 tov...iliescu,voiculescu,nastase a....!!!
  • +6 (6 voturi)    
    vise .... (Marţi, 8 februarie 2011, 10:55)

    Crisa [anonim]

    Domnul Voiculescu a inceput sa viseze saracul de el. Isi inchipuie ca va scapa de puscarie si cu asta basta. El crede ca romanii sunt dobitoci si se lasa din nou pacaliti ? Dupa ce am tras 2 ani sa aducem Romania pe linia de plutire vine varanul sa ne bage din nou in rahat ! Presedintele ramane acolo pana la sfarsitul mandatului pentru ca asa vrem noi romanii !!!
  • +6 (6 voturi)    
    lectia (Marţi, 8 februarie 2011, 11:31)

    Nu intelegi, motane ?! [anonim]

    V-am dat o lectie si la locale si la prezidentiale. Absolut toate fituicile, antenele, si panourile din tara v-au sprijinit candidatii si tot v-am batut. Nu intelegi ca n-aveti sanse sa dati ceasul inapoi?! Diaspora va da cel putin o jumatate de milion de voturi de data asta, (cu votul prin posta) ca pe noi nu ne abureste nimeni. Cei mai multi suntem aici din cauza unora ca tine, Iliescu, Nastase si restul.
  • +4 (4 voturi)    
    economist? (Marţi, 8 februarie 2011, 12:01)

    N.Mitrea [anonim]

    Daca taceai,economist ra maneai.Nu stiam de la cine a luat lectii de economie maimuta Ponta,care la randul lui o sa-l initieze in tainele acestei profesii si pe bibliotecarul Antonov.Dar sunt sigur c-o sa chiulesca, nu de alta ,dar sa nu-si iasa din mana.
  • +4 (4 voturi)    
    felics (Marţi, 8 februarie 2011, 12:21)

    elis [anonim]

    pt.fiecare evazionist plateste Voiculescu salarii? un demagog care la fel cu alianta nu are in cap decat Basescu si Boc cred ca au si cosmaruri cu acestea.Nu deschide unul gura fara a le pronunta numele.Alianata care se pretinde social-liberala cum vor proceda unul va produce (pnl) si altul v a distribui social (psd)?Unde redistribui bugetarii disponibilizati? in mediul privat in nici un caz aici nu se angajeaza decat atat cat trebuie si cat poate duce o societate.Voiculescu uita ca majoritatea oamenilor dela state sunt saraci,batrani si bolnavi cine le da fonduri europene? O povara pt ei este pamantul pt.care s au batut degeaba din 1990 incoace.Vesnicele ameteli cu care vor sa ne abureasa.
  • +4 (4 voturi)    
    declaratia dan diaconescu (Marţi, 8 februarie 2011, 14:05)

    veto [anonim]

    dan diaconescu cu regret ca trebiue sa-l spun este o marioneta in mana cuiva care-l manevreaza dupa bunul plac este ca un pacalici, sa fereasca Dumnezeu sa ajunga la putere un asfel de exempar !
  • +3 (3 voturi)    
    jegul care nu mai dispare (Marţi, 8 februarie 2011, 16:49)

    crap [anonim]

    societatea romaneasca clar impotenta de-a lungul timpului nu are cum sa se insanatoseasca atat timp cat nu exista reactie civica sarcastica la pesta care o reprezinta pesonaje gen felix si hrebe. politicul e amorf si imbecil, asta e clar, dar nici asa zisa patura intelectuala nu se dovedeste mai breaza, neexistand nici macar acum un focar de bine intentionati care sa ia atitudine publica fata de asemenea ordinari (cu sens profund peiorativ). in alte tari asemenea "politicieni" sunt rapid ridiculizati pana isi pierd orice credibilitate; la noi prospera si se reinventeaza ca pioni principali ai politicii romanesti.. ma intreb cum de nu exista cineva in tara aia care sa i-o puna definitiv lui felix, indiferent de miza contextului. o societate bolnava se vindeca doar dupa conflicte majore si violente (nu ma refer la violenta fizica); la noi apetitul ptr confruntare se pierde in nepasare sau meschinarie pe masura. nesimtirea si distorsiunea sunt reginele politicii romanesti si totodata cancerul care devoreaza tara. si inca ceva: sa asteptati de la generatiile urmatoare dupa cum i-ati format si in ce valori i-ati crescut; din cate am vazut insa de-a lungul anilor, nu prea sunt motive de optimism.. ineptitudinea si marsavia politica sunt la noi ca o rapana care nu mai dispare.
  • +1 (1 vot)    
    MOTANULUI FELIX (Miercuri, 9 februarie 2011, 19:40)

    danielita [anonim]

    astept sa te vad in spatele gratiilor pentru a te bate in cap cu masurile populiste anticriza pe care le propui.stai jos!