Vasile Blaga la TVR. Nu demisionez din PDL. As candida chiar si impotriva lui Boc daca as considera necesar. Nu s-a discutat la varful PDL despre Mugur Isarescu

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 14 februarie 2011, 21:18 Revista Presei | Radio TV


Democrat liberalul, Vasile Blaga, a declarat luni la TVR ca la varful PDL nu au existat discutii despre un eventual inlocuitor al lui Emil Boc in persoana guvernatorului BNR, Mugur Isarescu: "ca sa vorbesti de inlocuitor, Emil Boc ar trebui sa-si dea demisia si nu avem aceasta situatie".

Declaratii Vasile Blaga:

  • n-o sa va dau date certe ale conventiei, pentru ca sunt inca in lucru; ne-am gandit sa avem aceasta conventie sambata 14 mai
  • presedintele partidului nu mai trebuie sa fie premier
  • o sa fac publica informatia privind candidatura mea la presedintia PDL, atunci cand voi lua o asemenea decizie
  • ca sa candidez la presedintia PDL, in primul rand trebuie sa ai analize foarte serioase
  • nu cred ca este vorba de inceperea unei batalii interne
  • cine va candida in partid nu va candida impotriva nimanui, ideea este ca acest partid sa ramana unit
  • convingerea mea este ca Ridzi si Pasat vor fi exclusi din PDL

Despre arestarile din vami:
  • coruptie in vami exista mai mare sau mai mica in toata lumea
  • sigur, nu cred ca in anii 93-96, cand eu am fost sef al vamii Bihor, nu erau corupti
  • dar iata ca pentru prima data un partid a luat decizia de a lupta cu acest fenomen si am inceput aceasta actiune in primavara la ordinul presedintelui Basescu, ne-a delegat pe mine si pe ministrul Vladescu: "va ocupati de asta".
  • nu stiu daca ancheta din vami va duce la liderii sindicali sau la politicieni; noi am putut introduce ofiteri acoperiti pana la un anumit nivel
  • prea a mers bine aceasta actiune ca sa nu se finalizeze
  • oricine a luat un cent, nu un euro in vama, trebuie sa platesca;
  • pe de alta parte eu am lucrat cu fost sef al vamilor, Radu Marginean, 3 ani si a avut o evolutie foarte pozitiva; eu nu cred ca acest om s-a schimbat
  • presedintele avea tot dreptul sa se supere dupa votul in cazul Pasat; am discutat cu fiecare dintre parlamentarii care au votat impotriva urmaririi penale: unii au explicat ca nu au fost convinsi de ceea ce s-a prezentat in comisii;
  • nu am fost niciodata in opozitie cu Traian Basescu; am avut in permanenta o relatie buna cu presedintele;
  • sa stiti ca n-o sa plec din partid; as candida si impotriva lui Emil Boc daca este necesar; eu sunt un soldat disciplinat al partidului




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1845 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Avand in vedere ca ... (Luni, 14 februarie 2011, 21:27)

    PuYa [utilizator]

    ... discutiile dintre d-nul Basescu si conducerea PDL sunt inca in desfasurare, ar fi interesant de stiut de ce d-nul Blaga nu este la aceste discutii. Nu a fost invitat sau nu a vrut sa se prezinte? In ambele cazuri, de unde stie ce se discuta acolo, avand in vedere ca nu ia parte la discutii?
    • 0 (2 voturi)    
      Vor fi si mai usor de numarat voturile pdl (Luni, 14 februarie 2011, 23:28)

      Micu Klein [anonim] i-a raspuns lui PuYa

      Taica esti tare in mecla, da sa vedem cite voturi de la electorat o sa numeri in numele actiunilor tale: by by BVB
  • 0 (0 voturi)    
    va recomand d-le blaga (Luni, 14 februarie 2011, 21:40)

    danahile [utilizator]

    sa faceti un pas inapoi si sa lasati oameni curati si tineri in fata daca tineti cu adevarat la pdl .cred ca va jucati ultima carte in politica,depinde de dumneata cum o joci.daca ma intrebi pe mine cred ca o sa joci prost si ai sa iesi din scena.
  • -3 (3 voturi)    
    infractori = politicieni (Luni, 14 februarie 2011, 21:53)

    eba [anonim]

    masurati pensia/afacerile unui parlamentar/politician cu media pe tara a cetatenilor. oamenii, populatia simpla trebuie sa preia puterea in romania. politicienii nu reprezinta tara....
  • -2 (2 voturi)    
    Blaga (Luni, 14 februarie 2011, 21:59)

    blagescu [anonim]

    Blaga mai bine ar candida in China,
  • 0 (2 voturi)    
    Ce mult ar avea de castigat PDL-ul (Luni, 14 februarie 2011, 21:59)

    Daniel [anonim]

    Daca la declaratii publice ar lasa-o doar pe dna Macovei, pe Cristi Preda, pe Sebastian Lazaroiu, pe Daniel Funeriu, pe Baconschi.

    Dar nu, ca de nu iese Berceanu sa faca bascalie ieftina de Baconschi sau Blaga sa explice cate un truism, nu e bine.

    Videanu se mentine discret, dar Blaga si Bergeanu in fiecare zi au ceva de declarat.
  • -1 (1 vot)    
    Blaga, Blaga (Luni, 14 februarie 2011, 22:02)

    alex [anonim]

    asa vrei tu, Emil Boc sa ramana la Guvern si sa preiei partidul ca apoi sa joci tontoroiul cu Ponta si alalalt.
    De ce nu ai sarit cand partidul avea nevoie de credibilitate impotriva coruptiei, a lui Pasat si Ridzi, atunci cand e vorba de putere hop si Blaga restul vorbarie goala, bla, bla
  • 0 (2 voturi)    
    presedintele partidului nu mai trebuie sa fie prem (Luni, 14 februarie 2011, 22:14)

    Luk [utilizator]

    Zau? :))

    "eu sunt un soldat disciplinat al partidului"

    Care partid?

    Eu zic sa faci un efort si sa aduci PD-L in "Noul Front al Salvarii Nationale", alaturi de prietenii Iliescu, Voiculescu, Antonescu. Daca o faci tu, poate vine si Oprescu.

    Facem dracului un singur partid, un singur sindicat si doua-trei sute de ministere... Sa fie loc pentru toti!

    Data dracului tara asta, zau asa!
  • -2 (2 voturi)    
    Vasile, mai draga Vasile... (Luni, 14 februarie 2011, 22:39)

    Raluca [anonim]

    Sigur ca da, or fi fost si niscaiva corupti in vama al carei sef erai, dar cu certitudine tu nu stiai nimic, n-aveai nici o legatura...nici usturoi, nici gura... Acum serios, de ce nu te duci tu mai bine la noua uniune, ca ai multi prieteni acolo si te-ai integra bine in peisaj...ai fi primit cu bratele deschise...si, fara tine, ar lua si PDL un vot de la mine...
  • -2 (2 voturi)    
    adevaru.. (Luni, 14 februarie 2011, 23:10)

    ady [anonim]

    ca in pdl sunt cativa care fac parte din gasca psd..