Nicusor Paduraru, parlamentar PDL: Domnule presedinte va spun un singur lucru: in jurul dumneavoastra rar creste si iarba. Traian Basescu: Eu am avut optiunea unui premier tehnocrat, dar nu merg impotriva optiunii majoritare

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 15 februarie 2011, 22:15 Revista Presei | Radio TV


Antena 3 a difuzat in cadrul emisiunii "Sinteza zilei" cateva scurte inregistrari de la intalnirea avuta marti de presedintele Traian Basescu cu parlamentarii PDL.

Nicusor Paduraru, parlamentar PDL, i se adreseaza sefului statului spunand: "Domnule presedinte va spun un singur lucru, pentru ca sincer, in jurul dumneavoastra rar creste si iarba. Mi-as dori sa gasim formula si dumneavoastra s-o  agreati... a acelui om care sa va zica argumentat si NU. Cand il vom gasi pe acel om, cu certitudine si partidul nostru va demonstra ca are performante. Va fi bine daca dumneavoastra ati accepta. Pentru ca in momentul de fata noi avem o mare problema si nu putem iesi de aici si sa spunem ca nu s-a intamplat nimic si c anu a fost un dialog constructiv in partid... Cel mai bun raspuns a fost votul din Camera deputatilor cand am numarat ca nu avem voturi. Daca putem sa raspundem de ce nu am avut azi voturi, de ce s-a ajuns la asa ceva, atunci avem raspuns la multe intrebari".

Presedintele Traian Basescu a declarat in cadrul intalnirii: "Ceea ce eu am discutat cu presedintii de organizatii judetene a fost care este calea. Plecand inclusiv de la premisa unui nou guvern cu un nou Guvern ca solutie de relansare a increderii. Sau a propune ca ruptura necesara... Discutiile s-au oprit la ceea ce ar trebui sa fie eventual un prim-ministru si optiunile majoritare au fost pentru continuarea cu actualul premier. Eu am avut optiunea unui premier tehnocrat si nu sunt in pozitia de a merge impotriva optiunii majoritare."

"Vine o perioada de timp in care s analizam, sa avem o dezbatere corecta cu grupurile parlamentare, cu liderii organizatiilor judetene incat cu forurile decizionale ale partidului sa gasim care sunt solutiile necesare de relansare a guvernarii, solutia relansarii partidului. Pentru ca... vine 2012. Nu este o chestiune nici de neincredere, nici de a cauta solutii cand nu este nevoie, dar cred ca trebuie sa incepeti sa priviti la realitatea anului 2012 care se apropie cu alegeri cu alegeri locale alegeri legilsative. Si sa priviti la posibile formule de a continua guvernarea", a declarat presedintele Basescu.

Cristian Boureanu: "N-am stiut de intalnirea de duminica seara si am venit ca prostu la Biroul Permanent si ce-am mai vorbit acolo de partid si de tot si toata lumea tacea din gura.


Victor Ponta a comentat pe marginea recentelor intalniri ale presedintelui Basescu cu liderii PDL spunand ca acesta nu mai are legatura nici cu Romania, nici cu PDL-ul si nici cu actualul Guvern." Cea mai mare minciuna din final a fost ca "exista multe solutii". Traian Basescu nu are nicio solutie de fapt. De trei zile isi tine partidul in sedinte. A incercat cu Vamile sa-l compromita pe vasile Blaga", a declarat liderul PSD care spune ca fiecare luna cu actualul Guvern costa poporul roman un miliard de euro imprumut.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5258 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    bravo! (Marţi, 15 februarie 2011, 22:20)

    srpc [utilizator]

    inca un parlamentar pedele serios
    • +6 (8 voturi)    
      Care mai sunt si altii?... (Marţi, 15 februarie 2011, 23:12)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Enumera-i tu sa-i stim si noi. Dupa care treci si pe la celelalte partide si arata-ne oamenii seriosi. Cu stia toti o sa facem un partid. Ok?...
    • +2 (6 voturi)    
      esti sarcastic banuiesc (Marţi, 15 februarie 2011, 23:14)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Sefi de partide in cautarea de argumente pt a zice "NU" .
      "Nu" la ce ca nu inteleg bine.
      Sa incerce sa zica NU coruptie si hotiei pe care o practica la vedere.
      Baietii in cautare de argumente pt a zice NU or sa piarda electorat,daca asta conteaza, sau or sa se mute la loc in partidele din care au venit.
    • -4 (10 voturi)    
      Cred ca e prima flegma (Marţi, 15 februarie 2011, 23:37)

      Nicusor are o toba, bum, bum, bum [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Pe care o receptioneaza Base. Maine vom lua cunostinta cu declaratia de sustinere neconditionata a ierbivorei Nuti. Sau e randul Robertei ?
  • 0 (18 voturi)    
    cum nu creste nici iarba?! (Marţi, 15 februarie 2011, 22:36)

    costica [anonim]

    cresc destule buruieni portocalii !!!!!!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      ti-au dat minus pt c-au considerat ca nu-s destule (Miercuri, 16 februarie 2011, 8:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui costica

      ca sa stii de ce ai luat minus. pentru ca oamenii cred ca pasat, ridzi si matias nu-s destule buruieni. nici adunate cu blaga videanu si berceanu nu-s destule. nici chiat cu madam de poza in reviste in bikini nu sunt destule.
      sunt mult mai multe dar nu le stim noi
  • 0 (10 voturi)    
    Un om curajos (Marţi, 15 februarie 2011, 22:37)

    Cristi [anonim]

    Aveti perfecta dreptate domnule Paduraru, sper sa reusit sa ajungeti acolo unde oamenii se vor putea bucura de intelepciunea si onestitatea decizilor dumneavostra.
  • +1 (7 voturi)    
    interesant (Marţi, 15 februarie 2011, 22:50)

    seba [anonim]

    cine-i ponta? cat despre arici pogonici paduraru. bai... nu creste iarba langa el ca n-are loc de gunoaiele de la voi din pdl!!!!
  • 0 (8 voturi)    
    nicusor (Marţi, 15 februarie 2011, 22:56)

    obs. [utilizator]

    nicusoare,nicusoare cine mai esti si tu?chiar nu am auzit de tine ,ce activitate ai avut tu in parlament?hai ca chiar vreau sa ma documentez.
    • +2 (4 voturi)    
      discursul real a fost (Marţi, 15 februarie 2011, 23:38)

      daniel c [anonim] i-a raspuns lui obs.

      . „În jurul dumneavoastră, nici iarba nu creşte, domnule preşedinte. Este foarte greu să vă găsim un înlocuitor", i-a replicat unul dintre parlamentarii PDL(Nicusor Paduraru). „La umbra voastră am crescut şi eu, aşa cum şi voi aţi crescut la umbra mea", i-a răspuns Băsescu. Sursa Adevarul.ro
      • 0 (2 voturi)    
        asta-i replica lui Brancusi (Miercuri, 16 februarie 2011, 11:26)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui daniel c

        catre Rodin: nu cresc alti pomi la umbra copacilor inalti!
  • +1 (9 voturi)    
    Opaa...apar dovezile pentru suspendare... (Marţi, 15 februarie 2011, 23:01)

    mil [anonim]

    E evident pentru oricine ca presedintele joaca in echipa PDL si le face si strategia.

    Cum adica sa se voteze la el acasa ce vor filialele PDL? Ce...mai e presedintele partidului?

    Aia votau la ei la Modrogan ce le propunea Boc...si Boc negocia mai departe...sa se vada si sefii de filiale din UNPR, UDMR...macar sa fie echidistant in coalitie...daca nu poate cu toate partidele.
  • +2 (16 voturi)    
    PDL este un partid compromis total si iremediabil. (Marţi, 15 februarie 2011, 23:04)

    zexe [anonim]

    Multi dintre rumegatori se gandesc tot la iarba. Pe cine doreste Basescu sa credibilizeze? Nu au pic de viziune politica, nu au niciun pic de caracter, nu au doctrina, nu au nimic. Inteleg acum de ce un nimic poate spune NU cu reportofonul deschis pentru ca apoi sa fuga cu el la antenele turnatorului Voiculescu
    Blaga pregateste partidul sa intre in alianta USL?
    Sunt Bucurestean, roman din tata in fiu si am votat inca din '90 cu dreapta din Romania. Pe partea dreapta, astazi, nu mai exista decat UDMR-ul. Asta e, voi vota cu dreapta pana la capat.
    • 0 (0 voturi)    
      din nefericire... (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:59)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui zexe

      nici UDMR-ul nu este de dreapta... un partid infiintat de o etnie, pt a oferi sprijin politic acelei etnii nu poate avea decat caracter social (deci de stanga)...
  • +2 (12 voturi)    
    Cand un om e cinstit toti hotii sar la el (Marţi, 15 februarie 2011, 23:10)

    mircea [anonim]

    Eu nu zic ca Base e vre-un imaculat dar sincer e cel mai bun Presedinte al Romaniei pe care l-am avut..

    si culmea toate scursaturile politicii indiferent ca sunt PSD-isti care l-au dat pe Iliescu (nenea care chema minerii sa bata studenti), PNL cu oferta lor Antonescu cel mai mare chiulangiu din parlament dar totusi un tanar patriot de 20 ani in posirca de politica romaneasca etc.. si mai sunt si cativa PDL-isti care parca vin din PSD si culmea se mai duc si la televiziunile unor fosti colaboratori ai securitatii bucurosi ca-i primeste si pe ei cineva.
    • +1 (3 voturi)    
      sursa Adevarul (Marţi, 15 februarie 2011, 23:41)

      daniel c [anonim] i-a raspuns lui mircea

      . „În jurul dumneavoastră, nici iarba nu creşte, domnule preşedinte. Este foarte greu să vă găsim un înlocuitor", i-a replicat unul dintre parlamentarii PDL. „La umbra voastră am crescut şi eu, aşa cum şi voi aţi crescut la umbra mea", i-a răspuns Băsescu.
  • -2 (4 voturi)    
    nicusor (Marţi, 15 februarie 2011, 23:19)

    obs. [utilizator]

    Da m-am documentat ,un colectionar de titluri ,de diplome.Un limbaj de lemn esti acea specie de intelectual frumos descrisa de Plesu.Sunt sigur ca tu te-ai inregistrat si ai dat apoi la antene.Se pare ca esti si un narcisist .
  • 0 (6 voturi)    
    Halal caracter, Nicusorule! (Marţi, 15 februarie 2011, 23:32)

    zexe [anonim]

    Conform promisiunilor din campanie, obiectivul numarul 1 al candidatului Nicusor Paduraru a fost relansarea Uzinei Nicolina, fapt ce ar fi creat locuri de munca si ar fi adus bani la buget. De altfel, candidatul PD-L si-a obtinut mandatul pe baza a patru promisiuni concrete: relansarea Nicolina, retehnologizarea CET, construirea soselei de centura Letcani - Vanatori si realizarea zonei de tranzit Cristesti - Jijia

    Baiatul asta dupa ce a fost ales nu mai stie sa spuna decat NU. Ia ghiciti cate promisiuni si-a onorat
    • +1 (3 voturi)    
      nu stii nimica (Miercuri, 16 februarie 2011, 8:45)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui zexe

      trage o fuga pana la Iasi sa vezi cum Paduraru a oprit furtul din Nicolina, uitate prin documente sa vezi ca sunt gata soseau de centura la letcani - vanatori si zona de tranzit e aproape gata. Iar in ceea ce in seamna CET e vb de primarul Iasului care nu semneaza un document care ar putea salvat CEt Iasi. Vorbiti doar cas a va aflati in treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      asta a promis putine!!! (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:13)

      costica [anonim] i-a raspuns lui zexe

      citeste in ADEVARUL sa vezi cate le-a promis Pasat de la PDL celor ce l-au votat si pe urma nu l-au mai vazut, nu l-au mai auzit pe PDList!!!!! cred ca astia din PDL se intrec intre ei in promisiuni goale !!!! Au un exemplu de marca: Basescu si Boc, cat au promis si au mintit astia in 2008 si 2009 de-au castigat alegerile iar acum cei din PDL iau exemplu de sus de tot!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    preluare din adevarul (Marţi, 15 februarie 2011, 23:35)

    daniel c [anonim]

    se pare ca antena 3 a truchiat declaratia lui Nicusor Paduraru, aceasta fiind de fapt( dupa cum scrie Adevarul.ro):. „În jurul dumneavoastră, nici iarba nu creşte, domnule preşedinte. Este foarte greu să vă găsim un înlocuitor", i-a replicat unul dintre parlamentarii PDL. „La umbra voastră am crescut şi eu, aşa cum şi voi aţi crescut la umbra mea", i-a răspuns Băsescu.
    N.R. Informatia schimba sensul declaratiei. Un link catre sursa catre pentru credibilitatea comentariului
  • +2 (2 voturi)    
    procente in sondaje (Marţi, 15 februarie 2011, 23:54)

    procente [anonim]

    chiar il crede careva pe nenea asta, paduraru?
    chiar crede careva ca are curaj vreun pdl-ist sa spuna ceva impotriva lui base?

    asta este praf in ochii alegatorilor, doar-doar o sa mai castige pdl ceva procente in sondaje.
  • -2 (4 voturi)    
    Ham , ham (Miercuri, 16 februarie 2011, 1:11)

    Relu [anonim]

    Dl.Paduraru omul lui Blaga la Iasi, sperie curcile, crezand ca, interpelandu-l pe Presedinte isi sporeste sansele la sefia Pdl Iasi. Niet!
  • -1 (3 voturi)    
    USL ne va distruge (Miercuri, 16 februarie 2011, 8:27)

    Marius [anonim]

    Daca mai multi oameni de genul lui Paduraru se vor ridica, atunci PDL-ul va avea o sansa. Daca nu, atunci acest partid va muri si poporul roman va fi lasat prada unor indivizi care vor juca tontoroiul pe capetele noastre. Am auzit ca la Iasi, acest Paduraru este singurul care incearca sa faca ceva pentru acel oras. Voi cerceta!
  • 0 (0 voturi)    
    "Traseistii" (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:03)

    victor [anonim]

    Asa este, la umbra copacilor înalti nu prea mai creste nimic mai cu seama "traseistii" .....dar de vina nu este copacul înalt. "Macaitorii" sa nu mai iasa din front ca sa critice ceea ce nu sunt ei în stare sa faca ci ca sa vina cu initiative profitorii partidului si mai ales tarii. Stai în bancata, Paduraru si munceste onest nu juca pe "fripuristu' ". Sus Basescu, sus Boc, sus PDL !