George Maior la TVR: SRI este prima linie de aparare a unui stat

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 15 februarie 2011, 23:37 Revista Presei | Radio TV


Directorul Servicului Roman de Informatii, George Cristian Maior a declarat, marti seara, ca institutia pe care o conduce este prima linie de aparare a unui stat, putin vizibila prin culegerea de informatii si oferirea acestora decidentilor care trebuie sa ia hotarari pentru interesul national. 'Sunt mii de nuante intr-un razboi al mintii. Secretul de stat este notiunea fundamentala cu care operam. Politicul primeste informatia si trebuie sa o transforme. Informatia poate sa si doara, mai ales cand are valente negative. Echidistanta, impartialitatea si neutralitatea fac parte din esenta profesiei', a explicat seful SRI, la postul public de televiziune, citeaza Agerpres.

Potrivit acestuia, unul dintre factorii care poate transforma evolutia unei societati este reprezentat de factorul politic care este nevoit sa ia decizii. El a adaugat, in context, ca o sursa importanta de putere o reprezinta credibilitatea. George Maior sustine ca, datorita tehnologiei avansate si a avalansei de informatii venite pe multiple canale, munca celor care lucreaza in sistem a devenit mult mai dificila.

'Munca de informatii este mult mai dificila ca in trecut, pentru ca asistam la un asalt informational pe multiple canale, nu doar neaparat televiziune in mod clasic, ci si un asalt al bazelor deschise care le vedem pe internet si care a devenit un instrument extraordinar de comunicare, cunoastere. Din acest punct de vedere munca noastra este mai dificila, pentru ca trebuie sa facem intotdeauna distinctii, uneori fine, foarte fine, intre ce inseamna o informatie veridica, reala, calitativa fata de, in mod absolut, dezinformare dar si informatie slaba calitativ, nenecesara, redundanta. Toate aceste distinctii trebuie realizate, pentru ca noi incercam sa oferim cunoastere pentru stat, un produs clar, logic viabil, bazat si pe acumulare de informatii dar si pe procesarea si analiza, care este un act intelectual extrem de complex si dificil', a adaugat seful SRI.

In opinia acestuia, asemanarea muncii oamenilor din sistem cu sahul o reprezinta gandirea strategica, evaluarea reala a fortelor aflate intr-o anumita dispunere si o gandire anticipativa asupra pasilor care trebuie urmati pentru realizarea unui obiectiv.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















835 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa? (Marţi, 15 februarie 2011, 23:51)

    don giovanni [anonim]

    "SRI este prima linie de aparare a unui stat".
    Eu speram ca SRI este prima linie de aparare a Romaniei, nu a "unui stat" (observati misterul formularii, ca doar lucram cu secrete...)
    • 0 (0 voturi)    
      Asta am observat si eu ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 1:31)

      Gigi Kent [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

      ... e atat de secret incat nu ne poate spune despre ce stat e vorba. Daca ne-ar spune ar trebui sa ne omoare pe toti imediat dupa :))
  • 0 (0 voturi)    
    sri (Miercuri, 16 februarie 2011, 0:34)

    golan [anonim]

    Dupa cum s-a vazut in lovitura de stat,ai carei conspiratori au fost,e in prima linie de lupta impotriva cetatenilor romaniei,impreuna cu armata,avand peste 1500 de victime, in activitatea de "aparare a patriei''.Nici macar in Egipt n-a tras armata si securitatea lor in oameni fara aparare ,cum a ffacut armata si securitatea romaneasca,fara mila.
  • 0 (0 voturi)    
    Apara cel mai vechi satat din lume: STATUL IN FUND (Miercuri, 16 februarie 2011, 2:39)

    Alba ca Zapada [anonim]

    Ce gluma buna!!! :))) Trebuia sa iasa si SRI, cu o declaratie in presa ca nu mai iesise de cam multisor.:)))
    Pai trebuie sa justifice si Maior: ascultatul telefoanelor, verificarea e- mail-urilor, ca pe vremea securitatii...Cred ca domnul Maior a uitat una dintre cele mai mari atributii pe care le are institutia sa, si anume verificarea si actionarea in stoparea batjocurii de care beneficiaza Romania in momentul de fata: PATRIMONIULUI NATIONAL, PRIVATIZARILE DATE LA STRAINI, BANCILE STRAINE CARE JUMULESC ROMANI I-"LEGAL" (BANCILE DIN ROMANIA PRCTICA CAMATARIA, pe camatari ii bagam la puscarie prin SRI, dar pe banci nu), AFACERILE ILEGALE facute de "prea inaltii nostrii"...PT. CA SRI, TREBUIE SA APERE TARA SI CETATENUL...NU SA SCLAVAGIZEZE CETATEANUL, pt. interesele straine de afaceri inflitrate in Romania...Criza economica nu ar fi afectat Romania daca SRI, isi facea treaba cum trebuie...Toti banii Romaniei merg in afara (prin asa zisele investitii straine in Romania) suntem sclavi strainilor in propia naostra tara. Mai bine a-ti desfiinta SRI, ca toti sug pixurile pe rapoarte, de li s-au facut ochii albastri.:)))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    curios (Miercuri, 16 februarie 2011, 3:53)

    sadwank [anonim]

    asta intre pauzele dintre interceptarile comandate de sus sau a tunurilor bazate pe informatii sensiblie stranse din teren de baietii cu ochi albastrii?
  • 0 (0 voturi)    
    serele serei (Joi, 17 februarie 2011, 21:12)

    agentu'termic [anonim]

    in serele sereiului creste iarba verde, ca s-a inmultit si nimeni nu mai da cu coasa. am urmarit discursul domnului director. cum era de anticipat, fals pretentios, banal, lipsit de orice interes pentru plebe. cam ca de altfel intregul serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    si de cine-l aparati?!!!!!!!!! (Vineri, 18 februarie 2011, 10:08)

    costica [anonim]

    de extraterestri, probabil?!!!!!!!!!!! De evaziunea si spaga si coruptia din vamile romanesti care inseama un atenatat la siguranta si la securitatea granitelor Romaniei si la bugetul de stat ptr ca nu stie nimeni cu cati bani e pagubit bugetul din cauza a ceea ce se petrece in vami aveti sarcina sa aparati Romania?! Si cum ma rog ati aparat-o, cand Dl Basescu spune limpede ca se stia de 20 de anI?! Ce-au facut serviciile de informatii ale Romaniei?! pentru cine si ce informatii culegeti? Ptr ce luati salarii barosane?!