Mihai Voicu, la RFI: Ne vom gandi foarte bine daca mai este nevoie de UDMR in viitorul Guvern

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 februarie 2011, 11:06 Revista Presei | Radio TV


"Ne vom gandi foarte bine daca mai este nevoie de UDMR in viitorul Guvern sau nu", a declarat vineri, la RFI, vicepresedintele PNL Mihai Voicu. El spune insa ca Uniunea Social Liberala vizeaza in continuare formarea unei majoritati parlamentare impreuna cu UDMR.

USL nu renunta la ideea unei majoritati parlamentare alaturi de Uniunea Democrata a Maghiarilor din Romania. Vicepresedintele liberal Mihai Voicu precizeaza insa ca daca UDMR va refuza oferta Opozitiei actuale, sansele ca formatiunea maghiara sa mai fie luata in calcul dupa viitoarele alegeri sunt minime.

"Avem in continuare obiectivul de a forma o majoritate parlamentara impreuna cu UDMR, dar nu neglijam ipoteza ca UDMR sa nu doreasca sa paraseasca actuala formula majoritara si, in aceasta ipoteza, dupa urmatoarele alegeri, cand fara indoiala ca USL va obtine la urne o majoritate parlamentara proprie, doar a USL, ne vom gandi foarte bine daca mai este nevoie de UDMR in viitorul Guvern sau nu", explica Voicu.

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1634 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    marmota (Vineri, 25 februarie 2011, 11:13)

    maryus315 [anonim]

    ..si marmota invelea ciocolata in staniol. Se apropie procesele nu?
    • +2 (2 voturi)    
      ce cutremur in N.Zeelanda? (Vineri, 25 februarie 2011, 12:15)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      primejdia e mare! a inceput sa gandeasca Voicu!
  • +13 (13 voturi)    
    Corect (Vineri, 25 februarie 2011, 11:14)

    ionel [anonim]

    Daca prin ABSURD aveti peste 50% din voturi nu va intereseaza UDMR-ul -chiar de loc, dar daca aveti sub 50% veti apela la el sa va ajute sa dati un guvern. Problema este daca o alianta dreapta-stanga va avea mai mult de 30% !! Mai e mult pana ...la "vara"!
    • -1 (1 vot)    
      Dar guvernul ? (Vineri, 25 februarie 2011, 13:39)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui ionel

      UNPR se declara de stanga,iar PD de dreapta,. UDMR este un melanj din toate curentele. Si totusi guverneaza si se pare ca au peste 50%! Aaaa,ca nu le-a obtinut la vot e altceva,dar la guvernele inventate de Basescu te poti stepta la orice combinatie!
      Altfel,chiar vedeti actuala coalitie de guvernare obtinand impreuna mai mult de 30% la alegeri? Oricat ar fura PD nu poate sa sara de 20% ,iar UNPR nici nu intra in parlament,asa ca presupunand ca UDMR mai ia 7% tot la max.30% ajung. Cum o invarti tot USL va lua majoritatea absoluta,totul e ca sa se tina de programul de guvernare pe care il tot promit caci stanga-dreapta nu a contat nici in Germania ,darmite in Ro.
  • +14 (14 voturi)    
    Care guvern? (Vineri, 25 februarie 2011, 11:16)

    Mih [anonim]

    Viitorul guvern din umbra, nu? Faceti altul ?Cel vechi a cazut la motiunea de cenzura din umbra?
  • +16 (16 voturi)    
    e o mica eroare in text: (Vineri, 25 februarie 2011, 11:17)

    cristi [anonim]

    "El spune insa ca Uniunea Social Liberala vizeaza in continuare formarea unei majoritati parlamentare impreuna cu UDMR."

    vizeaza ar trebui sa fie: VISEAZA.

    Multumesc.
  • +9 (9 voturi)    
    treaba (Vineri, 25 februarie 2011, 11:20)

    mos ion roata [utilizator]

    e 50% ...rezolvata,mai ramane sa vrea si UDMR
    • +3 (3 voturi)    
      Sa vrea?! (Vineri, 25 februarie 2011, 12:19)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Tocmai le-au spus, clar, ca nu e loc si pentru ei, la cascavalul portofoliilor ministeriale :-) Ce sa mai vrea? Cu aceasta declaratie, URMR-ul afla cum sta treaba, si intelege ca treaba sta mai bine cu PDL-ul, la guvernare.

      Aceasta conducere a PNL e, oare, retarda?! Ca, in afara de a-si sapa, cu perseverenta, groapa, altceva nu vad sa faca...
  • +9 (9 voturi)    
    Declaratii Mihai Voicu (Vineri, 25 februarie 2011, 11:22)

    costel [anonim]

    Sunt convins ca electoratul roman nu va vota cu PSD si PNL,partide care au dus tara de ripa.S-ar putea ca PNL sa ramana in afara Parlamentului si sa nu poata sa stabileasca cu cine sa guverneze.Deocamdata,asa sunt de buni,ca nici ACD nu s-a costituit dar ei vorbesc de USL inducind lumea in eroare.Ma refer la lumea care mai crede in aceste partide de hoti si incompetenti.
    • -5 (9 voturi)    
      DAR NICI... (Vineri, 25 februarie 2011, 11:44)

      florin [anonim] i-a raspuns lui costel

      Cu Boc si PDL care semnalizeaza dreapta si face stanga!
      Care mareste taxele in plina criza!
      Care se gandeste de 3 ani sa reduca contributiile sociale si inca nu s-a hotarat!
      Care se razbuna pe 430.000 de romani ca au masini cu motoare mai mari de 2 litri, adica dragi romani voi trebuie sa fiti intotdeauna saraci, va ajunge voua un Logan acolo...
      • +5 (5 voturi)    
        te documentezi la iRTV? (Vineri, 25 februarie 2011, 12:18)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui florin

        A. UK si Spania au marit TVA B. Irlanda a marit impozitarea. Tot Boc e si acolo? C. In Italia masinile de peste ... au 38% TVA. Tot Boc e si acolo? D. Boc e prim-ministru din 2009 cu PSD la Munca. Unde sunt trei ani? Florine, las-o !
        • -5 (7 voturi)    
          IMI PARE RAU... (Vineri, 25 februarie 2011, 13:13)

          florin [anonim] i-a raspuns lui naiv

          Ca sunteti orbiti de prostie. Tu compari GB cu Romania, cea mai saraca tara din UE cu exceptia BG?
          A ce inseamna? Daca este Austria afla ca Austria nu a majorat nimic, iar in Italia masinile cu peste... au TVA 38% se poate, dar il au O SINGURA DATA si anume la achizionare, iar pt. firme este deductibil nu ca in Romania lui Boc unde nu este!
          Asa ca vezi sa nu ti se lipeasca buzele de partea dorsala a premierului!
          Ar fi bine sa invatati sa va folositi creierul!
    • -1 (3 voturi)    
      CE SA ZIC... DA... (Vineri, 25 februarie 2011, 12:10)

      db [anonim] i-a raspuns lui costel

      PSD si PNL au dus tara de rapa, unii mai mult, altii mai putin, dar PDL cu Basescu au si acoperit rapa cu bolovani - sa vedem cum s-o mai ridica tara din marmantul in care e! Din pacate, USL nu detine licenta pentru hoti si incompetenti, ca sunt prea destui si in PDL, fi-r-ar sa fie! Era frumos sa-i fi vazut p-astia din urma ca se ridica precum spuma marii, deasupra - cand colo sunt la fel, ba pe alocuri chiar mai rai, lacomi si mai habarnisti
  • +8 (8 voturi)    
    Ori,ori (Vineri, 25 februarie 2011, 11:26)

    All Gaarf [anonim]

    Ori strutzocamila usl incepe sa realizeze si sa se teama ca de iesirea din recesiune si reluarea cresterii
    economice va beneficia coalitzia si pdl ca majoritar,ori
    umbla la cacealma si santaj asupra udemr sau amandoua la un loc.Ultima varianta este cea logica
    Ne vedem in 2012
  • +9 (9 voturi)    
    Opozitia scrie pe fruntea voastra (Vineri, 25 februarie 2011, 11:27)

    un liberal autentic [anonim]

    Nu aveti de ce sa va ganditi la ipoteza asta. Voi o sa ramaneti in opozitie. O sa fiti surprinsi, dar nu o sa castigati alegerile mai mafiotilor!
  • +5 (5 voturi)    
    chestia cu " ne gindim foarte bine" (Vineri, 25 februarie 2011, 12:00)

    excalibur [utilizator]

    trebuia sa o aplicati cind ati facut alianta contra naturii.
    Dar trebuiau doua conditii indeplinite:
    - sa nu fiti orbiti de dorinta bolnava de a pune , in orice conditii, botul la cascaval
    - sa predomine in rindul factorilor de conducere persoane cu IQ-ul peste 85
    dar suntetipe drumul cel bun.. mai bine pe fata decit fatarnici
    sa va fie de cap, v-ati batut joc de oameni care au crezut SINCER in part. liberal
  • -3 (3 voturi)    
    Tare :) (Vineri, 25 februarie 2011, 12:38)

    MenInBlack [utilizator]

    Nu crezi ca se vor gandi si ei, UDMR, daca mai au nevoie de voi, PNL, in noul guvern ?!? :)))
    Spun si eu, PNL, de parca ar exista partid liberal!Rusine!FSN-istule Locul "PNL" nu e in USL!!!
    (da, sunt un fost simpatizant liberal, actual antiPDL-Basecu si anti PSD-Nastase, Ilici)
    • 0 (2 voturi)    
      Anticrin de asemenea? (Vineri, 25 februarie 2011, 13:44)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ca sa ne lamurim
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Vineri, 25 februarie 2011, 14:53)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui excalibur

        Fireste, in primul rand antiCurca! Trebuia sa dezvolte partidul, sa caute alte aliante dacat jegurile de la PSD.Dar nu a avut timp din cauza de ...coafor.Un ratat cu masca.
        • 0 (0 voturi)    
          bravo tie (Vineri, 25 februarie 2011, 14:59)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          respect sinceritatea..
          dilema: ce-ti mai ramane???
          • 0 (0 voturi)    
            nimic (Vineri, 25 februarie 2011, 15:14)

            MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui excalibur

            din pacate nimic...
            timpul e prea scurt sa mai apara ceva, un nou partid "imaculat", sau un lider care sa reformateze din temelii un partid deja existent.
            sa-l dau pe Basecu pe Vanghelie si Ilici?!?
            mai bine imi iau o vacanta lunga la alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Vineri, 25 februarie 2011, 13:07)

    paul155 [utilizator]

    Si calul ce zicea?
    Era din LEMN si nu vorbea!
  • 0 (2 voturi)    
    >>>>>>>>>>>>>>> (Vineri, 25 februarie 2011, 13:18)

    Invincible [utilizator]

    UDMR e organizatie guvernamentala sau non-guvernamentala?

    Si daca e a doua, atunci ce cauta in ecuatie?
  • 0 (0 voturi)    
    nu va mai ganditi!!!! (Vineri, 25 februarie 2011, 15:02)

    costica [anonim]

    lasati-i putin in opozitie, ca nu le strica cativa ani in opozitie!!! sper sa nu aveti nevoie de ei in 2012, oricum pana atunci nu reusiti nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    orice combinatie (Vineri, 25 februarie 2011, 17:24)

    LEC [anonim]

    Cu UDMR este perdanta pentru USL !!!

    UDMR : de tinut minte!
    1. in primul rand, nu este un partid legal inregistrat la tribunal , precum PSD, PNL, PDL, PRM , PNG..
    2. Deci , cum va aliati cu cineva care este ilegal ; (dati masina cuiva care nu are permis de conducere..)

    3. Va cere legi tot mai crunte : Legea minoritatilor, autonomie , etc : ( Chestiunea cu autonomia , o tin deocamdata pe silent, ca nu da bine la conjuctura,
    dar, o vor scoate deindata ce ajung intr-o combinatie in care pot deveny joly joker.

    USL isi va rupe gatul rau de tot prin alianta cu UDMR ; ar avea sanse mai mari daca i-ar izola ;