Sustinerea lui Sorin Blejnar pentru functia de presedinte al ANAF a venit din partea PDL Arad/ A. Vass: Emil Boc a trimis corpul de control la ANAF

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Duminică, 27 februarie 2011, 22:33 Revista Presei | Radio TV


Sustinerea lui Sorin Blejnar pentru functia de presedinte al Agentiei Nationale pentru Administratia Fiscala a venit din partea Organizatiei Judetene a PDL Arad, anunta Realitatea TV.

"Organizatia Judeteana a PDL Arad, prin prezenta va face cunoscuta sustinerea politica a lui Sorin Blejnar pentru functia de Presedinte al Agentiei Nationale de Administratie Fiscale din cadrul Ministerul Economiei si Finantelor",  se arata in documentul prezentat de televiziunea de stiri. Documentul semnat de Gheorghe Seculici, presedinte PDL Arad dateaza din 5 decembrie 2008.

Andreea Paul Vass, consilier al premierului Emil Boc a declarat duminica seara, la RTV ca prim-ministrul a trimis un corp de control la ANAF, unde se fac verificari. In cadrul acestei actiuni este vizata activitatea lui Sorin Blejnar.

"Intotdeauna cand exista o suspiciune de inadecvare intr-o functie de magnitudinea celei detinute de dl Blejnar in mod evident ca interesul premierului este maxim. Da si este normal sa fie astfel de anchete", a declarat consilierul personal al premierului Emil Boc, Andreea Paul Vass, la emisiunea "Editie Speciala" de la Realitatea Tv.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4357 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    adica de la Dl Basescu... (Duminică, 27 februarie 2011, 22:44)

    costica [anonim]

    via Dl Falca pe la Arad... mare filozofie, de parca era atat de greu de inteles ca de aia nu se atinge nimeni de el. In orice tara civilizata zbura chiar daca nu era implicat, asa ceva nu se tolereaza, el ca sef ANAF este responsabil de evaziunea si spaga si coruptia din subordinea sa. In puscarie trebuia sa ajunga la cat e prejudiciul din evaziunea si contrabanda din vami. CLAR ca nu se ating de el este ptr ca are o sustinere atat de sus si care este cea mai de sus?! Cea de la Cotroceni, bineinteles, am spus de la inceput ca Regina e la Palatul Victoria si Regele e la Palatul Cotroceni.
    • -1 (15 voturi)    
      La Arad fara arestari in vama :))) (Luni, 28 februarie 2011, 0:11)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui costica

      De ce ?
      De Falca :)))
      • +1 (5 voturi)    
        acolo lucreaza INGERI nevinovati!!! (Luni, 28 februarie 2011, 9:53)

        costica [anonim] i-a raspuns lui niculita30

        cum sa-i controleze, cum sa-i aresteze ?!! Si mai ales CINE??!!!!! Dumnezeu de sus!!!!!!!!
    • +3 (13 voturi)    
      iRTV si stirile? (Luni, 28 februarie 2011, 7:40)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui costica

      intrebari simple,simple: A. contracandidatii lui Blejnar nu aveau sustineri de la vreo organizatie? B.predecesorii lui Blejnar nu aveau recomandari? C. coruptia in vami a inceput la 5 dec. 2008 D. stie educatoarea de gradinita care din cei 60 de copii are chilotei murdari? cum sa stie Bljenar ce fac 30 000 de vamesi??? E. Nu este public faptul ca iRTV are de platit la fisc vreo 5mil.euro si vrea sa-l dea jos pe Blejnar care a avut tupeul sa-i amendeze?
      • +1 (3 voturi)    
        a3 si stirile (Luni, 28 februarie 2011, 10:48)

        corupt in fund [anonim] i-a raspuns lui naiv

        Iti raspund eu:
        A, B, C: si ce-i cu asta? Trebuie sa continuam la infinit?
        D. Trebuie sa stie. Altfel nu are ce cauta ca sef. Fii convins ca stia, asa cum stia si base, nu de acum ci din totdeauna. El care facea micul trafic cu blugi si whiskey inainte de revolutie!
        E. Si a3 are tot asa?
      • +1 (1 vot)    
        Stie (Luni, 28 februarie 2011, 10:57)

        ciuliana [utilizator] i-a raspuns lui naiv

        ca de acolo isi ia si el "painea". Cam scumpa painea lui...
      • 0 (0 voturi)    
        Conform logicii... (Luni, 28 februarie 2011, 13:03)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui naiv

        conform logicii dumneavoastre disfunctionalitatile din aparatul de stat trebuie "sa fie platite" de catre cei aflati pe functii de executie... Stimate domn: in fata organelor de control ( ma refer aici la Curtea de Conturi caci este exemplul ce il stiu cel mai bine) cel ce raspunde este cel aflat pe functii de conducere.. este vina sa daca cei din subordine nu isi fac datoria caci el are printre alte sarcini si cea e a manageria personalul din subordine.. deci sa fim bine intelesi.. daca vamesul simplu fura, el trebuie sa raspunda penal in fata organelor abilitate dar institutional raspunde seful lui direct: seful de tura care nu si-a indeplinit atributiile.. daca sefii de tura nu isi fac datoria raspunde seful vamii care nu a luat masurile de indreptare a situatiei la momentul oportun.. si acest proces continua pana la varf.. asa ca.. daca ata de multe vami functioneaza deficitar se ajunge din pas in pas la raspunderea institutionala a dlui Blejnar. Acesta are 2 cai: isi prezinta demisia de onoare pt haosul din subordine sau este demis pt management defectuos... trebuie sa intelegem ca raspundere institutionala nu reprezinta neaparat raspundere penala... asa ca dl Blejnar tb sa fie demis pt ca nu a controlat ( nu a putut controla) sistemul din subordine - management defectuos in functie publica iar daca cumva se dovedeste si vina sa in plan penal atunci va raspunde in fata justitiei si nu a mea , a dlui Ponta sau a oricarui altui nereprezentant al puterii judecatoresti
  • +5 (11 voturi)    
    amuzant (Duminică, 27 februarie 2011, 22:52)

    Adrian [anonim]

    m-ati facut sa zambesc cu "stirea" asta :)
  • +5 (21 voturi)    
    si? (Duminică, 27 februarie 2011, 23:07)

    andrei [anonim]

    Si ce-i cu asta. Omul e din Arad. Doar nu o sa-l recomande organizatia Dabuleni. De 20 de ani fiecare sef de la Bucuresti este sustinut politic. Au descoperit cei de la RTv apa calda si mersul pe jos.
    • +4 (6 voturi)    
      pai de ce nu recunosc daca-i de notorietate? (Luni, 28 februarie 2011, 9:09)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Si de vamesi toata lumea stia ca luau spaga si ce-i cu asta?? :P Si la fel de clar e ca o parte din bani se duceau la sefi (ca doar nu mureau sefii de foame si angajatii se lafaiau in lux :P) si ce-i cu asta ?? Si Blejnar a fost pus politic si raspunde la comenzi politice (adik hartuieste adversarii politici si ii protejaza pe ai sai, logic, nu??) si ce-i cu asta ?? Da, nu am descoperit mersul pe jos dar ne-am saturat de ipocrizie !!
  • +14 (14 voturi)    
    exista naivi care si-au inchipuit contrariul? (Duminică, 27 februarie 2011, 23:12)

    turnuldecontrall.blogspot.com [utilizator]

    Cum ajungi intr-o functie publica de o asemenea raspundere fara sustinere politica, in Romania zilelor noastre? Simplu: cu fituica de la partid. Pentru naivi: dupa fiecare ciclu electoral, zeci de mii de astfel de posturi sunt impartite pe criterii clientelare.

    Curiosii pot sa se uite pe CV-ul lui Blejnar, ca sa inteleaga mai multe.

    http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/demnitari/CV_Blejnar_EU_rom.htm
  • +13 (13 voturi)    
    piovra, la (Duminică, 27 februarie 2011, 23:12)

    benicio [utilizator]

    Piciorus cu piciorus si ventuzica cu ventuzica se intrevede caracatita...
  • +9 (13 voturi)    
    Da, (Duminică, 27 februarie 2011, 23:18)

    Barengott [anonim]

    Mare noutate !!! Stia toata lumea inca de cand a fost instalat in functie
  • +11 (21 voturi)    
    rabdare (Duminică, 27 februarie 2011, 23:57)

    excalibur [utilizator]

    nu va repeziti ca fetele mari.. deabia a fost trimis corpul de control si voi l-ati si crucificat..cred ca mai bine trimeteau lunetisti direct,nu???
    oare cind Ponta era seful corpului de control al PM Bombonel avea unda verde?sau pe atunci in vama era totul ok si ar fi fost pierdere de timp controalele?
    procurorul lu'peste.. n-au facut nimic cind aveau posibilitatea si erau obligati si acum fac spume si scenarii...
    daca dna e aservit si Basescu e regele cine ar mai fi dat drumul la ciini??ca parca asa ziceti ca taie si spinzura...
  • +6 (10 voturi)    
    cv-ul (Luni, 28 februarie 2011, 0:18)

    gogu [anonim]

    super studii la domnu' Blejnar...offf Romanie, cum de mai rabzi ?
    • +3 (5 voturi)    
      l-ai si citit? (Luni, 28 februarie 2011, 9:16)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui gogu

      omul are 2 licente [din care una la Universitate de Vest din Timisoara] si este doctor! A luat-o de "jos" in sistem. Ce iti mai trebuie, dl. gogu?
      • 0 (0 voturi)    
        UdV Timisoara (Luni, 28 februarie 2011, 11:56)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        LOL, again!
        UdV - TM are "sectii" (parca "antene" le zice acum, nu?) prin mai toate satele de prin Apuseni >:)
        Ma rog! poate nu chiar "sate" - dar mai in orice localitate unde ar trebui sa dea si ei niste "diplome" si sa plateasca pe cineva, pe acolooo.... fie acea "localitate" si cu mai putin de 10.000 locuitori!
  • +5 (15 voturi)    
    Chiar tonomate (Luni, 28 februarie 2011, 0:26)

    Naiv [anonim]

    Asa era legea...care este stirea?
    S-a negociat politic fiecare post cu psd-ul de la vremea aceea. Ce descoperire la irealitatea!
    Si de 20 de ani este acelasi lucru..
    • +2 (2 voturi)    
      care lege? (Luni, 28 februarie 2011, 11:35)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Naiv

      la cre lege faci referire?.. cea a functionarului public?.. Ai perefcta dreptate: de 20 de ani se petrece acest fenomen.. si te intreb?.. daca a trecut atata timp de cand functioneaza acest sistem trebuie sa il consideram ca pe ceva dat si sa continuam?.. Dincolo de suportul media pe care este transmisa stirea ( sau pseudostirea ca sa iti dau satisfactie) ma uimeste ca ne revolta nu fenomenul in sine ci faptul ca cineva face public asa ceva. Banuiesc ca esti sustinator PDL.. ok! foarte bine si bafta pe mai departe.. dar si tu si cei ce sustin opozitia trebuie sa ceara de la alesi sa puna capat acestui sistem de accedere in functie.. singurul criteriu trebuie sa fie competenta pe posturile care tin de profesionalism si nu de apartenenta sau simpatie politica.. hai sa ne revenim si sa facem si ceva pt toti.. sa ajungem la normalitate si nu sa ne injuram ca esti pdl-ist, ba ca esti pnl-ist, psd-ist sau cine stie ce
  • -1 (7 voturi)    
    s-a trezit Dl Boc? (Luni, 28 februarie 2011, 9:21)

    lili [anonim]

    Abia acum trimite Corpul de control la ANAF? Pai, trebuia sa-l demita pe Blejnar din prima zi cand au inceput controalele in vamile din subordinea sa si numele sau a fost pronuntat, abia acum cand astia de la televiziuni au difuzat documentul care arata sustinerea PDL ptr Blejnar s-a trezit Boc sa-i trimita Corpul de control. Daca ceea ce a spus Profesorul MIrcea Cosea de la UNPR zilele trecute la RRA ca evaziunea si contrabanda din vami conform estimarilor de la BM se ridica la 5-6 miliarde Euro/an, atunci Dl Blejnar si alti responsabili trebuie trimisi la puscarie, nu cercetati cu trepadusi trimisi de Boc! Apa de ploaie portocalie, nu-i vor face nimic, protectia e de sus de tot, de la Cotroceni de la NR. ONE !! Ce sa-i faca si mai ales CINE??!!!
  • +3 (7 voturi)    
    normalitate.. (Luni, 28 februarie 2011, 9:29)

    Catalin [anonim]

    nu cred ca daca dl blejnar are sau nu sustinerea unui partid este atat de important. important intr-o societate matura politic este ca persoana care in decursul actului de manageriat al unei institutii are atat de multe probleme ( chiar si cand sunt cauzate de subordonati) sa stie sa plece.. sa isi prezinte demisia de onoare. Dl Blejnar poate nu a furat dar ca sef la anaf trebuia sa se asigure ca are in subordine angajati care isi fac treaba profesionist si cinstit. Dl Blejnar nu face control in vama dar isi asuma raspunderea pt numirea unui om la o vama.. si daca acel om nu corespunde este vina sa daca il mentine.. si cand este vorba de atat de multi sefi care isi dau cu stangu-n dreptul si inca uneori penal.. atunci dl blejnar trebuie sa spuna ca o chestie de onoare: La revedere!!! Principala vina a PDL-ului este ca nu isi educa oamenii in acest sens.. atunci sunt sigur ca partidul guvernamental vea mult mai mult sprijinul populatiei
  • -1 (3 voturi)    
    Nu pricep de ce va bateti si injurati ptr.Ponta! (Luni, 28 februarie 2011, 9:47)

    Victor [anonim]

    Cat de perversi incep sa fie cei de la RTV!
    RTV ,este deja la ultima faza a rasuflari.In agonie se arunca cu orice,chiar si cu recomandari si sustineri!
    spunand ca au ceva f.f. promitator.
    Acel document,ptr.care s-a facut un mare tamtam nu a fost decat o recomandare(de parca in Ro.posturile publice sunt ocupate pe alte criterii).Nu doresc sa interpretez nimic cu cine-i regina si cine-i Blejnar.
    Vorbesc strict despre un caz,care ma face sa cred ca in spatele intregului circ se afla orgoliul ranit si pueril a lui Ponta!
    Blejnar a avut tupeul sa-l atace public si ptr.asta trebuie sa plateasca.
    Trebuie sa ai mare curaj,sa incerci sa-l dezbraci pe Ponta si sa vezi ca-n chiloti are mult jeg si-n acelasi timp sa crezi ca vei ramane numai la faza cu dezbracatul!
    Politicul roman este plin de orgoliosi,primitivi si mincinosi.Daca nu-l curatati,ati pierdut orice legatura cu realitatea.
    Lor nu le este de voi,de binele vostru,ci cum sa va prosteasca ca sa deveniti si voi ca ei!
    Politica nu este ceva ptr.care sa va jigniti si injurati.Nu degeaba se spune in intreaga lume,ca politica este o curva cu doua fete,care te prosteste.
  • -1 (3 voturi)    
    ce s-a semanat se culege (Luni, 28 februarie 2011, 9:56)

    titzica [anonim]

    sa fim seriosi

    cine a implementat acest sistem ?
    cine a stat la putere cel mai mult in tara asta ?
    ( vezi si guvernul tariceanu-pnl+psd, macar acum "s-au casatorit"/vorba celor de la divertis)

    partea grava a fost ca pdl nu a pus in functie in cea mai mare parte a tarii : OAMENI BUNI/MUNCITORI/SERIOSI/SA SE VADA DIFERENTA
  • +1 (3 voturi)    
    o suspiciune de inadecvare intr-o functie " (Luni, 28 februarie 2011, 10:20)

    mihaela [anonim]

    de magnitudinea celei detinute de Dl Blejnar... zice filozofic si aiurea Dna Vass!!! Pai, nu era eficient si diplomatic si politic s imoral si rational si semnificativ ptr romani ca vreti sa faceti curatenie si sa incercati sa le recastigati increderea pierduta definiti si sa-l dati afara de urgenta?! la nivelul dvs de om universitar, cum e posibil sa debitati asemenea baliverne, Dna Vass, cand stiti ca in orice stat civilizat si democratic si-ar fi dat demisia din prima zi, ca sa nu mai zic ca altfel ar fi fost demis urgent iar partidul respectiv demisiona de la guvernare?! cat ne mai prostiti cu filozofia politica portocalie originala ca si democratia de dupa '89 a lui Iliescu?! bazaconii, Dna Vass, mi-ar fi rusine sa fiu in locul dsv om universitar si sa spun asemenea bazaconii, nici un manager in lumea asta nu tolera asa ceva, cum tolereaza Boc.
  • +1 (1 vot)    
    Vai vai vai ... (Luni, 28 februarie 2011, 10:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... si eu care credeam (pana acum) ca l-a sustinut Voiculescu ... sau Iliescu, Vantu sau Patriciu ... nu se poate asa ceva :))
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Luni, 28 februarie 2011, 11:51)

    Codruta N [utilizator]

    Din partea lui Falca!
    M-am lamurit! :)))))