





StiriAuto.ro: Detroit: BMW X6 a fost lansat oficial
X6 combina caracteristicile masinilor „X” de la BMW cu supletea si sportivitatea sedanurilor care au facut celebru brandul german. Privit din fata X6 seamana cu X5-ul de la care imprumuta platforma, insa il intrece in eleganta. Rotile pe care le-au ales producatorii pentru X6 sunt de 21 de inci, suficient de mari pentru a „sari in ochi” chiar la prima vedere.
Motorizarile pentru X6 nu includ pentru inceput o varianta pe motorina. Cel mai mic propulsor este V6-le de 3.0 litri care este capabil de 300 CP. Special pentru X6 BMW a lansat o noua versiune pe benzina de 4.4 litri, V8, care pune la dispozitia celor 4 roti 400 de CP.
Motorul este construit integral din aluminiu. X6 este si o masina verde pentru ca BMW a prezentat si o varianta concept hibrid/electric a SAC-ului. Sistemul „verde” este dezvoltat de BMW alaturi de General Motors si DaimlerChrysler.
StiriAuto.ro

EXCLUSIV Câți bani pentru investiții au primit în ultimii 10 ani spitalele-vedetă ale pandemiei. Care a fost cel mai "răsfățat" spital din prima linie
Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
Profesorul Radu Gologan, după prima etapă a Olimpiadei de Matematică, organizată online: „Am descoperit uluiți extrem de multe fraude. Părinți care contestă corupția din România își impun copiii prin corupție”
INTERVIU Paun Rohovei, însărcinatul cu afaceri al Ucrainei: Rusia a pregătit infrastructura militară din Crimeea pentru desfășurarea armelor nucleare / Obiectivul Moscovei - transformarea Crimeii într-un „portavion de nescufundat”
„Recensământul bugetarilor”. Liviu Mălureanu, președinte ANFP: Prin proiectul bugetar vrem să mapăm toți bugetarii, câți sunt, ce salariu au și ce fac / Concursuri naționale pentru posturile din administrație INTERVIU