Ziare.com: ANAF cu ochii pe conturile lui Mihai Gadea. Dosar de poprire, la Judecatoria Sectorului 3

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 26 ianuarie 2018, 14:40 Revista Presei | Business


Mihai Gadea
Foto: Captura Antena 3
​Un dosar deschis in decembrie de ANAF, in calitate de creditor, impotriva lui Dan Voiculescu - debitor si in care Mihai Gidea are calitate de tert poprit, are luni termen la Judecatoria Sectorului 3. Dosarul, ce are ca obiect "validare poprire", este descris de Ziare.com drept o masura a Fiscului in incercarea sa de a recupera prejudiciul in dosarul ICA, in care a fost condamnat Voiculescu. Actiunea ANAF vizeaza, potrivit sursei citate, inclusiv posibila proprire a conturilor directorului Antenei 3, care a luat in trecut un imprumut considerabil de la fondatorul trustului Intact.

Dosarul a fost inregistrat la Judecatoria Sectorului 3 pe 13 decembrie.

Potrivit Ziare.com, prin acest proces Mihai Gidea "este amenintat cu blocarea conturilor", in numele unui imprumut de 695.000 de lei facut de la Dan  Voiculescu.

Filmul evenimentelor ce au dus la aceasta actiune ANAF, conform sursei citate:
  • In declaratia de avere din 2010, Dan Voiculescu a listat un imprumut in nume personal, in valoare de 785.000 de lei, acordat lui Gadea. Potrivit declaratiei de avere din 2012, Gadea a platit o parte din imprumut si mai avea de plata 695.000 de lei.
  • In 2014, Dan Voiculescu a fost condamnat la inchisoare in dosarul ICA, in care prejudiciul depasea 60 de milioane de euro.
  • Pentru a recupera in totalitate acest prejudiciu, ANAF revendica si banii din imprumutul acordat de Dan Voiculescu lui Mihai Gadea. Nu este clar, insa, ce suma mai are de returnat seful Antenei 3, lucru ce trebuie stabilit de instanta in acest dosar.


Citeste mai multe despre   


















8755 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Pastorul a primit bani via Crescent (Vineri, 26 ianuarie 2018, 14:43)

    un domn [utilizator]

    practice TOt Banii Statului Roman sunt !
  • +10 (16 voturi)    
    Statul perpendicular (Vineri, 26 ianuarie 2018, 14:48)

    Sati [utilizator]

    Cautam operator ghilotina. Toate laturile pe ANAF (nu ca ar fi bun de ceva).
  • +8 (10 voturi)    
    corect se scrie poprire (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:16)

    wodan [utilizator]

    si nu proprire !!! Iar in temiul art. 237 alin. 3 din codul de procedura fiscala, debitorul (adica gadea) poate fi executat silit cu totul (adica si imobiliar) nu numai prin blocarea conturilor.

    Parerea mea :)
  • +10 (12 voturi)    
    Gadele singur pe esafod ? (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    A3 salt inainte !!!
  • +10 (12 voturi)    
    E ca si cum individul acesta... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:27)

    Johanis [utilizator]

    s-ar fi imprumutat la noi!

    Aseara il comemorau pe ceausescu!

    Cat as vrea sa-i vad pe drumuri pe manipulatorii astia ieftini!
    • +1 (1 vot)    
      Cui ii place jugul de lemn... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 20:46)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ce altceva sa faca sluga ? Sa zica ca stapanii ei i-au ucis idolul ?
  • +7 (9 voturi)    
    Partyy (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:31)

    MinDepous [utilizator]

    I-auzi! Daca s-ar si alege ceva de proprirea aia, ce bine ar fi!
    Nu pentru ca mor eu de ciuda ca are altul mai mult decat mine, dimpotriva! M-as bucura sa aiba toti mai mult decat mine.
    Da' asa, de bucurie pentru ca un Homo bisphincterus ce emana mizerie pe toate sfincterele vizibile cu ochiul liber (nota: si pupilele tot sfinctere sunt... asta emite materii fecale si prin ochi) are parte de ce merita.
    La mai multi si la mai mare! The more, the merrier :D
  • +7 (7 voturi)    
    Gadea bun pt CIRCUL DE STAT BUCURESTI (Vineri, 26 ianuarie 2018, 16:44)

    bal71 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=wbwOSDcE44I
  • 0 (0 voturi)