Cristian Sima: Nu refinantati creditele luate in valuta in lei. Cumparati euro contra lei doar daca aveti lei sa-i vindeti

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2009, 0:04 Revista Presei | Business


Cristian Sima
Foto: Realitatea TV
Cunoscutul analist economic Cristian Sima a sustinut la Realitatea TV ca toti cei care opteaza pentru refinantarea creditelor luate in euro in lei fac o mare greseala deoarece "nu faci niciodata asta cand moneda respectiva e foarte tare".

"Problema majoritatii romanilor este ca au luat credite in euro atunci cand moneda a fost jos", spune analistul care considera ca daca vom avea un curs euro-leu "intre de 3.60 si 4.10 nu vom avea nicio problema, doar ca piata sa nu mai fie asa volatila".

Cristian Sima spune ca solutia optima o reprezinta imprumuturile in dolari, deoarece e o moneda puternica acum si are sanse sa scada.

"Cumparati euro contra lei daca aveti lei sa-i vindeti si cumparati euro numai daca aveti ce sa faceti cu ei. Daca nu aveti ce sa faceti cu euro atunci nu cumparati si ramaneti mai bine pe lei. Cu toata volatilitatea asta, euro cu dolarul au cazut mai tare decat leul cu euro, iar in seara asta lira sterlina s-a dus din 1,52 la 1,44. Pe piata valutara toate modele s-au dovedit a fi volatile", au fost sfaturile oferite de Cristian Sima.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4084 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Analist economic... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 0:30)

    vasilica [anonim]

    Domnul Sima,
    Cu tot respectul, dar de ce credeti ca dolarul o sa scada din nou in fata monedei europene?
    Se pare ca BEC-ul o sa scada dobanda de referinta la Euro si atunci iar o sa fie o fuga catre bonurile de trezorerie americane si s-ar putea ca dolarul sa creasca fata de Euro.
    In alta ordine de idei, ceea ce se intampla cu evolutia RON-ului fata de Euro si/sau dolar, aici e alta poveste.
    Dumneavoastra sugerati mentinerea creditelor in Euro, ceea ce inseamna ca vedeti moneda nationala apreciindu-se in viitorul imediat. Eu sunt putin mai sceptic si cred ca o sa scada in continuare fata de Euro. Eu mi-as refinanta orice credit in moneda in care imi castig salariul, chiar daca dobanzile sunt monstruos de mari.
    Cam asta, numai bine si succes.
    • 0 (0 voturi)    
      ascultatii sfaturile (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 9:11)

      b [anonim] i-a raspuns lui vasilica

      cristian sima este un broker foarte bun...ascultatii sfaturile ..desi unele dintre ele le face si interesat..
      moneda euro va suferi o depreciere la un moment dat si de aceea nu are rost sa va finantati creditele in euro pentru ca altfel nu veti face decat sa va prelungiti agonia..
      are dreptate cand spune ca refinantarea unui credit in euro nu se face atunci cand euro este puternic..asa cum nici nu trebuie luat un credit cand euro este la un curs mic..
  • 0 (0 voturi)    
    si restul? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 1:22)

    another one [anonim]

    nu mai zice nimeni ce pot sa faca cei care au economii in lei acum? dobanzile depozitelor la lei nu prea mai acopera pierderile la ritmul in care se devalorizeaza RON-ul... facem depozite in valuta?
    • 0 (0 voturi)    
      e simplu (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 8:52)

      mintea_de_pe_urma [anonim] i-a raspuns lui another one

      omule e simplu
      daca vrei sa iti protejezi economiile nu mizezi toti banii in depozite intr-o singura moneda.
      In mod normal daca vrei sa ai o distributie echilibrata a economiilor iti recomand sa pui depozite proportional egale in 3 monede euro, dolar, lei.
      Daca totusi nu vrei sa te complici cu dolaru, atunci pune jumate in euro jumate in lei.

      Daca in schimb ai datorie la banca sa spunem in Euro atunci uita tot ce am spus mai sus si economiseste numai in Euro -a se intelege economiseste numai in moneda in care esti dator.
      Daca esti dator in lei economiseste in lei. Aduna un numar de rate si apoi fa returnari anticipate cu ei la banca. Asa vei fi mai castigat decat sa tii banii in depozite si tu sa fi dator la banci pe dobanda dubla.
  • 0 (0 voturi)    
    refinantare (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:11)

    tatae [anonim]

    O refinantare indiferent de moneda in care este realizata est scumpa. Trebuie sa te gandesti de foarte multe ori daca esti avantajat ori nu atunci cand vrei sa faci aceasta refinantare. Ca exemplu un credit de nevoi personale ori unul ipotecar de regula implica si o asigurare de viata care deja a fost inclusa in costurile creditului, in primii doi ani ai creditului, debitorul (adica ala de s-a imprumutat) nu a facut altceva decat sa plateasca taxe, comisioane, dobanzi si nimic din real. Basca ca acel credit angajat a fost umflat cu tot felul de taxe si comisioane, comision de analiza, comision de acordare, comision de uzat presul de la intrare etc. Majoritatea bancilor si-au asigurat spatele in caz ca doriti sa platiti anticipat si mai incaseaza pt plati anticipate un comision de rambursare anticipata. Ar mai fi de platit o scrisoare de refinantare care nu e deloc ieftina. Atentie trebuia sa anuntati banca ca doriti sa faceti o rambursare anticipata, altfel acei banuti platiti inainte vor sta frumusel in contul curent personal, aa nu stiati?, fiecare credit, depozit, etc este purtator si de un cont curent personal la care platiti comision de administrare si alte comisioane, pana cand se face datata platii iar banca isi va retrage automat suma de plata din acel contul de credit. Asa ca ganditi-va bine daca doriti sa reluati aceasta sarabanda a platilor, daca va avantajeaza. Ar fi cam doua situatii in care doriti acest lucru, chiar este avantajos pt d-vstra ori sunteti aproape de incapacitate de plata si numai acest lucru va poate scoate la liman.
  • 0 (0 voturi)    
    RON PE EURO? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:45)

    cmister [anonim]

    Salutare ... am 100.000 RON depusi la I N G cont curent dobanda neimpozabila 10%.
    Vreau sa ma apuc de o casa , dar mai in aprilie mai ...
    Ce ma sfatuiti ?
    Sa schimb acum in euro si dupa aia sa vand ca sa-mi iau materiale sau sa-i las in banca? merci
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:34)

      denigma [anonim] i-a raspuns lui cmister

      eu zic sa-i schimbi pe toti in euro....
  • 0 (0 voturi)    
    sa cumpar eroo (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 12:55)

    balanel [anonim]

    eu nu intelg de ce BNR nu intervine in piata .sa mai scada euro asta putin .unde draq ajungem in ritmul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:56)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui balanel

      BNR a pierdut in noiembrie prin interventia pe piata in jur de 1mld Euro, si mai are in rezerve in jur de 24mld Euro.
      Sper ca e clar de ce nu mai intervine in piata