Financial Times pune Ungaria, Bulgaria si Romania alaturi de Polonia, in categoria tarilor acuzate de subminarea principiilor democratice

de Redactia stiri     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2017, 11:19 Revista Presei | Internaţional


Publicatia britanica The Financial Times scrie ca guvernele UE critice la adresa Poloniei nu se limiteaza la Europa de Vest si ca nu “chiar fiecare tara fosta comunista din Europa Centrala si de Este este o oaie neagra a UE”. Publicatia aminteste insa ca “acele țări UE care sunt acuzate de subminarea principiilor democratice ori de inacțiune în privința luptei anticorupție și garantării independenței judiciare provin din est. Printre ele se numără Ungaria, Bulgaria și România, pe lângă Polonia.”

Financial Times citat de Rador mentioneaza ca esticii sunt principalii beneficiari ai fondurilor de ajutor regionale distribuite conform bugetului pe 2014-2020.

“Polonia primește cei mai mulți bani. Germania și țările care gândesc la fel ca ea susțin că următorul buget ar trebui să condiționeze finanțarea de respectarea valorilor UE. Însă această amenințare s-ar putea să-i alarmeze pe politicienii PiS mai puțin decât își imaginează unii europeni din Vest. Eu l-am auzit pe Mateusz Morawiecki, noul premier polonez, declarând că el s-ar bucura de o asemenea șansă de a vindeca dependența economiei poloneze de subvențiile UE”, mai noteaza Financial Times.

Publicatia precizeaza ca acțiunea Comisiei nu va duce, aproape sigur, la sancțiuni concrete aplicate Poloniei, cum ar fi suspendarea drepturilor ei de vot în UE. O asemenea măsură necesită unanimitatea guvernelor UE. Prietenii guvernului polonez de la Budapesta ar bloca-o. Însă animozitatea dintre Vest și Est ar continua oricum să mocnească.


Citeste mai multe despre   


















4577 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    nu la UE e speranta ! (Joi, 21 decembrie 2017, 11:46)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu la UE e speranta, aia sunt niste birocrati care isi ies din pepeni din cand in cand. Dar si UE conteaza, ca noi stam cu mana intinsa la Bruxelles, nu suntem Polonia sa zicem ca n-avem nevoie de banii vostrii si pa!
    Speranta noastra sunt demonstratiile ca si acum 28 de ani. Aici nu se schimba ceva pana cand ies zeci de mii de oameni pe strada zile in sir. PSD are obrazul gros.Toate mediocritatile avortate de PCR se afla aici. Aroganti, tupeisti si mediocrii ca Nicolicea , absovent de drept la distanta, repetent la electronica.
  • +6 (14 voturi)    
    Istoria se repeta (Joi, 21 decembrie 2017, 11:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si Ceausescu a vrut sa scape de datorii !
    Oricum, România stă mai bine decât Polonia, Bulgaria sau Ungaria la capitolul HOTI si HOTII.
  • +7 (15 voturi)    
    E ciudat (Joi, 21 decembrie 2017, 12:01)

    Gray51 [utilizator]

    E ciudat cum toate țările asta foste comuniste și aceeași problemă cu reforme controversate ale justiției. Plus Ungaria cu accente naționaliste și de auto izolare. Adăugăm la ecuație Ucraina de Est și declarațiile lui Macron.
    • +3 (11 voturi)    
      Justitia are legatura cu democratia .... (Joi, 21 decembrie 2017, 13:30)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Nationalistii cu accente dictatoriale, nu au nevoie de o justitie independenta si de legi democratice !
      Binenteles, este si influenta ruseasca , care are nevoie de o clasa politica corupta .
  • +8 (16 voturi)    
    Se aude cantecul de lebada (Joi, 21 decembrie 2017, 12:12)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    al comunismului.
    • +3 (3 voturi)    
      Iluzii (Joi, 21 decembrie 2017, 13:50)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Iluzii, marxismul renaste, din pacate. Si asta ne va duce din nou la comunism.
  • +9 (21 voturi)    
    Dragnea ne-a bagat in cloaca (Joi, 21 decembrie 2017, 12:24)

    semperfi [utilizator]

    ciumatilor Europei.
  • -3 (13 voturi)    
    Articolul lui Michael Peel (Joi, 21 decembrie 2017, 12:29)

    asistat [utilizator]

    Si James Shotter din FT, la care se face referire, nu aminteste in nici o propozitie de Romania!
    Cu banutzy de la Dragnea, ne mai lom shy noi asistatzi un abonament Financial Times... Ne da mana...
    • +3 (3 voturi)    
      Confuzie (Joi, 21 decembrie 2017, 13:22)

      Lucifier [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Articolul în discuție e semnat de Tony Barber.
      • 0 (8 voturi)    
        Articolul lui Barber nu e critic (Joi, 21 decembrie 2017, 14:03)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Lucifier

        la adresa celor 5 tari! Le enumera doar ca fiind tinta criticii EU, ba chiar merge mai departe dar stiu ca stanga liberala n-are cum sa inteleaga...Sa hastag reziste...
  • +5 (17 voturi)    
    Incet incet (Joi, 21 decembrie 2017, 12:38)

    SebastianD [utilizator]

    Ne intoarcem unde ne este locul. In blocul estic unde am ajuns de mai mult sau mai putin fortat in 47. (asta ni se zice acum, insa vazand pasivitatea romanilor atunci cand justitia e macelarita, incep sa cred ca ne-am dorit comunismul)
    Adaugam in amestec si valorile fanariote si putin ortodoxism rusesc si a iesit Romania.

    Pacat ca nu toti isi doresc asta, dar cu un stat centralizaat precum Romania si condus din Teleorman, nu vad solutie de iesire din situatie.
    • +1 (5 voturi)    
      pai (Joi, 21 decembrie 2017, 14:01)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

      pana acum fuseram printre fruntasi?
      eram oare noi,miezul iuropei,statul cel mai puternic,fara corupti si hoti?
      iar romanii nu mai sunt pasivi,ai dovada zi de zi.

      in ce priveste adaugarea noastra la clubul ciumatilor europei:se mai indoieste cineva de planurile de separare a ue,in vest si est?
      ''valorile'' ue se pot schimba in functie de interese si siguranta.iar vestul a ales siguranta.spre bucuria rusilor...
  • -2 (10 voturi)    
    minunat (Joi, 21 decembrie 2017, 12:56)

    xanti [utilizator]

    Acum facem parte din grupul de la Visegrad,de abia astept sa le dam o laba peste bot nucleului dur.
  • +1 (3 voturi)    
    Jurnalism (Joi, 21 decembrie 2017, 19:20)

    Setalcott [utilizator]

    Asa se intampla cand ideologii elitisti fac pe jurnalistii: pentru ei reforma justitiei mostenite din comunism, care se petrece in Polonia, si atacul reactionar impotriva reformelor deja infaptuite in Romania, e acelasi lucru.

    http://inliniedreapta.net/monitorul-neoficial/alexandru-lazescu-ue-intra-pe-un-teren-periculos-pe-fondul-unei-dezinformari-despre-polonia/

    http://inliniedreapta.net/actiunea-comisiei-europene-impotriva-poloniei-violeaza-tratatele/