Adevărul: Președintele Iohannis poate respinge revocarea lui Augustin Lazăr, pentru că Tudorel Toader a încălcat procedura: Evaluarea procurorului general poate fi făcută doar de procurori CSM, nu de ministrul Justiției

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 28 octombrie 2018, 22:25 Revista Presei | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Jurnalistul Liviu Avram scrie într-un articol din Adevărul că, potrivit legii, evaluarea procurorilor se exercită doar de procurori desemnați de către ministrul Justiției, nu de către ministrul însuși, motiv pentru care președintele Klaus Iohannis poate respinge cererea de revocare a lui Augustin Lazăr, pentru că a fost încălcată procedura. 

Conform articolului 39 din Statutul magistraţilor, „evaluarea procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie se face de o comisie compusă din procurori, membri aleşi ai Secţiei pentru procurori din cadrul CSM, desemnaţi de Secţia pentru procurori a CSM”.

Astfel singurul rol al ministrului este acela că, în calitate de membru de drept al Secţiei pentru procurori a CSM, aprobă componenţa comisiei de evaluare.

Citește întreaga analiză pe Adevărul.ro.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3548 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    s-a grabit Bubosul (Duminică, 28 octombrie 2018, 22:48)

    Kosmos [utilizator]

    Sa marcheze pe Nustaciosul si gasca infractoare din Israel
  • -13 (27 voturi)    
    Respingerea...echivalent razboi stupid (Duminică, 28 octombrie 2018, 22:53)

    Je__ [utilizator]

    Nu vad sensul, ca johanis sa intretina un conflict, care face rau in plan extern.

    Mai bine negociaza o numire a unui nou procuror, cu care este de acord. Ca pana la urma are un cuvant de spus nu numai in revocare cat si intr-o noua numire.

    O astfel de negociere ar avea un rol mediator in politica si societate, decat pozitiile talibane adoptate pana acum de toate taberele
    • +1 (5 voturi)    
      Sasii colaboreaza / negociaza (Luni, 29 octombrie 2018, 10:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      cu rusii cinstiti, si nu cu rusii hoti ca Dragnea, plus uneltele lor.
      Tu in calitate de rus esti nostalgic dupa Hitler si Ribbentrop cu care sa faceti tocmeli dauna poporului roman si polonez.
      Afla ca Hitler si Ribbentrop erau unul austriac si altul renan,
      iar sasii lui Iohannis care au plecat din zona Deutschland prin anul 1200 erau de cu totul alta etnie germana.
      Deci, are sens ca Iohannis sa observe imoralitatea lui Dragnea si sa nu negocieze cu el.
      • -2 (2 voturi)    
        are sens pe dracu ! (Luni, 29 octombrie 2018, 18:07)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        ca orice ardelean chibzuit , actioneaza mai lent ,ca un incetinitor de particule ce este.
        oricum Romania s-a saturat de haita de la sibiu care a pus gheara pe putere si incet, incet se va debarasa de toti kkl...
  • +5 (11 voturi)    
    cum, nu stiati ??!! (Duminică, 28 octombrie 2018, 23:08)

    natbl73 [utilizator]

    tocmai s-a schimbat legea, procedura, whatever...
  • +4 (12 voturi)    
    evaluare vs. ievaluare (Luni, 29 octombrie 2018, 7:03)

    omdebine [utilizator]

    de aia zice t.toader ievaluare in loc de evaluare, ca sa nu incalce litera legii.
    • -8 (12 voturi)    
      Si matale si 98% dintre romani zic IEU, nu EU (Luni, 29 octombrie 2018, 9:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui omdebine

      de aia zice t.toader ievaluare in loc de evaluare, ca sa nu incalce litera legii.
      =======================
      Si matale si 98% dintre romani zic IEU sau IO, nu EU, da' matale ai descoperit coada la cireasa. Probabil ca nu mai musti din mouse, motiv pentru care ti-ai tras diploma de IT-ist, prilej de mare fudulie. Asa-i mai AITICA?
  • -10 (14 voturi)    
    Presedintele Iohannis poate, dar nu vrea (Luni, 29 octombrie 2018, 8:51)

    ww [utilizator]

    Speculatiile ieftine pleaca de la o premisa nedovedita inca in acest mandat: buna-credinta a molustei de la Cotroceni. De asemenea sunt ignorate toate situatiile similare de pana acum. Din pacate pentru poporul român (nu pentru "tagma jefuitorilor", desigur) lucrurile au mers pana acum dupa tiparul: psd-alde cer, CC si molusca nemteasca ofera pe tava.
    La fel de ieftine sunt si speculatiile de genul "ce va face CSM", "depinde de ce vor decide judecatorii CC", "la ICCJ se poate sa". Toate intoxicarile ignora evidenta: Romania este in plina lovitura de stat data de clasa politica ajutata de forurile superioare ale justitiei si de stapanii sai din vest. In stil bolsevic, profesionistii din functiile cheie sunt inlaturati. Nu conteaza motivele si procedurile, conteaza doar scopul final.
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Luni, 29 octombrie 2018, 9:07)

    gorky.park [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    De la TCM la drept (Luni, 29 octombrie 2018, 9:47)

    vodatepes [utilizator]

    Da analiza facuta de un inginer TCM-ist promotia 1989 Iasi pe un raport facut de un profesor de drept tot din Iasi. Liviu si Sorin Avram. Cine a scris articolul? Sorin sau Liviu? Viata stundenteasca unde ati scris pana 1989 oare cu ce se ocupa domnule Avram? Ceva de maretele infaptuiri ale epocii de aur?
    • -1 (1 vot)    
      ce spune (Luni, 29 octombrie 2018, 18:08)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      inginerul asta de fiare este din categoria fake news !
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Luni, 29 octombrie 2018, 19:42)

    randon [utilizator]

    pai si in cazul dna a fost corecta procedura de evaluare?