Ziarul Financiar: Ambasadorul Norvegiei la Bucuresti, despre industria alimentara romana - Puteti hrani 80 de milioane de oameni, dar importati doua treimi din alimente. E o nebunie!

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 15:27 Revista Presei | Subiectele Zilei


Ambasadorul Norvegiei la Bucuresti, Øystein Hovdkinn, a declarat intr-o conferinta de presa ca situatia din industria alimentara romaneasca este un paradox, aratand ca Romania are un potential enorm in agricultura, dar si in energie, insa importa doua treimi din alimente, informeaza Ziarul Financiar.

"Puteti hrani 80 de milioane de oameni, dar importati doua treimi din alimente. Este cel mai mare paradox, este o nebunie", a declarat Hovdkinn, aratand ca tara sa vrea ca Romania sa atinga nivelul economic al tarilor vestice astfel incat sa se intensifice schimburile economice romano-norvegiene.

Potrivit Ziarului Financiar, Hovdkinn a anuntat in cadrul conferintei de presa ca Romania va primi o finantare nerambursabila de 306 milioane euro de la Norvegia, Islanda si Liechtenstein. Fondurile sunt destinate implementarii de proiecte in domenii precum energia, justitia sau cultura, cu scopul de a consolida relatiile bilaterale cu statele din Asociatia Europeana a Liberului Schimb (AELS).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1526 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    Nu se pot hrani 80 mil. oameni, cel putin cu piine (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 15:53)

    dumitrica [utilizator]

    - Consum mediu de piine in Romania - 200 kg/an/persoana
    - Populatie 22 000 000 cetateni
    Asta face minim 4.4 milioane tone griu consumate pe an!

    Productia maxima de griu a tarii s-a inregistrat in 1988 si a fost de 8.5 mil. tone (dublul consumului de azi).

    Deci cu greu ar putea tara hrani 44 milioane persoane si asta doar in anii agricoli foarte buni.
    • +6 (6 voturi)    
      Greu ... (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 17:19)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      In primul rand nu mai suntem 22 milioane. In al doilea rand nu calculezi ca fiecare cetean (de la 0 la 90 ani) haleste 200 kg/an de paine. In al treilea rand cred ca e destul de clar si evident ce a spus norvegianul: avem potential dar interesele nu sunt ca noi sa ne dezvoltam (de fapt, ce zic eu sa ne dezvoltam, macar sa fim self-sufficient) ci sa importam TOT. Stiti ce urmeaza ? Apa ! Stati pe aproape ...
    • +4 (6 voturi)    
      Potentialul maxim nu a fost... (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 18:45)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ...niciodata atins pe timpul comunismul. Agricultura atunci ca si acum, se facea la nivel de subzistenta, astfel ca productia obtinuta nu corespundea niciodata cu cea potentiala. Lipsa de tehnologie si utilaje moderne facea ca Romania facea ca Romania sa nu cultive la potentialul maxim, cu toate acestea, produsele agricole pe piata interna erau satisfacute si mai ramanea loc si de export. Evident, cifra de 80 mil e o exagerare. Interesele pentru a nu dezvolta agricultura romaneasca sunt in principal ale UE-ului. O agricultura romaneasca productiva duce implicit la eliminarea importurilor, astfel vor fi tari ce ne vor pierde ca piata de desfacere. Apoi, avand in vedere ca marfurile noastre sunt ieftine, am putea sa punem in pericol alte piete de desfacere in regiune.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce vorbesti acolo, nene ?? (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 16:17)

    solar [utilizator]

    Ce sustii , nene dumitrica e o aberatie!!
    1) ambasadorul s-a informat si stie sigur ce vorbeste( in 1921 savantul agronom Bogdan Sisesti a facut aceasta demonstratie stiintifica prima data;vezi cartea scrisa de el)
    2) la productivitatea de astazi pe ha cred ca acest potential e si mai mare la ora actuala, mai ales daca ramanea in picioare sistemul de irgatii din agricultura distrus azi aproape in intregime.( in 1988 Ro avea aproape 4 milioane ha in sistem de irigatii,unul din cele mai mari din Europa pe vremea aceea.)
    3) sa acorzi RO peste 300 de milioane de euro nerambursabili, e o chestie de exceptie!! pe care nu o observi sau nu vrei sa o observi !! ca asa-i romanu` , daca nu=i fudul, nu-i prost destul !!
  • +5 (7 voturi)    
    doar grau ? (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 16:42)

    cldtoma [utilizator]

    pai romania nu are potential doar in ceea ce priveste productia de grau . din pacate suntem condusi prost !
    • -1 (3 voturi)    
      Adica trecem pe mamaliga (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 18:01)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui cldtoma

      Da ai dreptate. Daca sumam productiile record de griu, cartofi si porumb atunci hranind oamenii doar cu piine, cartofi si mamaliga indeosebi se pot alimenta 80 mil. persoane la limita.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e 200 (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 16:47)

    mircea_cjn [utilizator]

    Nui avem consum de 200 kg/an, de unde ai luat cifra?!
    Consumul mediu e in jur de 90kg/an.
    Populatie actuala (in tara ): aprox.18 milioane.
    18 milioane x 90kg/an = 1,62 t/an - atat consumam noi anual pentru paine.
    Zici de productia record de 8.5 milioane tone. Putem acum usor sa ajungem 10 milioane tone. Adica putem hrani cu paine 111 milioane de locuitori.
    • -3 (5 voturi)    
      Practici infometarea. 90 kg cifra caraghioasa! (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 17:43)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      90 kg piine pe an inseamna 250 g piine pe zi de persoana adica foame.
      • +4 (4 voturi)    
        tu mananci (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 19:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Numai paine? Daca da ? cata?
      • +2 (2 voturi)    
        Ia pune la socoteala (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 20:41)

        woland66 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        diabeticii, fetele care se lupta cu kilogramele, persoanele care au interdictie la paine( din diferite motive medicale) si iesi la vopsea.
      • +5 (5 voturi)    
        tu esti fomist (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 21:02)

        accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        250 g pe zi inseamna ca doua persoane mananca o paine de 1 kg in doua zile. foarte rezonabil!
        ai auzit tu de oua, lapte, carne, cartofi, legume, fructe si muuuulte alte chestii pe care oamenii le mananca pe langa paine. sau tu ai o fixatie pe produsele de panificatie?
    • -2 (2 voturi)    
      Randamentul de transformare griu faina e de 75% (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 17:57)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Mai trebuie tinut cont si de randamentul de transformare griu faina care este de 75%. Deci din 8.5 mil. tone griu (productia record a lui 1988) scoti 6.3 mil. tone faina.

      In ceea ce priveste consumul mediu de piine, acesta este de 200 kg/persoana/an si nu 90 kg. (sursa: articolul "MASA ROMÂNULUI: 200 de kilograme de pâine, 98 de kilograme de cartofi, 18 kilograme de grăsimi şi 4 kilograme de peşte anual." cauta-l pe internet).

      Deci Romania nu poate hrani cu piine nici macar 40 mil. oameni.
      • +1 (1 vot)    
        1988?? (Duminică, 14 aprilie 2013, 0:56)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Pai tu te-ai trezit sa compari 1988 cu 2013? Nici macar graul nu mai e acelasi, ce sa mai vorbim de tehnologie...
  • 0 (2 voturi)    
    ESTE AMUZANT... (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 20:19)

    father nicky [utilizator]

    sa citesti postarile postacilor "patrioti", care se straduiesc sa combata afirmatiile categorice ale ambasadorului Norvegiei! Inainte de a se imburica patriotic ar fi trebuit sa citeasca datele statistice oficiale si publice! Va dau doar 3 date statistice pentru productia agricola din 2012:
    - Producţia de porumb şi grâu a României a scăzut anul trecut cu 52%, respectiv 28,4%;
    - Astfel, la porumb boabe producţia a scăzut la 5,92 milioane tone, de pe o suprafaţă de 2,72 milioane hectare, rezultând un randament de 2.170 kg/ha, de aproape trei ori mai redus faţă de media înregistrată la nivelul UE, de 6.150 kg/ha.;
    - Şi în ceea ce priveşte grâul randamentul obţinut de România este cel mai mic din UE şi la jumătate din media la nivelul blocului comunitar (2.624 kg/ha, faţă de 5.434 kg/ha).
    România nu are o agricultură reală, care să asigure necesarul de consum intern, şi a ajuns să importe cireşe din Africa de Sud şi fasole din Etiopia, a declarat joi, la un seminar, Adrian Porumboiu, unul dintre cei mai mari agricultori din România.
  • +2 (2 voturi)    
    Se pot hrani chiar mai mult de 80 de milioane (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 20:42)

    Savitar [utilizator]

    Productivitatea e problema la noi, in afara de cativa mari producatori, restul tarii face agricultura de subzistenta cu calul si sapa-n mana.
    Inchipuiti-va doar o sera de rosii pe 200mp, catzaratoare. Parintii mei au una mica, pe 50mp si produc necesarul pt 100 de oameni pe un an.
    Problema e in guvernanti care nu creeaza conditii.
    E hilar sa aduci rosii turcesti, otravitoare, atata vreme cat ai atata potential acasa.