RFI: Tinerii din diaspora propun solutii pentru haosul de la vot

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:31 Revista Presei | Subiectele Zilei


RFI Romania prezinta o scrisoare deschisa adresata de un grup de tineri romani din diaspora autoritatilor romane, in contextul problemelor inregistrate la votul din diaspora. In acest text, tinerii adusi in imposibilitatea de a vota in primul tur al prezidentialelor formuleaza si o serie de propuneri concrete pentru ameliorarea situatiei.

Domnule Prim Ministru, Domnule Ministru de Externe, Domnilor Ambasadori,

Va scriem sa va amintim ca noi, cei din diaspora, suntem si noi romani. Suntem tineri, si suntem multi. Suntem o mare parte a populatiei active a Romaniei, chiar daca suntem in afara granitelor, si contribuim la economia tarii.

Suntem generatia fara granite. Suntem uniti indiferent ca traim in Marea Britanie, Franta, Noua Zeelanda sau Statele Unite. Suntem uniti cu cei ca noi de acasa din Romania. Alaturi de ei, suntem generatia care nu mai crede in posturile de televiziune cumparate si deservite sau in beneficiul de scurta durata al unei galeti cu ulei, zahar si faina. Credem in fapte si in modele dovedite, nu in vorbe.

Suntem buni la matematica. Putem face calcule simple cum ar fi numarul de sectii de vot, personal si stampile necesar in diaspora sau in campusurile de studenti. Suntem buni si la romana si stim sa recunoastem metaforele si alte figuri de stil menite sa portretizeze in tara o falsa realitate.

Suntem invatati sa "plecam capul" si sa muncim. Nu vrem favoruri. Nu vrem "sa ni se dea". Dar nu toleram "sa ni se ia" pentru ca nu ne are nimeni "la mana".

Suntem motivati sa avem o voce si am aratat ca avem vointa de a sta ore intregi la coada si de a conduce sute de kilometri pentru a vota. "Plecatul in afara" ne-a calit.


Citeste documentul integral pe RFI Romania.

Textul acestei scrisori deschise este inclus si intr-o petitie online ce poate fi semnata accesand acest link.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3027 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Multumim... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:44)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    Diaspora! Multumim ca sunteti inca alaturi de noi!
    • +1 (1 vot)    
      cu drag (Marţi, 4 noiembrie 2014, 21:33)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui C.C. (Cinste Coposu)

      Suntem alaturi de voi pt ca noi suntem voi, si de fapt nu exista noi si voi ci doar noi. Problema este ca o buna parte dintre noi nu stie pe ce lume traieste sau e cu creierul spalat, de aceea trebuie sa ne agitam putin, pt ca nu e tot una daca Romania se scufunda sau merge inainte.
      Acasa sunt parintii si prietenii nostri care n-au nici o vina. Chiar si cei cu creierul spalat trebuiesc salvati de lacustele astea, si in timp, poate daca legea isi reintra in rol si televiziunile vor trebui sa respecte o minima deontologie profesionala, se vor trezi si ei la realitate.

      Mi-am stricat o buna parte din zi duminica, in loc sa urc la munte am stat la coada, dar m-am trezit mai repede si m-am dus la vot si apoi am mers si la munte si m-am simtit bine.
  • -3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:02)

    Marius Muntean [utilizator]

    V-au umilit si voi va milogiti de ei in continuare? Parca sunteti scosi din Miorita.
  • +4 (4 voturi)    
    Tinerii din diaspora... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:09)

    CD [utilizator]

    ..printr-un limbaj simplu si raspicat ..pun autoritatile romane .. la punct.
    Multumim si va iubim pentru ce faceti pentru Roamnia ,acum !
  • +4 (4 voturi)    
    raspanditi! mobilizati! monitorizati! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:22)

    baimarean [utilizator]

    1. celor dragi ramasi in RO.
    2. prietenilor lor.

    120.000diasporeni + familii ramase + prieteni = SUCCES!

    Diaspora nicicand nu vrea
    Presedinte ca Ponta!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mai putem face noi din diaspora (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:26)

    Alui [utilizator]

    Daca iese Ponta presedinte, eu unul BOICOTEZ ROMANIA! Nu vreau ca din banii mei sa sustin indirect prin taxe un comunist care ma umileste pe mine si pe ceilalti ROMANI din diaspora(vezi cozile la sectiile ce votare din strainatate si declaratiile lui Ponta despre asta).
    Asa ca n-o sa merg un Romania decat in caz de stricta necesitate (caz de boala/deces in familie de ex.) iar daca merg(cu o companie aeriana straina) o sa reduc cheltuielile la minimum posibil.

    Hai sa ne organizam sa raspandim idea asta.
    • +1 (1 vot)    
      Aceste spurcaciuni rosii (Marţi, 4 noiembrie 2014, 21:31)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      vor gasi o modalitate sa va tina la coada la intrarea in tara sau vor imagina altceva pentru a ne calca drepturile in picioare.Oricum felicitari pentru atitudinea voastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect DIASPORA ! Scrieti istorie!AdioPSDeilor (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 1:33)

    Plagarus [utilizator]

    Problema este că România este o țară cu puțini oameni educați.
    România are cel mai mic segment de oameni cu studii superioare din Europa
    Mai trist este ca mulți dintre alegătorii cu studii superioare nu sunt reprezentativi pentru această nație!
    "Doctori " politici fara numar dar ...nici o universitate din România nu este prezentă în Top 500.
    Totusi sunt si semne bune ca se termina cu impostura faloasa si gaunoasa gen Viorel Ponta si altii ca "dansul "
    Ponta ar câștiga majoritatea voturilor în Moldova (56%), Valahia (55%) și Dobrogea (56%), în timp ce Klaus Iohannis ar câștiga în Transilvania (64%), Banat (59%) și București (58%)
    Stânga a câștigat întotdeauna în regiunile sărace ale României, regiuni care – deloc paradoxal cred – au rămas peste ani la polul sărăciei (Sud-Vest Oltenia, Nord-Est Moldova).
    Politicile duse de guverne nu au contribuit deloc la dezvoltarea echilibrată a țării, din contră au adâncit decalajele de dezvoltare dintre regiuni.
    Ca și cum cineva ar fi vrut să țină o parte a electoratului captiv și dependent de “milostenia” politicienilor…
    La matematică, pe locul 81 se află Universitatea Babes-Bolyai, care ocupă astfel o poziție mult superioară locului în clasamentul Shanghai, la același domeniu (151-200).