EurActiv.ro: Dan Voiculescu a scris opt carti in 16 luni de inchisoare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2015, 12:31 Revista Presei | Subiectele Zilei


Dan Voiculescu
Foto: danvoiculescu.ro
Dan Voiculescu, condamnat definitiv la zece ani de inchisoare in dosarul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare (ICA), a scris opt lucrari stiintifice in cele 16 luni de inchisoare pe care le-a executat pana acum, scrie Euractiv.ro.

Avand in vedere varsta pe care o are, Voiculescu are dreptul sa execute efectiv doar o treime din pedeapsa, din care se scad zilele castigate prin munca sau activitati intelectuale precum scrierea de carti.

Centrul de Investigatii Media a solicitat Administratiei Nationale a Penitenciarelor (ANP), in baza legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, sa comunice cate carti a scris Voiculescu de cand este in inchisoare. Reprezentantii ANP au raspuns solicitarii, informand ca, din august 2014, cand a fost condamnat, si pana acum, omul de afaceri Dan Voiculescu a scris opt carti.

"Persoana custodiata la care faceti referire a elaborat si publicat opt lucrari stiintifice, cu urmatoarele titluri: "Omenirea, Incontro?", "Dezvoltarea Economica Durabila", "Economia Romaneasca - Realitati si perspective de Dezvoltare", "Investitiile Straine Directe - Vector al Dezvoltarii Economice", "Managamentul Riscului in accesarea si gestionarea fondurilor Europene - Politica UE", "A Patra Cale", "Efecte de antrenare a investitiilor in Economia Romaneasca" si "Clasa de Mijloc, Teorie si Practica antreprenoriala", se arata in raspunsul ANP.

Conform legii, pentru fiecare dintre aceste lucrari detinutul poate primi o scurtare cu 30 de zile a pedepsei. "Competenta analizarii si solutionarii cererii de acordare a zilelor considerate ca fiind executate pentru elaborarea unei lucrari stiintifice publicate apartine comisiei pentru liberare conditionata, care poate dispune, dupa caz, admiterea cererii si acordarea zilelor castig sau respingerea cererii", precizeaza ANP.

Conform articolului 100 din Codul Penal, detinutii care au depasit varsta de 60 de ani pot fi pusi in libertate dupa ce au executat o treime din pedeapsa. Alineatul 3 al aceluiasi articol prevede ca, la calculul "fractiunilor de pedeapsa prevazute in alin. (1) (considerate executate, n.r.)", se tine seama de partea din durata pedepsei "ce poate fi considerata, potrivit legii, ca executata pe baza muncii prestate", precizeaza Euractiv.

Conform propriei biografii, in perioada 1985-2007, adica in 22 de ani, Voiculescu a fost autorul a 13 "publicatii" si co-autor la alte sase. Aceeasi sursa arata ca Voiculescu a fost, din 1996, profesor la Academia de Studii Economice (ASE) din Bucuresti, la Catedra de Relatii Economice Internationale, unde a predat "Competitie si Competitivitate".



















8278 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    o valoare inestimabila (Luni, 14 decembrie 2015, 12:45)

    pehash [utilizator]

    unul din dinozaurii comunisti, format la scoala Elenei Ceausescu, "academician de renume mondial".
    contributiile sale la dezvoltarea Romaniei sunt incontestabile!..
    • +6 (6 voturi)    
      ce-o fi (Luni, 14 decembrie 2015, 14:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      scris in ele?
      varianta 1 : "nu mai fur si nu mai mint". cu amendamentul ca trebuie sa scrie asta de peste un miliard de ori, cu fonturi de 14 si, mai ales, cu manuta proprie, in labutelei baloase trebuind sa fie un stilou, creion, pix, in niciun caz soarecele calculatorist.
      varianta 2 : "iertati-ma voi, toti cei pe care v-am turnat la securitate, inclusiv rudele mele si personale, ca sa-mi fie mie bine." numai ca si in acest caz, trebuie sa faca la fel ca la varianta 1 de mai sus.
      varianta 3 : "prin prezenta aduc la cunostinta ca am colaborat in vederea informarii securitatii ceausiste cu urmatorii : ..." si aici, e de scris.
      varianta 4 : "cum am facut eu primul milion de dolari", varianta realista (in care ne dezvaluie si cum si de unde a facut rost de conturile famigliei ceausescu) si nu fictiunea cu care a vrut sa prosteasca lumea.
      varianta 5 : "manualul micului santajist"
      varianta 6 : toate cele de mai sus la un loc.
      cica national geografic, dar cel mai mult digi world, isi doresc ecranizarea, incepand cu aceste prime 18 episoade din viitorul serial de foarte lung metraj "varan si nelinistit", scenaristul avand (se pare) o sinecura pe viata la "beciul domnesc" ca sa poata sa-si puna in valoare, pentru eternitate, talentul scriitoricesc.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Luni, 14 decembrie 2015, 16:07)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      oooo dom' profesor ce activ este!!! Cred ca le avea deja pregatite inainte de a intra la puscarie in eventualitatea in care era condamnat, altfel sa scrii o carte la 2 luni trebuie sa fii mai tare ca Eminsescu!!
  • +36 (38 voturi)    
    /// (Luni, 14 decembrie 2015, 12:52)

    constantin [anonim]

    De colorat?

    Pt Badea si Gadea?
    Bravo.
    Cate pagini au?
    • +2 (10 voturi)    
      Nu.... (Luni, 14 decembrie 2015, 13:34)

      costelush [anonim] i-a raspuns lui constantin

      Nu.... Badea si Gadea o sa-l dea in gat pe Dom' Profesor cand s-or supara pe el: "Ba, tataie, mai stii cand ti-am scris cartile din puscarie?"
    • +4 (6 voturi)    
      O singura pagina 1/16 A4, carti de pocker (Luni, 14 decembrie 2015, 13:53)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui constantin

      ar fi interesant de aflat cine a scris cartile pt motan si daca motanu declara ca le-a scris , el inca 10 ani bulau

      auzi la el, ..dom porfessor ( a se citi asa cum e scris)
  • +33 (35 voturi)    
    Sa schimbe legea! (Luni, 14 decembrie 2015, 12:56)

    Adrian.. [utilizator]

    O sa ne pomenim ca asta iese din inchisoare in urmatoarele luni...

    Legea aia trebuie schimbata, urgent!
    • +2 (4 voturi)    
      ete fleoshk (Luni, 14 decembrie 2015, 15:00)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Adrian..

      Pai bre prietene..chiar daca schimba legea..ea nu se poate aplica retroactiv..
  • +30 (32 voturi)    
    Deja e caragialesc... (Luni, 14 decembrie 2015, 12:58)

    JestersTear [utilizator]

    Cartile mici dedesubt, cartile mari deasupra.
    Ma si gandesc cum aranjeaza lucrarile, pitindu-le pe sub saltea pe cele nou primite...
    :-)

    Mi-as dori ca orice detinut sa fie obligat sa sustina liber in fata unei comisii stiintifice continutul lucrarii. Altfel, scrisul asta devine un fel de "traforaj viteza" prin penitenciare.
  • +26 (28 voturi)    
    De scris le-o fi scris, (Luni, 14 decembrie 2015, 13:06)

    Mihai Bucur [utilizator]

    dar le-a si citit?
    • 0 (0 voturi)    
      asa este legea! (Luni, 14 decembrie 2015, 17:35)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

      Nu spune nicaieri ca trebuie sa dovedesti ca ai CITIT una sau ma mai multe carti, trebuie sa PUBLICI niste "lucrari stiintifice"!
  • +17 (19 voturi)    
    foarte tare (Luni, 14 decembrie 2015, 13:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    cei mai multi dintre noi , din lipsa de timp , nici nu citim ce a scris bosorogul in opt luni.E atins de muza creatiei acum la batranete.
  • +16 (18 voturi)    
    Scriitorul. (Luni, 14 decembrie 2015, 13:18)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    L-a lovit talentul! Ca sa fie si mai prolific, sa mai stea macar 5 ani, poate prinde si un Nobel.
  • +12 (12 voturi)    
    Eliminarea reducerii pedepsei cu pseudo-lucrari! (Luni, 14 decembrie 2015, 13:24)

    ouyang [utilizator]

    Urgent! Banii nu trebuie sa poata cumpara iesirea din puscarie inainte de vreme. Asta pe langa confiscarea extinsa bineinteles.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu mai înțeleg nimic. (Luni, 14 decembrie 2015, 13:30)

    mircea [anonim]

    Voiculescu este la pușcărie,ori la bibliotecă ca om liber?Presupun că la pușcărie este un program strict,nu face fiecare ce vrea.Când a avut timp să le scrie?Sigur este scrisul lui Voiculescu?
  • +14 (14 voturi)    
    Ia cand a fost condamnat? (Luni, 14 decembrie 2015, 13:31)

    bosorog [anonim]

    Sa inteleg ca are 69 de ani adica face anul de condamnare cu 3 luni mai pe intelesul tuturor la 10 ani de condamare el defapt ispaseste 30 de luni din care i se mai scad 8 luni ca doar a scris 8 carti la bulau, Adica face 22 de luni de puscarie din condamnarea de 10 ani :)
    Era sa uit daca lucreaza mai are 7 zile beneficiu la fiecare luna, adica inca vreo 3 luni, care ai zis ca azi maine il vedem afara ca bine ai zis :)
    • +7 (7 voturi)    
      Ceva de genul (Luni, 14 decembrie 2015, 13:55)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui bosorog

      Doar ca o treime din 10 ani sunt 3 ani si 4 luni, adica 40 de luni, din care se scad cele 8 pentru carti - deci raman 32 de luni, adica 2 ani si 8 luni.
  • +11 (11 voturi)    
    mai... (Luni, 14 decembrie 2015, 13:32)

    liviu_ [utilizator]

    puscariile romanesti sunt un izvor inimaginabil de genii....
    cum ajung la parnaie, cum isi descopera talentul de scriitori.

    acestea fiind spuse... eu propun sa se tripleze pedeapsa pentru cei ce fac(sau au facut) parte dintr-un partid politic. ar fi pacat ca atatea genii sa ramana nedescoperite.

    de asemenea mai propun ca fiecare deputat sau senator sa petreaca vreo 3 luni pe an la jilava pentru inspiratie!
    • +6 (6 voturi)    
      ne sare Greenpeace in cap (Luni, 14 decembrie 2015, 14:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca mai tinem mult chestia asta cu reducerea de pedeapsa va trebui sa taiem toata padurile tarii ca sa printam cartile puscariasilor..
  • +9 (9 voturi)    
    Nici dupa 30 de ani voiculescu nu-si schiba naravu (Luni, 14 decembrie 2015, 13:38)

    andreesanu [utilizator]

    Nu-s destul nici 30 de ani de puscarie ca sa plateasca raul facut Voiculescu.
    Legi de RAHAT prin care sunt scapati de puscarie infractori din cei mai dubiosi.
    Legi facute de derbedei pentru derbedei .
  • +5 (7 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 14 decembrie 2015, 13:39)

    hopshio [utilizator]

    Pai pe viitor, dupa condamnare, sa li se dea o saptamana sa vina cu cartile scrie si sa nu mai intre in inchisoare. Why bother?!
  • +7 (7 voturi)    
    DNA, schimbati LEGEA aia tampita! (Luni, 14 decembrie 2015, 13:48)

    lili [anonim]

    Repede, pana nu scapa penalii astia cuprinsi de boala "creativitatii" in puscarie!
  • +5 (7 voturi)    
    Astia de l-au inchis nu au procedat corect! (Luni, 14 decembrie 2015, 13:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Trebuia sa-i spuna: prietene, esti la inchisoare pentru ca ai furat banii lui Ceausescu. Returneaza prejudiciul statului sau vei iesi din inchisoare cu picioarele inainte! Nu ma satisface foarte tare sa il vad in inchisoare si sa stiu ca vine sa-si reia administrarea unei averi colosale obtinute din furt!
  • +2 (4 voturi)    
    de ce va mirati?! (Luni, 14 decembrie 2015, 13:50)

    goto [anonim]

    varanul este o persoana care are multe lucrari la activ. a scris foarte multe lucrari si pina sa intre la puscarie. de ce oare se mira lumea, nu inteleg. dati un simplu search pe google si vedeti ce experienta vasta are.

    ps: pentru cei care sunt nascuti dupa revolutie sau care nu si-au dat seama unde a publicat, cautati pe google cu ce se ocupau securistii si colaboratorii lor. sau mai scurt: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dan_Voiculescu_%28politician%29#.C3.8En_perioada_comunist.C4.83_a_Rom.C3.A2niei sectiunea relatia cu securitatea.
  • +2 (2 voturi)    
    smart (Luni, 14 decembrie 2015, 13:51)

    UglyKidJoe [utilizator]

    nea Felix, cat mai e AMR-ul?
  • +4 (6 voturi)    
    Aoleu (Luni, 14 decembrie 2015, 13:58)

    muciflenduri [utilizator]

    Pai Iliescu cand intra la puscarie? Are atatea carti de scris si nu mai are multi ani, pana cand da coltul.
    Aerul rece pare sa ajute creatia artistica, asa ca ar trebui bagati de-a valma toti politicienii.
    Cat despre 'dom profesor', pana cand nu se vor confisca banii care nu pot fi justificati, va continua sa fie aceeasi hiena urlatoare.
    Dar desigur ca banii nu pot fi confiscati, pentru ca jegurile din parlament au grija sa se opuna. Asa ca voiculescu zace vreo 2 ani in puscarie, cu orgoliul putin ranit si sutele de milioane in cont.
    • +5 (5 voturi)    
      Ilici (Luni, 14 decembrie 2015, 15:55)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      La o condamnare in momentul sentintei de 20 de ani cu executare va scoate pe masa judecatorului un teanc de 240 de lucrari stiintifice nepublicate inca . asa ca orice condamnare este de prisos..probabil are si statuia slefuita gata sa fie ridicata pe soclu
    • +1 (1 vot)    
      ce vrobe-s astea? (Luni, 14 decembrie 2015, 17:38)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Cum o sa intre?
      Batranul kaghbist a fost prudent, si-a tras inca din 2004 certificat medical de la Fundeni cum ca "nu suporta detentia!"
  • +4 (6 voturi)    
    Sunt curios (Luni, 14 decembrie 2015, 14:12)

    intruderul [utilizator]

    cum decide comisia pentru liberare conditionata daca ceea ce a scris ilustrul "profesor" este sau nu,o lucrare stiintifica.Din cine este formata aceasta comisie?Eu stiu ca o carte este considerata buna dupa numarul de vanzari demonstrand astfel ca e citita de foarte multi.De exemplu,Originea speciilor de Darwin sau daca vreti,Biblia. - comunica lucruri interesante si inedite;
    - ofera perspective originale asupra unor lucruri cunoscute;
    - creeaza emotie;
    - pune pe ganduri;
    - incita;
    - amuza;
    - te face sa te regasesti in ceva din ea;
    - propune solutii pentru probleme care te framantau;
    - semnaleaza probleme la care nici nu te gandeai;
    - provoaca incantare prin folosirea maiastra a limbii in care e scrisa/ tradusa;
    - ofera raspunsuri inteligente;
    - pune intrebari inteligente.Altfel,nu este decat o alta "lucrare stiintifica" care zace prin rafturi.Si Nastase are vreo 50 de "lucrari" jalnice...pe care daca le citeste cineva,nu ramane cu nimic.
  • +6 (8 voturi)    
    Chiar nu se poate face nimic? (Luni, 14 decembrie 2015, 14:16)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu privire la abuzul evident al acestei facilitati?
    • +7 (7 voturi)    
      se poate (Luni, 14 decembrie 2015, 14:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Este vorba de Legea 254/2013. Legea e buna, dar ii lipsesc normele de aplicare, in speta cine si pe ce criterii decide daca este o lucrare stiintifica.
      Ministerul Justitiei ar trebui sa publice normele de aplicare. Au trecut mai mult de 2 ani. Tot ce putem spera este ca noul ministru al justitiei nu este tot o paiatza, cum a fost ultimul...
  • -4 (8 voturi)    
    ma intreb cum o sa le scrie basescu (Luni, 14 decembrie 2015, 14:37)

    jackalphonse [utilizator]

    are cativa preteni 'telectuali, dar si i-a facut promitandu-le marea cu sarea (de genul Plesu).

    Cand Marea si sarea or fi praf in ochi din cauza lui cimpanzeus la pscarie, gata si cu prietenia.
  • +1 (3 voturi)    
    academician la oi m-as duce.. (Luni, 14 decembrie 2015, 14:40)

    varanu [anonim]

    tovarisch voiculescovich...ia hochiu pochitati vaschii romanii...u menia esti denghii....ia vam zaplatiu....da zdrastvuet nascha komunisticheskaia koruptzia...uspeh...
  • +4 (4 voturi)    
    dan (Luni, 14 decembrie 2015, 16:16)

    meandmyfriends [utilizator]

    O treime din zece ani inseamna 3.33 ani.
    Din aceasta treime, scadem 8 lucrari stiintifice x 30 de zile, rezulta 240 zile reducere, rezulta 1.52 ani de reducere.
    16 luni pe care le-a executat pana acum inseamna 1.31 ani.
    Sfanta treime: 3.33 ani, minus
    reducerea de : 1.52 ani, minus
    cat a stat pana acum: 1.31 ani = 0.5 ani ramas de executat.

    Aveti grija ca daca mai scrie o carte-doua, e pe plus !
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Luni, 14 decembrie 2015, 18:24)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

      Ai lucrat cu virgula, si ti-a dat cu virgula :-)

      240 de zile nu inseamna 1,52 ani. Inseamna aprox 0,66 - daca vrei tot cu virgula.

      3,33 - 0,66 - 1,3 = 1,37 ani, adica vreo 16 luni si cateva zile.

      Calculat in luni... 10 ani = 120 de luni *0,3 = 40 de luni de executat.

      Executate = 16 luni
      Spor de "creatie intelectuala" = 8 luni

      Rest de executat = 16 luni

      Acele cateva zile diferenta din modalitatile de calcul sunt datorate rotunjirilor.
      • +1 (1 vot)    
        PREGATITI-VA PENTRU CE E MAI RAU ! (Luni, 14 decembrie 2015, 20:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

        Mi-asum riscul sa ma injurati, spunandu-va ca nu ati luat in calcul o foarte posibila liberare conditionata la cerere, pt buna purtare, cor,ping-pong, biblioteca, prelegeri tinute colegilor de puscarie,etc. Mi-e frica sa va spun cand ar putea iesi, fiindca sunteti in stare sa-mi aflati adresa...
      • 0 (0 voturi)    
        merci (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:31)

        meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

        Intradevar, am gresit putin :)
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi tataie, (Luni, 14 decembrie 2015, 19:08)

    Ion Saneculce [anonim]

    cand te apropii de 100 de carti, asa pe la 80 sa ne anunti.
    Iti promitem o reducere de 1-2 ani din pedeapsa.
    Dar inainte, pe la cartea 88, hai fie 90, anulam legea asta cu iesitul din penitenciar pe baza de scris.

    Ca sa poti fi mandru de cartile scrise, nu de alta :-))

    Altfel unde e satisfactia matale, nu-i asa?

    In rest sa faceti si miscare, pt ca statul prea mult la masa de birou aduce fel si fel de boli, apoi cum o sa ne mai scrieti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Competitie si Competitivitate in Managementul Hoti (Luni, 14 decembrie 2015, 22:46)

    krampus [anonim]

    De o inestimabila valoare sunt lucrarile "Cum sa furi closca de pe oua fara sa stie, o incursiune in traditiile hotiei la romani" "Parandaratul, Teorie si Practica antreprenoriala" si "Tehnici de spaga moderna in societatea contemporana" in Editura Academiei Interlope.
  • 0 (0 voturi)    
    carti (Luni, 14 decembrie 2015, 22:54)

    glont [anonim]

    Poate carti de joc o fi scris pelticul asta hot. S-au vreun ghid de cum sa furi banii romanilor.