Ministerul Sanatatii pregateste o noua lege antifumat pentru 2016: Se prevede interzicerea tigarilor mentolate si a celor cu arome, avertismente mai mari pe pachete si o reglementare mai stricta a comercializarii tigarilor electronice

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 31 decembrie 2015, 18:29 Revista Presei | Subiectele Zilei


Fumator
Foto: Captura YouTube
Ministerul Sanatatii a publicat marti pe site-ul sau un proiect de lege care prevede interzicerea tigarilor mentolate si a celor cu arome, avertismente mai mari pe pachetele produselor din tutun si eliminarea posibilitatii de achizitionare a tigaretelor de pe internet, scrie Gandul.info. Se mai prevede limite mult mai stricte si in ceea ce priveste comercializarea tigarilor electronice sau a produselor de fumat din plante. Mai mult decat atat, mentioneaza ca Ministerul Sanatatii poate, ulterior, scoate de pe piata orice produs din tutun, atat timp cat interdictia este "justificata de necesitatea protectiei sanatatii publice".

Potrivit expunerii de motive,  se urmareste aplicarea in tara noastra a Directivei 2014/40/UE.

Totodata, potrivit sursei citate, noua lege si-ar propune sa faca tigarile mult mai putin atragatoare in ochii tinerilor, principala populatie fumatoare din Europa, reusind, deopotriva, sa le dea fiori reci gigantilor din industria tutunului.

Proiectul de lege al MS vine la scurt timp dupa ce Parlamentul a adoptat o lege antifumat, stabilind ca nu se mai poate fuma in spatiile publice inchise.


Citeste mai multe despre   


















2275 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Dansul asta (Joi, 31 decembrie 2015, 18:54)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mi se pare aiurea, sunt nocive dar nu le interzicem complet...bagam tot felul de chestii doar sa le lasam la vanzare. Exista un cuvant pentru treaba asta: ipocrizie!

    Asta nu mai e protectie, pai ce, pozele alea cu plamanii rupti opreste pe cineva sa fumeze?
    • 0 (0 voturi)    
      Nici 10-15$ pe pachet nu opreste (Vineri, 1 ianuarie 2016, 8:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Terenurile de sport, pistele de biciclete, cararile de plimbat, parcurile, centrele de recreere si agrement, astea da, limiteaza fumatul. Cartile ieftine iarasi. Etc, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 1 ianuarie 2016, 10:57)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Cu ocazia asta, să treacă şi alcoolul în ilegalitate!
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 1 ianuarie 2016, 1:05)

    natbl73 [utilizator]

    Citind articolul asta mi-am aprins ultima tigara slim mentolata, dintr-un pachet cumparat acum 3-4? saptamani.
    Interziceti, tata, si apa de la robinet, ca la 8 ani am fumat frunze uscate de vita-de-vie, si pe bune, sint super !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 1 ianuarie 2016, 3:18)

    Andu101 [utilizator]

    Sa nu uitam de slim-uri. Sa fie interzise alaturi de mentolate si aromate. Am fumat timp de 4 ani luckies si mare prostie am facut; am putut sa ma las si pentru ca am fumat doar 4 ani, cu cat fumezi mai mult iti e mai greu; devii un zombie dependent dupa 5 ani. Mancati mere, ajuta la golul resimtit plus ca va curata de nicotina mai repede. Oricum, romanasilor, lasati-va de fumat ca e o prostie, un drog si nu o placere. Interziceti si slim-urile!
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt necesare reglementări mai severe. (Vineri, 1 ianuarie 2016, 10:40)

    mircea [anonim]

    Ar trebui ca producătorii,distribuitorii,consumatorii să contribuie mai mult la finanțarea sistemului de sănătate,inclusiv baruri,restaurante,terase care permit fumatul.În Instituții publice ar trebui ca fumatul să fie strict interzis.Se fumează în spitale,școli,grădinițe și nu trebuie să se mai întâmple asta.Mă întreb de ce legea recent votată permite fumatul în închisori!Dacă tot sunt la reeducare,pușcăriașii nu trebuie să fumeze.Fumează,se îmbolnăvesc și-i eliberăm anticipat!
  • 0 (0 voturi)    
    Prea puțin (Vineri, 1 ianuarie 2016, 20:10)

    Atrus [utilizator]

    Măsurile mi se par insuficiente pentru a controla așa un flagel periculos. Eu aș adăuga la lista de propuneri:
    1. Țigărilor să le fie adăugată o substanță care să producă greață și diaree incontrolabile.
    2. Fumătorii să depună 20 ore de muncă în folosul comunității lunar, să nu aibă drept de vot și să li se taie apa caldă 2 zile pe săptămână.
  • 0 (0 voturi)    
    Localuri fara fum (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:21)

    adi mutu [anonim]

    O aplicatie mobila pentru Android in care puteti gasi toate localurile fara fum din orasul vostru. Foarte utila mai ales acum iarna cand e foarte greu de suportat fumul in locurile inchise. Si din nefericire in Romania se fumeaza cam in toate restaurantele cu foarte putine exceptii. Descarcati de aici: Localuri Fara Fum - https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.relationez.farafum