Cazul spionarii lui Kovesi: Cei doi israelieni ar fi fost prinsi de SRI in usile rotative de la Marriott - surse Cancan.ro

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2016, 11:10 Revista Presei | Subiectele Zilei


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Cancan.ro relateaza, citand surse, ca israelienii Ron Wiener si David Geclowicz, cei doi angajati ai firmei Black Cube arestati pentru acte de intimidare la adresa Laurei Codruta Kovesi, ar fi fost prinsi sambata seara de ofiteri SRI cand incercau sa iasa din Hotelul Marriott, fiind blocati in usile rotative.

Cancand.ro sustine, citand "surse credibile (din interiorul serviciilor secrete)" ca cei doi intrasera in Romania in jurul datei de 27 martie, s-au cazat la Marriott. Fiecare a inchiriat cateo camera single. Au cerut sa achite cash, iar facturile sa fie intocmite pe numele lor, mai scrie publicatia.

Potrivit jurnalistilor, pe 2 aprilie, cei doi s-ar fi prezentat impreuna la receptie si ar fi rugat un receptioner sa faca formalitatile de check-out. Li s-a facut factura, au platit cash si s-au indreptat spre iesire. In clipa in care ieseau pe usa rotativa, aceasta s-ar fi blocat cu ei inauntru, iar zeci de ofiteri de servicii secrete (imbracati in civil) i-ar fi incojurat. Nici unul dintre ei nu ar fi opus rezistenta, potrivit Cancan.ro.

Procurorii DIICOT au anuntat miercuri ca doi cetateni israelieni - Weiner Ron si Geclowicz David - au fost arestati pentru transfer neautorizat de date informatice si operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice intr-o presupusa tentativa de intimidare a procurorului sef DNA, Laura Codruta Kovesi.

Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism a anuntat ca, in data de 3 aprilie, procurorii au dispus retinerea lui Weiner Ron si Geclowicz David pentru savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, acces ilegal la un sistem informatic, transfer neautorizat de date informatice, alterarea integritatii datelor si operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice. Ulterior, Tribunalul Bucuresti a emis mandate de arestare preventiva pe numele celor doi. Sursa citata anunta ca exista suspiciunea rezonabila ca, pe parcursul lunii martie 2016, doua persoane care ocupau pozitii de conducere in cadrul unei firme israeliene, cu puncte de lucru atat in Tel Aviv (Israel), cat si in Londra (Marea Britanie), impreuna cu mai multi angajati ai firmei, printre care si cei doi inculpati, Weiner Ron si Geclowicz David, au constituit un grup infractional organizat in scopul comiterii de infractiuni de hartuire si infractiuni informatice.

Cei doi angajati ai firmei Black Cube arestati in Romania sub acuzatia de acte de intimidare a Codrutei Kovesi, procurorul-sef DNA, au fost solicitati de autoritatile romane sa investigheze acte de coruptie in institutii, ei reusind sa faca "progrese importante", sustine compania israeliana. "In ultimele saptamani, compania desfasura un proiect in numele unor asociati ai institutiilor guvernamentale din Romania, in scopul colectarii de dovezi despre grave acuzatii de coruptie in sistemul institutiilor guvernamentale romane. In acest context, doi angajati care facusera progrese importante in acest caz au fost arestati", anunta compania Black Cube, conform Jewish Telegraphic Agency si publicatiei Times of Israel. "Angajatii aplicau legea, iar suspiciunile asupra lor sunt false. Suntem increzatori ca adevarul va iesi la iveala in urmatoarele zile si ca cei doi vor fi eliberati", a precizat compania israeliana Black Cube, specializata in consultanta in materie de securitate si in colectarea de informatii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15223 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    tehnica inecului merge la baietii ashtia (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:20)

    un domn [utilizator]

    asa vom afla cine sunt beneficarii
    • +15 (19 voturi)    
      acuma (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:47)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de curiozitate , ti-ai pus problema ca numele astora doi apare in IMDB (internet movie database) si ambii au nume de actori?...:))))

      http://www.imdb.com/name/nm0918272/
      http://www.imdb.com/name/nm1155232/

      asta ca sa iti dai seama ca nici cum ii cheama cu adevarat nu se spune( nu cred ca astea sunt numele lor adevarate).

      waterboardingul pentru astia e un fel de stat la plaja cu inghetata la pahar. de ce crezi ca s-au strans atitia in jurul lor ca la nunta?
      • +1 (3 voturi)    
        inec cu clor ? (Vineri, 8 aprilie 2016, 14:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui federal

        la acest inec..nu cred ca refuza sa spuna
        • 0 (0 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 8 aprilie 2016, 17:55)

          Pastrati-l pe Conta [anonim] i-a raspuns lui un domn

    • 0 (0 voturi)    
      Ei! (Vineri, 8 aprilie 2016, 17:15)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cubul Negru spune ca ei coopereaza... poate le-au strans mana la usa cand i-au prins.

      La rata la care apar informatiile, 20 de oameni spionati, va fi o caterinca mare.

      Cu SRI-ul se pare ca oricum dai nu iese bine. Nu ii lasa sa serveasca DNA-ul, si parca tot la DNA vor ajunge lucrurile.
  • +9 (13 voturi)    
    mamma mia, (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:25)

    victor L [utilizator]

    - " zeci de ofiteri de servicii secrete (imbracati in civil)".
    - "camera single".
    - "Cancand.ro sustine, citand "surse credibile (din interiorul serviciilor secrete)""
    Mai sa fie, "serviciile secrete" au si ele o agentie de can can.
    • +7 (7 voturi)    
      Vrem sa auzim si sursele "incredibile" (Vineri, 8 aprilie 2016, 13:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pe care le foloseste Cancan.ro. pt ca deocamdata stim ca uzeaza de surse "necredibile". Vecina mea de la parter, pensionara pe caz de boala, sanatoasa tun, e una din ele !
      PS. HN, nu-mi vine sa cred de unde ai inceput sa-ti iei informatiile !
  • -10 (22 voturi)    
    haha (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:27)

    Mazeta [utilizator]

    Povești de adormit copiii pentru cititorii can-can.
    • +2 (10 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 8 aprilie 2016, 13:24)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai atunci mai incercati odata sa santajati procurorul sef DNA. Mai verificati inca odata daca va prinde sau nu SRI-ul, si cat timp stati ascunsi la mititica.

      Procesul va dura decenii!!!! Avem timp. Nimeni nu o sa va elibereze pana cand Israelul nu furnizeaza informatii complete despre toate misiunile firmei in Europa. Doar asa, de distractie, incercati sa furnizati povesti de adormit copiii, ca sa vedeti cand va dam drumul.
      • +2 (6 voturi)    
        eu sunt convins ca shefii lui Mazeta (Vineri, 8 aprilie 2016, 14:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        au semnat contractual cu baietii ashtia
        • +1 (5 voturi)    
          Mafia romaneasca (Vineri, 8 aprilie 2016, 16:07)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Contractul a fost incheiat de mafie. Dar banii sunt platiti de mafia romaneasca. Unul sau mai multi din marii mafioti romani disperati, din cei foarte bogati: Voiculescu, Ghita, Udrea, Dragnea, Nastase, Vanghelie, etc. Pe-aici trebuie cautati cei care au incheiat contractul cu firma israeliana.

          Vom afla repede. SRI-ul nu-i va elibera pe agentii straini pana cand nu primeste si verifica datele solicitate.
    • +3 (5 voturi)    
      /// (Vineri, 8 aprilie 2016, 16:11)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Fujiiiiiiiiti !!!!!
      S-a reactivat mazetaaaaa!!!
      • +1 (5 voturi)    
        o fi (Vineri, 8 aprilie 2016, 17:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        fost pana acum in concediu, impreuna cu putin, prin strafundurile lacului baikal.
  • +3 (11 voturi)    
    cand ajungem la cine trebuie... (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:42)

    jackalphonse [utilizator]

    ...punem batista pe tambal si plecam privirea la papuci. Pe cat punem pariu? Nu cred eu ca un infractor marunt a p[us la care actiunea asta. trebuie sa fie genul de infractor care in ciuda faptului ca fura este numit "om de afaceri", "fost oficial sau oficial". Nici de a naibii nu i-ar spune "infractor"...
  • +8 (10 voturi)    
    deci? (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:48)

    icarag [utilizator]

    a ajuns cancan.ro sa fie reper pt investigatii jurnalistice in romania.
  • +3 (11 voturi)    
    Pfff (Vineri, 8 aprilie 2016, 11:48)

    deveselu [utilizator]

    Ăștia 2 cred ca sunt mâzga mossadului repetenții clasei
  • +3 (5 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 8 aprilie 2016, 12:11)

    taticutu [utilizator]

    Asa procedeaza spionii ??? ( !!! )
  • +6 (6 voturi)    
    Sursa cancan? (Vineri, 8 aprilie 2016, 12:44)

    Lili_1024 [utilizator]

    Credeam ca sunteti oameni seriosi!
  • +1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 aprilie 2016, 12:46)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      dna Vlas&SOV - remembering (Vineri, 8 aprilie 2016, 14:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      De ce a stat dansa atata timp bine mersi in Israel???

      Cum era dansa inainte de plecarea rapida din RO inconjurata de fostii si/sau de unii dintre ei actuali sristi sau mai stiu io ce ale spete...

      Numai de bine sa auzim!
    • 0 (0 voturi)    
      O posibila explicatie (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 18:08)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui

      de ce se aflau aici fizic si nu pescuiau de peste hotare:
      Traficul de Internet din Romania spre intreaga lume
      trece prin IXP-urile noastre(Balcan-IX,RoNIX,TomIX,InterLAN,NetIX)
      Serviciile specializate sunt cu preponderenta preocupate
      de protejarea resurselor noastre interne de retea impotriva atacurilor
      din afara si mai putin atente la traficul intern. Ca in cazul firmelor, unde
      paza sta la intrare si nu in birouri. Un atac din interior este mai greu
      de depistat si nu conduce la identificarea unei organizatii sau tari.
  • +2 (10 voturi)    
    Cine a platit Black Cube ca sa atace DNA??? (Vineri, 8 aprilie 2016, 13:09)

    JohnDreptate [anonim]

    Investigatile trebuie sa mearga de la Bucuresti la Londra pana la Tel Aviv si inapoi ,daca este musai cu ajutorul AIC-Mossad !

    Sa fie clar pentru tot :

    Nimeni nu ataca SIGURANTA NATIONALA(NATO) si Lupta inpotriva cancerului CORUPTIEI (KGB)fara sa raspunde in fata LEGII !
  • -1 (11 voturi)    
    In fine... (Vineri, 8 aprilie 2016, 13:12)

    taticutu [utilizator]

    In fine, cred ca o sa aflam si noi niste treburi ciudate, despre niste institutii ale noastre, aflate de altii mult mai obiectivi decat noi ; o sa le aflam din presa din Israel , care din pacate pentru unii, nu poate fi cenzurata de " institutiile " noastre ! Incet, incet , o sa se ridice valul !!! Va aduce-ti aminte cum au aparut si cand, faimoasele poze din Paris ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:32)

    [anonim]