Recorder.ro a incercat sa afle ce a facut Eugen Nicolicea la Revolutie pentru a incasa anual o indemnizatie de aproape 23.000 de lei, in calitate de "luptator cu rol determinant"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 15:02 Revista Presei | Subiectele Zilei


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Eugen Nicolicea a incasat, in 2016, 22.908 lei ca indemnizatie de luptator cu rol determinant in victoria Revolutiei Romane. Publicata online recorder.ro a incercat sa afle ce a facut deputatul PSD la Revolutie, dar nu a reusit sa afle prea multe detalii.

Aceste informatii vin dupa ce recent s-a lamurit un alt mare mister din viata lui Nicolicea: unde a facut facultatea de drept. Jurnalistul Liviu Avram a aratat marti, in Adevarul, ca Nicolicea a ramas repetent la prima facultate absolvita la Timisoara,  Facultatea de Automatizari, unde a intrat in 76 iar a doua facultate urmata a fost Dreptul la Universitatea Spiru Haret, filiala din Drobeta Turnu Severin, forma de "Invatamant la Distanta".

Pentru titlul de "luptator cu rol determinant in victoria Revolutiei Romane", Eugen Nicolicea incaseaza de la stat o indemnizatie lunara de aproape 500 de euro.

Recorder.ro arata ca, in cererea pe care a depus-o pentru obtinerea certificatului de revolutionar, parlamentarul sustine ca a luptat impotriva comunismului la Turnu Severin, in timp ce CV-ul de pe site-ul Camerei Deputatilor il arata, in acea perioada, angajat al unei intreprinderi din Bucuresti.

Acest titlu a fost introdus in lege la sfarsitul anului 2014, cu scopul de a elimina impostorii din breasla revolutionarilor. El urma sa fie acordat numai celor care s-au luptat cu fortele de represiune ale regimului comunist si au ocupat 'obiective de importanta vitala' in localitati in care au avut loc incidente inainte de fuga lui Ceausescu (cum ar fi Timisoara, Bucuresti, Sibiu sau Cluj-Napoca). Au fost alesi aproximativ 3.000 de "luptatori determinanti" care, cel putin la nivel teoretic, au avut un rol hotarator la daramarea regimului comunist. Printre ei figureaza si Eugen Nicolicea.

Contactat de recorder.ro, Eugen Nicolicea nu a raspuns la telefon sau la la mesaje. Singurele declaratii pe marginea acestui subiect dateaza de acum 2 ani, pentru "Adevarul": "Daca va intereseaza, aflati ca au existat niste fotografii facute de Securitate, iar eu sunt fotografiat acolo unde sunt. Unii au avut activitate inainte de 15 decembrie 1989, iar eu ma numar printre ei. Nu stau acum sa mai comentez, puteti afla din dosar".

Secretariatul de Stat al Revolutionarilor refuza insa sa faca public acest dosar. "Nu se poate da acces la niciun dosar. Dosarele sunt protejate de legea 677, care inseamna protectia datelor cu caracter personal. Eu sunt obligat sa respect legea, chiar daca dumneavoastra nu va convine", a declarat, pentru recorder.ro, secretarul de stat Sorin Vintila Mester.

O decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie din 2015 pare sa contrazica argumentatia lui Mester: "accesul la informatiile de interes public se realizeaza prin anonimizarea informatiilor cu privire la datele cu caracter personal. In conditiile in care datele cu caracter personal sunt anonimizate, refuzul este nejustificat".

Mai multe detalii pe recorder.ro.



















14477 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Ce sa faca (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:07)

    mitg [utilizator]

    A iesit si el la balcon si a speriat "trupele teroriste" cu prostia sa, astfel incat a devenit erou.
    • +37 (39 voturi)    
      cred ca a iesit la balconul din apartament... (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:15)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      prin anii 90 ... apoi a ajuns in cardasie cu cei ce imparteau hartiile de revolutionar, si-a facut 2-3 poze si gata...luptatorul cu rol determinant ...

      Desi chiar a avut un rol determinant in directia pe care a mers aceasta tara din 90 ... pana acum ..dar nu legat de revolutie.
    • +15 (15 voturi)    
      Nicolicea a fost unul dintre 'teroristi' (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:08)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cred ca Nicolicea a fost unul dintre 'teroristii' din decembrie 1989, un terorist din tabara Iliescu care a tras in populatie...



      cine i-a dat lui Nicolicea acest drept ? PSD
      • +16 (16 voturi)    
        Imposibil ! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Pricolicea a facut "Revolutia la distanta" (RD) !
    • +6 (6 voturi)    
      Indiferent (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si daca a facut ceva ilegal, ce se va intampla? Astia se apara intre ei mai ceva cahaitele de caini turbati. Asta nu va fi pedepsit de actuala "putere" pe care o slujeste loial. Asta merita un loc special undeva, sa mediteze asupra tot ce a facut.

      Sunt curios cati mai sunt ca el. Gandeste-te ca in aproape 30 de ani s-a furat mai mult decat se afla in stiri. Cred ca m-as si speria daca cumva s-ar afla tot.

      Ma astept ca acest ipochimen sa raspunda aprig, in stilul comunist amentintator. Poate apare inca un control ANAF si la REC.ro... PSD nu stie decat amenintari si intimidari.
  • -37 (39 voturi)    
    caaaaat? (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:12)

    danco [utilizator]

    500 de euro face 22800 de lei? de cand?
    • +31 (31 voturi)    
      De cand nu stii sa calculezi (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:19)

      Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui danco

      500 EUR x 12 luni x 4,64 = 27840 lei /an. Probabil au facut calculul la cursul mediu din anul respectiv. E chiar greu sa mai citesti o data inainte de a emite tot felul de enormitati?
      • +1 (1 vot)    
        e calculat... (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:33)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Booghy76

        ... la cursul BNR, nu stiu daca media din luna respectiva sau chiar ziua platii; de asemenea, nu stiu daca nu cumva e calculat la un curs estimat de BNR la inceputul anului, pentru intregul an ;)
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-i asa (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:32)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Booghy76

        E obisnuit cu schimbul valutar la ruble. E mai greu cu euroii. Fii si tu intelegator!
    • 0 (0 voturi)    
      in text scrie (Duminică, 24 decembrie 2017, 15:02)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui danco

      "aproape 500"
  • +29 (31 voturi)    
    pac pac (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:58)

    UglyKidJoe [utilizator]

    din cate imi aduc eu aminte, la Severin la revolutie nu s-a tras nici macar un foc, probabil ca aducea tigari si cafea de la sarbi
    • +3 (3 voturi)    
      Si dupa aia vagoane de benzina in plin embargou... (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:17)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      cu sarbii
    • +1 (1 vot)    
      Pai da (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:57)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      poate de asta considera el ca a avut un "rol determinant", ca daca tragea, nu mai aveam revolutie.
  • +3 (3 voturi)    
    poate (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:09)

    andrei1232000 [utilizator]

    o fi participat in calitate de acoperit? facea parte din statul paralel de atunci?
  • +4 (4 voturi)    
    pai ce era sa faca? (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:38)

    Codruta N [utilizator]

    A facut si el ce a facut si Vasile Blaga in Dr. Petru Groza (si ce-au facut probabil si altii ca ei in fiecare oras), unde nu s-a tras NICI un foc si unde nici macar n-au fost cine-stie-ce turbulente... a clocit in pat cu nevasta-sa ori cel mult le-a zis muncitorilor sa nu faca scandal ca nu-i frumos si poate fi chiar periculos in unele situatii :P

    Cat despre "ce a facut inainte de 15 decembrie 1989"... pai daca-i p'asha, VREAU si eu 500 euroi pe luna - ca SIGUR am facut mai mult decat el!

    sfg, sfmc!! samd...!!
  • +3 (3 voturi)    
    uite de aceea nu cred ca a fost ,,revolutie'' (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:54)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dupa, si-au acordat aceleasi privilegii ca fostii ilegalisti pcr, mdar nu ma mira, actualii psdistii sunt urmasii lor, daca nu credeti faceti un test ADN lui ilici, zambetul rosu.
  • +8 (8 voturi)    
    Ceafa lata precis a mai supt si alte avantaje (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:06)

    cartofil [utilizator]

    ca revolutionar. Unde stau eu si-au dat casele sasilor plecati si livezi, ca merit poentru ca au fost revolutionari. S-au tras unul pe altul, a obtinut unul certificatul dupa care a dat marturie ca au fost si X si Y acolo. Ia vedeti, cine mai e din Turnu-Severin, si probabil ca o sa gasiti in dosar ca unul a dat marturie pentru celalalt. Ranjitul asta este impostorul perfect, in toata existenta lui o sa gasiti doar ticalosii si inselatorii, numai sa le cautati, omul asa e facut, nici n-ar pricepe ce este aia corectitudine, onoare, etc... Un gunoi comunist ceausist tipic.
  • +5 (5 voturi)    
    nu avea si arsinel titlu de asta? (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    astea sunt pur si simlu un fel de sinecuri asigurate pentru cei aflati in gratiile puterii , rusine! au murit cu adevarat oameni in zilele ale , doar ca astia nu sunt oameni!
  • +3 (3 voturi)    
    Luptator in lupta fara gloante (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:45)

    tarabost [utilizator]

    Daca ar fi fost in Bucuresti, il fotografiau sub canalizare, sau in drum spre alt oras, la ce concert de Kalash a fost pe in zona in primele doua zile.
  • +6 (6 voturi)    
    Asta? Revolutionar? (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:28)

    un_carnat [utilizator]

    Iesi ma acasa, mincinosule! Si fara bani!
  • +7 (7 voturi)    
    nicolichea (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:45)

    jack80 [utilizator]

    ca si rahatul mitraliera bineinteles ca au fost luptatori! doar ei sunt spuma psd,nu?
  • +8 (8 voturi)    
    Un mic hotz fin nastere. (Vineri, 22 decembrie 2017, 21:57)

    Stef_and [utilizator]

    Asta este acest individ. Studiile nu prea conteaza.
    Conteaza cei 7 ani de acasa- pe care asta nu le are.
    E un profitor din toate directiile.
    Eu zic ca trebuie urmarit si eliminat.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu este singurul (Vineri, 22 decembrie 2017, 23:26)

    naftuli [utilizator]

    revolutionar poreclit, sunt multi făcuți „revoluționari” pe principiul „pentru a avea revoluție avem nevoie de revoluționari”. Noi „prostimea” îi platim și de când; când aștia vor muri se vor înființa „urmaș de revoluționar” cu indemnizații plătite tot de „prostime”.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai deja exista urmas de revolutionar (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 8:41)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

      Cititi legea, si copii sau urmasii raman cu niste drepturi care toaca bani bugetari.
  • +3 (3 voturi)    
    Harpagon (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:54)

    Delavale [utilizator]

    500 de euro pe luna pentru fapte NEDOVEDITE?
    Un adevarat Harpagon, cu salariu de deputat, indemnizatie de comisie, indemnizatie de reprezentant local. Indemnizatii peste indemnizatii. Inca un repetent
    care da din coate.
    Aspteptam pozitia parchetului.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu s-a inteles ?! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 11:13)

    A_n_c_a [utilizator]

    Nicolicea a fost si un revolutionar ”la distanta” !
  • +3 (3 voturi)    
    Bine a zis Cartofil: (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:57)

    Grandgousier [utilizator]

    Impostorul perfect!