Codrin Stefanescu, intrebat de ce PSD permite persoanelor cu probleme penale sa faca parte din Guvern: De ce? Pentru ca putem

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:14 Revista Presei | Subiectele Zilei

Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Stefanescu, a declarat ca partidul permite persoanelor cu probleme penale sa faca parte din Guvern pentru ca poate face acest lucru si a anuntat ca vor urma modificari ample ale Codurilor Penale, intr-un interviu pentru adevarul.ro.

Intrebat daca vor urma discutiile in Comisia Iordache pe marginea Codurilor Penale, Codrin Stefanescu a raspuns: "Vor fi modificate Codurile Penale mult. (...) In sens pozitiv".

In opinia sa, societatea civila inseamna "partea aia mare din Romania care ne-a votat si ne-a dat aceasta imputernicire".

"Cei de la #rezist, daca vor sa faca un partid unic, cu Kovesi presedinte, prim-ministru si imparat, trebuie sa vina cu acest program in fata romanilor sa-l voteze. Daca romanii vor o tara cu #rezist, schimbam si steagul si imnul cu #, iar noi ceilalti ne aplecam cu respect. Cat nu sunt votati si au 5%, cu tot SRI-ul in spate, cu Coldea cu tot, nu poti sa vii sa faci program si sa implementezi niste idei pentru cealalta mare majoritate care formeaza 50% sau 60% si care a votat", a spus acesta, potrivit transcriptului publicat pe site-ul adevarul.ro.

Intrebat de ce PSD permite persoanelor cu probleme penale sa faca parte din Guvern, dupa cum a declarat Liviu Dragnea in aceasta saptamana, Codrin Stefanescu a raspuns: "De ce? Pentru ca putem".

El a argumentat ca "PSD este tinta predilecta a personajelor toxice care, impreuna, unit, formeaza statul paralel" iar aceste persoane folosesc "autoritatea in care sunt numiti - ilegal si neconstitutional - bugetul, subalternii si informatiile pentru a face politica, pentru a stabili cine traieste si cine moare, cine e arestat si cine e liber".




















9795 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Stati asa! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:20)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Stati asa sa vedem ce o sa mai declare si filorusul ala cu coada si care vrea sa fie presedinte.
  • +34 (36 voturi)    
    Logoul Mezelurilor cu Euri a grait (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:20)

    un domn [utilizator]

    Numai respiratia lui este Salcie din Tiliorman
    • +16 (18 voturi)    
      Parizer (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:13)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Intre prieteni i se spune "Parizer".
      • +5 (7 voturi)    
        Ma Voi Conforma (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Pentru comentariile urmatoare!
        Cu respect
        Un Domn
    • +5 (7 voturi)    
      Ne-parlitul are dreptate...! (Joi, 25 ianuarie 2018, 10:43)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cu cine sa faca guvernul daca toti sunt penali?

      Vreti sa numeasca "Soimi ai patriei" din grupa mica de la gradinita ..!? Doar astia mici, din grupul lor, mai ai speranta sa nu-i prinzi cu mana-n buzunar...!

      Speranta moare oricum, ultima...!
  • -24 (36 voturi)    
    Turturica are probleme penale? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:20)

    fugarul ghita [utilizator]

    Ponta avea probleme penale cand era prim-ministru? acum mai are?
    Nitu avea probleme penale cand era procuror general?
    acum mai are?
    • +10 (12 voturi)    
      bineinteles ca mai au. (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:03)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui fugarul ghita

      procesele inainteaza. nu au scapat niciunul
  • +22 (28 voturi)    
    ciocu mic noi sinem la putere (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:26)

    iondinnord [utilizator]

    ciocu mic noi sintem la putere
    • +15 (17 voturi)    
      Exact ca si Nastase (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:18)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui iondinnord

      De aceea cu PSDul nu se va putea niciodata negocia. Astia trebuie sa si ia un shut direct in.. Trebuie sa dam cu ei de pamant si sa i scoatem in fara legii. punct. Nimci altceva din pacate nu functioneaza cu javrele astea. Zice ti mi cand puneti de revolutie ca sa mi iau bilet de avion din timp. BTW sa l rugati pe Soros sa mi plateasca cei 300 de euro platiti pe biletul de avion de saptamana trecuta :)
  • +41 (45 voturi)    
    Cand te gandesti... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:30)

    LLLL [utilizator]

    ..., cati au murit pentru a apara tara asta, cati s-au sacrificat pentru Romania, iar acum a ajuns pe mana infractorilor din PSD...
    • +50 (54 voturi)    
      Raspuns tipic de borfas (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      "De ce? Pentru ca pot". Tradus pe limbaj de smecheras: "pentru ca asa vrea muschiile mele, bah".

      Asta avem la putere: niste borfasi, niste golani, niste smecherasi, niste gainari. Niste mafioti care au pus mana pe putere pe spatele unor martiri care s-au jertfit pentru ca noi sa avem un viitor mai bun dar pe care nu suntem dispusi sa-l aparam.

      Pana la urma rusine sa ne fie noua. Si se vede prin participarea la vot.
      • +14 (16 voturi)    
        Rabdare! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:44)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Duamna Vasilica o sa puie lucrurili la punt. Duamna Vasilica Docila.
  • +29 (33 voturi)    
    PSD (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:30)

    Lake123 [utilizator]

    Ce tupeu poate avea individul ăsta. Puteți mă, puteți, dar nu uitați că vin alte alegeri și atunci să vedem ce mai puteți. Dar nu-i bai, până atunci, vă puteți face de cap.
    • +17 (19 voturi)    
      Gura pacatosului adevar graieste! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:56)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      "De ce? Pentru ca putem"
      ...dar la cuvantul "putem" accentul cade pe prima silaba.

      Mirosul pestilential al coruptiei este pe cale sa inabuse intreaga tara...
    • +9 (11 voturi)    
      glumesti ... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:06)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      daca ei continua in acest mod si noi la fel cu floricele cantecele si jucat hora in strada atunci ori nu vor mai exista niciodata alegeri ori vor exista dar pe liste va fi doar PSD-ul
  • +37 (39 voturi)    
    Ehei, va veni si vremea voastra (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:31)

    artistul000 [utilizator]

    Karma se cheama...poate sunteti pe cai mari acum dar ... veti ajundr si acolo unde va e locul...la cos de gunoi al istoriei
  • +38 (42 voturi)    
    Boala astuia se numeste Betia Puterii, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:34)

    Habermas [utilizator]

    afecteaza pe cei prosti, si nu area leac.
    Stilul lui se numeste otomanism besinos.

    PS. Exista o problema pentru el: de fapt nu poate.
  • +28 (30 voturi)    
    Oohhh, acest Sweeney Todd de Bucale (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:37)

    Wanheda [utilizator]

    Da un raspuns excellent pt, un porcalan
  • +23 (27 voturi)    
    Codrin este un extremist periculos (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:45)

    Ord [utilizator]

    cum a ajuns demnitar si cam ce oameni sunt cei ce voteaza asa ceva.
    • +11 (13 voturi)    
      ai vrut sa zici (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:24)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      un excrement periculos? :)
  • +28 (30 voturi)    
    nu-l (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:48)

    nahir [utilizator]

    mai bagati in seama pe cap de cauciuc.
    Ex-prm-istul codrin cap de babuin e in stare sa bata palma si cu udmr numai sa nu piarda guvernarea si majoritatea parlamentara.
    • +6 (10 voturi)    
      cap (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      de pauciuc.
  • +24 (26 voturi)    
    Paralel (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:49)

    egal [utilizator]

    ...fiind intrebat...
    Oameni buni, de ce-l mai intrebati, daca stiti cat e de arogant, ca sa nu spun inocent sau altfel...
    Ma intreb de multe ori:
    * Sunt asa de multi ziaristi in Romania, incat nu puteti selecta persoanele cu care sa efectuati un interview de calitate?!
    * Trebuie fiecare raspuns "monosilbic" sau obraznic si fara demnitate publicat?!
    * Cred ca in momentul in care nici un ziar n-ar mai scrie deapre fiecare "balon de sapun" (as numi-o alfel, insa mi-e rusine!!) pe care-l reproduce ce stiu eu ce adjunct provizoriu, s-ar obtine mai multa calitate si demnitate in politica Romaniei
    * Nici de demonstratii nu-s imai fac ganduri; pur si simplu celor de la guvernare le este egal...De ce? "Pentru ca putem" . Acest raspuns a fost ca o palma. Dezolat!! Cum e posibil sa arati atata sfidare? Pe cine reprezinti tu? Propun o lista neagra cu persoanele care ar trebui ignorate de ziaristii si reporterii din Romania. Incepem cu persoana de mai sus???
  • +34 (34 voturi)    
    . (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:49)

    theo667 [utilizator]

    Si oamenii se intrebau cum a rezistat ceausescu atatia ani la putere? Cu paduchi ca codrin stefanescu. Bine, la asta nici paduchii nu trag
  • +20 (20 voturi)    
    Hahaha, asta e din ciclul.... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:54)

    Cuca [utilizator]

    "Comici vestiti ai ecranului".

    Doamne, in ce hal suntem, de am ajuns sa avem astfel de specimene la parlament, la guvern....
  • +23 (23 voturi)    
    tupeu, nesimtire, prostie si hotie == psd (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:07)

    liviu_ [utilizator]

    nu mai e nimic altceva de spus

    sunt 2 posibilitati

    1 - castiga si se duce dracu tara asta... adica 1 euro 10-15 lei, 15-30% inflatie , faliment firme care se cara etc
    2 - zboara astia de la putere urgent si NU SE MAI INTORC!
  • +31 (31 voturi)    
    "De ce? Pentru ca putem" (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:24)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Tehnic are dreptate!
    Pe de alta parte ar trebui incarcerat imediat.
    Parol!
  • +11 (11 voturi)    
    Las' ca se invarte hora ...... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:39)

    KTerinca [utilizator]

    O sa ajungeti cu totii la Marea Unire.
    In puscarie :)
  • +14 (14 voturi)    
    Astept cu nerabdare... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:45)

    paonipao [utilizator]

    ziua cand ipochimenul asta va fi calcat in picioare de propria soarta si va disparea definitiv...
    Asta este o adevarata otrava pentru societatea noastra!
  • +11 (11 voturi)    
    inepuizabil (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:11)

    gelu antigelu [utilizator]

    Omul asta este o comoara pentru noi. Este genul indragostiti de el insusi (de altfel la cum arata nu stiu cine altcineva ar putea sa-l iubeasca), caruia ii place sa se asculte singur. Are o colectie inepuizabila de prostii pe care le debiteaza cu o mare siguranta. Stand up comedy ce mai!
    Secretar general adjunct la PSD. In mod normal ai crede ca un partid sanatos la cap ar fugi ca de dracu de un astfel de individ. Ei bine PSD il tine in brate. Nu stiu ce le-a facut. Le place de el, ii santajeaza cu ceva, dar e bine.
    Omul le provoaca pe termen mediu si lung daune ireparabile. E extrem de eficient!
  • +9 (9 voturi)    
    Dictatura majoritatii ? Doar a hotilor (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:17)

    grunespferd [utilizator]

    Pentru ca puteti? Ei bine nu, nu puteti. O spune Constitutia. Chiar daca ati fura alegerile si ati avea 99%din parlament, tot nu puteti face ce vreti. Toate schimbarile sunt in cadrul jocului democratic permis de ea.

    Gainarii ca tipul asta ajunsi parlamentari pot incerca sa faca legi generoase pentru hoti si aspre pentru platitorii de impozite, asta nu inseamna ca ele sunt si constitutionale. Daca doamne fereste va puneti judecatorii vostri de paie, atunci s-a dus dracului si speranta de a rezolva totul in cadrul jocului democratic. Adica v-ati ars. Din dictatura hotilor nu cred ca exista o iesire prea placuta.
  • +16 (16 voturi)    
    prost (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:43)

    Ilidia [utilizator]

    In prostia lui de lingau e sincer., ca doar e la fel de neted si la "continut" cum e pe chelie...
  • +13 (13 voturi)    
    nu chiar (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:20)

    ValentinV [utilizator]

    "partea aia mare din Romania care ne-a votat si ne-a dat aceasta imputernicire". Da, dar nu pentru ce fac ei cu legile justitiei si codul penal, pentru alea nu au, nu erau in programul de guvernare pentru care cele 3 milioane de romani i-au votat. Sa le introduca in programul de guvernare pentru urmatorul mandat, ,daca tot le vor, sa obtina majoritatea si pentru ele.
  • +12 (12 voturi)    
    putiti pentru ca puteti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:15)

    loveparade [utilizator]

    sau puteti pt ca putiti?
  • +8 (8 voturi)    
    sinceritate (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:23)

    clujanu [utilizator]

    Asta i-mi place! Cel putin e sincer. Poate sa-si bata joc de intreaga Natiune. Sa-i fie rusine!
  • +13 (13 voturi)    
    Ma uit la fotografia ce personalizeaza articolul, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:53)

    Susufler0 [utilizator]

    citesc apoi raspunsurile date de intervievat, in marea lor majoritate inconstient obraznice si ajung la concluzia ca, de fapt este absolut normal ca acest cap de s.la vesela sa considere ca tot ce fac el si ai lui, toate nenorocirile, tot parjolul, toata tragerea inapoi a Romaniei le fac pt ca pot !

    Si inca pot mai mult decat ne-au aratat pana acum !

    Important este insa ca noi sa nu ii mai lasam sa ne arate in continuare de ce sunt ei in stare ci sa ne unim fortele si sa-i oprim !

    PS. Uitati-va la mutra lui Kakarin Şulfarescu si spuneti-mi ca ascensiunea lui nu trebuie oprita si atunci ma opresc eu !
    • +8 (8 voturi)    
      Acum Logoul Mezelurilor (Joi, 25 ianuarie 2018, 7:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Este Amorezat de o juninca cu procentaj de colagen natural Foarte Mare , dupa modelul Bombonica e expirata, o nepoata de 3 decenii inainte de expirare ii vitalizeaza VSHul
  • +8 (8 voturi)    
    Cata rautate... (Joi, 25 ianuarie 2018, 3:47)

    Grandgousier [utilizator]

    Ce aveti domnilor cu tanarul de viitor Motzoc?
    • +8 (8 voturi)    
      E mic (Joi, 25 ianuarie 2018, 7:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      Un mezel mic care in situatia unei banale decapitari incape cu generozitate intr o punga de shop and go
  • +6 (6 voturi)    
    nenea Codrin (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:29)

    Dizidentul [utilizator]

    afirmatiile domnului Codrin reflecta respectul fata de popor si alegatori.Din ce surse se alimenteza cu afirmatia (cei 50%care ne-au votat ma indreptatesc
    sa fiu atit de cinic) el nu are nicio dovada ca cei care
    au alesSPD-ul sint de acord cu hotaririle lor. Cind a
    piedut parul a pierdut si materia cenusie din creier.
    Foarte curios parlamentarii din comisia juritica(Radulescu,Codrin etc.)au permisiunea sa fie badarani.
    Dragnea daca are pretentia ca are partidul sub control
    trebuie sa actioneze accesti oameni nu fac bine partidului.