Valer Dorneanu, șeful Curții Constituționale, se află în Rusia, deși MAE i-a recomandat să nu facă deplasarea (Digi 24)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 17:24 Revista Presei | Subiectele Zilei


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Preşedintele Curţii Constituţionale a României, Valer Dorneanu, se află în Rusia, unde participă la Forumul Juridic Internaţional de la Sankt Peresburg, deși ministerul român al Afacerilor Externe i-a recomandat să nu efectueze această vizită, scrie Digi24.ro.

Deplasarea nu figurează pe site-ul CCR, dar a fost confirmată pentru Digi24.ro chiar de şeful instituţiei.

"Vizita în Rusia are loc la invitația Curţii Constituţionale a Federaţiei Ruse cu prilejul aniversării a 25 de ani de la înființare și a Forumului Juridic Internațional de la Sankt Petersburg", a declarat Valer Dorneanu, citat pe site-ul televiziunii de știri, adăugând că omologul său "a participat anul trecut la aniversarea similară a CCR".

Surse citate de Digi24.ro declară că Ministerul Afacerilor Externe de la Bucureşti i-a recomandat şefului CCR să nu meargă în Rusia.

Ce explicații are Valer Dorneanu: "Când s-a primit recomandarea MAE vizita era deja perfectată și biletele de avion cumpărate (...) După primirea acestei recomandări m-am consultat cu MAE și problemele au fost lămurite".

Sursele citate spun însă că "problema nu a fost lămurită" nici ulterior şi nu a existat un acord final care să contrazică recomandarea iniţială.

Forumul Juridic Internaţional, pentru care şeful CCR s-a deplasat la Sankt Petersburg, are loc anual, începând din 2011 şi, potrivit prezentării de pe site-ul dedicat "este organizat cu sprijinul Ministerului Justiţiei din Federaţia Rusă şi a preşedintelui Federaţiei Ruse".




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

7229 vizualizari

  • +81 (89 voturi)    
    Tradare pe fata! (Miercuri, 16 mai 2018, 17:29)

    Muncitorul [utilizator]

    Valer Cacarean s-a dus sa ia lumina de la taicu' Putin si sa afle cum sa ingenuncheze Romania mai repede.
    Ar trebui arestat acest specimen!
    • -59 (71 voturi)    
      babaiatule (Miercuri, 16 mai 2018, 18:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      Unii sunt atât de rezistenți încât își închipuie că numai cine merge în Rusia poațe primi indicații de la Putin.
      • +36 (42 voturi)    
        da Mazeto, (Miercuri, 16 mai 2018, 18:38)

        nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ai dreptate! ii uitaram pe Dracnea si pe Cariceanu.
      • +27 (33 voturi)    
        tu (Miercuri, 16 mai 2018, 18:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        le primesti telepatic, nu?
        • +1 (5 voturi)    
          da, (Miercuri, 16 mai 2018, 20:08)

          nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          de la tine cred.
      • +3 (3 voturi)    
        mazeto după raspunsuri pari a fi (Joi, 17 mai 2018, 9:43)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        veorika vasilika dancilă,corectată.
    • +25 (27 voturi)    
      Nu putea sa lipseasca (Miercuri, 16 mai 2018, 18:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      A fost decorat si inaintat in grad. Pana acuma nu a avut ocazia sa mearga fiind deplin conspirat. Acum toata mascarada cu forumul juridic este ca sa isi aduca acoperitii deplin conspirati la reciclare. sa vedeti ce decizii staliniste o sa toarne la inapoiere. Ne conduce KGB numai prin constitutionale din astea.
    • +30 (34 voturi)    
      Da, e trădător şi românilor nu le pasă, (Miercuri, 16 mai 2018, 18:34)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      dar când le spun că sunt proşti se supără.

      Instituţiile statului român au dispărut şi au fost înlocuite cu voinţa lui Dragnea, care ar vinde ţara oricui numai să scape el cu banii furaţi.
      • +9 (11 voturi)    
        adica multumim din inima partidului (Miercuri, 16 mai 2018, 20:06)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        si KGB-ului(yeah, si-au schimbat numele dar naravul....mai stim noi si istoria PSD).
    • +26 (26 voturi)    
      Pezede are ordin de la Putinel sa ne scoata din UE (Miercuri, 16 mai 2018, 19:08)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      Restul sunt detalii, vizite la Înalta Poarta, multa șpagă pentru cei puțini care au puterea sa distrugă viața celor mulți...
    • +13 (15 voturi)    
      Agentul kgb Valer Dornean s-a dus sa-si faca (Miercuri, 16 mai 2018, 20:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      instructajul anual. Obraznicia si tupeul acestor borfasi ai rusnacilor urat mirositori a ajuns la maximum. Se duc la Moskova sa-si ia instructajul, pe fata, nu se mai chinuiesc recrutorii sa umble dupa iei sa le paseze instructiunile.
    • +5 (7 voturi)    
      Da (Miercuri, 16 mai 2018, 23:29)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      Dar cine sa il acuze? Sri-ul e manjit pana peste cap si e mana in mana cu coruptii.
  • +55 (55 voturi)    
    Primeste "recomandari"...de la Putin (Miercuri, 16 mai 2018, 17:32)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    cum sa judece viitoarele dosare ! E miza mare in cazul demiterii lui Kovesi si a modificarii legilor justitiei ,in favoarea lui Dragnea.
    Tov. Dorneanu fost procuror comunist, si-a aratat adevarata față.
  • +24 (26 voturi)    
    acum (Miercuri, 16 mai 2018, 17:32)

    zicsieu [utilizator]

    toti sunt zmei.
  • +40 (40 voturi)    
    haha (Miercuri, 16 mai 2018, 17:36)

    chillbill [utilizator]

    astia se cred la nunta. au fost ei la noi, tre sa mergem si noi la ei. in alta ordine de idei, cred ca s-a dus acolo sa invete de la maestri cum simulezi decizii ale unui CCR
    • +20 (22 voturi)    
      sau poate (Miercuri, 16 mai 2018, 17:55)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

      ramane acolo. Dar nu cred ca avem norocul asta..
      • +7 (7 voturi)    
        poate cade avionul. Il-urile sunt vechi (Miercuri, 16 mai 2018, 20:07)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        si proaste. Dar n-avem noi norocul asta.
  • +33 (33 voturi)    
    diavolul e in detalii (Miercuri, 16 mai 2018, 17:39)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    1. Peresburg -> Petersburg (titlu)
    2. Justificarea pare de clasa a 2a : daca tot am luat biletele, mergem - chiar nimeni nu da socoteala?
    3. cine e responsabil sa puna pe site-ul CCR cum "s-a lamurit problema"?
  • +38 (38 voturi)    
    Inca o piesa rusofila la raport... (Miercuri, 16 mai 2018, 17:39)

    stirilibere [utilizator]

    ca si presedintele Camerei Deputatilor Liviu D. si Presedintele Senatului Calin C.A.P.T. Cert este ca pe butoanele acestei tarisoare instructiunile sunt in rusa.
    • +15 (15 voturi)    
      Suntem in comunism, din nou, (Miercuri, 16 mai 2018, 19:03)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      de parca aveam nevoie de dovezi in plus.
    • +15 (15 voturi)    
      Derbedeii nu se mai feresc (Miercuri, 16 mai 2018, 20:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      Tariceanu si Dragnea au fost deja la Moscova, ultimul chiar de vreo 3 orai intr-un an, urmeaza activistul comunist Dorneanu. De aia au si renuntat la SPP, ca aia trebuiau sa dea raportul in fata superiorilor, cu cine se intalnesc cei trei ticalosi tradatori de tara.
  • +31 (33 voturi)    
    Schimbari majore geopolitice (Miercuri, 16 mai 2018, 17:43)

    Astronautul [utilizator]

    Schimbari majore geopolitice care din pacate nu arata prea bine pentru noi...
    Se pare ca Rusia intra tot mai mult in Europa de Est si vor face jocurile aici. Occidentul se va termina la granita Austria cu Ungaria.
    • +8 (12 voturi)    
      iar austria va fi calul troian din interior... (Miercuri, 16 mai 2018, 18:19)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      ...activat cand si daca este nevoie de Poutine.
  • +35 (35 voturi)    
    absurd (Miercuri, 16 mai 2018, 17:44)

    levierul [utilizator]

    Dupa ce am avut de suferit din partea URSS si acum a Rusiei, nu se pune problema ca vreun oficial al Romaniei sa accepte o invitatie din partea lor. Trebuie sa se schimbe si sa ii vedem cum isi cer scuze. Sincere scuze. Pentru moment, Moldova e la ei, Transnistria e ocupata de Armata a 14-a care nu se retrage si Valer se duce acolo pentru ca "biletele erau deja luate"
    • 0 (0 voturi)    
      multe patimi cuplate cu lipsa de informatie (Joi, 17 mai 2018, 15:23)

      amx [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Desi provoaca multe patimi hai sa punem putina ordine in idei: din manualul meu de istorie (romanesc, nu rusesc) nu reiese ca Transnistria ar face parte dintr-o eventuala Romanie mare. Transnistria a fost alipita de catre sovietici la RSS Moldoveneasca de unde a rezultat o constructie artificiala, Republica Moldova. Nu cred ca sunt afinitati incredibile intre noi si transnistreni la nivel cultural de unde si problemele din anii 90.

      Restul Moldovei da insa ar trebui sa existe un consens larg pentru a pune problema pe tapet la mod real insa si asa e destul de complicat - care ar fi situatia Comrat-ului de exemplu (oras in RM) unde locuitorii numai moldoveni/romani nu se simt?

      Propagare de nationalism din asta orb fara prea mare efort de a verifica (si nu numai la noi bineinteles) face lumea sa arate cum arata in 2018.
      Putina stapanire si mai multa lectura.
  • +42 (42 voturi)    
    N-a mai rezistat ... (Miercuri, 16 mai 2018, 17:58)

    paonipao [utilizator]

    Kgb-istul drak-ului!
    Este in impas si a trebuit sa mearga sa primeasca noile ordine!
    Celalalt kgb-ist ...Melescanu disimuleaza cu asa zisa recomandare....
    • +15 (15 voturi)    
      Corect: "Melescanul". (Miercuri, 16 mai 2018, 18:13)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      Te rog frumos!..
  • +15 (15 voturi)    
    Vedi Rusia e poi muori (Miercuri, 16 mai 2018, 18:09)

    CezarN [utilizator]

    Probabil ca, la apus de cariera de agent rus, si-a dorit si el sa pupe mana stapanului la el acasa.
    Ce nu intelege el este ca puterea si protectia oferita de lege judecatorilor CCR sunt si slabiciunea lor.
    Nu ai altfel cum sa-l faci pe un judecator CCR vandut sa faca ceea ce este bine pentru RO.
  • +18 (18 voturi)    
    Ce sa ne miram? (Miercuri, 16 mai 2018, 18:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu specimenul asta a fost colaborator apropiat al CRMINALULUI ILIESCU? Nu este el pesedist, adica mafiot, complice la jaf ?
  • +17 (17 voturi)    
    E cu adevarat posibil asa ceva ???? (Miercuri, 16 mai 2018, 18:12)

    polonyca [utilizator]

    Absurdistan !!!! Tradare pe fata cred,....
  • +16 (16 voturi)    
    v-ati luat tara inapoi bolsevicilor mafioti? (Miercuri, 16 mai 2018, 18:14)

    yellowdog [utilizator]

    jucati pe fata, fara perdea acum
  • +14 (14 voturi)    
    soparla/sacal (Miercuri, 16 mai 2018, 18:24)

    sudet [utilizator]

    Nu putea sa se comporte precum o soparla sau precum un sacal fara ca pulimea sa fi aflat ca s-a deplasat intr-o tara care nu binevoieste a ne restitui tezaurul, care nu face parte din sistemul de valori democratice, etc ?
  • +15 (15 voturi)    
    bai melscanule, esti nebun? (Miercuri, 16 mai 2018, 18:57)

    revo [utilizator]

    Cum sa nu se prezinte la raport? Vrei sa-l "muste" clanta de la usa?
    Ce, tu nu te-ai dus cand ai fost chemat? Mosule, baga-ti mintile in cap!
  • +23 (23 voturi)    
    CCR-Curtea Constituțională a Rusiei! (Miercuri, 16 mai 2018, 19:01)

    asavreau [utilizator]

    Valer Dorneanu dovedește că nu este garantul intereselor României,ci ale Rusiei.
    • +11 (11 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 16 mai 2018, 21:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Cu un fost procuror ceausist, colaborator al CRIMINALULUI Iliescu, apoi sef la Cameră din partea gruparii infractionale PSD (=FSN=PCR), cea mai ticaloasa grupare (`Ciuma Rosie') asa este: CCR e o institutie profund politizata si o RUSINE, stâlpul statului mafioto-securist român.
    • +10 (10 voturi)    
      ar trebui (Miercuri, 16 mai 2018, 21:40)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ... asta ar trebui arestat, judecat de urgenta si condamnat pentru inalta tradare si nu numai pentru ca s-a dus la reciclare la KGB asa pe fata ci pentru toata activitatea 'in slujba poporului" pe care a prestat-o la CCR
  • +12 (12 voturi)    
    “Forum juridic in Rusia” (Miercuri, 16 mai 2018, 20:12)

    Obi Wan [utilizator]

    Poate îl păstrează rușii la ei. Cred însă ca nu avem noi acest noroc.
    “Judecătorul” constituțional a plecat sa primească următoarea misie.
    Cum se face ca nu a mers in SUA sau in Germania ori Franța pentru formare profesională. Sa meargă in tari unde se învață statul de drept, nu in Rusia (statul ce își desconsidera cetatenii).
    Sau, a mers acolo, sa învețe sa facă același lucru și aici.
    Cât de genial poate sa fie acest individ pentru a conduce CCR? Ar trebui sa crească nepoți sau sa-și vadă de ale lui.
    In plus, mandatul de la CCR nu-l face de “origine divina”, ci trebuie sa respecte politicile naționale. Iar vizite oficiale in Rusia știu ca nu se fac.
    Prin urmare, ia sa-l tragem la raspundere.
  • +11 (11 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 16 mai 2018, 20:24)

    g01an [utilizator]

    Curtile Constitutionale sau Supreme sau cum s-or mai numi au o componenta numita politic mai peste tot, dar intr-o tara cu problemele Romaniei nu este fezabil ca oamenii sa fi facut parte efectiv dintr-un partid politic. sa-si numeasca partidele oamenii din sistemul de justitie care cred ei ca ii reprezinta, dar cei care au iesit sau nu au facut niciodata parte din magistratura nu au ce cauta la CC.

    de aici se trag toate problemele noastre.
  • +12 (12 voturi)    
    ...acceptare...recunoaștere... (Miercuri, 16 mai 2018, 21:14)

    baligosul [utilizator]

    În momentul în care președintele Curții Constituționale din România a decis să accepte invitația Curții Constituționale din Rusia, implicit suntem, chiar dacă nu o spunem direct, de acord cu ocuparea Crimeei și recunoaștem anexarea Crimeei de către Rusia.
  • +10 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 16 mai 2018, 21:24)

    Ingwar [utilizator]

    straniu ca tocmai acum se realege seful DIICOT iar PSD vrea sa puna un om de-al lor, poate este vreo legatura cu vizita acestui tradator Dorneanu, pardon, psd'ist Dorneanu ?
    si tot acum daca DIICOT este temporar fara sef, DIICOT îi pasează dosarul lui Plahotniuc în Republica Moldova
  • +14 (14 voturi)    
    Dupa ce s-a (Miercuri, 16 mai 2018, 21:41)

    Adrian1 [utilizator]

    Dupa ce s-a dus sa ia instructiuni de la Putin ar trebui sa fie arestat pentru inalta tradare.
  • +6 (6 voturi)    
    pe foto arata ca un so*olan (Joi, 17 mai 2018, 1:21)

    Ingwar [utilizator]

    sa ramina acolo in asia daca prefera hoarda de aur
  • +2 (4 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic (Joi, 17 mai 2018, 6:16)

    tontu [utilizator]

    Daca era agent sigur nu s-ar fi dus. Omul se duce unde e invitat, ce sa faca daca nu-l cheama nemtii sau francezii?