G4Media: Ministerul Dezvoltării a încheiat patru protocoale secrete cu SRI, inclusiv în 2014, când era condus de Liviu Dragnea

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2018, 19:06 Revista Presei | Subiectele Zilei


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Ministerul Dezvoltării a încheiat cu Serviciul Român de Informații nu mai puțin de patru protocoale de colaborare secrete, inclusiv în anul 2014, când ministru al dezvoltării regionale era actualul lider PSD Liviu Dragnea. Informația, difuzată de G4Media.ro, reiese dintr-un răspuns oficial furnizat chiar de către Ministerul Dezvoltării, condus în prezent de Paul Stănescu. Din răspunsul transmis de MDRAP rezultă că la minister au fost semnate protocoale cu SRI în 2007, 2008, 2012 și 2014. Dragnea a condus ministerul în perioada 21 decembrie 2012 - 17 decembrie 2014, fiind succedat în funcție de Sevil Shhaideh.

G4Media.ro amintește, în context, și ce afirma Liviu Dragnea despre protocoalele cu SRI: „Acele protocoale secrete de fapt reprezintă baza scrisă pentru un sistem de poliţie politică care a fost construit în România. Eu ştiu, eu am trăit înainte de '89 şi atunci era fosta Securitate care făcea cercetări penale. Acele protocoale au creat baza ca SRI să se apropie de ideea de cercetări penale”.

G4Media.ro punctează totodată că protocolul cu SRI a fost semnat în plină campanie pentru alegerile prezidențiale, când Klaus Iohannis a câștigat competiția cu Victor Ponta. Pe atunci, Dragnea era președinte executiv la PSD și era cel care conducea deja de facto partidul și ținea legătura cu baronii.

Primul care a dezvăluit în spațiul public că Liviu Dragnea ar fi semnat un protocol cu SRI a fost deputatul USR Lucian Stanciu-Viziteu. Acesta a cerut pe 18 iunie, într-un comunicat, ca SRI și Ministerul Dezvoltării să facă public acest protocol.

De afltfel, deputatul USR Lucian Stanciu-Viziteu, membru în comisia de control SRI, a declarat pentru G4Media.ro că a avut în mână protocolul cu SRI semnat de Liviu Dragnea în 2014 și acuză PSD de dublu discurs.

Pe data de 19 iunie, un cetățean (conform G4Media, o cititoare a publicației, pe nume Andreea Druguș) a solicitat în baza Legii 544 Ministerului Dezvoltării să comunice „dacă a avut sau are protocol secret semnat cu SRI, STS, SIE, ICCJ, DNA etc” și în ce an au fost semnate. Ministerul Dezvoltării i-a trimis răspunsul oficial miercuri, 18 iulie, la expirarea termenului legal de răspuns.

Ministerul Dezvoltării a refuzat însă să pună la dispoziție textul protocoalelor, invocând faptul că ele sunt secrete de serviciu.

Vezi documentul și răspunsurile integrale furnizate de minister pe G4Media.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3177 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Draqnea si Tudorel (Joi, 19 iulie 2018, 19:16)

    un domn [utilizator]

    Ei Sunt Statu Paralel
    • +12 (12 voturi)    
      .... (Joi, 19 iulie 2018, 19:36)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Paralel da' si tembel !

      "Orice pasare pre limba ei piere !..."
    • +12 (12 voturi)    
      Tudorel (Joi, 19 iulie 2018, 19:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      E chiar statul Mafioto-Securist. Asta a invatat el de pe când a fost bagat la facultate, apoi la Panciu, când era colab cu Secu si baga taranii in puscarii.
    • +9 (9 voturi)    
      Se numeste "apararea Nixon" si e de forma (Joi, 19 iulie 2018, 19:50)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      "cand presedintele o comite, nu e o infractiune fiindca el e presedintele si nu are cum sa fie infractor pentru ca el e presedintele".
  • +15 (15 voturi)    
    asta e cea mai tare ! (Joi, 19 iulie 2018, 19:25)

    nash pandelica [utilizator]

    hahahaha !
    omul sistemului.
    colaborator, sau gradat ?! :-)))
    • +5 (5 voturi)    
      Fruntash, fara shcoala de gradatzi (Joi, 19 iulie 2018, 22:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Militzian batran di Gratia
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 iulie 2018, 19:26)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      Dragnea (Joi, 19 iulie 2018, 20:56)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui

      e paralel cu el insusi. Si cand se plimba singur, discuta intre ei.
  • +11 (11 voturi)    
    Se stia prea bine (Joi, 19 iulie 2018, 19:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciocoiul Rosu este produs SRI, adica al urmasilor securistilor lui Ceasca, cei care si-au anexat tara prin CRIMA ca sa o jefuiasca. De aia si-a luat-o la cap crezând ca in Romania poate face orice. Intre timp, camarazii lui sunt care ambasador, care prin Belgrad, care (infiltrati) prin Justitie - dar nu prea il mai pot salva. S-a dovedit ca DracNea nu e doar ticalos si hot ci si ... prea prost.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa fim seriosi. (Joi, 19 iulie 2018, 20:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nimeni nu crede balivernele cu "statul paralel". Si-au facut afaceri impreuna, se duceau la baute impreuna si la tot felul de evenimente. Ce "stat paralel|"? Trebuie sa fii idiot rau sa crezi in astfel de "povesti".

      Nici unul din astia de pe-aici care scriu comentarii despre "statul paralel" de fapt astfel isi justifica ei "apetitul" pentru hoti si hotii.
  • -4 (6 voturi)    
    M-am uitat in documentul G4Media si n-am (Joi, 19 iulie 2018, 20:30)

    xrogo [utilizator]

    vazut nici un protocol si n-am vazut semnaura lui Dragnea, daca voi ati vazut-o sa mi-o aratati si mie!
    • +1 (3 voturi)    
      Uite aici .. (Vineri, 20 iulie 2018, 1:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ....semnatura:

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22576623-ministerul-dezvolt-rii-protocoalele-sri-avut-obiect-problematica-prevenirii-combaterii-terorismului-atacurilor-cibernetice.htm
    • 0 (4 voturi)    
      Mircica, breh, nici banii Varanului (Vineri, 20 iulie 2018, 7:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Returnati Statului Roman conform Eliberarii Conditionate...cand ii vedem?
  • +4 (4 voturi)    
    Necromanul condamna copii (Joi, 19 iulie 2018, 20:36)

    yellowdog [utilizator]

    nevionavati prin deturnare de fonduri si scapa nepedepsit!!!!

    Ce act criminal, ce trepadus mizerabil sustinut de cel mai mare partid din Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    VA RUGAM (Joi, 19 iulie 2018, 22:31)

    dincannes [utilizator]

    … pedepsitii pe cei ce incalca legea, fie ei si generali cu 4 stel !
  • 0 (0 voturi)    
    Ministerul Dezvoltarii si Dragnea (Vineri, 20 iulie 2018, 15:54)

    Dizidentul [utilizator]

    astazi Codrin (trompeta) a comentat ca Dragnea nu este vinovat ca a semnat in 2014 acest curios Protocol pentru ca nu a stiut ce semneaza!! curios curios. Conducea Ministerul Dezvoltarii si nu a stiut ce semneaza?ALZHEIMER sau INCOMPETENTA? Dar a semnat in acceasi perioada ca statul sa plateasca pentru prieteni datorii de milioane de euro catre EU. Pentru aceasta semnatura trebuie sa capete inca un Dosar penal si faptul ca a semnat Protocolul respectiv sa explice Dragnea nu slugile. Atita zvon cu protocoalele si acum apare STATUL PARALEL chiar in persoana lui Dragnea