Recorder.ro: Mihaela Triculescu, contabila primăriei din Cârcea, a ajuns peste noapte șefa ANAF

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:12 Revista Presei | Subiectele Zilei


Mihaela Triculescu, presedintele ANAF
Foto: Guvern
Recorder.ro scrie că, înainte de a fi numită șefă la ANAF, Mihaela Triculescu a fost șefa compartimentului financiar-contabil al firmei de curățenie a Primăriei Cârcea din județul Dolj.

Semnătura sa, sub această titulatură, poate fi găsită pe raportul de raportul de activitate din 30 ianuarie 2017 al SC Servicii Publice Cârcea SRL, o comună cu 3.400 de locuitori din județul Dolj. Un raport similar este semnat de actuala șefă a Fiscului și în 2014.

Cei de la recorder.ro l-au sunat pe Valerică Pupăză, primarul comunei Cârcea, care a preferat însă să nu comenteze prea mult.

„Dați-mi voie să nu vă dau răspunsuri la întrebările dumneavoastră. A fost contabilă la noi și mai multe nu am ce să spun. Lăsați-mă să mă opresc aici”, a declarat Valerică Pupăză.

Potrivit surselor Recorder, „în spatele „miracolului” care a propulsat-o pe Mihaela Triculescu de la Primăria Cârcea la conducerea ANAF se află influența lui Darius Vâlcov, consilier personal al Vioricăi Dăncilă”.

„În urmă cu două luni, același Vâlcov trăgea sforile pentru numirea Adrianei Cotel în funcția de șefă a Agenției Naționale a Medicamentului, o altă instituție-cheie a statului român. Și Adriana Cotel are o biografie confuză, fără niciun fel de expertiză care ar putea să o recomande pentru șefia unei instituții care avizează fiecare medicament și dispozitiv medical care pătrunde pe piața românească.

De altfel, Mihaela Triculescu și Adriana Cotel se cunosc foarte bine, fiind asociate în firma Inspire General SRL, înființată în 2015 și a cărei cifră de afaceri abia a atins câteva zeci de mii de euro în ultimii ani”, mai scrie publicația citată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12744 vizualizari

  • +62 (64 voturi)    
    mda (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:17)

    costinescu [utilizator]

    daca pana acum nu va era clar ca valcov si contele teodorovici isi promoveaza toate cu%/ele in pozitii publice, acum sper ca e limpede...
    • -11 (17 voturi)    
      Asta... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:04)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Nu arata a c%#%#^a. Mie nu-mi vine cand o vad asa.
  • +38 (44 voturi)    
    daca s ar face o.. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:27)

    exilatul [utilizator]

    statistica in europa cu procentul de penali ( se poate zice in aparare sau proaste , usor de manevrat ) printre femei , sunt sigur ca ro ar fi pe primul loc...si nu numai in politica...
    • +21 (25 voturi)    
      .... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:50)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      La barbati,nu?Din categoria penali procentele sunt ametitoare, iar la usor de manevrat de asemenea. Daea o fi acolo ca e genial. Iordache? Dnul cu tricoaie? Liviu Pop, fost ministru al invatamantului? Celalalt agramat e la invatamant? Misa cand a spus ca se va desfiinta pilonul 2 inainte sa fie vreo banuiala(gura prostului....). Etc.
      Dar... votati PSD! Barbati si femei.
      • +13 (15 voturi)    
        am zis la.. (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 5:19)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        femei pt ca e un articol despre o femeie... insa , bineinteles ca barbatii dau "clasa" la femei , cind vorbim de penali...la numar ma refer...
  • +51 (53 voturi)    
    De la tara incepe istoria... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:27)

    John M. [utilizator]

    Nu?! Parca fiul unui miltian din Gratia a visat vreodata sa invarta pe degete, judecatori, procurori, avocati, bancheri, artisti si parasute de 26 de ani in Bucuresti?!
  • +22 (26 voturi)    
    Numai „capacități” promovează pesedeaua (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:55)

    prec [utilizator]

    Și toate la recomandările preacinstiților Vâlcov, Dragnea și compania (ciumei roșii).
  • +22 (24 voturi)    
    asa o fi si-n alte parti? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:21)

    iodixit [utilizator]

    cum apar astia din gorj, dolj,olt, teleorman, cum se pune de o dictatura legala!
  • +28 (32 voturi)    
    Pot sa zic ce cred eu? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:25)

    ipolitic [utilizator]

    De putut pot, ca oricum nimeni nu ma baga in seama.
    Eu cred ca asistam la pregatirile minutioase pentru cel mai mare jaf al mileniului. Daca fugi cu cateva milioane, nu ai nici-o sansa, in cateva luni te prinde. Dar daca ai rupt vreo zece miliarde, te transformi in magnat rus sub aripile lui Putin, sau sef de trib din Angola cu armata ta privata de mercenari si razi fericit pana la sfarsitul vietii de prostii de acasa.
  • +27 (27 voturi)    
    Subminare a securitatii economice? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:25)

    V. Istina [utilizator]

    Nu exista nici un barem de competenta profesionala pentru functiile esentiale statului roman? Ce fel de stat e asta? Jandarmii ascultatori si viteji cu butelii de gaze impotriva protestantilor, dar fricosi in fata hotilor de lemne. Judecatorii supremi dar si cei msi mici dau sentinte dupa interes, complet anapoda si ilogice, ori contradictorii, (vezi sentinta cu medicii prinsi luand spaga), jurnalistii sunt unsi bine din banii publici, si atunci ce naiba sa functioneze ? Eu ma mir ca mai existam ca stat. Singurul motiv pt care Romania nu a fost cucerita de vecini este ca nici vecinii nu o duc mai bine. Deocamdata, sa vedem ce furtuni mai vin in 2019.

    Valcov si Dragnea la puscarie, cat mai urgent, pana nu ne distrug si ultima bruma de normalitate.
  • +20 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:27)

    [anonim]

  • +22 (22 voturi)    
    ! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:27)

    chiuaua [utilizator]

    Cârcea is a new Silicon Valley... I mean Silicon Sanitar
  • +27 (27 voturi)    
    Deci pe scurt (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De la femeie de servici, la sefa ANAF. Ca folosea calculatorul de buzunar si un tabel sa adune si sa scada niste bani pentru ca a invatat ce-s alea profit, pierdere si cifra de afaceri, ca hobby, e partea a doua.

    Oricum pare foarte calificata pentru acest post si imi dau seama ca si-a tocit genun... coatele ca sa ajunga unde este.
  • -20 (24 voturi)    
    Concursuri ANAF (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:06)

    spirache [utilizator]

    Oare de ce la concursurile organizate la ANAF în 2014, 2015, respectivă a luat un punctaj mare, dar nu suficient? Cat de transparente au fost concursurile? Eu văd că s a străduit. Nu exista nici o garanție că ăia care au ieșit primii au făcut -o prin capacitatea lor. Deși Valcov era ministru în 2014 și 2015, nu vad sa o fi sprijinit în vreun fel pe duduia. Îmi aduc aminte de Syda, numit plocon fara nici un efort, fara vreun istoric de concursuri ,
    secretar economic la Ambasada din Paris. Că sa performeri, câteodată ai nevoie si de un imbold. S-o vedem la treabă!
    • +19 (19 voturi)    
      Imbold... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:20)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      poti sa dai si unei ..maturi , dar tot nu va fi competenta pt o institutie !
    • +24 (24 voturi)    
      Daca tot vorbesti de capacitati... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:48)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      De ce nu zici nimic de proasta satului (statului)? Are ea stofa de prim-mistrui? Merita ea sa fie macar secretara???
      • +14 (14 voturi)    
        Opinie (Vineri, 4 ianuarie 2019, 23:29)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        În ceea ce privește potențialul Vioricai, cred că nu mai sunt chiar așa de multe taine nepătrunse :)) Știm cine este, ce poate face și, mai ales, pentru cine. Eu doar subliniez că poate practiciana de la Cârcea merita o șansă. Pe tabele cu punctaje pe la concursuri chiar văd că nu a stat rău. În sistemul bugetar, întotdeauna, este foarte greu sa intri, indiferent de cat bine pregătit ești pentru că sunt "aranjate" concursurile. După aceea, unii performeaza și alții nu. Eu am mai multă încredere în cineva cu rezultate bune la concursuri anterioare decât în vreun " premiant" care la primul concurs a luat "coronița". E clar că, nereușind pe corecte, a dat din coate, a întrebat în stânga, in dreapta și a găsit o portiță in final.
        • +3 (3 voturi)    
          Ce sansa... (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:58)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          Adica incredintezi sefia pe tara a ANAF-ului unei contabile dintr-o comuna ?! Hai sa fim seriosi, nu exista experti contabili atestati, numai exista oameni scoliti pe-afara , cu rezultate, despre ce vorbim aci ? Adica nu ne respectam deloc ?
          Psd-ul e in stare sa puna si un cizmar sa conduca tara si noi sa zicem ca i s-a dat o sansa ?! Pai ei dau "sanse" de-astea cui trebuie, stiu ei cine , ce si cum ...
      • +15 (15 voturi)    
        in aceeasi idee (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 1:04)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        O alta capabila, tot iuroparlamentara ca si veorica, e EBA. Ce mi se pare ciudat, este ca lumea nu era ultragiata pe aici nici de clarele capacitati 'telectuale si nici de cum a fost ea aleasa "pe bune", cu 10 voturi pe sectie PDL. Eh... turme si turme.
  • +21 (21 voturi)    
    Unde dai si unde crapa ! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:32)

    KTerinca [utilizator]

    Crapatura era, de dat, a dat altul.
    Uite-asa a ajuns cocoana, jupaneasa a finantelor romanesti, de la datu-n crapatura.

    In ce tara traim ?!
  • +26 (26 voturi)    
    Epoca de aur! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:48)

    sfarleaza [utilizator]

    Exact asa era inconjurat cizmarul Ceausescu in absolut toate structurile puterii, de analfabeti incompetenti cu o singura calitate din punctul lui de vedere: sa’i linga neconditionat ciubotele!
    Bine ati revenit in anii 80 :(
  • +20 (20 voturi)    
    Nelamurire (Vineri, 4 ianuarie 2019, 21:49)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Oare nu e si d-na tot din Teleorman? Asa s-ar mai lega lucrurile, ar fi logice. Daca nu esti bun sa ocupi prin concurs un post intr-o anumita institutie, intri pe baza de buletin. Daca e bun, atunci intri direct la varf!
  • +22 (22 voturi)    
    Pai ce , v-ati asteptat sa numeasca (Vineri, 4 ianuarie 2019, 21:54)

    kokos [utilizator]

    o persoana supercompetenta? Nu , se potriveste bine cu veorica si celelalte slugi care nu ies din cuvantul stapanului!
  • +25 (25 voturi)    
    Indrazneste sa crezi! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:25)

    Adrian_B [utilizator]

    Miracole se intampla daca pupi inelul care trebuie.

    Asta e mesajul din spatele sloganului.
  • +21 (21 voturi)    
    ba... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:27)

    liviu_ [utilizator]

    acu serios...
    chiar s-au terminat oamenii care sunt si competenti si corupti?!

    serios inafara de slugarel psd romaniei nu are NICI UN OM care sa mimeze macar competenta!
    si ma rog slugarrel e (cel putin teoretic , competent) dar e un mare nesimtit a carui unic scop e sa distruga orice urma de justitie din romanica

    ironic e ca nici slugile psd si nici pesedeii nu-si dau seama ca asta o sa-i afecteze si pe ei pe termen lung!

    cand permiti ca oricine sa faca infractiuni in romanica... (fiunanciare sau penale) o sa fie inevitabila CRESTEREA GRAVA a infractionalitatii... si asta o sa te afecteze SI PE TINE!!!

    dar na/.... ce iti faci cu mana ta....
  • +24 (24 voturi)    
    Daca o secretara de scoala (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:34)

    fat.cat [utilizator]

    si o profa de tehnologie pot ajunge ministri (chiar prim-ministri) de ce sa nu ajunga si doamna contabila de la firma de curatenie sefa la ANAF? Asta inseamna valoare profesionala, bre. Visul romanesc bate visul american din orice directie te uiti.
    In alta ordine de idei, serios, asta e gagica lui Orlando, baieti, sau cum se explica aceasta ascensiune fulminanta, in pisici? Nici melanomul malign nu evolueaza cu o asemenea viteza. Incredibil. Asta o sa-mi ia mie o caruta de bani in anul 2019, pentru bugetul de stat, cica. Good God!
  • -18 (20 voturi)    
    "Cei ce nu invata din istorie ..." (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:57)

    ww [utilizator]

    "Viitorul și trecutul
    Sunt a filei două fețe,
    Vede-n capăt începutul
    Cine știe să le-nvețe;
    Tot ce-a fost ori o să fie
    În prezent le-avem pe toate,"

    Cititi cu mare atentie manualele de istorie. Insistati in mod deosebit pe anii 1944-1956. Meditati serios la metodele prin care state si popoare au fost aduse la sapa de lemn, stergandu-se cu buretele secole de evolutie. Sigur gasiti acolo raspunsuri la intrebarile care va framanta.
    V-ar prinde bine multora sa stiti si opiniile lui Marx privitoare la lumpenproletariat.

    Ah, dar acestea sunt prostii. Voi sunteti in UE, bastionul democratiei, si asa ceva nu se va repeta.
    Desigur.
    • +2 (2 voturi)    
      Care manuale de istorie? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 12:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Acelea scrise de comunisti?....Si care sunt intrebarile care ne framanta?
  • +14 (20 voturi)    
    E foarte pricepută (Vineri, 4 ianuarie 2019, 23:09)

    Gustaf [utilizator]

    Gagica e foarte pricepută la proba orală. Chiar ea ne spune asta. E foarte important într-un guvern condus majoritar de bărbați să ai femei apte din punct de vedere oral: nu aduce pixul ce aduce vorba :)
    Ciocoii vechi și noi, nicio schimbare. PCR aka PSD.
    • +13 (15 voturi)    
      Pai asta ii este Experienta Vasta (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 5:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gustaf

      Orala!!!
  • +7 (9 voturi)    
    ascensorul social functioneaza.... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 9:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...orice soldat poarta in ranita bastonul de mareshal

    niste hateri/
    • +4 (4 voturi)    
      Oh da! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 13:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Am vazut si "maresalul" veorica.. am vazut si bastonul, unii chiar l-au simtit pe 10 August.

      In rest, nu prea erai asa ingaduitor cu "soldatii" de pe vremea dictatorului Basescu. Aia nu aveau nici un "baston" in "ranita". Atunci erai doar un simplu hater, acum esti un filosof.
  • +5 (5 voturi)    
    cancerul PSDUDMRALDEPNL acopera Romania (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 10:58)

    hopsinoi [utilizator]

    mai exista in DEX cuvantul meritocratie? sau interlopii PSDUDMRALDEPNL l-au facut sa emigreze si pe el
  • 0 (4 voturi)    
    De ce va mirati!? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 12:57)

    Mugurel2018 [utilizator]

    De ce va mirati atat fratilor!?

    Pai ce vreti sa puna blonde numai din Bucuresti si imprejurimi ...
    Numirile nu sunt arbitrare, ci sunt pur politice ... Ce va mirati!?
    Ati uitat cum isi puneau pdl-stii si liberalii oamenii lor !?
    • +5 (5 voturi)    
      Au uitat........ (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 13:38)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Mugurel2018

      ....cand un jurist consult de la o intreprindere de mana a ..enpaispea a fost pus presedintele Curtii Constitutionale si cotcodacii prezentului nu au luat nicio atitudine. E la moda in capitalismul de colonie, cu cat seful este mai prost cu atat subordonatii sunt si mai jos. Statul de drept, respectarea constitutiei si legilor tarii sunt vorbe de adormit romanii creduli.Am ajuns de rasul lumii si inca suntem in cadere libera. Numai balacareala unor primitivi este luata in seama si atitudinea unor plitruci antiromani.
  • +2 (6 voturi)    
    Deci in calitate de contabila a unei firme de (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 13:33)

    xrogo [utilizator]

    curatenie dintr-o obscura comuna femeia asta a dat in judecata si se afla in zeci de procese cu ANAF, pai mai reporterii lu' tata, aici ceva scartaie, si scartaei tare!
  • +3 (3 voturi)    
    Ne-am intors in timp pe vremea lui Ceausescu (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 17:31)

    matali [utilizator]

    Asta se intampla doar pe vremea lui Ceausescu cand toate scursurile societatii ajungeau in functii de conducere doar pentru ca erau servili partidului comunist , toate astea datorita urmasilor PCR , PSD in frunte cu un infractor de cea mai joasa speta pe nume Dragnea.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu este de mirare... (Duminică, 6 ianuarie 2019, 10:53)

    naitza [utilizator]

    ...pai profa' de ed. tehnologica de la Videle, nu a ajuns prim ministru? Secretara de la scoala generala din Videle, nu este ministru de interne? Am dat doar doua exemple, cazurile sunt foarte multe la nivel de tara.
  • 0 (0 voturi)    
    unde e decenta ei? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:43)

    alexman1 [utilizator]

    Ce usor sint promovati la noi cei care nu se pricep. De asta nu merge tara cum trebuie.Trebuia sa dea examen de specialitate ca orice candidat. Mi-e sila de Valcov si acolitii lui. Sper sa scapam de ei in curand.Pana atunci mergeti la demonstratii si la vot ca sa scapam tara de capuse