Dragnea vs Comisia Europeană. Șeful PSD atacă la Tribunalul UE de la Luxemburg raportul OLAF ce constată frauda cu fonduri europene din dosarul Tel Drum

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:39 Revista Presei | Subiectele Zilei


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Liviu Dragnea a atacat la Tribunalul UE de la Luxemburg raportul întocmit de OLAF (Oficiul european antifraudă, o instituție a Comisiei Europene) care constata o fraudă de peste 20 milioane euro din fonduri UE și care a dus la deschiderea dosarului „Tel Drum”, dosar în care șeful PSD este urmărit penal de DNA. Informația a fost dezvăluită de Ziare.com, care arată că Dragnea vrea să ajungă la anularea raportului OLAF mai degrabă pe o cale colaterală.

Potrivit site-ului Tribunalului UE, dosarul „Dragnea v Commission Case T 738/18” a fost înregistrat pe data de 11.12.2018. Informațiile referitoare la acest dosar nu însă sunt publice.

Ziare.com scrie că surse de la Luxemburg au explicat pentru publicație că Liviu Dragnea nu mai putea să atace raportul OLAF, pentru că ieșise de mult din termen. Așa că a ales o cale indirectă, aceea de a ataca răspunsul negativ primit de la Comisia Europeană la o plângere pe care a făcut-o în privința Raportului OLAF.

Într-o actiune de 40 de pagini, Liviu Drangea acuză faptul că OLAF nu i-ar fi respectat dreptul de a fi audiat și prezumția de nevinovăție cu ocazia realizării Raportului, care ar fi fost intocmit cu încălcarea regulilor de bună administrare a justiției.

Potrivit Ziare.com, Dragnea este asistat de avocații Bernard O'Connor ș Sebastien Gubel.


Investigația OLAF ce a dus la deschiderea dosarului „Tel Drum”

Dosarul Tel Drum a fost deschis ca urmare a unei sesizări a Oficiului European de Luptă Antifraudă (OLAF), transmisă procurorilor români pe 30 septembrie 2016, privind suspiciuni de obţinere nelegală a unor fonduri europene pentru lucrări de reabilitare de drumuri judeţene.

OLAF a calculat că prejudiciul financiar cauzat bugetului UE în acest caz este de aproximativ 21 milioane de euro și a recomandat recuperarea integrală a fondurilor de către Direcția Generală Politică Regională a Comisiei Europene. De asemenea, a emis recomandări juridice către Direcția Națională Anticorupție (DNA) pentru inițierea acțiunilor judiciare.

Procurorii anticorupție spun că cei care făceau parte din grupul infracţional ar fi conceput activitatea acestuia în etape, în funcţie de zonele, firmele şi influenţa pe care le aveau. Primul pas, în viziunea DNA, ar fi fost privatizarea Tel Drum şi transferarea din proprietatea CJ Teleorman "în sfera de influenţă şi control a suspectului Liviu Nicolae Dragnea, prin persoane interpuse".

Liviu Dragnea a fost pus oficial sub urmărire penală de DNA
în acest dosar în data de 13 noiembrie 2017, fiind cercetat pentru constituirea unui grup infracţional organizat, de folosirea sau prezentarea cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false pentru obţinerea frauduloasă de fonduri europene, dar şi de abuz în serviciu în legătură cu favorizarea firmei Tel Drum în privinţa acordării de contract.

Faptele ar fi fost comise în perioada în care era preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman.

"Până în acest moment, nici autoritatea de management (Ministerul Dezvoltării Regionale şi Fondurilor Europene) nu s-a constituit parte civilă cu privire la sumele ce ar fi fost obţinute nelegal din fonduri europene (peste 20 milioane euro), nici Consiliul judeţean Teleorman nu s-a constituit parte civilă cu privire la prejudiciul ce ar fi fost produs prin infracţiunile de abuz în serviciu (peste 31 milioane lei)", au transmis procurorii.

Tot în noiembrie 2017, procurorii au pus un sechestru de 127 milioane lei (peste 27 de milioane euro) asupra bunurilor lui Liviu Dragnea în acest dosar.


Citeste mai multe despre   
















6512 vizualizari

  • +53 (61 voturi)    
    Liviu Nicolae Dragnea (Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:46)

    un domn [utilizator]

    A Declarat cu Subiect si Predicat ca NU are legtaura cu Teldrum, de ce NU pitis se plange la Tribunal ? De ce Dragnea ?
    • -40 (48 voturi)    
      e mana rusilor! (Luni, 7 ianuarie 2019, 0:21)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu?
      • +35 (39 voturi)    
        IA SPUNE DASTEPTULE... (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:31)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        De unde are mentorul tau Dracnea bunuri in valoare de RON 127 milioane?!?!?! Ca toata viata a fost slujbas la stat!!
        De unde?!?!?!
        Nesimtitilor!!
        • -22 (26 voturi)    
          o fi dat meditatii...sau din vanzari anterioare... (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:57)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          de unde sa stiu eu.
          • +17 (19 voturi)    
            DA' CE SHMEKER... (Luni, 7 ianuarie 2019, 10:17)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Esti! Va preda la scoala de partid de Teleorman?
          • +4 (6 voturi)    
            nu stiu (Luni, 7 ianuarie 2019, 13:13)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Chiar nu stii sau faci pe prostul?
            • +4 (4 voturi)    
              Simplu! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:10)

              iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

              Dar este foarte simplu, daca e vorba de Joihannis, "de unde a avut bani pentru patru case? a vandut copii!"

              dar cand este vorba de Nastase Sapetecase sau de Daddy, raspunsul pedeseristilor la intrebare este "nu stiu, si nici nu ma intereseaza!"
      • +25 (27 voturi)    
        nu, e mâna (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        lui dragnea, evident. Și ca de obicei, hamsterul gflaușat nu atacă raportul OLAF nu pt. că e tardiv ci pt. că fiind adevărat a ales să umble la chichițe avocățești, crezând că e în România. Ca de obicei, ”curajosul” hamster atacă forma și nu fondul.
      • +17 (21 voturi)    
        Mana Mujicilor e pe la lukoil, laminoare (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:41)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Mine, petrol si gaze, etc....nu la firma de apt a unui Porcar aka dragnev!!!
      • +10 (18 voturi)    
        aaaa (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ce kkt legatura are comentariu tau cu ala de mai sus?!
      • +13 (17 voturi)    
        Te-ai bagat (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:39)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        exact ca musca in fundul calului?
        Ia zi, e... cald si miroase bine?!
      • -18 (20 voturi)    
        vai, dar ce agitatie am starnit! (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:56)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        mai rasfirat baieti, ca sariti in ochi!
        (capitalistii lui peste prajit....)
        • +13 (15 voturi)    
          Pai .. (Luni, 7 ianuarie 2019, 10:39)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          ... ca de obicei, borfasii intotdeauna starnesc agitatie.

          Da, banat pentru adevar, adevarul borfasilor.
        • +5 (7 voturi)    
          Pai daca... (Luni, 7 ianuarie 2019, 12:34)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          esti incorigibil... atata pro#$stie e de speriat .
          • +2 (2 voturi)    
            Nu este prostie! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:11)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

            Omul isi face meseria, ce aveti cu el?!

            Pentru asta este platit, ca sa posteze mizerii si absurditati!
    • +29 (33 voturi)    
      Indiferent (Luni, 7 ianuarie 2019, 2:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eu nu inteleg ce au neo-marxistii astia europeni de nu il lasa sa fure ca acasa. Ce daca-s fonduri europene?! Ceee, banii lor sunt mia buni ca ai nostri sau ce?! Toti banii se fura la fel si e dreptul fiecaruia sa ii fure. Pentru acest drept lupta Mustaciosul, dreptul pe care vrea Soros sa ni-l ia, in frunte cu multinationalele astea perverse care au tupeu sa investeasca in tara noastra si sa imbunatateasca traiul tuturor. Pai se poate?!

      Hai Mustata, explica tuturor cum orice om se teme de plangere penala, sau dosar, in functie de situatie, asa cum ai invatat de la europarlamentara prim ministresa.
      • -18 (22 voturi)    
        S-au mai schimbat vremurile. Nu mult, dar (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        S-au mai schimbat vremurile, bre, fata de bolsevismul pe care-l regreti matale. Nu mult, dar cat de cat.

        Uite ca azi poti sa mai si contesti rapoartele procurorilor. Deocamdata in Europa, da' ajunge si in Romania.
        • +7 (7 voturi)    
          Si ce (Luni, 7 ianuarie 2019, 15:28)

          Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          hotul e mai putin hot pentru ca depune contestatie? Ca de fapt contesta FORMA nu FONDUL e suficient de relevant!
          • -4 (6 voturi)    
            Nu definesti tu cine e "hotul" (Luni, 7 ianuarie 2019, 18:18)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Matrix-4

            "hotul e mai putin hot pentru ca depune contestatie? "
            =================

            Nu definesti tu cine e "hotul".

            Altfel, foaie verde loboda, mai bine tanar, bogat si sanatos decat batran sarac si bolnav, asta spui matale. Da, apa-i uda.
    • +21 (23 voturi)    
      S-a dus vremea cand facea Dragnea (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      astfel de declaratii !

      PS. Cam de pe atunci cand gospodarul teleormanean sapa in gradina ca sa scoata barabule (stii, ca in povestea lui Creanga) si gasea valize cu documente despre TelDrum ! :)))
      • +4 (8 voturi)    
        inteleg ca Declaratia lui Liv Jong Un (Luni, 7 ianuarie 2019, 11:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        era valabila DOAR pentru unii nu pentru toata lumea ?
    • +6 (10 voturi)    
      @un domn: (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      apropo, dumneata "sapi" in toate gradinile, ca sunt publice ca sunt nepublice, unele parasite(stii dumneata ! si ocupate de primul/primii venit/veniti ?

      PS. Adriatica la Dubrovnik este irepetabila (am fost vara asta), bate-dupa parerea mea- orice altceva din Europa !
      • +4 (8 voturi)    
        am vrut sa vad daca "ati inghetzat" (Luni, 7 ianuarie 2019, 10:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        au ba, motiv pentru care ti am recomandat apa si soare
        • +6 (6 voturi)    
          In perioada asta a anului Zanzibarul este (Luni, 7 ianuarie 2019, 11:58)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          perfect pt unii care vin dintr-o clima temperat continentala : vreme super, tarife, costuri, preturi mai mult decat acceptabile, liniste (samanitele exclud si anul acesta cel mai mic picior de terorist pe insula) Cred ca vom merge !
  • +35 (37 voturi)    
    . (Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:48)

    g01an [utilizator]

    pai daca raportul ala este problema, atunci de ce nu l-a contestat de la inceput si ce mama lu' proces verbal are cu DNA-ul?
    nu stiu ce poate contesta la un raport care nu face decat bilantul tuturor probelor materiale dupa care este judecat. ori se bazeaza pe probe reale, ori nu, la aritmetica nu este prea greu. ce credeau ca nu se uita nimeni pe documentele depuse?
    • +18 (18 voturi)    
      atacă (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      raportul OLAF care stă la baza anchetei DNA, sperând că dacă va obține anularea acestuia va putea să anuleze și ancheta DNA. Și uite-așa cioara vrea să fie din nou vopsită.
  • +49 (51 voturi)    
    Tractoristul cariat (Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:52)

    omezu [utilizator]

    Are impresia ca Tribunalul UE e CCR-ul lui Valer :)) Inseamna ca dosarul e beton. Bafta si la multi,multi ani, barosane!
  • +26 (28 voturi)    
    Pai nu v-ati dat seama?? (Luni, 7 ianuarie 2019, 0:02)

    kthor7 [utilizator]

    Tot oug 13 a fost usor usor adoptat, mai au masacrarea definitiva si totala a codului penal si procedura penala, acum dragnea astepta presedintia UE ca sa atace in timp ce Romania o are, va suna a trafic de influenta? Daca nimeni nu-i ia pe dragnea tariceanu serban iordache tutuianu nicolicea si cheliosul ala nesuferit care se perinda pe la antene si pe care Vadim l-a dat afara zgaltait din prm, alias stefanescu, si sa-i infunde definitiv in puscarie, adio romania...
  • +27 (29 voturi)    
    Dragnea Liviu (Luni, 7 ianuarie 2019, 0:31)

    europeanul2 [utilizator]

    Condamnatul Dragnea Liviu sustine ca OLAF a actionat ilegal. Acum e momentul sa schimbe legile justitiei la nivel european daca tot avem presedintia Consiliului Europei.
    "Rudotel Toader returns!"
  • +25 (27 voturi)    
    Tic-tac, tic-tac.... (Luni, 7 ianuarie 2019, 0:59)

    justin puscasu [utilizator]

    La Multi Ani, Daddy!
  • -32 (34 voturi)    
    Madame Tarcea arunca in aer justitia... (Luni, 7 ianuarie 2019, 4:08)

    Nabucodonosor [utilizator]

    romana,tocmai cand TOTI Iohannes,Codruta,Lazar etc se spetesc luptand cu corupria.Codruta face dosar dupa dosar(zice, nu mai stati cu curu' pe dosare)Augustin o sprijina si aproba,Iohannes o lauda si o pupa pe undeva(stim noi de ce) .Codruta se lauda cu recuperrea a 3 mil de ?de la penali,ia tot felul de politicieni si le face dosare de coruptie la comanda,se lauda peste tot unde poate...ce mai este extraordinara !!!..si dosarele muncite cu multa sudoare,ajung la ICCJ se judeca,sentinte grele...toata lumea se felicita,mai ce justitie avem>Totul tine ani de zile, cica 4,cine stie cate mii de dosare se aduna...NU se stie insa ca madame Tarcea INCALCA legea cu o hotarare interna,la formarea completelor de judecata,
    toata lumea inmarmureste cand se descopera....completele de judecata ILEGALE fac hotararile lor NULE DE DREPT si toata lumea SCAPA.(.in urma unui viciu de proceura)...
    Tare de tot madame Tarcea,cu o singura semnatura anuleaza solutiile din mii de dosare.scap cei cu dosare fabricate dar si cei care au pagubit tara cu3 mil ? cu ce se lauda Codruta,tace Iohannes cu Augustin si-si zic...daca madame Tarcea a facut-o voit...ce intrebare retorica...hhmm
    • +21 (25 voturi)    
      Wow (Luni, 7 ianuarie 2019, 7:35)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nabucodonosor

      Ce medicamente tari aveti la Moscova! Data viitoare cand te mai trimit astia in Europa sa-ti iei provizii mai serioase.
    • +21 (21 voturi)    
      DA-NE O STENOGRAMA... (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:34)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Nabucodonosor

      A emisiunior de la Latrina 3... Mai simplu.
    • +14 (14 voturi)    
      3 probleme (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nabucodonosor

      1 - nu as crede ce spune CCR sau psd nici sa ma bati... in legatura cu sentinetel alea
      2 - aia vor sa rejudece si sa gratieze si hotarari date INAINTE sa fie (zica-se) ilegal!
      3 - realizezi ca faptul ca un complet se face cu random(10) sau random(5) e fix NUL dpdv al vinovatiei! nu?!

      daca aia chiar a gresit... ar trebui sa zboare... dar in locul ei sa fie pus cineva INDEPENDENT politic.. ca daca vine slugarel cu nominalizari ne-am lamurit...

      si apropos de incalcarea / fortarea legii... de faptul ca jandragmeria a intervenit ilegal pe 10.08?! slugarel nominalizeaza de 2 ori aceeasi persoana, militia incalca legi internationale ca sa strice concediul unuia ... sa nu mai vb. de legi prin care parlamentul e absolvit de vina in caz in care baga tara in rahat, etc... astea sunt ok nu?! ca sunt abuzurile psdiste?!
      • -12 (12 voturi)    
        Fa-ti stat, nene, fa-ti stat! (Luni, 7 ianuarie 2019, 11:52)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        =========================
        "1 - nu as crede ce spune CCR sau psd nici sa ma bati... in legatura cu sentinetel alea"

        ========================
        Nu te mai chinui. Faci buba, se inroseste fata, se umfla neuronasul si se bulbuca ochii. Nu mai cauta pe harta, peste tot exista un stat care - ce sa vezi - are institutii care dau decizii contra credintelor matale.
        Ai o singura solutie:
        Fa-ti stat, nene, fa-ti stat!
        • +3 (3 voturi)    
          Fa-ti d-ta partid... (Luni, 7 ianuarie 2019, 21:28)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          de smecheri sau de gica-contra , nu vezi ca faci praf degeaba pe-aci ?
    • +15 (15 voturi)    
      Se vede ca esti platit ... (Luni, 7 ianuarie 2019, 10:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nabucodonosor

      ...pentru rahaturile pe care le postezi pe-aici. Continui aceeasi manipulare si minciuna a lui tudorica lingau fara frica si, din pacte, unii char iti fac jocul, cazand in plasa ta de cacao:

      "... hotararea constituirii completurilor nu a fost luata de presedintele ICCJ, indiferent cum s-a numit titularul functiei.

      Hotararea a fost luata de Colegiul de conducere al ICCJ, adica un organism din care fac parte 9 judecatori alesi de Adunarea generala a judecatorilor instantei supreme.

      Deci din 2014 pana in 2018 s-au rulat in Colegiul de conducere al ICCJ 45 de judecatori ai Inaltei Curti, plus presedintele si vicepresedintele instantei."

      Faptul ca s-a facut contestia la CCR cand Tarcea era la conducerea ICCJ, nu inseamna ca DOAR Tarcea a gresit. TOTI, TOTI cei care au fost acolo judecatori, inclusiv lingaii PSD. Dar asa va place voua, borfasilor, sa aruncati TOATA vina pe Tarcea.
      • -8 (10 voturi)    
        Deci: nicio problema ca magistratii sa plateasca (Luni, 7 ianuarie 2019, 11:57)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Faptul ca s-a facut contestia la CCR cand Tarcea era la conducerea ICCJ, nu inseamna ca DOAR Tarcea a gresit. TOTI, TOTI cei care au fost acolo judecatori, inclusiv lingaii PSD. Dar asa va place voua, borfasilor, sa aruncati TOATA vina pe Tarcea."
        ====================
        Bun. Deci nu ai nicio problema ca magistratii sa plateasca, dupa cum au comis-o.
        Deocamdata este Tarcea la rand. Sa incepem cu un pas mititel, asa incepe Marsul de 1000 de km.
        • +7 (7 voturi)    
          Toti au comis-o .. (Luni, 7 ianuarie 2019, 13:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ...toti sa plateasca, toti cei 45.

          De ce e Tarcea la rand? Care e logica? Sa incepem cu primii. Aaaa, voi borfasii vreti sa scapati de cei care nu va convin si atat? Ok, am inteles.

          Si avem modul in care s-a judecat acest caz (anularea tragerii la sorti a componentei completurilor de cinci judecatori de la ICCJ) : judecatorul desemnat initial sa judece acest caz a fost inlocuit prin decizia colegiului de conducere CAB nu cu primul judecator de pe lista de permanenta, ci cu vicepresedintele CAB, Alina Ghica.
          Dosarul a fost repartizat initial judecatorului Vasile Bicu, cel care a intrat in sala la primul termen de judecata, pe 23 noiembrie. Era vorba de completul 17 Fond de la Sectia de contencios-administrativ, format dintr-un singur magistrat.
          Miercuri, pe 21 noiembrie, Colegiul de Conducere al Curtii de Apel Bucuresti a schimbat componenta completului 17 Fond si a repartizat-o pe Alina Ghica.
          Alina Ghica a fost desemnata manual de Colegiul de conducere al Curtii de Apel Bucuresti. Ea nici macar nu era de serviciu pentru permanenta in ziua de 23 noiembrie, cand s-a facut desemnarea."

          A doua ILEGALITATE:"Pe 19 decembrie, Secţia pentru judecători a CSM a decis ca dosarele de pe rolul completurilor de cinci judecători de la ICCJ să fie judecate în continuare de completurile trase la sorţi pe 13 decembrie." Si asta in conditiile in care nu s-au administrat nici un fel de probe si, conform legii, la inceput de an trebuie trase la sorti alte complete. Fireste, aici nu aveti nimic de comentat voi, borfasii. Trebuie trasi la raspundere doar unii si numai cand va convine voua, nu?

          Deci, concluzia: 100 incalca legea, dar Tarcea trebuie sa-si dea demisia. Logica de borfas.
          • -5 (5 voturi)    
            Asta-i justitia pe care o aperi: "Toti au comis-o" (Luni, 7 ianuarie 2019, 16:33)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Asta-i justitia pe care o aperi: "Toti au comis-o".
            ===============

            PS: inca ceva:

            "Deci, concluzia: 100 incalca legea, dar Tarcea trebuie sa-si dea demisia. Logica de borfas."

            Nu stiu cat esti de borfas, dar concluzia trasa e gresita:

            Toti trebuie sa raspunda si da, Tarcea sa fie prima, cel putin din doua considerente:
            - A incalcat REPETAT, cu premeditare si a doua lege care o intarea pe prima, incalcata anterior.
            - S-a folosit de pozitia ei CA SA FORTEZE INCALCAREA LEGII si sa-i incite si pe altii: "eu, ca presedinte!".

            Asadar, pana se formeaza coloana cu toti aia 100 despre care pomenesti matale, Tarcea, deja dovedita, merge frumusel la puscarie sa incalzeasca locul. Dupa aia, Justitia (independenta, hahahahaha!) ii trimite si pe ceilalti 99.
            Nu e corect asa?
            • +4 (4 voturi)    
              Nu prea intelegi ce citesti .. (Luni, 7 ianuarie 2019, 17:48)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              ..iti mai explic inca o data, ca la gradinita de borfasi:

              "hotararea constituirii completurilor nu a fost luata de presedintele ICCJ, indiferent cum s-a numit titularul functiei."

              Ai inteles pana aici? Sa-ti traduc: hotararea nu a fost luata de presedintele ICCJ, ci de un complet de 9 judecatori"

              Oooook, mai departe:

              "Hotararea a fost luata de Colegiul de conducere al ICCJ, adica un organism din care fac parte 9 judecatori alesi de Adunarea generala a judecatorilor instantei supreme."

              Si finalul:

              "...din 2014 pana in 2018 s-au rulat in Colegiul de conducere al ICCJ 45 de judecatori ai Inaltei Curti, plus presedintele si vicepresedintele instantei."

              Iar Livia Doina Stanciu a fost presedinte ICCJ doar din 14 Septembrie, 20016.

              Deci, "eu ca presedinte" nu putea sa-i forteze pe altii decat din 2016... Si de ce crezi ca, in cazul ei, "eu ca presedinte" functioneaza, dar in cazul borfasului sef "eu ca presedinte", in dosarul angajarilor fictive, nu functioneaza? Asta este clar logica de borfas.

              Cat priveste "Nu stiu cat esti de borfas...", nu trebuie sa te rusinezi pentru ce esti: ti-ai asumat acest statut, sa fii sanatos.

              Dar sa-ti raspund: cu siguranta nu sunt atat de borfas ca si tine, sunt doar unul muuuult mai mic in comparatie cu tine. Ei, acum poti sa deduci cat de borfas esti tu. Si ca sa te ajut, citestte-ti comentariile si ai sa ajungi la rezolvarea dilemei.
              • -5 (5 voturi)    
                Mai baiete, borfas sau nu, nu prea pricepi (Luni, 7 ianuarie 2019, 18:56)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Mai baiete, borfas sau nu, nu prea pricepi.

                Vad ca matale stii despre altii (despre care nu stii nimic) ca sunt borfasi mai mari ca tine. Nu prea realizezi ca TOCMAI AI ADMIS ca esti borfas (mai mic, dupa parerea ta, dar borfas)...dar nu poti sa-i ceri si gandire logica unui #rezist, nu-i asa?

                Cu privire la chestiunea in discutie, poate n-ai observat bine: nu te-am contrazis. Am spus-o cu subiect si predicat: daca toti 100 sunt vinovati, toti sa mearga spre puscarie. Ca sa nu se faca inghesuiala, Tarcea, DOVEDITA ACUM ca infractoare (in sensul incalcarii deliberate a legii) pleaca imediat spre puscarie, sa incalzeasca locul. Ailalti 99, pe masura ce vor fi dovediti.
                • 0 (0 voturi)    
                  Esti greu de cap . (Vineri, 11 ianuarie 2019, 6:51)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  ..Na, dar ce sa ceri de la sustinatorii borfasilor.

                  Conform CCR, toti din 2014 pana acum au gresit (deci toti au fost "dovediti" instantaneu), iar in cazul Tarcea, nu exsta cazul Tarcea: decizia a fost luata de "un complet de 9 judecatori", nu de Tarcea.

                  E ca si cum ai avea o echipa de fotbal care, in totalitatea ei, a comis o infractiunea, prin luarea unei decizii in comun, la care toti au participat, dar tu o dai una si buna cu "capitanul echipei" pentru ca .. pentru ca asa merge logica la tine. De fapt stiu de ce esti blocat pe Tarcea: pentru ca asa a zis tudorica ligau fara frica. Daca tudorica lingaul fara frica zicea alt nume, hop si tu cu acel nume, ca aparatorul borfasilor. Ca un papagal ce esti.
                • 0 (0 voturi)    
                  Esti slab rau .. (Vineri, 11 ianuarie 2019, 6:59)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  si trist.

                  Ca sa-ti arat tie cat de borfas esti, cat de mic esti si sa-ti pun o "oglinda in fata, am imbracat haina borfasului pentru 10 secunde. Si te-ai dezlantuit... si ai intrat in sevraj. Normal ca stiu despre altii (despre care nu stiu nimic), de-aia ti-am si pus "oglinda". Cine apara borfasii cu atat vehementa si ardoare, decat un borfas? Cine e atat de inganfat incat sa se adreseze altuia (pe care nu-l cunoaste) cu "mai baiete", decat un caracter infect? Ti-am aratat cum esti, chiar daca pentru asta a trebuit sa ma "cobor" la nivelul tau, caci altfel nu aveam cum sa-ti demonstrez ce caracter de borfas ai. Q.E.D.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu te mai obosi (Luni, 7 ianuarie 2019, 22:17)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu a incalcat nici-o lege.
          Colegiul de conducere este o structură administrativă care trebuie să ia măsuri administrative în vederea funcționării ÎCCJ.
          Atribuțiile Colegiului de conducere nu sunt prevăzute de Constituție.
          Rolul constitutional,de a înfăptui justiția și de a asigura aplicarea unitară și interpetarea unitară a legii il are ÎCCJ. Repet, INTERPRETAREA legii.
          Iar Legea nr. 304/2004 modificat prin Legea nr. 207/2018 contine sintagma 'la inceputul fiecarui an', referitor la tragerea la sorti a completelor. Ergo POATE FI INTERPRETATA in acest fel.
    • +3 (3 voturi)    
      campii (Luni, 7 ianuarie 2019, 13:19)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nabucodonosor

      Bati campii cu spor, postac PSD-ist...
  • +14 (14 voturi)    
    ahahahaha (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:44)

    liviu_ [utilizator]

    0 sanse de castig...
    dar cred ca stie si el asta (daca nu s-a tampit mai mult decat ne dam noi seama)...
    ideea nu e sa castige...
    ideea e sa aiba ce urla latrinele... pana cand se termina procesul: "vedeti, UE incalca legea, dracnea nu a furat, au ceva cu psd" si dupa ce procesu e respins: "soros blablalba statu paralele blalbalba agenturili blablalba"
  • +11 (11 voturi)    
    Este evident pt toti cei care sunt in domeniu (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:06)

    Susufler0 [utilizator]

    (si nu numai ci si pt aceia care isi pun bunul simt comun in actiune) ca demersul lui Dragnea nu va avea sorti de izbanda.

    Aparte de asta doua chestiuni mi se par interesante :

    1. faptul ca bugetarul baga adanc mana in buzunar ca sa plateasca niste avocati straini,presupusi a fi de prima clasa, deci foarte scumpi si a doua si cea mai importanta :

    2. va reusi completul de "cinci" care il judecape Dragnea, sa nu suspende cauza penala aflata pe rol pana la pronuntarea unei hotarari definitive in dosarul nou deschis la Tribunalul UE de la Luxemburg in care se tinde la distrugerea celei mai importante probe pe care o are DNA in prezent (Raportul OLAF) ?

    PS. Pt ca la urmatorul termen de judecata mai mult ca sigur ca prima cerere formulata in cor de inculpatii din dosar (mai putin de catre Dinti de Grebla, fiindca el are alt stil de care nu se poate dezbara, cand poate sa lucreze prin interpusi, apoi asa face) va fi cea de suspendare cumva a cauzei pana la obtinerea unuiverdict din partea Tribunalului de la Luxembourg !
    • -11 (15 voturi)    
      eu sper sa aiba sorti de izbanda (Luni, 7 ianuarie 2019, 11:27)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si mi se pare cea mai corecta cale pe care Dragnea putea sa o aplice...adica si in interesul lui si al tarii

      Daca mergea si se judeca doar in procesul cu DNA, sa presupunem prin reducere la absurd ca era achitat, TU ca, CONTRIBUABIL ai fi platit cele 21 MILIOANE EUR inapoi la EU

      In schimb daca Dragnea reuseste prin atacarea raportului OLAF sa castige, obtine atat achitarea lui in dosarul cu DNA cat si stergerea obligativitatii de a returna cele 21 milioane. Deci win-win si pt el si pt noi.

      In cazul in care NU castiga, atunci nu se schimba NIMIC, noi tot returnam 21 MILIOANE, procesul cu DNA continua si raportul devine proba beton armat, validata si de curtea europeana de justitie, si Dragnea sigur e condamnat.

      Deci, de ce va lamentati pe aici?
      • +10 (12 voturi)    
        Cine se lamenteaza ? Eu ma distrez (Luni, 7 ianuarie 2019, 12:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        pt ca eram sigur ca o sa-mi raspunda unul care nu are nici cunostinte juridice si are si "bunul simt comun" setat dupa criterii pesedistice ! :)))
      • +5 (9 voturi)    
        Mi se pare ca 21 milioane eur este (Luni, 7 ianuarie 2019, 12:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        contravaloarea unui "mec" pentru tine ( sau poate toate "platile informale" catre BOR sunt de valoarea unui "mec" )
      • +7 (9 voturi)    
        Ehe... interesul tarii... (Luni, 7 ianuarie 2019, 14:04)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Te-a lovit brusc patriotismul...
        cand e vorba sa-l faci scpat pe primul borfas al tarii, draknea, nimic nu-i de ajuns pentru matale.

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
        • -7 (7 voturi)    
          Pe tine te-a parasit brusc patriotismul (Luni, 7 ianuarie 2019, 16:52)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          "Te-a lovit brusc patriotismul..."
          ==========================
          In schimb, pe tine te-a parasit brusc patriotismul. Bine, oamenii normali au vazut ca nu-l ai, dar mimai frumos "interesul bietei noastre tarisoare", iti mai dadea si o lacrimuta, este? Cam ca PNL-ul care voteaza impotriva Ro in PE.

          Argumentatia omului e fara cusur (Felicitari!): Fie Romania castiga (nu plateste 21 de milioane de euro), fie castiga JUSTITIA (Dragnea e trimis - de data asta cu probe, cu probe beton - la puscarie).

          Dar pe tine nu te intereseaza nici Romania, nici Justitia, este? Canti dupa note (notele altora): "Dragnea la puscarie", atat si nimic mai mult, este?
          • +4 (4 voturi)    
            PNL-ul nu a votat impotriva RO .. (Luni, 7 ianuarie 2019, 17:50)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            . PNL-ul a votat impotriva unui guvern corupt, care nu aplica recomandarile MCV.

            Borfasii tai nu sunt RO. Intelegi chestia asta?
            • -4 (4 voturi)    
              Asa, la subiect ai ceva de spus? (Luni, 7 ianuarie 2019, 22:03)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Asa, bine, frumos, PNL e cu sageata, da' la subiect ai ceva de spus?

              Cat de patriot e PNL-ul....vor da nota romanii, dar te luasi cu vorba si nu zisesi nimic la subiect. Nu uitasi care-i subiectul, nu? Daca uitasi, uita-te la ce ti-a raspuns Je. Are dreptate Je?
              • +1 (1 vot)    
                Subiectul a fost: (Vineri, 11 ianuarie 2019, 6:42)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                "Cam ca PNL-ul care voteaza impotriva Ro in PE. "

                Si am raspuns la el.
    • +5 (5 voturi)    
      ... este evident si ca Dragnea stie asta. (Luni, 7 ianuarie 2019, 15:03)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Si este evident faptul ca si acei avocati stiu asta - iar onorariul stabilit este invers proportional cu sansele de reusita!
      Fiindca nu se urmareste decit supozitia (2).
      In completare la (1) vreau sa adaug: in urma cu 1 an, Dragnea declara ca nu are suficienti bani pentru a plati copii dupa dosarul lui penal... Acum are pentru a plati avocati ca sa se judece cu Comisia Europeana?!
  • +4 (6 voturi)    
    Dragnea poate repeta (Luni, 7 ianuarie 2019, 12:00)

    Dizidentul [utilizator]

    locotenentii Serban,Nicolcea si Iordache sa modifice Justitia din EU, o masura indicata in Romania se vede cum lupta pentru dreptate
  • +7 (7 voturi)    
    *Dragul* nostru Dictator malefic,toxic, (Luni, 7 ianuarie 2019, 12:52)

    Rescator [utilizator]

    repetent,paranoic,megaloman,rusofil,trădător și
    multiplu penal Liv Jong Unu ,las-o jos că măcăne.
    Cu cât te agiți mai mult ,cu atât te scufunzi mai
    repede in mlaștină.Fă un efort să ințelegi că 95%
    din români te consideră,cu argumente,hoț,corupt și
    trădător.Ești un blestem biblic pentru România!
    • +5 (5 voturi)    
      este prea mult (Luni, 7 ianuarie 2019, 15:32)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      scris - precum ca *D* este un blestem biblic.

      Omul ala cu carii si mustata doar a avut niste intrari la cate unii de care a profitat din plin. Au contat si fraierii de fundal. multi, omule, multi, rau de tot, sau altfel spus multi care nu pot spune NU unui borfas ordinar - ca daca erau oameni cu frica lui Dzeu nu se bagau in joc cu mizeria asta umana.

      RO - merita mai mult - dar nimic nu se face fara un pic de lupta/munca.

      C'est la vie!

      lipseste doar un bobornac plasat unde trebuie ca sa cada maleficul/toxicul!

      #zaucasepoate
  • +4 (4 voturi)    
    Ar trebui arestat! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:08)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Urgent at trebui sa-l bage la puscarie pe OLAF asta, cine se crede, sa se ia de Daddy?!