Sesizarea făcută de Kovesi la CEDO privind revocarea sa a fost admisă

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2019, 17:59 Revista Presei | Subiectele Zilei


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Sesizarea la CEDO formulată de fosta șefă a DNA Laura Codruța Kovesi, în care aceasta contestă modul în care a fost revocată din funcție, a trecut de procedura de filtru, ceea ce înseamnă că este în principiu admisibilă și că începe judecata pe fond, anunță Ziare.com.

Amintim că Laura Codruța Kovesi a atacat la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia prin care a fost revocată din funcția de procuror-șef al DNA, plângerea fiind depusă în luna decembrie a anului trecut. Ea arată în plângerea depusă la CEDO că i-au fost încălcate mai multe drepturi.

Ziare.com scrie, citând surse specializate pe cazuistica CEDO, că sesizarea lui Kovesi a trecut destul de rapid de acest prim filtru, în condițiile în care termenul general în astfel de cazuri este de trei luni.

Ziare.com a vorbit și cu Nicoleta Popescu, avocatul Laurei Codruța Kovesi, care a explicat care este procedura și ce urmeaza de acum.

Ce a contestat Kovesi la CEDO:

„Am formulat în luna decembrie 2018 o plângere, în nume personal, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, în care am arătat că au fost încălcate mai multe drepturi prevăzute în Convenția Europeană a Drepturilor Omului în ceea ce privește revocarea din funcția de procuror șef al DNA ca urmare a Deciziei nr.358 din 30 mai 2018 pronunțată de Curtea Constituțională. Motivele pe care le-am invocat în acțiune au vizat faptul că, prin decizia sa, Curtea Constituțională a hotărât revocarea din funcție, deși nu am avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu am fost citată în fața Curții Constituționale și nu am avut posibilitatea de a avea cel puțin calitatea de <<intervenientă>> pentru a exprima un punct de vedere în apărarea mea”, se arată într-un răspuns al Laurei Codruța Kovesi transmis de biroul de presă al Parchetului General.

Fosta șefă a DNA a arătat în plângerea la CEDO că nu a putut contesta decizia Curții Constituționale, inexistența unei căi de atac fiind stabilită de însăși motivarea deciziei Curții Constituționale.

„Astfel, am reclamat și faptul că nu există în dreptul intern un temei de drept prin care să poată fi exercitată o cale de atac împotriva Deciziei Curții Constituționale nr. 358 din 30 mai 2018. În procedura în care Curtea Constituțională a emis Decizia nr. 358 din 30 mai 2018 nu au fost respectate garanțiile unui proces echitabil sub aspectul accesului la un tribunal, având în vedere că nu există în dreptul intern <<un recurs efectiv>>, un temei de drept și o procedură internă bazată pe criterii obiective care să îmi ofere dreptul la o contestație privitoare la drepturile și obligațiile cu caracter civil referitoare la măsurile disciplinare dispuse de ministrul justiției și decise de Curtea Constituțională printr-o decizie definitivă, fără cale de atac”, se mai arată în răspunsul transmis de fosta șefă a DNA.

Context:

În 22 februarie, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că declanșează procedura de revocare a procurorului şef al DNA Laura Codruța Kovesi, prezentând un raport cu 20 de "acte și fapte de netolerat într-un stat de drept".

Toader i-a reproșat șefei DNA tergiversarea unor dosare, depășirea atribuțiilor atunci când DNA a anchetat Guvernul pentru controversata Ordonanță 13, comportament autoritar și discreționar, prioritizarea dosarelor în funcție de impactul mediatic, refuzul de a se prezenta la audierile din Parlament sau lipsa unei reacții adecvate în cazul presupuselor abuzuri de la DNA Ploiești. De altfel, punctul culminant al scandalului din jurul șefei DNA fusese atins atunci când fostul deputat PSD Vlad Cosma a făcut publice înregistrări care ar fi demonstrat abuzurile comise de procurori de la DNA Ploiești, iar PSD - ALDE au cerut să fie luate măsuri împotriva pretinselor abuzuri.

În replică, Kovesi a susținut o conferință de presă - pentru prima dată în istoria DNA. "Asistăm în ultima perioadă la un festival disperat al inculpaților, un festival în care inculpați condamnați, inculpați trimiși în judecată spun neadevăruri. Acest atac vizează îngenuncherea statului român, vizează umilirea societății și umilirea cetățenilor români", spunea Kovesi în 16 februarie.

Raportul ministrului Justiției referitor la șeful DNA a primit aviz negativ din partea Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), iar președintele Klaus Iohannis a anunțat că nu va da curs cererii de revocare din funcție a Laurei Codruța Kovesi. În replică, ministrul Tudorel Toader a sesizat Curtea Constituțională în cazul acestui refuz, iar CCR a constatat, în 30 mai, existenta unui conflict juridic de natură constituțională, pe acest subiect, între ministrul Justiției și președintele Klaus Iohannis. Urmarea - în 9 iulie Iohannis a fost nevoit să semneze decretul de revocare.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8650 vizualizari

  • -35 (49 voturi)    
    Ființa asta a fost numită, nu a dat concurs. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:04)

    prec [utilizator]

    De ce se agită în halul ăsta? A fost numită, poare fi demisă. Da, dacă ar fi dat vreun concurs pentru a ocupa acel post, mai ziceam, dar așa.....
    • +9 (13 voturi)    
      mda.. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:18)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ne bucura, sa-ti auzim parerea ta avizata. Nu-ti depui candidatura pentru un post la CEDO ?
    • +8 (12 voturi)    
      Ha! Ha! Unde ai invatat asta? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:33)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Unde scrie ca doar daca ai dat concurs nu poti fi dat afara oricum, iar daca ai fost numit poti? Prezinta te rog o lege, articol de lege, ceva... (dar din surse sigure, verificabile si serioase, nu veni cu citate din latrine). Odata ce esti angajat ai exact aceleasi indatoriri si drepturi ca toti ceilalti. Nu depinde de forma de angajare. Ca in Ro avem democratie originala, legi originale, etc., e adevarat din pacate... Dar, cu toate astea, nici macar in aceasta originalitate nu am vazut aceste drepturi si indatoriri diferite ale angajatilor in functie de modul de angajare...
    • +7 (11 voturi)    
      Ca o fi fost, ca nu o fi fost (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:50)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Daca ajunge procuror la UE, ajunge pe forte proprii. Indiferent, stapanii tai au pus-o!
    • +5 (9 voturi)    
      nu stiam (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 8:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ca psd poate avea o asa de mare pepiniera de idioti.
  • +9 (13 voturi)    
    Buborel, atentie! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va fi o nouă dovada a ticăloșiei tale si a faptului ca ești o NULITATE care ai distrus in mod abuziv Justitia din România. Nu te mai intoarce nici la Tabraba Universitara unde esti rector, toti stiu acolo ca esti o curvă politica si că ai fost votat doar de mediocritatile didactice care iti seamana leit..
  • +26 (34 voturi)    
    tudorel se zgarie pe bube! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai iese o luna din casa! asta e cand esti prost pregatit si destul de lingau sa-ti calci in picioare si bruma de stiinta pe care o ai!
  • +21 (29 voturi)    
    foarte interesant (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:18)

    g01an [utilizator]

    de partea asta mi-era cel mai tare frica pentru ca ea nu a urmat toate caile de atac la nivel national (nu a contestat decizia de revocare de functie cum a facut-o A. Lazar). si ma gandeam ca ar putea fi un demers inutil. dar uite ca se poate.

    isi poate face dreptate, cel putin simbolic. pe de alta parte, mult succes privind candidatura la pozitia deschisa la nivel european, acolo imi doresc sa reuseasca.
  • +23 (33 voturi)    
    Forza, Kovesi! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:19)

    Intermezzo [utilizator]

    Imi doresc din suflet ca dna Kovesi sa-si cistige repede la CEDO dreptatea spre disperarea haitei inpete si cleptocratice care a pedepsit-o. Si principalul vizat este ministrul Toader, un personaj de o abjectie nemaiintilnita in politica romaneasca. N-o fi Himmler reincarnat?
  • +20 (28 voturi)    
    breaking news (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:19)

    bili_coiosu [utilizator]

    In urma aflarii acestei stiri, badea si cu gandea au avut nevoie de un pumn de sedative.
  • +22 (26 voturi)    
    @domn profesor ... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:19)

    VaseaV [utilizator]

    ce rahat mancai cu gura ta, ca madam procuror nu s -a adresat cui trebuie si ca nu se va judeca nimic ... pare ca profesional aveti lacune iar, desi pareti destul de sigur pe dumneavoastra! trebuie anchetat cum de va tineti scai de catedra aia, da’ profesional sunteti cam praf ! nu credeti ?
  • +18 (22 voturi)    
    pe românește, (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:39)

    nahir [utilizator]

    gargamele ai belit-o.
    Nu știu în ce măsură ministrul justiției și CCR vor avea de suferit material, dar din punct de vedere al eticii profesionale, moral, vor deveni falimentari și de jure nu doar de facto.
  • +24 (30 voturi)    
    tot ce pot spune este... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:44)

    robertto_ [utilizator]

    succes Codruta, sper sa-i dai o palma binemeritata lui Slugarel Toader sa castigi procesul si sa reusesti sa castigi si postul de procuror sef european. asta ar fii cireasa de pe tort!
    • +15 (21 voturi)    
      Daca Incepem Revolutia 1989 2.o (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

      Il Punem pe Augustin Lazar la DNA si pe LCK la Parchetul general - Sah/Mat si Pat de Pushcarie la P$D
  • +7 (9 voturi)    
    Respect LCK !! Ro are nevoie de caractere (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    Infractorii de la butoanele guvernarii,nu ar putea supravietuii cu o justitie aservita de tuDoreii politici.
  • +14 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:46)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    nu s-au asteptat (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:51)

    anion [utilizator]

    Politrucii magistrati fosti si actuali precum Tamp. T, Dormeanu, amanta lui Delcov, basinosul Lastaroiu, a meaghiara, Enap, morarul din Cluj, schelalaita Moroiu, si una care-mi scapa, nu s-au asteptat ca sa fie scuipati de la CJUE si CEDO de cata carte juridica stiu acesti berbeci.
  • +8 (8 voturi)    
    cu hotii la puscarie (Marţi, 29 ianuarie 2019, 21:04)

    CPetrescu [utilizator]

    Orice om cinstit din tara asta isi doreste un singur lucru:
    sa NU se mai fure din banul public.

    A fost o perioada cand pana si borfasii din primariile de la sate simteau fiori pe sirea spinarii de frica sa nu fie saltati. Imi aduc aminte ca nu se mai faceau concerte, ca panselutele erau din ce in ce mai putine, etc. Ala a fost momentul culminant cand caracatita s-a simtit amenintata si au sarit cu totii in sus ca trebuie sa se faca ceva pentru ca nu mai pot sa "miste" nimic. Nici o frimitura sa nu mai fure ei ???
    Si uite acum dezmat... s-a dat drumul la robinet.
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo Codruta , trage-le-o! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 21:44)

    kokos [utilizator]

    Sper sa ajungi procuror sef la parchetul European , pesedistii vor muri de oftica!
    • +6 (8 voturi)    
      Sper ca psdistii sa moara (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 7:48)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      de oftica (tuberculoza, in limba veche) in puscarie.
  • -9 (9 voturi)    
    pai (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:50)

    martel55 [utilizator]

    pe principiul asta ar trebui ca si numirea sa poata fi contestata de alti, daca individa are pretentia sa nu poata fi scoasa din functie....in noua democratie progresista impusa de noua URSS nu ar fi de mirare ca detinerea unei functii cat vrea muschii tai sa ajunga un drept, daca persoana respectiva e in slujba elitei progresiste....ca daca nu, e evident ca nu are nici un drept
    • 0 (0 voturi)    
      Ma citeste inca o data .. (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      ... poate o sa pricepi:

      "Ce reclamă Laura Codruţa Kovesi la CEDO? În primul rând, faptul că nu şi-a putut apăra cauza în faţa niciunei instanţe, nici măcar la Curtea Constituţională. În al doilea rând, faptul că deşi putea, teoretic, să atace în contencios administrativ decretul prezidenţial de revocare, acest lucru i-a fost interzis explicit şi răspicat, înainte ca preşedintele să fi emis decretul, chiar de către Curtea Constituţională."

      In concluzie, ea nu avea pretentia sa ramana in post pe viata, ci sa-si poata aparea cauza in fata unei instante. Daca instanta hotara ca motivele/argumentele lui tudorica lingaul fara frica sunt ok, ea ar fi fost demisa. Simplu.