Libertatea: Cumpănașu a primit de la Ministerul Culturii peste 600.000 de lei pentru 50 de pagini de copy / paste din Google și Wikipedia

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2019, 9:51 Revista Presei | Subiectele Zilei


Alexandru Cumpanasu
Foto: Facebook - Alexandru Cumpanasu
În august 2018, Ministerul Culturii a organizat un concurs de proiecte dedicate Centenarului Marii Uniri. Asociația pentru Implementarea Democrației (AID), condusă de Alexandru Cumpănașu, a primit în septembrie 2018 o finanțare de 1.000.000 de lei, nerambursabilă, pentru proiectul “Românismul: trecut, prezent și viitor”, scrie Libertatea.

Din această sumă, 837.080 de lei au reprezentat drepturi de autor și drepturi conexe, încasate direct de Cumpănașu. Trei tipuri de broșuri care au în total 50 de pagini, realizate de AID pentru Ministerul Culturii și dedicate Centenarului, au costat 604.800 de lei, adică 201.600 de lei fiecare.

Broșurile trebuiau să fie creații proprii, originale ale asociației lui Cumpănașu. În realitate, Ministerul Culturii a plătit pentru texte copiate de pe Wikipedia și de pe alte site-uri, inclusiv de pe site-ul Jandarmeriei Române, scrie sursa citată în articolul ce poate fi citit aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13445 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Cum??? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:00)

    Stef_and [utilizator]

    Romania copy/ paste????
    Ce fac astiA????
  • +28 (28 voturi)    
    Centenar te halesc (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:00)

    Sati [utilizator]

    Cam multe... pagini.
  • +38 (40 voturi)    
    asta e omul PSD-ului ..... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:10)

    viziru [utilizator]

    asta e omul PSD-ului ..... la fel ca Melescanu sau Crin Antonescu, Tariceanu ...... lista e prea lunga .....
  • +28 (28 voturi)    
    Jmekeri de Romania (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:15)

    KTerinca [utilizator]

    Ala de a luat cajgavalu' si ala de a dat ..... ca nu era din buzunaru' lui.
    Astia-s jmekerii de Romania.
    Ar trebui impuscati.
  • +35 (35 voturi)    
    nu se batea asta in piept ca el se va lupta (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:21)

    qwerasdf [utilizator]

    cu coruptia si incompetenta din sistem?

    apoi... el s-a catarat pe cadavrul nepoatei sale sa-si faca reclama, ce pretentii sa ai de la el cand e vorba insusit cu usurinta banii contribuabilor?
    • +26 (26 voturi)    
      " ...mor cu ei de gat " ... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      si cind colo a facut infarct, un individ care suge de la bugetul statului .

      astia ar fi muritori de foame daca n-ar avea contracte cu statul
  • +29 (29 voturi)    
    Asa. Si acum? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:21)

    Jolly Roger [utilizator]

    As vrea sa vad responsabilii trași la răspundere.
    Si prejudiciul - pentru că asta e, recuperat!

    Si luate măsuri ca așa ceva să nu se mai poată repeta NICIODATĂ!
    • +14 (14 voturi)    
      De cine? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 10:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Numai scoaterea PSD și ALDE de la guvernare și din Parlament ar da șanse pentru resetarea României și punerea justiției în drepturile și obligații le firești.Din păcate PSD și ALDE au reușit infiltrarea justiției cu infractori făcându-ne să ne pierdem încrederea în justiție.Și asta demonstrează Cumpănașu pe canalele tv care susțin infractorii.
    • +23 (23 voturi)    
      Cititi . . . (Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:11)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      . . .cumva literatura SF? Pe noi in Romania este un proverb: Mortul de le groapa, nu se mai intoarce! Acesti bani i s-au dat omului nu pentru amaratele acelea de trei brosuri, ci pentru ca e ,,de-al nostru" si nu putem sa ne lasam fara bani de buzunar! Si Dvs. intrebati de recuperarea prejudiciului?
    • +6 (6 voturi)    
      Am inteles dintr-un buletin de stiri (Joi, 12 septembrie 2019, 8:02)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      ca suma i-a fost acordata dupa o tocmeala cu...NEVASTA LUI care e la butoanele unui departament de resort.
  • +14 (18 voturi)    
    Oamenii gri... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:08)

    clint [utilizator]

    Cam asta a lasat comunismul, un pustiu gri cu oameni gri. Toti, de la Iliescu incoace, au partile lor odioase pe care l-au ascuns cu grija.

    Oamenii cu adevarat integri au fost marginalizati prin mecanismele de aparare pe care in general prostia (colectiva) si le dezolta.
    • +8 (10 voturi)    
      Comunismul (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:22)

      bad_apples [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Este cam usor de a arunca vina pentru situatia actuala doar pe comunism. Ar fi bine daca ai citi un pic despre Romania in secolul al XIX-lea sau perioada interbelica.
      Ca fapt divers - stii cine se ocupa de achizitiile pentru armata in perioada dictaturii carliste? Amanta regelui.
      Vezi ca prin 1925 elita din Basarabia se gandea daca nu cumva a fost o prostie unirea cu tara - si asta tot din cauza coruptiei.
  • +12 (12 voturi)    
    “Românismul": o tara si un buget de praduit (Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:57)

    n.dumiritu [utilizator]

    “Românismul...”, 50 de pagini de text (copiat din surse pe internet): finanțare de 1.000.000 de lei. Nu se stie cite brosuri s-au tiparit. Cind ceri felul asta de "proiecte", e vinovata lipitoarea care miroase cistigul facil? E invitatie pe fata. Lipitorii trebuie sa-i recunosti instinctul natural de a mirosi prada si priceperea de a-si croi tenace si eficient strategia de a se ingrasa din prada. Desi, uitindu-te la genul asta de oferta, lipitorile stau de ambele parti ale tranzactiei.

    “Românismul: prezent”: culturnici guvernamentali premiind cu darnicie colectii de palavre uscate, demult intinse pe web.

    “Românismul: trecut, prezent": guvernanti contemporani corupti pina la maduva platind pesin prestari "Servicii reverente pentru inaintasi", ceremonial fals, ocazie de impartit beneficii unor apropiati ai puterii.

    “Românismul: ...și viitor”: apologetii farisei ai trecutului sperind ca vor sta pe aceleasi posturi si gramezi de bani pt. a "omagia" si urmatoarea data.

    Felicitari si multumiri ziarului Libertatea pentru investigatie!
  • +14 (14 voturi)    
    Avem si garantia (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:23)

    BibiAfricanul [utilizator]

    ca va fi un Presedinte integru si se va concentra pe lupta anti-coruptie....
    Probabil ca dupa ce a "implementat democratia" cu succes, isi doreste un proiect mai mare, "de tara"....
    Aceasta este definitia ipocriziei.
  • +13 (13 voturi)    
    softuri antiplagiat (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:25)

    jorj_bv [utilizator]

    la doctorate, dar nu verifica nimeni.
    Acum s-au bagat si la master si la licenta.
    Dar marele Cumpanasu copiaza direct de pe Wikipedia intr-un proiect cultural. Sute de mii de lei.
  • +14 (14 voturi)    
    Un sarlatan si jumatate (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:21)

    palilula [utilizator]

    A face publicitate in scop propriu pe seama bietelor fete denota lipsa totala a moralei a acestui personaj sumbru care vrea sa devina si presedinte. Ce lectie de moralitate poti sa dai cand vorbesti despre un sistem corupt la care tu esti partas si beneficiar. Hai sictir.
  • -2 (10 voturi)    
    Sudist. (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:39)

    Alexa.99. [utilizator]

    Ce sa zici mai mult?
  • +13 (13 voturi)    
    nenumarate (Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:28)

    ber [utilizator]

    Cate matrapazlacuri a facut asta, cate shmecherii, furaciuni, minciuni, nici nu poti sa le mai inventariezi.
    Ca sa nu mi spun ca absurditatile pe care le debiteaza frizeaza cu paranormalul. Cica isi da masterul la o Academie Regala din Elevetia. Auzi; Regala din Elvetia. Si el nu are nici licenta.
  • +12 (12 voturi)    
    DNA? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 19:50)

    andimi [utilizator]

    DNA ce pazeste? Nu se autosesizeaza nimeni? Sotia aproba sotului, sotul copie texte de pe net, la urma primind 200.000 euro! As zice ca e caz de puscarie, dar de, imi dau si eu cu parerea.
  • +5 (5 voturi)    
    cumpanasu e locotenent SRI (Joi, 12 septembrie 2019, 2:31)

    tfmc [utilizator]

    cumpanasu e locotenent SRI...e normal sa primeasca...i se pregateste probabil o intrare pe o functie importanta...
  • +1 (1 vot)    
    Cinste dumnealui! (Vineri, 13 septembrie 2019, 21:28)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Are TOATE calitatile pentru a fi un excelent Presedinte, sponzorizat de Antenele varanului.

    Asta da, om politic!

    Orice student poate face o frumoasa pagina de sweb pentru numia cateva sute de Euro, dar sa vad eu cati sunt in stare sa scoata de la Stat "peste 600.000 de lei pentru 50 de pagini de copy / paste din Google și Wik"

    In mod eveident, Dl. Cumpanasu ARE stofa de mare om politic!