Un cuvânt folosit de Cristian Tudor Popescu i-a dat de furcă și lui Radu Paraschivescu: „Pastrongâții”

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2019, 17:19 Revista Presei | Subiectele Zilei


Cristian Tudor Popescu
Foto: Digi24.ro
Radu Paraschivescu a căutat o explicație pentru cuvântul „pastrongâții” folosit de Cristian Tudor Popescu într-o replică acidă pentru Alina Mungiu Pippidi.

Aceasta a publicat în 25 octombrie un articol intitulat „Jos labele de pe Șora și Arafat, măi, nemernicilor!” și în care vorbește, la un moment dat, despre „analiști oficiali care nu suflă niciodată decît în aceeași direcție cu SRI, de genul lui Cristian Tudor Popescu” și care „se dezlănțuie la comandă”.

CTP a replicat sâmbătă, pe Facebook: „De unde pastrongâții genitorilor matale ai scos din gușă zisa pesedistă la modă «ăla nu e de părerea mea, prin urmare, sigur e de părerea SRI»”? Ai stat mult rât în rât cu Daniel Dragomir, cu Olguța Vasilescu, Dragnea sau Tăriceanu? Poți să mă faci dobitoc, imbecil, analfabet, e dreptul dumitale, dar ca să afirmi că sunt comandat de SRI, la vârsta mea, după o viață de muncă în presă, trebuie să ai măcar un căpețel de probă, nu, savanto?”.

Digi FM l-a contactat pe scriitorul Radu Paraschivescu, în încercarea de a afla ce înseamnă „pastrongâți”.

„Din punctul meu de vedere nu poate fi altceva decât o greșeală de literă pe care Cristian Tudor Popescu nu a apucat să o repare”, a comentat acesta.

În opinia sa, este vorba de „plastron”, respectiv „partea din față a unei cămăși sau a unei bluze, a unei rochii (...) și cred că este o trimitere la anatomia Alinei Mungiu”.

„Pastron nu există pe nicăieri”, a adăugat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14074 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    tzatzele intre ele (Luni, 28 octombrie 2019, 18:00)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    kultur de Romania
    • +5 (9 voturi)    
      DUamna Veorika și DUamna Mangalitza (Luni, 28 octombrie 2019, 21:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Curat Țațe !
  • +9 (11 voturi)    
    Mangalitza Pipidi (Luni, 28 octombrie 2019, 18:05)

    un domn [utilizator]

    isi da seama ca Simbria Ei din Ianuarie 2017 ytd este pe Duca iar USR sau PNL impreuna sau sperata NU vor mai plati "Romania Curata"
  • +11 (15 voturi)    
    e o injuratura (Luni, 28 octombrie 2019, 18:13)

    c2 [utilizator]

    o injuratura romaneasca raspandita face referire la gatul mamei si CTP a adaptat-o la faptul ca Mungiu nu prea are gat
  • -3 (9 voturi)    
    Cuvânt inexistent (Luni, 28 octombrie 2019, 22:26)

    finutza [utilizator]

    N-are importanță dacă acest cuvânt există sau nu în limba română. Mereu oamenii de litere ne spun că limba e un organism viu, se îmbogățește mereu cu cuvinte noi, unele din ele nemaiauzite, nemaiîntâlnite. Ce, până la „struțocămilă” a existat acest cuvânt?
    • 0 (4 voturi)    
      Ai Inviat ! (Luni, 28 octombrie 2019, 23:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Pe Mazeta unde il lasai ?
  • +4 (4 voturi)    
    De ce (Marţi, 29 octombrie 2019, 9:21)

    gebica [utilizator]

    nu l-o fi contactat DIGI FM direct pe autor (CTP)?
    Ar fi avut mult mai multe șanse să găsească răspunsul. Așa a vrut doar să facă valuri.
  • -3 (5 voturi)    
    Imbatraneste urat (Marţi, 29 octombrie 2019, 12:23)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Din pacate CTP imbatraneste urat si cauta tot felul de exprimari pseudo-intelectuale uneori vulgare direct sa iasa in evidenta si sa starneasca dezbateri. Ii place cand lumea nu intelege exprimarile lui pe care daca nu le inventeaza le da in latina ca sigur nu pricepe nimeni. Asta cand nu face bulbuci la Prelipceanu si grimase demonice. Nici analizele lui nu mai sunt ce erau. Daca nu ar aparea la Prelipceanu l-ar uita lumea. Si Esca din cand in cand.
  • +5 (5 voturi)    
    Se vede clar ce e Madam Pippidi (Marţi, 29 octombrie 2019, 17:56)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce e? O POTOMÎLFĂ.