Deutsche Welle: Bairamul din Stuttgart și prețul lașității

de DW     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 22:31 Revista Presei | Subiectele Zilei


Violente in Stuttgart
Foto: Hotnews
La Stuttgart n-a avut loc sâmbăta o petrecere. S-a plătit, ca în SUA și aiurea, prețul lașității, al autoculpabilizărilor implicând demonizarea poliției și al talibanizării ideologiei pc, devenită religie identitară, scrie Petre Iancu pe Deutsche Welle.

"Îi vom trage la răspundere pe făptași", a promis, într-un târziu, în seara de duminică, Tobias Strobl, ministrul de interne al landului Baden-Württemberg, în a cărui capitală s-a petrecut sâmbătă noaptea o orgie de pomină. Una a jafului, a vandalismului și violențelor nu în ultimul rând împotriva unei poliții suprinse, uluite, șocate.

Polițiștii încercaseră să-l controleze pe un tânăr care, în centrul orașului, încălcase legea antidrog. Atât le-a fost. O oștire compusă din sute de bătăuși s-a năpustit asupra lor, i-au atacat pe agenți cu pietre smulse din caldarâm, în atacuri de o intensitate despre care ofițeri cu state vechi în forțele de ordine au mărturisit că n-au mai pomenit-o. Concomitent, junii s-au dezlănțuit și împotriva magazinelor din centru. Au distrus vitrine, au prădat în voie, au distrus vehiculele polițiștilor și și-au exhibat în rețelele sociale "glorioasele" fapte de arme. Pe care le-au răspândit pe net într-o frenezie fără egal, în ciuda legii interzicând, mai nou, în Germania, glorificarea violențelor.

În mahmureala care a urmat, elita politică și mediatică a capitalei landului Baden-Württemberg, administrate de o coaliție de stânga, cu primarul ecologist Fritz Kuhn în frunte, s-a arătat perplexă.

Disculpări directe și indirecte

Mai întâi, încurcată de răutatea fără precedent manifestată de trupa de vandali, alcătuită în mare măsură din tineri imigranți scandând lozinca teroriștilor islamiști și din amicii lor de la extrema stângă, primăria a tăcut prelung, pentru ca apoi să ciripească, împăciuitorist, vagi dojeni la adresa făptașilor. Cei din urmă s-au văzut în repetate rânduri tratați și în massmedia cu mănuși. Poliția a exclus instantaneu (și înaintea unei investigații aprofundate) orice "substrat politic" al barbariei. Iar Fritz Kuhn și subalternii i-au cocoloșit pe vandali ca "petrecăreți", care nu înțeleg că "așa ceva nu merge", după cum s-a exprimat textual, cu un limbaj de consistența plastilinei, însuși primarul.

Încât, până să fie reținuți, judecați și condamnați într-un viitor incert, în conformitate cu promisiunea lui Strobl, făptașii au toate șansele să mai participe la niscaiva bairamuri, de vreme ce, după noaptea de jaf, au beneficiat și se vor mai bucura, pesemne, de duioase mângâieri pe creștet. Ori, ca liderii BLM (Black Lives Matter) și Antifa peste ocean, chiar de varii disculpări directe sau indirecte în rețelele sociale, în parte din presă, în mediile politice.

Integral pe Deutsche Welle






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15443 vizualizari

  • +12 (64 voturi)    
    Si nu va asteptati la asa ceva? (Luni, 22 iunie 2020, 23:00)

    LiviuX [utilizator]

    Cand infractorii sunt mai presus de victime, ca pretentii poti avea? Singura intrebare e cat se va extinde asta. Si pe cand si in Romania, unde deja infractorii au parte de privilegii mult mai mari fata de victime.
    • -2 (20 voturi)    
      Nu-i de mirare. (Marţi, 23 iunie 2020, 8:02)

      d2d [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Observati ca domnul Iancu nu e in linia editoriala de la DW si trebuie apreciat pentru asta.Vinovati pentru grozaviile petrecute in Stuttgart sunt multi insa cea mai mare parte din vina o are media,inclusiv Deutsche Welle.Acum se vad efectele.
    • -1 (9 voturi)    
      Pai... (Marţi, 23 iunie 2020, 8:33)

      sitizan [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Cum adica "pe cand" ???...De mult, deja, dom'le, de mult...
  • +5 (57 voturi)    
    Presa este principala vinovată (Luni, 22 iunie 2020, 23:21)

    Lovercraft [utilizator]

    a hrănit ani și ani de zile de zile toate aceste mișcări de extremă stângă, care au proliferat sub privirile îngăduitoare ale politicienilor neo-marxiști.
    Acum recoltați ce ați cultivat.
    Vor trece câteva generații până să se revină la normal.
  • -1 (39 voturi)    
    zxzxzxz (Luni, 22 iunie 2020, 23:50)

    solar [utilizator]

    Un articol excelent ARGUMENTAT !
  • -2 (58 voturi)    
    Delir (Marţi, 23 iunie 2020, 4:55)

    veganu [utilizator]

    Autorul pare sa fi fost intr-o stare grava de deshidratare dupa vreo betie cand a scris articolul. Asta in cel mai bun caz.

    Ar fi fost mai utile niste date seci despre Stuttgart. Tuna si fulgera, dar nu prea am inteles de ce.. pare sa fie un frustrat care se plange de PC, fara sa lege niste propozitii coerent. E orice numai jurnalism nu.

    "neomarxism", "BLM", "antifa de peste ocean", "masculinitate toxica", "feminismul militant" (exista feminism nemilitant?), "noilor talibani politic corecți de la extrema stângă a spectrului politic identitar" si n-am ajuns la jumatatea articolului.

    Zici ca s-a nascut ieri sau au luat unul de pe strada sa scrie un articol, arunca cu termeni "la moda" pe care se vede ca nu ii stapaneste si asta doar ca sa creeze un anumit sentiment cititorului.

    Si cu asta m-am sters la fund cu o pagina din DW.
    • 0 (26 voturi)    
      du-te la vegetalele tale şi lasă comentariile (Marţi, 23 iunie 2020, 9:25)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui veganu

      eşti total neconvingător.
    • +4 (8 voturi)    
      eu (Marţi, 23 iunie 2020, 18:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui veganu

      zilnic ma sterg la fund cu textele prefabricate ale semidoctilor frustrati comunistoizi. Probabil o sa fac hemoroizi si o sa renunt, dar pina atunci ma straduiesc.
      Alta imbecilitate patenta a semidoctilor frustrati marxistoizi, platiti probabil priv vreo open sosaieti a mosului soros, care nici nu exista, e o inventie a extremei drepte, este masina de minusat oponentii si plusat tovarasii. In infantilitatea lor patologica, bietii semidocti frustrati cred ca schimba realitatea. Vai de capul lor, mai bine si ar gasi un job adevarat, daca le dai un ciocan si un cui si-l bat in mina.
  • +17 (53 voturi)    
    Anarhia (Marţi, 23 iunie 2020, 6:25)

    consumator2 [utilizator]

    Este visul oricarui ratat care nu are nimic de pierdut, impotriva celor care au muncit si au respectat legea!
  • +13 (21 voturi)    
    este ciocnirea intre doua lumi (Marţi, 23 iunie 2020, 7:08)

    ..13 [utilizator]

    Una civilizata, manierata si alta de tip taliban, revendicativa, furioasa peste limite, distrugatoare.

    Una inchistata,sabloanata si alta fluida, nelinistita.

    Nu exista o cauza suprema, nu exista un singur nume si orice alaturare numai a unei organizatii nu este suficienta si nici macar necesara.

    se vede inca o data ca civilizatul pana reactioneaza trece ceva timp in care talibanul, care nu astepta decat sa se extinda, produce mari distrugeri. Nu are rost sa le lipim etichete ci doar sa se actioneze justificat si precis asupra lor.

    In acest caz este doar vorba decat o politie incapabila sa intervina in mod eficient si nu are nici o legatura cu ceea ce s-a petrecut in America - sa fim foarte seriosi.

    Vina de a nu interveni si de a fi incapabili de un raspuns adecvat apartine in totalitate NUMAI si NUMAI AUTORITATILOR LOCALE - Punct.

    Orice alta alaturare este doar o cale mai putin demna de manipulare -

    il doare fix in pix pe neamt de BLM sau alte grupari numai ca si unii si altii stiu cum sa manipuleze niste nume in cauzele/intereselor lor.

    Asa ca afacerile astea ar trebui tratate individual si cam atat.

    Violenta fara de margini a fost folosita si de mineri si stim acum cine i-a manat in lupta pe aceia si mai ales cum au fost ei atent condusi/manipulati.

    Think twice before you write a word.

    Mass-media cred ca ar trebui sa fie putin mai atenta

    repet este vorba doar despre o incompetenta crasa existenta pe plan local si atat - nu se justifica prin nici o reactie la ceea ce s-a intamplat in USA.
    • +6 (10 voturi)    
      ... doua lumi (Marţi, 23 iunie 2020, 8:29)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De acord cu mesajul.

      In completare ... Cred ca suntem "victimile" tehnologiei. Razboinicii se uita toata ziua pe youtube, folosesc email-ul, PC-ul se cred inteligenti si vad in acelasi timp ca nu sunt utili in societate.
      • +5 (5 voturi)    
        nu sunt utili (Marţi, 23 iunie 2020, 13:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Pentru ca nici nu incearca sa fie utili.

        Am vazut mai demult un neamt care m-a impresionat cat putea sa munceasca dar razboinicii astia nu vor sa miste un pai in realitatea asta, ei doar pe clape sunt tari.

        pacat - este o mare degradare a lor, in primul rand.
    • -6 (16 voturi)    
      politia nu e incapabila (Marţi, 23 iunie 2020, 9:26)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Politia are ordin sa fie asa. De ce? Buna intrebare.
      In plus, mass media nu e neatenta deloc. Este foarte constient implicata si ce scrie e intentionat. De ce? Buna intrebare.
      • +1 (3 voturi)    
        hai bre... (Marţi, 23 iunie 2020, 13:57)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Este o mare conspiratie internationala precis, nu este asa???

        cred ca este buna intrebarea.
    • -3 (13 voturi)    
      ai început bine... (Marţi, 23 iunie 2020, 9:30)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      dar mai apoi chestia cu tratarea individuală nu prea ţine... totul e contextual. cei cu înclinaţii violent-anarhice văd dezmăţul rămas nepedepsit de prin alte părţi şi capătă şi ei curaj să treacă la fapte...
      • +1 (3 voturi)    
        asta nu inseamna ca Politia (Marţi, 23 iunie 2020, 13:56)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Locala nu putea sa intervina - hai sa fim seriosi.

        Nici interventiile fara masura eu personal nu le apreciez si nici chestia aia cu Dominate! sau poza cu Biblia - cica a fost ideea lui fii-sa - nu ma misca...

        E bun echilibrul si el este necesar si in jurnalistica dar stiu ca este greu si ca este mai usor sa dai sfaturi de pe margine...
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:50)

          [anonim] i-a raspuns lui ..13

  • -7 (13 voturi)    
    surpriza (Marţi, 23 iunie 2020, 10:16)

    martel55 [utilizator]

    e ca intr-un ziar occidental paet parae un comentariu care sa puna degetul pe rana...ramane de vazut daca maine autorul si sefii lui nu vor fi dati afara, pe model NYT, pentru ca e evident ca dictatura progresista nu accepta delicte d eopinie (noi stim deja din counism ca asa ceva nu e acceptabil in marxism si ca te poate duce chiar la canal)...
  • +4 (20 voturi)    
    E de inteles (Marţi, 23 iunie 2020, 11:10)

    honk [utilizator]

    Domnul Iancu e unul dintre ultraconservatorii care bat campii cu neomarxismul, PC si alte teorii ale conspiratiei la moda printre ideologii in deriva ai conservatorismului american.

    Ca fapt divers nici un Antifa nu a fost prins de politie la recentele proteste, nici BLM nu a fost implicata in distrugerile de magazine. Dar sunt tapi ispasitori pentru Trump si restul ciracilor care vad cum lumea lor imbacsita de rasism, intoleranta si xenofobie se duce dracului, nemaifiind acceptata de noile generatii.

    I
    • +1 (5 voturi)    
      Va sa zica noile generatii sunt intolerante cu (Marţi, 23 iunie 2020, 16:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui honk

      "Intoleranta" vechilor generatii, urasc rasismul albilor dar il accepta pe cel al negrilor.
      Noile generatii seamana tot mai mult cu niste oi care se revolta impotriva ciobanului, ii urasc pe caini si il dispretuiesc pe magar dar merg ca proastele dupa berbec spre prapastie.
  • -2 (14 voturi)    
    Prefer political corectness (Marţi, 23 iunie 2020, 12:17)

    dasim [utilizator]

    am vazut ce dezastru inseamna Trump si politcal incorrect.
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai vazut nici 5% din ce inseamna PC-ul (Marţi, 23 iunie 2020, 21:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Dar poti sa tragi cu ochiul la Seattle si sa mai citesti istoria anilor 20-30 in Europa.
      Dupa aia sa ne povestesti despre "dezastrul" Trump!
  • +4 (6 voturi)    
    orice om al ordinii stie cum sa raspunda (Marţi, 23 iunie 2020, 14:34)

    ..13 [utilizator]

    Sau ar trebui sa stie sa raspunda la un astfel de incident Tu, ca om al legii, trebuie sa stii sa faci un pas in spate ca sa nu escaladezi un conflict pentru ca stii ca legea este de partea ta si cel vinovat va raspunde mai devreme sau mai tarziu.

    Primarul local nu cred ca a facut nici 5 sec. apel la calm, probabil ca nu a rugat populatia sa intre calm in casa ca faptasii sa fie usor identificati, si ulterior prinsi si pedepsiti.

    Un primar incapabil.
    Forte de ordine slab conduse si nepregatite.
    Nu se justifica intrarea armatei - este o exagerare care distruge si mai mult democratia si plapanda forta de ordine cotidiana.

    Talibani furiosi.

    Coctail perfect.

    O zona unde obraznicul mananca praznicul - pai de aia mergem la vot ca sa avem papagali in frunte???

    Presa si social media se inflameaza - reset, pls!

    Problema este maxima - pe cine alegem in frunte???
    Nebuni sunt peste tot dar parca nu ar trebui sa iasa prea tare in fata si daca ies ar trebui sa fie repede depusi in siguranta in alte zone, democratic.

    Un haos similar l-a adus pe Hitler la putere la nemtii.
    Cu haosul ridicat la putere de stat au inceput bolsevicii.

    Si unii si altii s-au folosit de mass-media.
    Nu voi a se repeta trecutul...