Politizarea Apelor Române continuă: Un ”animal politic” și o chelneriță pe post de inginer care nu știe care e malul stâng și malul drept-Recorder

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2021, 20:40 Revista Presei | Subiectele Zilei


Simona Iancu
Foto: Recorder
În urmă cu două luni, Recorder a dezvăluit că, în majoritatea județelor din România, Partidul Național Liberal a instalat la conducerea administrațiilor bazinale și a sistemelor de gospodărire a apelor oameni fără niciun fel de pregătire în domeniu, recomandați doar de carnetul de partid, potrivit Recorder.

Numirile politice de la șefia acestor instituții sunt doar o parte a acestui fenomen revoltător, pe care președintele României l-a încadrat la categoria „excepții”. De fapt, directorii cu apartenență politică nu se mulțumesc cu propriile scaune și, odată ajunși în funcții, populează organigramele din subordine cu pile de partid așezate în poziții cheie. Asta în timp ce inginerii cu experiență sunt dați la o parte.

La Administrația Bazinală de Apă (ABA) Prut-Bârlad este director Petru Avram, vicepreședinte PNL Iași. Acesta se recomandă subordonaților ca „un animal politic care va ajunge cel puțin ministru” și le cere specialiștilor din instituție să accepte angajați care nu știu nici măcar în ce se măsoară debitul unui râu.

Recent, la departamentul care se ocupă de apărarea împotriva inundațiilor a fost angajată o tânără, Simona Iancu, care a fost patru ani chelneriță la un bar din Iași. Asta în condițiile în care ABA Prut-Bârlad are în subordine mai multe județe din Moldova, afectate periodic de inundații.

Simona Iancu, care susține că a terminat facultatea de Chimie, nu a reuşit să răspundă unor întrebări simple cum ar fi care este unitatea de măsură a debitului de apă, care este malul stâng sau malul drept.

Cum a reacționat directorul ”animal politic” pus în fața evidenței? A dat vina pe cel care a reclamat neregulile: „Domnul director care a făcut acest lucru este puţin subiectiv, pentru că a umilit-o în faţa celorlalţi colegi. Fata mi-a spus că a fost hărţuită şi umilită”.

>„Domnul director care a făcut acest lucru (n.r. Gabi Musteaţă, care care a intervievat-o pe Simona Iancu) este puţin subiectiv, pentru că a umilit-o în faţa celorlalţi colegi. Fata mi-a spus că a fost hărţuită şi umilită”, a declarat Petru Avram, director ABA Prut - Bârlad.

Simona Iancu nu a reuşit să răspundă unor întrebări simple, pentru un inginer care ar trebui să salveze România de inundaţii. Tânăra nu ştie care este unitatea de măsură a debitului de apă, care mal este stângul şi care e dreptul sau după ce lege funcţionează Administraţia Naţională Apele Române.


Un inginer din instituție s-a hotărât să vorbească despre acest fenomen, convins că, mai devreme sau mai târziu, politizarea Apelor Române va fi plătită cu vieți omenești. vezi reportajul Recorder








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11921 vizualizari

  • +26 (54 voturi)    
    depolitizare Apele Romane (Marţi, 2 februarie 2021, 21:03)

    atc [utilizator]

    •" 3 DECEMBRIE 2020 / G4 Media:
    Orban: Cel mai greu mi-a fost să lucrez cu oameni angajați pe pile. Prioritatea mea este să depolitizez instituțiile. Funcționarii n-au ce căuta în politică"
    ....Pe pilele altora. Cu ale PNL-USR se lucreaza foarte usor. Mai ales daca au servit si la bar.
    • +5 (33 voturi)    
      Troll (Marţi, 2 februarie 2021, 21:48)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Care-s alea ale USR? Nici macar pe aia cu Secu nu a mai pus-o.
      • +1 (3 voturi)    
        USR plus (Miercuri, 3 februarie 2021, 14:07)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        "Nici macar pe aia cu Secu nu a mai pus-o."
        Nu, i-au pus doar pe "aia"( cu caciula). Multi.
  • +17 (27 voturi)    
    Uite (Marţi, 2 februarie 2021, 21:11)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    de ce Orban trebuie sa plece din conducerea PNL, este factorul care impiedica reformarea acestui partid !
    • +10 (22 voturi)    
      PNL si PSD, de nereformat! (Marţi, 2 februarie 2021, 23:02)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui TudoracheCopilulDeDiamant

      Acest partid, impreuna cu tovarasul lui PSD au facut atat de mult rau Romaniei in cei 30 de ani cat au guvernat separat sau impreuna, incat merita sa dispara spre binele Romaniei.
      Avem USRPLUS care este cu totul altceva decat cele doua partide pline de incompetenti, tampiti si corupti.
  • +37 (39 voturi)    
    acum stim cine i-a tras-o deci (Marţi, 2 februarie 2021, 21:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    personaje dubioase in pnl continua sa isi bata joc de aceasta tara. de ce nu va faceti bre firma privata (fara leg cu statul) la care sa va angajati toate chelnaritele?
  • -11 (25 voturi)    
    Huo! (Marţi, 2 februarie 2021, 21:24)

    VOX. [utilizator]

    Jos PSD!
    • +20 (42 voturi)    
      PSD a angajat zeci de mii ca ea, inclusiv Veorica (Marţi, 2 februarie 2021, 21:47)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      problema e ca se merge din extrema in extrema

      fata asta e tanara si poate ca vrea sa invete si sa faca treaba la Apele Romane dar a fost angajata PE PILE

      in Romania nu prea poti sa castigi concursuri de nagajare la STAT pt ca toate sunt masluite si pe langa asta se impun niste criterii de participare care nu te lasa sa participi
      • -17 (21 voturi)    
        Corect! (Marţi, 2 februarie 2021, 22:23)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Sunt sigur ca si ”profesionistul” care nu mai poate si ne dezvaluie abuzul tot la fel a venit la Apele Romane,insa pila de la alt partid.
        • +17 (17 voturi)    
          Spui asta ca sa plecam dupa fenta! (Miercuri, 3 februarie 2021, 7:50)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui d2d

          Sunt anti PSD care a facut adevarata arta din pilangeala, dar in cazul de fatza se pune intrebarea 'cum a ajuns fata aia acolo?'.
          Cel care a angajat-o ar trebui sa plece imediat si sa ia cu el si acoperitorul, adica pe directorul Petru Avram, vicepreședinte PNL Iași.
          Cu asa mentalitati nu cred ca ne vom mai face bine vreodata!
          • -4 (6 voturi)    
            Usurel cu pianul pe scari. (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:01)

            d2d [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            A mai fost un astfel de caz la Apele Romane.”Profesionistul” face dezvaluiri dupa ce-i sunt afectate interesele.De fiecare data cand apar astfel de dezvaluiri trebuie sa te intrebi cui foloseste.De curiozitate,cum arata cv-ul ”profesionistului”?
      • +9 (19 voturi)    
        bataie de joc (Marţi, 2 februarie 2021, 22:56)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        1. "...fata asta e tanara si poate ca vrea sa invete si sa faca treaba la Apele Romane dar a fost angajata PE PILE"
        Pai, daca vrea sa-nvete, ce mai conteaza pilele? S-o lasam sa o faca, nu! In A.N.A.R.? Chiar daca e vorba de ce-s alea arii, debite, maluri, baraje, etc.? Da de ce sa n-o faca, totusi, in scoala, pe banii babacii, si nu pe-ai nostri, intr-o Administratie Nationala ?
        2. " PSD a angajat zeci de mii ca ea, inclusiv Veorica"
        N-ai vrea sa citesti ce-a declarat Orban: 3 DECEMBRIE 2020 / G4 Media:
        "Orban: Cel mai greu mi-a fost să lucrez cu oameni angajați pe pile. Prioritatea mea este să depolitizez instituțiile. Funcționarii n-au ce căuta în politică" N-au trecut decat doua luni!
        • -3 (3 voturi)    
          Am zis eu ca nu e asa? Da, trebuie scolita (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:28)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Daca era angajata ca - incepator - la ceva post acolo, fara sa fie o functie cu responsabilitae, la apele romane atunci era OK daca ar fi fost un concurs pe care sa il castige

          dar avand in vedere faptul ca au pus o persoana fara apregatire in functia de inginer asta nu mai e OK



          Eu nu sunt fan Orban si nici PNL si cu atat mai putin PSD.
    • +16 (20 voturi)    
      Salut, nea (Marţi, 2 februarie 2021, 23:05)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Mai știi cumva ce mai fac parașutele lui Orlando și Vâlcov?
  • +30 (34 voturi)    
    Mda (Marţi, 2 februarie 2021, 21:35)

    Milka Man [utilizator]

    din pacate, partidele politice nu au cu ce sa atraga oameni pregatiti si nici nu intentioneaza sa depolitizeze administratia locala. Pur si simplu, numesc oameni din partid in absolut orice functie sau si mai grav, organizeaza false concursuri cu dedicatie pentru anumite personaje fara nici un fel de realizari. Iar asta este un fenomen specific absolut tuturor partidelor. Competentele nu conteaza pentru ca nu exista in partid...Asa ca, mai bine numesc "marionete" pe baza "contributiilor" unor membri, de la favoruri sexuale, la un porc de Craciun, un sac de cartofi pt seful local etc...
  • +18 (26 voturi)    
    Măi Musteaţă (Marţi, 2 februarie 2021, 21:36)

    ipolitic [utilizator]

    n-ai inteles tu bine. Fata a dat un raspuns ca o adevarata chimista, debitul se masoara in molecule pe secunda. Iar la malul stang sau drept, trebuia sa specifici daca raul e dextrogir sau levogir.
    • +1 (7 voturi)    
      De-aia l-au și dat afară. (Marţi, 2 februarie 2021, 22:24)

      mflorian [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Un incompetent...
    • +11 (17 voturi)    
      Bataie de joc (Marţi, 2 februarie 2021, 22:41)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      E greu sa raspunzi, caci depinde cum te pozitionezi, in functie de cum curge raul : in jos sau in sus.
  • +34 (38 voturi)    
    Interesant (Marţi, 2 februarie 2021, 21:40)

    mescaline [utilizator]

    A umilit-o si hartuit-o cu intrebari din domeniu.

    Sa fie concediat acest knowledge supremacist.
    • +12 (16 voturi)    
      adauga si (Miercuri, 3 februarie 2021, 0:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      misogin + patriarhal
    • +3 (3 voturi)    
      Umilire (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:47)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      S-a rezolvat:

      "Gabriel Musteață va părăsi ABA la sfârșitul acestei săptămâni: postul său a fost desființat și un alt director va prelua îndatoririle acestuia. „I-am oferit două alternative, posturi de inginer pe măsura calificării sale, dar le-a refuzat pentru că erau pe perioadă determinată”, ne-a spus Petru Avram. (Radu MEŞNIȚĂ – Ziarul de Iasi/2.02.2021.

      Era cat pe ce sa devina coleg cu noua angajata calificata ca inginer, dupa cum ne-a convins!
  • +31 (33 voturi)    
    Soarta noastra (Marţi, 2 februarie 2021, 21:43)

    middle_brick [utilizator]

    Sa fim conduși de prosti și fufe! A intimidat-o pe proasta punandu-i întrebări din domeniu, de ce nu se ia de mana cu animalul politic și sa încerce o angajare în privat, mm voastre de lepre parazite!
    • +10 (10 voturi)    
      Dacă individul ăla se consideră (Miercuri, 3 februarie 2021, 9:10)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      *ANIMAL POLITIC* de ce nu este încă închis
      într-o cușcă,să dea ture ca ursoaica din Piatra
      Neamț!?Mare e grădina și mulți ipochimeni de
      partid și de stat sălășuiesc în ea.
  • +30 (32 voturi)    
    Asta este aproape nimic... (Marţi, 2 februarie 2021, 21:59)

    FortApache [utilizator]

    Intrati in prefecturi si primarii, in ministere...este jale, in vami si politie...

    Unde sunt concursurile alea de incepuse sa tremure PSD-ul? Astia cred ca e o gluma...
  • +27 (27 voturi)    
    am vaut cazuri mult mai rele (Marţi, 2 februarie 2021, 22:25)

    carmen_i [utilizator]

    Ce prezentati voi aici este plevusca. Am vazut impostori promovati sa condua institutii publice doar pe baza de criterii politice, fara sa aiba nici macar cunostinte de baza.
    Si le mergea foarte bine, si nimeni nu indraznea sa-i ia la intrebari. Iar presa,sa-mi fie cu iertare, dar de pestii mari nu prea se ocupa.
    • +1 (1 vot)    
      Cred (Joi, 4 februarie 2021, 11:32)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      ca ati gresit timpul:
      "Si le MERGE foarte bine si nimeni nu INDRAZNESTE sa-i ia la Intrebari" . De peste 30 de ani...
  • +9 (23 voturi)    
    Guvernarea liberala-progresista-autonomista (Marţi, 2 februarie 2021, 22:37)

    animatron [utilizator]

    Se saboteaza singura in fata electoratului, mentinand niste nulitati ordinare sau chiar propunand in functii idioti, prostanace sau securisti dovediti cu acte.

    Exista o exasperare publica foarte mare impotriva tuturor partidelor care par incapabile sa atraga sau sa formeze personal politic calificat pe domenii necesare bunei guvernari.

    E drept ca peste tot in lume partidele politice au comportamente din astea, pentru ca sunt majoritar conduse de prosti sau incompetenti si aia nu sunt entuziasmati sa fie pusi alaturi la tv de niste inteligenti sau competenti.

    Nu uitati ca persoanele cu IQ-ul peste medie reprezinta in medie doar 2-10% dintr-o populatie (in functie de continent si tara), restul sunt persoane cu IQ mediu (si ala masurat la nivele diferite in Europa, Asia sau Africa) intre 70-85% din total, iar restul de 5-28% din total tfunctie de continent si tara) sunt sub IQ mediu.

    Vezi studiul publicat de Pentagon, care atrage atentia ca in 2018, anul de referinta pt studiu, doar 70% dintre tinerii buni de incorporare indeplineau criterii fizice si cognitive minime pt a trece testele de intrare in fortele armate.

    Din Romania au plecat sute de mii de oameni cu pregatire intelectuala foarte buna, unii din generatiile care chiar deschideau carti ca nu aveau de unde face copy-past din Wikipedia la examene.

    Iar acum avem parinti care vor ca ai lor copii sa invete cat mai putin si mai simplificat la scoala, sa iasa cu o minima cultura generala pt a fi "capabili" sa invete doar o specializare pentru un job si atat.

    Chiar si asa se triseaza la greu la examene si avem studenti in ultimi ani de facultate care nici macar limba materna nu o scriu corect.

    Iar daca ii pui sa raspunda la intrebari din specializarea lor, se simt "ofensati" sau "hartuiti", ca "fata chelnerita" angajata de "animalul politic" liberal.

    Sper sa fie accelerata digitalizarea, sa fie dati afara treptat cat mai multi paraziti din sistem.
    • +2 (22 voturi)    
      Iar scrii mult si prost! (Marţi, 2 februarie 2021, 23:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Noi nu votam PSD si nici AUR! PSD nu va mai ajunge la guvernare niciodata. Tine minte ce ti-am spus acum.
    • +2 (20 voturi)    
      hai sa nu amestecam raspunderile (Marţi, 2 februarie 2021, 23:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      De la USR nu cred ca ai vreun exemplu de amanta tuta angajata la stat. Asha ca hai sa nu injuram pe toti doar ca sa nu mai para PSD asha de rau...
      • +8 (14 voturi)    
        Asteapta inca o luna... (Miercuri, 3 februarie 2021, 2:14)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ai sa vezi o gramada si din tabara USR+, este inevitabil, nu au membri sa poata acoperi partea lor de administratie si au "noroc" ca nu sunt mediatizati puternic precum PNL si PSD care sunt versati in lupta asta pe ciolan de 30 de ani deja.

        Daca USR+ scotea un scor mare la alegeri...pe pariu ca apareau tutele si babalaii...deja au cam dat-o in bara cu propunerile de epoleti pe la finante...usor usor se umfla tarata si in cel de la transporturi, dar beleaua cea mare va veni sigur din zona spitalelor.

        Repet, batalia mediatica acum se da doar intre PNL si PSD, aici mai pot fi surprize, USR si AUR au bazinul lor de vot stabil demonstrat.
        • +1 (7 voturi)    
          nenea apashu (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:31)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Previziunile poti sa ti le pui cu steluta si sa spui ca asta estimezi tu ca se va intampla.
          Pana una alta, din ce s-a intamplat pana acum, singurul scandal l-a vizat pe Nasui, care a vrut doar sa tranfere pe cineva de la MF, moment in care cineva-ul ala a fost descoperit ca informator al securitatii, ruda cu Teodrovici, etc, desi era in MF de ani buni si nimeni nu se sesizase anterior. Si Nasui a dat inapoi cand a vazut ce taraboi s-a iscat. Inafara de asta, nu am vazut numiri aiurea din partea lor. Ba ma mult, la casa de asigurari de sanatate a fost adus unul cer4cetator la Imperial College din Londra. Deci Si cand nu ai membri ca sa acoperi functiile, se pot gasi solutii daca vrei, fara sa apelezi la amante sau verisoare.
          • +3 (5 voturi)    
            Absolut corect ce spui... (Miercuri, 3 februarie 2021, 14:35)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Lasa-i sa se verseze putin si ai sa vezi realitatea, eu cunosc o gramada de "cumetrii" la nivel de primarii , consilieri, functionari , alea putine cate sunt exista, viata ne demonstreaza ca daca nu esti al cuiva in Romania nu primesti functie publica in veci iar in politica ai usile incuiate.

            Daca USR+ are tendinta de crestere semnificativa in sondaje, vei vedea arborele genealogic al fiecarui membru la TV, cu surprizele de rigoare, deocamdata nu prezinta interes, asta nu inseamna ca nu-s urmarite greselile....este de inteles ca sunt la inceput si au nevoie de oarece timp de acomodare, de intelegere a mecanismelor...ce trebuie schimbat, reparat, modernizat etc.

            Dar daca dau cu m.cii in fasole din prima....lumea-i lasa sa-si rupa...
            • 0 (2 voturi)    
              astea-s numai si numai presupuneri (Joi, 4 februarie 2021, 18:27)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              Da-mi voie sa nu cred in presupunerile tale pana la proba contrarie. Cand ai caz concret, reulam discutia. Deocamdata eu nu stiu vreunul si aleg sa nu cred in prezicerile tale.
  • +22 (26 voturi)    
    Uau, sunt socat (Marţi, 2 februarie 2021, 22:38)

    Dragoda [utilizator]

    Platim salariile amantelor directorilor pusi politic in tara asta :))

    daca nu e psd, e pnl. acelasi cancer. si ne mai miram de ce avem inundatii sau iau foc pacientii in spitalele din Romania.

    puscarie pe viata pentru acesti incompetenti.
  • +25 (29 voturi)    
    PSD si PNL ... (Marţi, 2 februarie 2021, 22:39)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...aceeasi mizerie ! Intr-o tara cat de cat normala directorul “animal politic” ar trebui scos de urgenta din sistem, duca-se la privat ca se consuma degeaba la bugetari. Mi-e scarba si imi vine sa vomit de tara asta, sper ca copilul meu sa plece cat mai repede din cloaca asta ....
    • -8 (16 voturi)    
      Nu te imbata cu apa! (Marţi, 2 februarie 2021, 23:11)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      In alte tari asa zis civilizate, occidentale sunt probleme si mai mari, dar de alta natura.

      Visul ca toate problemele se rezolva in afara si e numai lapte si miere este unul impus in filme si media.

      Dupa ce traiesti in afara ai sa vezi ca realitatea e alta. Problemele lor sunt de multe ori mai rele ca ale noastre.

      Problema e ca dupa eforturile intense de integrare este posibil ca de ambitie din cauza efortului depus sa nu mai vrei sa te mai intorci in tara si in imaginarul tau sa iti impui ca esti mai bine acolo decat inapoi la tine in tara.
      • +6 (8 voturi)    
        Poti enumera cateva ... (Miercuri, 3 februarie 2021, 8:58)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

        ... din "problemele lor" care "sunt de multe ori mai rele ca ale noastre" ??? Care sunt tarile la care faci referinta? Ai fost macar in vizita peste granita? Este suficient sa ajungi in Ungaria si vei constata o mare diferenta, vei intelege de ce toti ne trateaza de sus!
  • +12 (12 voturi)    
    Dezastru (Miercuri, 3 februarie 2021, 3:41)

    n.dumiritu [utilizator]

    Panarama aia de director e si el "inginer". Este intrebat care e aria triunghiului si spune "bineinteles ca stiu, baza ori ipotenuza la patrat". La inginerie n-a trecut nici de clasa a V-a gimnaziu. Nu si-a problema ca trebuie sa inteleaga ceva din scoala. N-a desenat o schema. N-a facut un calcul matematic. N-a inteles o iota din 15-17(?) ani de scoala. Cum poti, ba, sa fii in halul ala de talimb, "inginer"? Nu se califica nici la zugravi, pt. ca ala stie sa-si calculeze cita vopsea ii trebuie. Pentru ce sint platiti (inca, gras) cretinii astia? Pentru ce trebuie musai sa conduca panaramele tupeiste si cretine pina in maduva?
    • +2 (2 voturi)    
      Dezastru? (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:14)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      1. Pentru cine dezastru? Cumva pentru ei?
      2. Cum pentru ce sunt platiti? Pai nu trebuie sa-si primeasca inapoi cotizatiile ptr. Partid din campanie? Si n-o sa mai fie si alte campanii?
      3. Sa fii zugrav e o meserie. Sa fii Manager General la STAT e o functie. Cadou; de la Partid!
  • -4 (12 voturi)    
    Chelnerita? (Miercuri, 3 februarie 2021, 3:56)

    Setalcott [utilizator]

    Ce are in minus fata de AOC? Cred ca nici AOC nu stie care e malul stang si malul drept.
  • +5 (5 voturi)    
    radem, glumim, servicii, platim (Miercuri, 3 februarie 2021, 9:44)

    anginsan [utilizator]

    nu-i asa domnu animal ?
  • +5 (5 voturi)    
    asa a fost si pe TITANIC (Miercuri, 3 februarie 2021, 17:21)

    BernierC [utilizator]

    Formatia muzicala a cantat pana s-a scufundat vasul. De aceea este nevoie de flautiste capabile ptr Apele Romane.