Adevărul: Vicepreşedinte USR PLUS Cluj-Napoca, fost ofiţer SRI: ”Să încerci să infiltrezi un agent SRI într-o filială de partid la Cluj mi se pare total ineficient”

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iulie 2021, 10:56 Revista Presei | Subiectele Zilei


Lucian Mate
Foto: Facebook
​Lucian Mate, care este vicepreşedinte al organizaţiei în urma alegerilor din 26 iunie, a activat şapte ani în SRI, potrivit Adevărul.

​Vicepreşedintele USR PLUS Cluj-Napoca a fost ofiţer SRI între 2009 şi 2016, fiind recrutat în timp ce lucra ca IT-ist la Banca Transilvania. „Am avut o ambiţie personală, am vrut să văd dacă reuşesc să intru în SRI. După 7 ani, mi-am dat demisia şi am luat-o de la început în IT. Am luat decizia de a renunţa şi din considerente financiare. Ca new joiner (nou venit-nr) în IT câştig mai bine ca un angajat cu grad de căpitan acolo”, spune el.

Infiltrează SRI agenți în partidele politice sau nu? Iată ce spune Mate: „Sincer, da, cred că e posibil, nu ştiu, habar n-am. Eu n-am lucrat pe partea asta. Tot timpul ni se spunea să nu ne implicăm în politică şi chiar eram monitorizaţi în acest sens. Eu am fost cat de apolitic se poate. Nu ştiu cei mari ce interese pot avea, poate, nu zic nu. Să infiltrezi un agent...Nu ştiu ce să zic, poate, dar la Centru. Să încerci să infiltrezi un agent SRI într-o filială de partid la Cluj mi se pare total ineficient... Să-l infiltrezi la Cluj ca să ce?”

Cazuri din trecut:

Fosta șefă USR București, Roxana Wring, a colaborat cu Securitatea, a decis Curtea de Apel București în iunie 2020. În urma deciziei, aceasta a demisionat din partid.

Claudia Postelnicescu, fosta purtătoare de cuvânt a filialei din Ilfov, care a fost exclusă din partid după ce l-a criticat și i-a adus mai multe acuzații liderului Dan Barna, a susținut că una dintre membrele formațiunii, Alina Pop, a fost măritată cu liderul PSD de 13 ani, Georgian Pop, și derulează afaceri inclusiv cu Serviciul Român de Informații (SRI). Mai mult decât atât, ea a vorbit și despre „fosta USR-istă” Camelia Crișan, care și-a dat demisia recent din Uniune, tocmai pentru legături cu agenția română de contraspionaj.

„Da, am fost căsătorită, timp de 13 ani, cu Georgian Pop. E un aspect al vieții mele private pe care nu l-am negat niciodată, o relație începută în adolescență, care s-a întrerupt la un moment dat, așa cum se rup multe în zilele noastre când divorțul, din fericire, nu mai este blamat social. În timpul mariajului, parcursul meu profesional s-a dezvoltat independent de cariera politică a fostului meu soț.”, a reacționat Alina Pop.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5890 vizualizari

  • +1 (29 voturi)    
    wow. ce de legaturi (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 11:07)

    georgebb [utilizator]

    Inteleg ca USR-ul este un cuib ale serviciilor, uite unul a spus public ca a fost in SRI si a plecat si cineva se pare ca avea afaceri.
    Acum ne ajuti si cu ceva info despre PNL/PSD/etc ? Sunt sigur ca acolo nu a calcat picior de SRIst; si nici in presa.
    • -1 (31 voturi)    
      penibil (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 11:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      incerci la modul stupid sa deturnezi atentia de la secusereplus
    • -2 (18 voturi)    
      Ca sa ajungi in SRI (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:13)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      trebuie sa ai origini sanatoase,comuniste, muncitoresti sau vechi securiste chiar si in zilele noastre.Si uite cum putem explica neomarximul formatiunii USR! Marx vroia sa arda tot trecutul ;;capitalist;;,astia vor sa arda tot trecutul in stil modern.Si sa adauge valori noi tip LGBT,BLM.
    • +5 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:43)

      [anonim] i-a raspuns lui georgebb

  • 0 (22 voturi)    
    Si ce daca a fost in SRI (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 11:16)

    FortApache [utilizator]

    Multi "politicieni" romani asculta de serviciile altor state si nu numai din USR sau PLUS...
    • +4 (10 voturi)    
      Dorneanu, vizite de lucru la Moskova. (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:06)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      .
      • +3 (5 voturi)    
        Poate fi... (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 17:09)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Unul este Geoana cu vizite regulate Whasington-Moscova si popas la Nato...

        Eu nu vorbesc de "maruntisurile" care ling clantele pe la Bruxelles :))) ei sunt alta rasa dresata...
  • +14 (22 voturi)    
    Parafrazand un domn (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 11:37)

    winston_smith [utilizator]

    There is no such thing like an ex’SRI…
    • +2 (4 voturi)    
      s-ar putea (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      sî ai dreptate.
      Cred că Ponta ar putea să dea un răspuns bine documentat.
  • +12 (12 voturi)    
    Un nătâng! (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 11:50)

    Cataleya [utilizator]

    Adica, (noi, SRI-ul) infiltram oameni numai la Centru, nu pierdem vremea cu provincia.
    Daca si asta a fost ofiter SRI inseamna ca acolo exista o sectie speciala pt persoanele cu IQ sub 90.
  • +11 (11 voturi)    
    "Sincer, da, e posibil, nu stiu, habar n-am" (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:08)

    mescaline [utilizator]

    Interesant interviu, lamureste multe.
  • +9 (13 voturi)    
    eu v-am zis ca SECU controleaza partidele din Ro (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:08)

    Gryphus [utilizator]

    inclusiv in PSD is PNL e plin de SECURISTI de la SRI (Bode, Campeanu etc) dar ei nu sunt inca recunoscuti oficial
  • +10 (12 voturi)    
    SRI (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:10)

    atc [utilizator]

    "Să încerci să infiltrezi un agent SRI într-o filială de partid la Cluj mi se pare total ineficient...". Pai, chiar asa! Ce atata cheltuiala, cand poti fi pe fata securist la varful partidului.
  • +10 (12 voturi)    
    România securistă (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:17)

    Shaolin [utilizator]

    Încrengătură mafitotă de interese ale „specialilor” într-o țară feudalo-oligarhică de tip rebut.

    Domnul oare al cui nepot este?
  • +1 (11 voturi)    
    io tot ma intreb (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 14:42)

    John_Re [utilizator]

    ce grad are tov Catu?!
  • 0 (6 voturi)    
    De ce ar infiltra SRI un partid? (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 16:03)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    E un nonsens ca un serviciu de informatii sa aibe vreun interes politic.

    Aaaa, membrii serviciului, mai ales aia sus-pusi sau cu putere de decizie... asta e altceva. Si atunci nu mai e vorba de infiltrari ale SRI, ci ale angajatilor SRI. Adica grupuri de puncte-puncte care infiltreaza...

    Alta intrebare: serviciile sunt conduse sau nu de grupuri de puncte-puncte?
  • +1 (1 vot)    
    plusereul (Duminică, 4 iulie 2021, 12:13)

    costelo999 [utilizator]

    este infiltrat pina in strafunduri de sri dar mai ales de sie, in plus (sereu) este copii de la sri+plus sie, in frunte cu ciolos, care a facut armata la secu pazind dizidenti, si plusereu este scos in politica de servicii, ca experimet, odata secu niciodata civil, nu ai cum sa scapi de secu.
    • -1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 5 iulie 2021, 9:42)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      cred ca postarea ta o sa fie folosita anul viitor la examenul de Romana de la Evaluarea Nationala pentru exercitiul "Corectati greslile din text".
      • +1 (1 vot)    
        ia (Marţi, 6 iulie 2021, 10:48)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        corecteaza-ti tu greselile din text - "Corectati greslile din text" inteligentule rezistac feisbucilist