Recorder: Ce se ascunde în spatele atacurilor din pădurile Bucovinei

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:50 Revista Presei | Subiectele Zilei


Tiberiu Bosutar, dus la spitalul Judetean
Foto: newsbucovina.ro
​La mijlocul lunii trecute, un incident extrem de grav petrecut într-o pădure din Bucovina a devenit subiect de breaking news pe televiziuni și a ajuns până în presa internațională. Un activist de mediu și doi jurnaliști care filmau un documentar despre tăierile ilegale de lemn au fost agresați de un grup de indivizi printre care se aflau și silvicultori ai Ocolului Silvic Dealu Negru, notează Recorder.

Unul dintre jurnaliști a fost lovit atât de tare încât și-a pierdut cunoștința, iar activistul Tiberiu Boșutar a fost bătut și umilit, fiind dezbrăcat în pielea goală sub amenințarea toporului.

Este ultima dintr-un lung șir de agresiuni pe care mafia lemnului din zonă le-a îndreptat împotriva celor care încearcă să documenteze tăierile ilegale. Bucovina seamănă tot mai mult cu o zonă în care clanurile implicate în exploatări forestiere se ridică deasupra legii, iar autoritățile nu fac nimic pentru a stopa acest fenomen.

La scurt timp după atac, Recorder a mers în Bucovina pentru a afla ce aveau de ascuns cei care au reacționat cu o asemenea agresivitate la adresa jurnaliștilor și a activiștilor de mediu.






Reacția ministrului Mediului după atacul asupra unui activist și jurnaliști care documentau tăieri ilegale de păduri: Lucrurile au ajuns mult prea departe! Cer structurilor sistemului silvic să coopereze cu anchetatorii.

Pe 24 septembrie Tanczos Barna anunța că Garda Forestieră Suceava a descoperit fapte ilegale pe raza ocolului silvic Dealu Negru din judeţ, verificările fiind făcute la sesizarea unui jurnalist Recorder, iar materialul lemnos găsit a fost confiscat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8329 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    E o conspiratie locala (Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:57)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cei care locuiesc prin zona au niste avantaje din taierile ilegale si inchid ochii.

    Ei ar fi trebuit sa fie primii care atrag atentia asupra a ce se intampla, ca e zona lor, padurea lor, pe mine, din sudul tarii ma intereseaza mai putin de ilegalitatile petrecute acolo si nu le pot stopa.
  • +14 (14 voturi)    
    BRAVO RECORDER ! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:07)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    BRAVO RECORDER !
  • +17 (17 voturi)    
    Un reportaj excelent, felicitari Recorder (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:11)

    Amariei [utilizator]

    Noroc cu Recorder, platim degeaba Garda Forestiera si politia...
    • +2 (2 voturi)    
      Ehhhh nu e chiar asa (Joi, 28 octombrie 2021, 11:09)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      Au si aia rolul lor, pun marca, fac hartiile le tin spatele, totul ca sa para cat mai legal.
      Deci nu ii platim degeaba, ii platim sa legalizeze hotia si sa aiba grija ca hotii sa nu pateasca ceva.
      Hoti, btaconieri ...etc
  • +14 (14 voturi)    
    masuri luate (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:30)

    kansas [utilizator]

    Excelent materialul realizat ! Pacat ca va ramane asa. Tanczsos Barna si Bodea care sunt si acum socati de cele aduse la cunostinta de ceva vreme probabil ca ii vor "dojeni" pe agresori etc.ca masura de corectare a lucrurilor.
    Tara asta nu are oamenii cu care sa se faca bine; normalii sunt minoritari. O tara care a fost, este si va ramane bolnava !!
  • +12 (12 voturi)    
    [...] si (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:31)

    qwerasdf [utilizator]

    "iar materialul lemnos găsit a fost confiscat."

    si atat. end of story! nu face nimeni puscarie pt furt, talharie, violenta, distrugere (inclusiv de probe) etc...

    mafia lemnului e intagibila pentru ca e protejata de la cel mai inalt varf (pnl, psd... udmr)
  • +10 (10 voturi)    
    Ministrul Bode + Ministrul Tzanczos La Brutarrie (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:40)

    un domn [utilizator]

    #obligatoriu
  • +11 (11 voturi)    
    Si ce, ciuma rosie si lepra galbena patesc ceva? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:50)

    UnOarecare [utilizator]

    De ce intotdeauna a controlat strict Grivconianul numirea procurorilor?

    Dati-le pensii grase si pensionati-i cat mai devreme pe cei care ancheteaza si votati inainte pe cei care au distrus Romania in ultimii 31 de ani!

    Avem prea multi prosti care apoi se plang sau isi varsa frustrarea pe cei pe care-i simt superiori...dar voteaza tot aceleasi jeguri!
  • +17 (17 voturi)    
    Un pic de zgomot si nici o schimbare (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:09)

    Milka Man [utilizator]

    Agresorii vor fi eliberati fara a fi pedepsiti cu mai mult de o amenda simbolica, defrisarile ilegale vor continua.
  • +15 (15 voturi)    
    Super (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:16)

    florinadi [utilizator]

    Foarte reușit reportajul! Felicitări echipei Recorder!
  • +14 (14 voturi)    
    Multe se explică prin astfel de investigații (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:20)

    finutza [utilizator]

    De ce credeți că se dorește haos în România? De ce e bătaie pe funcții mari în stat? De ce politicienii sunt mai interesați de averea lor, a familiei lor, a prietenilor lor și a mafiei lor decât de oamenii de la care cerșesc voturi?
    Întrebări retorice, evident...
  • +15 (15 voturi)    
    Stat mafiot (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:46)

    caractere_ilegale [utilizator]

    De 30 de ani nu s-a dat O SINGURA LEGE in tara asta care sa fie in beneficiul omului de rand. Toate legile au fost create sa ajute un grup sau altul, un individ sau altul, un interes sau altul, niciodata pentru cetateni. Da, s-au scurs beneficii din legiile astea si spre oamenii simplii, dar nu au fost niciodata indreptate spre ei/noi.
    Aproape toate partidele se injura de mama public, iar la nivel local sunt prieteni, au afaceri, vin unii, pleaca altii, roata se invarte. Mafie generalizata de la presedinte, partide, guvern, parlament, institutii, tribunale - toti sunt prieteni, toti sunt in hora, toti ne fura pe noi.
    Cum se repara asta? Nu stiu. Sunt aici doar sa-mi vars frustrarile.