Reportaj Recorder: ”Singur împotriva mafiei lemnului” / Cum a ajuns Parcul Natural Munții Maramureșului să arate ca un deșert

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2021, 18:45 Revista Presei | Subiectele Zilei


Povestea brigadierului Florin Tăut
Foto: Recorder
Dintre toate regiunile montane ale țării, zona Maramureșului e cea în care meseria de silvicultor a devenit cea mai periculoasă. În ultimii ani, trei pădurari au fost omorâți și alte câteva zeci au fost răniți în urma unor agresiuni ale hoților de lemn.

Forța pe care mafia lemnului o are în zonă trece chiar și peste legile speciale care ar trebui să vegheze asupra ariilor protejate. După zeci de ani în care tăierile ilegale au devenit o normalitate și au creat un sistem piramidal care profită de lemnul scos din pădure, Parcul Natural Munții Maramureșului arată astăzi ca un deșert: cu versanți întregi pe care s-a tăiat fără niciun control și unde au rămas doar cioatele arborilor de odinioară.

În urmă cu un an și jumătate, un brigadier silvic proaspăt detașat într-un district din această zonă a început să aplice legile care până atunci fuseseră ocolite. Drept răspuns, patronii firmelor de exploatare, localnicii și colegii brigadierului s-au aliat împotriva acestuia și au declanșat o adevărată revoltă.

Recorder a mers în Maramureș să afle povestea brigadierului Florin Tăut și să arate ce se întâmplă atunci când furtul de lemn este îmbrățișat de o întreagă comunitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5066 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    ce trista a ajuns roMANIA... (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce trista a ajuns roMANIA... a ajuns fara putere in fata hotilor. Justitia e de rahat ... scapa hotii si criminalii din orice situatie penala.
  • +7 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:50)

    [anonim]

    • +10 (18 voturi)    
      (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:05)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui

      Taierile sunt facute de romani neaosi, chiar daci adevarati. Asa ca mai terminati cu imbecilitatile care ascund infractorii romani.
      • +1 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:22)

        [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

        • -2 (8 voturi)    
          Ai dovezi concrete? (Joi, 18 noiembrie 2021, 20:21)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

          Vin austriecii la buza padurii si cumpara lemnul cu banii jos?
          Deci daca ai dovezi concrete spune-ne si noua, sunt sigur ca HN se va bucura sa aiba comentarii documentate!
      • +16 (18 voturi)    
        Foarte corect! (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:38)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Sigur ca austriecii profita, si nu este de loc OK.
        Dar nu austiecii taia padurile la ras, nu austriecii merg cu camionele pline pe drumurile tarii, nu austriecii fac controale la granita!
        Pentru toate astea, NOI suntem de vina!
    • +10 (14 voturi)    
      //// (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:49)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui

      De la cine se cumparau sclavi acum 4 secole in Africa? de la negustori africani care prindeau alti colocatari si ii vindeau oamenilor albi care nu calcasera nici 10 mile mai in interiorul continentului. Austria cumpara lemn taiat de romani, nici nu se deplaseaza din biroul lui din minunatul oras Viena, totul se face prin internet.
  • +23 (25 voturi)    
    Am fost in concediu odata in Maramures (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:52)

    CezarN [utilizator]

    Impresia deosebita cu care am plecat este ca acolo nu exista lege. Fiecare face ce vrea.
    • +21 (23 voturi)    
      Evident, cand autoritatile sunt organizatorii (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:08)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Jafurilor si distrugerilor. Ar trebui bagati la puscarie la gramada, impreuna cu aia de taie ilegal. Dar binenteles ca sunt mari patrioti si nu mai pot de grija tari.
  • +19 (21 voturi)    
    mafia lemnului e pana la cel mai inalt nivel (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:09)

    Ev A [utilizator]

    ...n-au nici o frică, pe nicaieri in toata tara, nu se aplica nicaieri legislatia. Liber la furat, cu oblăduirea celor de la putere (autoritati locale, guvern, parlament). Vand pe nimic lemnul in străinatate (că ăia n-or fi prosti să-si radă padurile...totul e foarte strict reglementat, monitorizat), apoi prelucrat de vestici, care fac profituri incredibile.
    Fac moarte de om, nu le face nimeni nimic. O mafie nenorocita, au distrus si distrug in continuare totul.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 19 noiembrie 2021, 10:51)

    mihai_mi [utilizator]

    "Romania e o tara sigura." - Lucian Bode - MAI