Ce scrie presa din Serbia despre cazul Djokovic: ”Vă bateți joc de Novak și de întreaga noastră nație” / Supărare mare pentru caricaturile din Charlie Hebdo

de Bogdan Panic, I.B.     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:38 Revista Presei | Subiectele Zilei


Cazul Nole in presa sarba
Foto: Blic Online
Ministrul Tineretului si Sportului din Serbia îsi afirmă susținerea pentru ND si acuză tratamentul aplicat, potrivit Telegraf.rs. Tot ziarul citat scrie că asociatiile de tenis din Serbia fac apel la partenerii internationali sa il sustina pe Novak Djokovic.

Secretarul de stat din MAE de la Belgrad, Nemanja Starovic, acuză Australia pentru tratamentul aplicat lui ND si atentioneaza că relatiile diplomatice ar putea avea de suferit, scrie b92.net.
În ziarul Blic la rubrica sport, este prezentată opinia lui Danilo Andjusic, baschetbalistul lui Monaco și al naționalei Serbiei. Pomenește de cazul lui Bernard Tomic, care în calificări s-a plâns că are simptome de Corona și care a fost testat pozitiv ulterior, însă în timpul meciului nu a fost băgat în seama de arbitru. Însuși tenismenul Tomic a acuzat organizatorii că nu fac teste PCR la intrarea pe teren și că le iau de bune pe cele făcute în camera de hotel de tenismeni. În paralel, pomenește despre Djokovic care este sănătos , dar nevaccinat! ”I se anulează viza că pune în pericol sănătatea publică, contesta și câștigă! I se anulează viza din nou, și nu primește nicio explicație”, spune baschetbalistul care se întreabă dacă totul e o glumă…

Tot în ziarul ziarul Blic, Janko Tipsarevic, fostul mare tenismen sârb, e de părere că ar trebui să le fie rușine tuturor celor implicați în acest scandal, care au murdărit sportul alb! ‘’Mutări și lovituri ieftine, decizii josnice!’’, titrează ziarul.

Ziarul Mondo acuză Australia că a schimbat legea peste noapte datorită reacției din online unde peste 83% dintre participant îl vor pe Novak deportat, după ce alte 4 persoane care au beneficiat de clemență precum Djokovic, au fost deportate dar care în prealabil au intrat în țară. Totul s-a întâmplat după ce cazul tenismenului a luat amploare.

Cunoscutul medic sârb Igor Četojević, un fan declarat și un apropiat al campionului, îl declara supersanătos pe Nole într-o opinie publicată de glassrpske.com.

„Devine absurd că cineva care este sănătosreprezintă o amenințare pentru public”, a declarat medicul sârb de origine bosniacă care locuiește în Cipru.

Pentru doctor, care a monitorizat starea de sănătate a lui Djokovic timp de un an în timpul turneelor ​​sale până la prima victorie la Wimbledon în 2011, jucătorul sârb plătește prețul pentru „politica” australiană.

„Totul e politică (...) nimic altceva”, a susținut el: „Un tip super sănătos este acum o amenințare pentru Openul Australian”.

Tenismenul Ilija Marcenko îl sustine pe Nole, scrie Novosti.rs, iar Vucic il ataca pe omologul Australian: Vă bateți joc de Novak și de întreaga noastră nație, potrivit Net.hr.

Ziarul B92 ataca publicatia franceza Chalie Hebdo, care au facut o caricatura cu Djokovic in care locul nevaccinatilor este groapa din cimitir! Titlul este: ‘’Djokovic merita ceea ce este mai bun!’’









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15462 vizualizari

  • +24 (52 voturi)    
    . (Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:52)

    Sarmat [utilizator]

    Daca relatiile dintre doua tari au de suferit dupa asa ceva ... inseamna ca ne-am prostit. Tipul face ce vrea cu vaccinul, dar problema e ca a facut o frauda.
  • +10 (34 voturi)    
    Chitaiti ! (Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Chitaiti !

    PS. Nole e deratizat la Melbourne !
  • +15 (45 voturi)    
    Da ? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:11)

    gmb72 [utilizator]

    Dar Djokovic cu minciunile - pardon, erorile lui, ah, scuze, nu sunt ale lui, sunt ale celor care au completat documentele, el doar isi asuma niste scapari de memorie in completarea declaratiilor la intrarea in Australia, e de inteles sa nu stii pe unde ai fost in ultimile 14 zile, cand ai agenda asa incarcata ?
    Eh ? toata bataia asta de jos, e din respect pentru intreaga lume, nu-i asa ?....
    Castiga mai mult idiotul, daca isi asuma faptul ca nu vrea sa se vaccineze, ca nu are incredere in vaccin si ca nu i se pare corect sa fie discriminat pe tema asta. Si daca forta intrarea in Australia cu textul asta, poate avea mai mult succes. In schimb, a ales o cale plina de lasitate, minciuni si falsuri, iar familia lui asociaza ceea ce i se intampla cu o atitudine contra Serbiei. Asociere care ar fi corecta, daca toti sarbii ar fi asemeni lui - lasi si mincinosi, ceea ce intreaga Istorie ne arata ca NU sunt deloc asa...
    • -16 (40 voturi)    
      Sunt si alea (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:34)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Exista si acele minciuni, pentru care merita sanctionat exemplar, insa retragerea vizei s-a facut pe motive exclusiv politice, cum au declarat si avocatii in instanta astazi. Fiind o decizie politica luata imptriva unui cunoscut cetatean sarb, e normala reactia politicienilor sarbi.
      • -2 (18 voturi)    
        intreaba-i pe nepatatii ce-l critica (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:45)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui copci

        ce-ar fi zis daca halepu patea asta... ca imi amintesc cum - in urma cu niste ani - era doliu national ca persecutata din balcani nu gasea sponsor. si mai intreaba-i de ce Messy a scapat de puscarie - desi fusese condamnat.. legile nu-s facute pentru TOTI? inteleg ca un GOAT trabuie sacrificat - dar se va ridica si va reusi
  • +13 (35 voturi)    
    Novaxx (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:13)

    lildroplet [utilizator]

    si complexul inferioritatii nationale. Pocainta mondiala, sa ne ierte sarbii!
  • +15 (43 voturi)    
    serbia e o natiune esuata.. (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu vreau sa stiu ce era la gura romanilor daca prostu asta era d'al nostru...
    • -3 (21 voturi)    
      . (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 0:04)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sârbii dau României lecții la toate capitolele. Fără excepție, că ne place să recun oaștem asta sau nu.
      • +1 (17 voturi)    
        La ce ne bat sarbii? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 7:54)

        dowjones [utilizator] i-a raspuns lui Simbad

        La fotbal?
        Sunt o natie incapatanata, gura mare si...cam atat!
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 22:49)

          [anonim] i-a raspuns lui dowjones

  • +29 (49 voturi)    
    Rupții pământului (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:32)

    Dogul [utilizator]

    Ei, noi, bulgarii si încă vreo câțiva…rupți in fund, dar cu gura maaaare. :)))
  • -9 (27 voturi)    
    Hebdo (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:47)

    stunt [utilizator]

    Si de Simona au ras intr-un context mult mult mai pozitiv. Si ce au reusit ?
    • +5 (21 voturi)    
      Au reușit exact ce și-au (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:24)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      propus: sa râdă, și atât.

      Te-ai prins?
  • +19 (37 voturi)    
    Dra el nu-si bate joc de noi cand minte? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:57)

    GeorgeSb [utilizator]

    Cand a mintit si a completat "din greseala" eronat formularele nu-si batea joc de noi?
  • +11 (37 voturi)    
    Trist, într-adevăr. (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:00)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    Trist e să vezi cum reprezentanții și personalitățile unei nații demne și oneste se coboară la nivel de cârcotaș și precupeață.

    De fapt ei și familia lui NoVaxx Pinocchiovici își bat joc de Serbia, atrăgând antipatii din toată lumea asupra întregii nații, pt modul arbitrar și egoist în care au înțeles să interpreteze toată tărășenia.

    NoVaxx însuși e o victimă a lor și a propriilor metehne: prostie cu ghivent, incultură medicală, orgoliu nemăsurat și îndoctrinare religioasă.

    Nici măcar nu au puterea să râdă la caricaturile Charlie Hebdo. Apropo, una din ele îl arată pe NoVaxx cu o șapcă cu numele si chipul "sponsorului" Brigitte Bardot. Până și Madame Bardot, la 87 de ani, a avut decența să spună public de ce nu s-a vaccinat (chiar dacă e o scuză neverosimilă)... Isus-Spartacus, în schimb, a declarat într-una că nu spune dacă s-a vaccinat, că nu e treaba nimănui ce face Spartacus cu corpul lui...

    Dacă tot vorbim de nații, cel puțin vizavi de pandemie Serbia seamănă bine cu maica Rusie, care a luat-o, ca de altfel și pe surata Ungarie, sub pulpana ei. Prietenii știu de ce.
  • -5 (13 voturi)    
    Raiul trollilor fara creier (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 8:19)

    Alamicdarau [utilizator]

    Aici si in Australia, aceiasi tembeli...
  • +11 (17 voturi)    
    LĂLĂIALĂ (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 8:22)

    Pochi [utilizator]

    Autoritățile australiene au GREȘIT din prima zi. Trebuia ca în secunda doi Novak să-și ia boarfele în brațe, să-l urce în avion și drum bun cărare bătută. O lege se aplică, nu se discută.
    • -2 (12 voturi)    
      Pai tocmai asta-i triunghiul "amoros" (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 8:43)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Pochi

      Al telenovelei...pe rand toti au dreptate...si sarbul ca n-au reusit sa-l intoarca legal din prima si judecatorul care l-a pus in libertate revocand "revocarea" si ministrul puscariei comuniste care a revocat viza....toti sunt acoperiti de legea idioata care a facut posibila telenovela.

      Vrei nu vrei tot la o decizie politica se va ajunge :)))

      Vedem duminica.
  • +10 (12 voturi)    
    Ziaristul care a scris asta își bate joc de Serbia (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 9:26)

    asavreau [utilizator]

    Nu poate un infractor să reprezinte o națiune. Priviți la Anglia. Au luat toate onorurile unui membru al Casei regale pentru suspiciunea de infracțiune și nu a protestat nici-un ziarist !!!.ziaristul care a scris această tâmpenie ar trebui să renunțe la meserie. Este clar că nu-i ziarist, este pupincurist.
    • +5 (9 voturi)    
      cum sa-i compari pe engleji.. (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 10:30)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      .. ca societate si mentalitate, cu amaratii astia de sarbi cu gene de turci in ei?
  • +7 (9 voturi)    
    Nole are rezidenta in Monaco. (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 12:32)

    Statisticianul [utilizator]

    Oare cine isi bate joc de poporul sarb?