Presa in Diagonala: Joseph Fritzl pledeaza vinovat; Tortura din inchisorile CIA denutata de Crucea Rosie; Parlamentul European lupta cu sexismul; Republica Maldive reduce la zero poluarea
Comitetul international al Crucii Rosii a redactat in 2007 un raport confidential in care prezenta date concludente potrivit carora administratia Bush permitea tortura in inchisorile secrete ale CIA. Documentul rezuma concluzia unor anchete derulate, in 2006, de experti ai Crucii Rosii la Guantanamo Bay. Potrivit raportorilor, membrii ai gruparii Al-Qaeda au descris numerose practici de tortura la care erau supusi: batai, privare de somn, temperaturi extreme sau simularea inecului. Datele raportului au fost confirmate si de organizatia Amnesty International, scrie AFP.
Parlamentul European adera la corectitudinea politica. Un ghid elaborat de legislativul european interzice folosirea apelativelor doamna sau domnisoara pe motiv ca ar fi sexiste. Noile reguli interzic politicienilor sa se refere la statutul marital al femeii prin folosirea acestor apelative, iar de acum li se vor adresa pe nume. De asemenea, este interzisa utilizarea termenilor de oameni de stat sau sportivi. Acestia vor fi inlocuiti cu lideri politici, respectiv atleti. O alta denumire inclusa pe lista neagra este stewardesa, care ar trebui inlocuita cu insotitoare de bord, scrie Dailymail.
Republica Maldive va fi prima tara din lume care va folosi exclusiv energia ecologica pentru sustinerea activitatatii industriale. Presedintele Republicii Maldive, Mohamed Nasheed, a declarat ca tara sa va inlocui combustibilii fosili cu energia eoliana si cea solara. Planurile de ecologizare a Insulelor Maldive vor costa in jur de 1,1 miliarde de euro. Cu ajutorul acestor fonduri vor fi achizitionate 155 de instalatii eoliene si vor fi amplasate panouri solare pe o suprafata de jumatate de kilometru patrat, care vor asigura energie electrica pentru 385.000 de oameni, scrie Reuters.
Guvernul rus va aloca anul acesta 1.500 miliarde ruble (33 miliarde euro) pentru masuri anticriza. Guvernul rus adoptase deja un plan anticriza in toamna trecuta, insa dupa un nou dialog cu reprezentanti ai regiunilor, sindicatelor si patronatelor s-au luat masuri speciale, a precizat Putin. In toamna lui 2008, Rusia a anuntat succesiv mai multe seturi de masuri, mai ales pentru a veni in ajutorul sectorului bancar, in criza de lichiditati, dar si altor intreprinderi si pietei de capital. Analistii au estimat ca pentru sustinerea integrala a acestui plan va fi nevoie de aproximativ 115 miliarde euro, scrie AFP.

VIDEO Criza din Coaliție, săptămâna a doua. Orban: Cine atacă premierul trebuie să plece acasă /Cîțu: Le aduc aminte colegilor din coaliție că au de făcut o nominalizare pentru Ministerul Sănătății / Mandatul cu care USR-PLUS merge în ședința coaliției
Cercetătorii au descoperit cele mai precise informații de până acum privind emisiile radio rapide
INTERVIU Cum vede educația o elevă româncă admisă la Oxford. Mara Pîndaru: Trebuie introdusă mai mult tehnologia în procesul de învățare / Care este principala problema a sistemului de învățământ din România
O istorie a frigului extrem, din aprilie până în iunie - Ninsori, ger și îngheț în România ultimilor 100 de ani