EvZ: Onoarea familiei Ridzi scartaie in Valea Jiului

de Mihai Voinea, Ionut Stanescu     Evenimentul Zilei
Joi, 9 iulie 2009, 5:30 Revista Presei | Subiectele Zilei


Monica si Tiberiu Iacob Ridzi
Foto: Evenimentul Zilei
Reporterii EVZ au fost in orasul care i-a mai dat Romaniei pe Miron Cozma si Raj Tunaru si au incercat sa recompuna portretul Monicai Iacob Ridzi din marturiile concetatenilor si ale apropiatilor ei. Desi (in ciuda stradaniilor repetate) nu au reusit sa stea de vorba cu ministrul sau cu sotul sau, Tiberiu Iacob Ridzi, primarul Petrosanilor, ziaristilor EVZ li s-a transmis ca, „in compensatie”, au fost ei insisi filmati si fotografiati!

Familia Iacob Ridzi locuieste pe o scara cu opt apartamente, unde zugraveala n-a mai fost de mult innoita, cutiile postale sunt scalciate, iar la avizier se lipesc anunturi pentru vanzarea buteliilor cu gaz. Din opt apartamente, vecinii spun ca trei sunt ale lor: la etajul intai sta cuplul Monica-Tiberiu, la doi - mama Monicai, iar la patru, departandu-se putin de familie, fratele Monicai.

Pe usi nu-s trecute numele locatarilor, iar afara, in spatele blocului, intr-un tarc de sarma, cineva aduna aparate electrice scoase din uz. Parterul blocului e tot al lor: spatii in care inca functioneaza magazinele familiei Ridzi, Euro-Riva, sau care au fost inchiriate.

Articol integral in Evenimentul Zilei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6411 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    lool (Joi, 9 iulie 2009, 8:26)

    retarzii din presa... [anonim]

    Nu-mi vine sa cred uneori cum publicatii cu un nr. ridicat de cititori permite publicarea unor astfel de articole de "doi bani" ...Pana la urma nu am inteles care e ideea din spatele articolului: faptul ca fam. Ridzi detine 3 apartamente in Petrosani sau ca detin spatii comerciale care le folosesc sau le-au inchiriat?

    Nu -i sprijin deloc pe cei doi soti, ca n-am nici o treaba cu ei, dar ma simt ca un idiot citind asemenea articole...luati-va fratilor cate o vaca si apucati-va de agricultura!
    • -3 (3 voturi)    
      nu mai cumpara ziarul (Joi, 9 iulie 2009, 10:57)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui retarzii din presa...

      daca te simti idiot citind asemenea articole nu mai cumpara ziarul, nu mai lectura aceste articole si, in acest mod, ziarul respectiv nu o sa mai aiba nici un motiv sa publice asemenea articole.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 9 iulie 2009, 11:33)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui retarzii din presa...

      Este jenant articolul. Ce vor sa zica de fapt? Ca familia Ritzi e formata din tata, mama, frate si ca fiecare detine cate un apartament? Foarte slab articolul... Precizez ca sunt un critic constant al PDLului...
    • -2 (2 voturi)    
      ca sa poti comenta ceva (Joi, 9 iulie 2009, 12:10)

      patrocle [utilizator] i-a raspuns lui retarzii din presa...

      trebuie sa citesti articolul din evz ori tu nu l-ai citit asta-i sigur (oricum "retarzii" este un cuvant care nu exista, il intelegi numai tu)
    • 0 (0 voturi)    
      articol scris la comanda (Joi, 9 iulie 2009, 12:23)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui retarzii din presa...

      "O femeie din Petroşani îşi dă cuvântul că a auzit-o pe Monica vorbindu-i urât pe mineri la coafor, iar un pensionar, ieşit să joace rummy (un leu partida) _întrun_ parc din centrul oraşului, o dispreţuieşte pentru că, de 9 mai, i-a făcut campanie Elenei Băsescu din banii comunităţii."
      Ce jurnalism profesional. Ce dovezi zdrobitoare! Fantastic! Apropo', "intrun" e scris intr-un cuvint, iar asta dupa ce autorii critica o scrisoare cu greseli de ortografie pe care o citateaza in articol. Senzational articol, ce sa mai zic... Asta nu face dicit sa intareasca opinia (nu neaparat corecta, dar posibil corecta) ca Ridzi e tinta atacurilor politice.
  • +1 (5 voturi)    
    frumos costum popular (Joi, 9 iulie 2009, 9:03)

    naruto [anonim]

    nu pot sa nu remarc cat de bine o prinde pe riti-piti costumul popular. si nu fac misto. oare de ce se chinuie ea sa se costumeze in doamna?!
    • -3 (5 voturi)    
      da, frumos! (Joi, 9 iulie 2009, 10:44)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui naruto

      precis ca o fi pentru jucat ":batuta", ca-n 13-15 iunie! ce iese din... valea juilui, de la tineret fura!
      • 0 (0 voturi)    
        tu,/ (Joi, 9 iulie 2009, 11:58)

        Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

        si in afara subiectului. cum itzi permitzi, mai, / sa categorisesti cu minus o intreaga comunitate? /
    • 0 (0 voturi)    
      of mai (Joi, 9 iulie 2009, 11:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui naruto

      Mdah ... in lipsa unor remarci inteligente ne rezumam la tinuta
  • -3 (3 voturi)    
    hai mai duceti-va (Joi, 9 iulie 2009, 10:05)

    dim [anonim]

    nu scirtie frate ..multi dintre noi stiu ca asa se desfasoara orice afacere in romania:cu spaga si influenta...acu dupa j-de mii de ani a venit si rindul VAII (bineinteles in nemuritoarea traditie romaneasca cu hotii si alte cele pe care voi astia din bucuresti le-ati impamintenit si mai bine) si unora din bucale sau de acolo de la voi le crapa fierea...
  • +3 (5 voturi)    
    mai schimbati placa (Joi, 9 iulie 2009, 10:11)

    io [anonim]

    politica din tara asta este de toata jena. si nu cred ca exista un singur politician cinstit din punctul de vedere al omului obisnuit. tocmai de asta nu inteleg cum ziarele nu scriu decat despre d-na ridzi. chiar daca nu sunt platite sa faca asta (evz, de exemplu, nu are nevoie sa fie platit ca sa scrie articole penibile), este un fapt de coruptie faptul ca in timpul asta sunt atatia politicieni corupti pe care ii lasa in pace. se cheama ca ii acopera, nu?
    repet, nu ma intereseaza ce a facut d-na ridzi, intra si ea in clasa politicienilor asa ca nu are cum sa fie 'curata', dar avand in vedere cum merge nu numai politica din tara asta, dar si presa, am mai multe motive sa cred ca mare parte din ce se pune in spinarea respectivului ministru este inscenare si campanie de presa. de altfel, chiar si notiunea de tap ispasitor are intotdeauna o conotatie pozitiva in raport cu cei scapa nepedepsiti. concluzia mea este ca presa are insarcinarea sa canalizeze nemultumirea opiniei publice fata de politicieni asupra cazului d-nei ridzi.
    nu-mi amintesc sa fi vazut asemenea articole furibunde impotriva lui patriciu sau videanu (ca sa nu mai vorbim de nastase). iar acestia stau in continuare neatinsi de justitie. videanu, de altfel, era din pd-l - dar in ciuda campaniei actuale impotriva pd-l, nimeni nu s-ar lega de un individ cu atatia bani facuti necinstit. de ce? pentru ca ideea e sa asociezi pd-l-ul cu imaginea unor tipe prostute si profitoare, care 'sug sangele poporului', dar sa-i lasi in pace pe adevaratii 'businessmen' pentru ca aia fac parte dintr-o singura familie, indiferent de partid.
  • +3 (3 voturi)    
    chiar asa (Joi, 9 iulie 2009, 10:18)

    donache [anonim]

    ce se vrea a fi articolul asta? parca-s aia 2 de la europa fm de dimineatza care se iau absolut gratuit de unii sau de altii.
    aci problema era cu banii de la MTS nu cu familia, vecinii si altii care intamplator au legatura cu un ministru.
    n-am citit tot articolul ca nu merita. i-au luat interviu si educatoarei, invatatoarei, dirigintei/lui?
  • 0 (0 voturi)    
    Iluminatul (Joi, 9 iulie 2009, 10:29)

    Iluminatul [anonim]

    Citeste comentariile pe pagina "Articol integral in Evenimentul Zilei"
  • 0 (0 voturi)    
    Respectati (Joi, 9 iulie 2009, 14:36)

    Alin [anonim]

    Domnul primar al Municipiului Petrosani Tiberiu Iacob-Ridzi si doamna ministru a Tineretului si Sportului Monica Iacob-Ridzi sunt oameni respectati in Valea Jiului si se bucura de increderea oameniilor simpli.
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Vineri, 10 iulie 2009, 1:03)

    Baxter1 [anonim]

    Am si eu o intrebare : Ce-ati face voi daca a-ti fi ministrii ? Nu vreau sa imi raspund pentru ca mi-ar fi groaza! Dar oricum nu aici vreau sa bat ... multi dintre cei care lasa comenturi aici sunteti la fel ca si mass-media romaneasca ... adica praf ! singura diferenta ar fi ca ei manipuleaza , iar voi va lasati manipulati ! De cand a inceput scandalul acesta ... n-am vazut un amarat de ziarist sa fie putin obiectiv... ce fac ei ... cauta si intensifica scandalul pentru a avea audienta sau a li se citi ziarele ... jalnic ... la fel ca si atacurile ... e clar ca Monica Ridzi e doar un pion de doborat in jocul acesta politic ... e evident ca se doreste sa se loveasca in alta parte si doar asa au cum !