EvZ: ”Eram animale in lupta pentru supravietuire”

de Vlad Stoicescu, Andrei Craciun     Evenimentul Zilei
Joi, 30 iulie 2009, 3:53 Revista Presei | Subiectele Zilei


Liviu Beris
Foto: Evenimentul Zilei
“Care sunt jidani dintre voi? Sa treaca la o parte!”, rasuna fara introducere vocea metalica a capitanului roman. Caldura sta sa sufoce toate simturile. Un soare teribil e agatat pe cerul Hertei, intr-o lume in care tunurile imbraca orizontul si calca destinele. Un tanar de 14 ani strange puternic mana tatalui sau. Zambetele se crispeaza, in timp ce aratatorul ofiterului indica amenintator o margine de sant.

Intr-o secunda, zeci de arme se ridica in aerul irespirabil. Corpurile soldatilor n-au fete. Sunt doar niste iluzii care se intrupeaza in aerul cald. Doar tevile armelor sunt stralucitoare si reci. Capitanul numara. Un om din grupul crestinilor sare inconstient in fata pustilor si isi face cruce. “Domnu’ capitan, ce faceti?! Oamenii astia au suferit de-a valma cu noi”. Unul cate unul, romanii-crestini li se alatura romanilor-evrei. Ofiterul nu are nevoie de un carnagiu si ordona evacuarea zonei. E 5 iulie 1941 si Liviu Beris tocmai a scapat de la moarte.

Are 14 ani si un tata erou in Primul Razboi Mondial. Un tata evreu. Capul familiei Beris traieste prima drama: glontul care i-a trecut demult pe langa inima, lasand o rana teribila, a durut infinit mai putin decat doare acum atitudinea ofiterului roman.

Articol integral in Evenimentul Zilei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3085 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Erori si orori (Joi, 30 iulie 2009, 8:09)

    maria [anonim]

    Istoria este plina de orori.
    Si este dureros cand se spune la un moment dat ca au fost "erori".
    Tatal meu, (Dumnezeu sa-l ierte !) a participat la ofensiva armatei romane in Basarabia, incepand cu iunie 1941. A fost la transmisiuni, nu a luptat cu arma in mana.
    Si deseori ne povestea cum in ofensiva prin satele Basarabiei , erau omorati oameni civili cu parii, nu numai cu armele , si nu de soldatii romani ci chiar de satenii din Basarabia. Nu am retinut din relatarile tatalui meu daca era vorba de evrei dar sigur era vorba de comunisti.
    Apoi in august 1944, cand armatata romana era in retragere, a fost prins langa Iasi ( cu tot regimentul ) si luat prizonier si intors spre Rusia. Pe drumul prin Basarabia, au fost pusi fata in fata cu cei din satele prin care au trecut in timpul ofensivei. Si basarabenii care si-au omorat consatenii cu parii cu 3 ani in urma, acum ''identificau'' la intamplare , la ordinul comandantilor rusi, soldati romani pe care erau ii omorau cu parii si ii ingropau in gropi comune.
    E o eroare sau o oroare ?
    Si drumul spre lagar a durat toata toamna anului 1944, pe jos, dormind sub cerul liber, mancand orice puteau pentru ca nu li se dadea mancare. A trait in conditii de lagar sovietic ,7 ani si s-a intors acasa cu dor de mama pe care n-a mai gasit-o in viata..........
    Si ce viata a avut apoi in Romania comunista !
    Deci istoria a indurerat multi oameni.
    Si toate necazurile si durerile au plecat de la nazism si... comunism !
    Sunt multe de spus chiar daca s-au spus si s-au scris fluvii de povestiri !
  • -2 (18 voturi)    
    ce facetzi camarazi? (Joi, 30 iulie 2009, 9:10)

    rabi motza [anonim]

    nici o măgărie? un antisemitism mic de tot? o înjurătură aberantă, ceva? o cestie cu masoneria? nimic care să înceapă sforăitor cu 'noi românii...'? niciun adept al mareşalului? nicun legionăraş de cartier? nimic, nimic??? ce ciudat...
    • 0 (4 voturi)    
      echilibru (Joi, 30 iulie 2009, 9:43)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui rabi motza

      In cazul acesta este vorba de un capitol foarte trist al istoriei noastre, de niste orori pe care trebuie sa ni le asumam si sa avem grija sa nu le mai repetam.
      Cunoasterea lor este primul pas, deci aceasta stire e justificata (inca mai sunt romani care nu stiu sau nu vor sa creada ce au facut ai nostri in al doilea razboi mondial).


      Dar la stiri ca aceasta:
      http://www.hotnews.ro/stiri-international-5996157-familie-evrei-sustine-granicer-german-scuipat-pasapoarte.htm
      in care protagonistii evrei evident exagereaza, mi se pare normal sa apara comentarii critice.


      Asadar, cred ca trebuie sa avem un echilibru. Trebuie sa cunoastem si sa recunoastem adevarul istoric, dar asta nu trebuie sa ne faca sa ne cenzuram ratiunea in orice implica etnici evrei.
    • +1 (7 voturi)    
      :> (Joi, 30 iulie 2009, 10:30)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui rabi motza

      Nimic, doar un mare minus. SIEG HEIL
    • +2 (4 voturi)    
      atitudine (Joi, 30 iulie 2009, 10:43)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui rabi motza

      In fata a astfel de povesti, nu poti decat sa-ti fie rusine de latura animalica a oamenilor, deoarece nici o natie nu este imuna la criminali. Este esecul civilizatiei si a oamenilor care o reprezinta.

      "Omul este singurul animal care roseste.
      Sau ar trebui."
    • 0 (4 voturi)    
      legionaras (Joi, 30 iulie 2009, 11:37)

      von popesku [anonim] i-a raspuns lui rabi motza

      Te mananca sub limba?
    • 0 (6 voturi)    
      IO cauti cu lumanarea, nu? (Joi, 30 iulie 2009, 11:47)

      vio [anonim] i-a raspuns lui rabi motza

      Daca tot iti lipsesesc atat de mult le poti posta tu insuti, cu alt nik, ca apoi sa postezi impotriva lor si sa infierezi antisemitismul funciar al romanilor.
      Si sa te victimizezi apoi, oi-oi.....
  • +1 (11 voturi)    
    care este rolul articolului? (Joi, 30 iulie 2009, 9:20)

    adrian [anonim]

    ca eu nu inteleg unde e stirea
  • +4 (10 voturi)    
    Dur dar adevarat (Joi, 30 iulie 2009, 9:25)

    rabie itik [anonim]

    ...exterminarea sistematica a evreilor in toata Europa ar fi fost mult mai veridica daca nu s-ar fi creat o industrie incredibila careia nu indrazneste nimeni sa-i faca nici concurenta si nici opozitie. Povestirile acestor supravietuitori incearca sa umanizeze iar dramele de atunci, dar e foarte greu dupa ce aceste drame au fost pangarite de iubitorii de arginti pe seama victimelor
  • +2 (4 voturi)    
    nu se va schimba nimic (Joi, 30 iulie 2009, 10:03)

    ci ciong [anonim]

    nici peste 200 de ani... sau 2000
    oamenii sunt instinctivi rai, agresivi, gata sa recurga la violenta decat la intelegere.
    s-a intamplat acum 60 de ani, sa intamplat acum 14 ani in bosnia, acum 15 ani in rwanda, acum 4 ani in irak si afghanistan, acum 2 ani in darfur si o sa se mai intample si la anu, si peste 10 ani si tot asa.
    • +1 (5 voturi)    
      asa este (Joi, 30 iulie 2009, 10:15)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ci ciong

      si acum se intampla in Palestina...
      • +1 (7 voturi)    
        Antisemitism, antisemitism dar nci chiar asa (Joi, 30 iulie 2009, 10:41)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui dj

        Da ce se intampla in Palestina, in special in Fasia Gaza, unde niste indoctrinati imbecili folosesc copii si femeile pe post de scuturi umane si ataca civilii in loc sa se lupte cu armata si politia in felul acesta creand pretexete pentru interventie si pentru noi pierderi in randul civililor.
        • +3 (7 voturi)    
          Ehe, dublul standard! (Joi, 30 iulie 2009, 11:53)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Cand mor civili evrei e Holocaust (cu majuscula, ca e unic si daca ai indoieli faci puscarie), cand mor civili palestinieni e "indoctrinare imbecila"!
          Deh, unii civili sunt mai "civili" decat altii si unii primesc recompense si statut etern de victime.
          • +1 (1 vot)    
            Civilii sunt civili indiferent de etnie (Joi, 30 iulie 2009, 14:46)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui gigel

            Am scris destul de clar ca nu sunt de acord cu moartea civililor indiferent de ce parte sunt ei. Problema e ca indoctrinatii fac ce fac ca sa moara tata civili everi prin actiuni directe cat si civili palestinieni prin actiunile de raspuns perfect justificate ale Israelului. Cat despre faptul ca unii sunt mai civili decat altii e perfect adevarat. Palestinienii au un serviciu de propaganda care stie sa prezinte totul astfel incat sa ascunda adevaratele cauze. Un civil mort e un mort nevinovat dar crima cu premeditare e una si omorul prin imprudenta e altceva. Iar indoctrinarea imbecila se refera la autorii materiali in cazul evreilor si morali in cazul palestinienilor. Nu prin victime civile se va rezolva conflictul. Partea proasta e ca sunt destui europeni care cad victima propagandei palestiniene si aplica adublul standard prin care doar palestinienii sunt victime. Cat despre holocaust e cu totul alta problema si nu consider ca are vreo legatura cu conflictul din Orientul Mijlociu.
  • +1 (5 voturi)    
    in completare... (Joi, 30 iulie 2009, 10:24)

    addagio [anonim]

    ..si pentru a va face o idee completa despre atitudinea si suferintele evreilor recomand cu caldura lectura pasajului despre Belu Silber din "Inchisoarea noastra..." de Ion Ioanid. Va veti cutremura pana in strafundurile sufletului cand veti afla cum erau tratati evreii si cum supravietuiau ei in inchisori. E acolo o poveste si despre unu Lax, supravietuitor al holocaustului...si multe altele...
  • +2 (12 voturi)    
    alooooo (Joi, 30 iulie 2009, 10:46)

    MirceaA [anonim]

    dar scrieti, frate, si de un roman care a scapat din Siberia, ca m-ati exasperat cu astia. Cat naiba va platesc sa scrieti in continuu numai de ei?
  • +7 (9 voturi)    
    holocaustul comunist (Joi, 30 iulie 2009, 10:52)

    Andrei [anonim]

    Initiativa laudabila a Hotnews, dar ei si Antenele, "Realitatea" si restul presei ar putea sa vb. pe larg si despre cum a fost impus comunismul in Romania.

    Experimentul Pitesti, Gherla, Aiud au fost printre cele mai infioratoare momente ale istoriei moderne dar sunt multi romani care nu stiu ce au insemnat.
    Iar astfel de cazuri au fost replicate in zeci de tari, timp de zeci de ani.
    • 0 (2 voturi)    
      Ordin (Joi, 30 iulie 2009, 12:38)

      czc_1968 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Da, dar ordinul este altul.

      Asa ca nu vor vorbi despre cum a fost impus comunismul in Romania, ci doar despre cat de ticalosi si de xenofobi sunt romanii.
    • 0 (0 voturi)    
      S-ar putea vorbi chiar si despre evrei (Joi, 30 iulie 2009, 14:52)

      UN roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Am citit mai mult prin aluzii despre evreii sionisti care au fost codamnati la inceputul comunismului din Romania si care au fost detinuti in aceleasi conditii ca si cei mai mari dusmani de clasa. De ce nu inteleg, oamenii cereau doar repatrierea. Dar despre acesti evrei, pate ca mai sunt chiar si supravietuitori nu se scrie nimic. Cum nu se scrie nimic nici despre evreii victime ale Gulagului, pentru ca au fost si acolo. De ce? As mai spune multe dar mi-e frica ca nu mai apare comentariul.
  • +1 (1 vot)    
    Nu holocaust, "shoah" (catastrofa) e corect! (Joi, 30 iulie 2009, 13:59)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Si cuvantul folosit de evrei - holocaust inseamna "ardere de tot" (ca in Biblie), se refera la jertfirea de animale prin ardere de tot din Vechiul Testament, si e folosit in mod gresit si agresiv de o anumita parte a evreimii americane care n-a avut nimic de suferit, ba chiar mai rau, a facut bani frumosi din afacerile de razboi - nu zic mai mult, sa nu se interpreteze!

    Asa ca "holocaust" ar fi corect doar daca EI ar fi cei care au adus acea "ardere de tot" - sau cine stie, or fi stiind ei mai multe?
    • 0 (0 voturi)    
      Exact asa stiu si eu (Joi, 30 iulie 2009, 14:59)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Termenul corect e shoah. Cat despre unii "holocaustologi" ar trebui sa ia exemplu de la Simon Wiesental care a declarat clar ca doreste drepatate nu razbunare si nu uraste poporul german. Asta nu insemana ca nu deplang soarta unor bieti oameni nevinovati afklati "sub vremi" si sacrificati si de ciuma bruna si de lepra rosie. Cum este cazul cu subiectul articolului care a avut norocul sa scape de a doua dar nu suficient sa scape si de prima. Dar nu stiu de ce parca ma bate gandul ca din Gulag nu ar fi scapat cu viata.
  • 0 (0 voturi)    
    holocaust ?? (Joi, 30 iulie 2009, 15:51)

    Gufici [anonim]

    dece daca se pomeneste de holocaust toata lumea se gindeste la evrei ?? ce e cu armenii ? cu irlandezii ? cu indieni american ? cu incasii ? ....... sunt natiuni care aproape au fost exterminati ..... acela nu a fost holocaust ...... probabil din cauza religiei ............. nu ??