EvZ: Cum mi-am petrecut gripa porcina

de Lorena Papamanci     Evenimentul Zilei
Vineri, 31 iulie 2009, 0:51 Revista Presei | Subiectele Zilei


Cum mi-am petrecut gripa porcina
Foto: Evenimentul Zilei
O studenta de 21 de ani la Jurnalism, confirmata cu virusul A/H1N1, si care a fost internata pana ieri la Institutul „Matei Bals”, descrie emotiile prin care a trecut. M-am intors din Olanda cu gripa porcina si, brusc, am devenit pericol public. In fiecare zi sunt inconjurata de persoane cu masti, manusi si ochelari de protectie care ma privesc temator. Pentru ei si pentru cei de afara, boala e un pericol de proportii. De aici, de pe patul de spital, pare mai degraba un banc sec, care m-a costat o saptamana de izolare.

Asteptarile mele pentru intreaga operatiune erau mari, fiind vorba de un virus despre care vuiesc toate continentele. Daca la analize m-am lovit de birocratie, in spital am avut de luptat cu dezinteresul unor cadre. Desi camera pare tapetata cu butoane de apelare a infirmierelor, timpul de raspuns al acestora e variabil. Miercuri am avut nevoie de o pastila de gat. Nimic mai simplu, am apasat un buton.

Dupa zece minute, o femeie de serviciu m-a anuntat ca asistentele sunt la raport. Peste jumatate de ora, completau condica. Dupa o ora, agasata de insistenta mea, o asistenta mi-a comunicat ca au inregistrat cererea, dar va mai dura. Prezenta mea pe holuri, desi mascata sanatos, a fost intampinata cu tipete: „Nu mai iesiti din camera! O sa vina cineva si la dumneavoastra”.

Integral in Evenimentul Zilei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5272 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    glumite! (Vineri, 31 iulie 2009, 7:39)

    pic [anonim]

    Cica este periculoasa la fel ca si gripa obisnuita,numai ca la cei sanatosi ar semana cu un guturia,zgomot mult si ...i multi!
  • -8 (12 voturi)    
    inconstienta (Vineri, 31 iulie 2009, 9:43)

    kllaus [anonim]

    cele mai multe boli transmisibile se fac remarcate datorita inconstientei unor cetateni. Daca unele state s-au gandit sa apeleze la ajutorul armatei, sau vaccinarea intregii populatii, inseamna ca boala este destul de grava. Chiar nu avem nevoie de parerea unei "studente". Mai grav insa decat boala este sistemul sanitar romanesc. Te ucide mai repede decat orice boala.
    • +4 (8 voturi)    
      oare ? (Vineri, 31 iulie 2009, 10:14)

      zboing [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      mai grav e ca ne lasam prostiti de isteria in masa cauzata de mass-media si oameni cu interese mari ( companii farmaceutice).
    • +5 (9 voturi)    
      acum inteleg... (Vineri, 31 iulie 2009, 10:40)

      unAlterEgo [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      Acum inteleg de ce se fac campaniile astea agresive de promovare a unor virusi din astia "mortali". Diletantismul si semidoctismul nu piere, orice i'ai face! Vor fi destiu imbecili care sa puna botul la vrajeala si - ce e cel mai grav!!! - sa ne dea sfaturi despre cat suntem de ignoranit si neinformati si cat de periculoasa este de fapt boala!
      Stimabile kllaus: te anunt ca am doi prieteni foarte foarte buni care au avut aceasta "maladie mortala" si mi'au povestit "gravitatea si gradul de periculozitate al acestei boli": este O GRIPA OBISNUITA!
      P.S.: nici noi nu avem nevoie de parerea unui diletant semidoct si ipohondru!
    • +7 (9 voturi)    
      Intodeauna (Vineri, 31 iulie 2009, 10:41)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      Intodeauna este cate unul destept ca tine. "Studenta" cum ii spui tu, nu spune ca boala nu e periculoasa, ci povesteste ce a patit aici in spital.

      Dar probabil ca ar trebui sa fii si tu "student" pentru vreo 3 -4 ani sa in telegi lucrurile simple.

      Iti sugerez sa te intorci la indienii tai si sa lasi lumea sa isi spuna parerea.
      • +1 (1 vot)    
        Articol aberant (Vineri, 31 iulie 2009, 12:59)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui Romy

        Ce a patit la spital? Mie mi se pare ca s-au purtat super ok, si au fost super profesionisti. Daca aveti asteptari aberante, duceti-va in State sau in Marea Britaniesi veti vedea ce patiti acolo la spital, cand va imbonaviti de gripa porcina.
        • 0 (0 voturi)    
          UK (Vineri, 31 iulie 2009, 15:44)

          alex [anonim] i-a raspuns lui CCC

          In UK gripa porcina nu se trateaza in spital.

          Consultul si diagnosticul se fac prin telefon, bolnavul trebuie sa nomineze pe cineva care sa se duca sa preia medicamentatia ("flu friend").

          Bolnavii nu sunt primiti in spitale, decat cazurile foarte grave cu complicatii.
        • 0 (0 voturi)    
          Recunoasteti prostii dupa prefixul "super'!! (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:43)

          Vanghelie [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Prostia din tine mai permite si alta exprimare decat cuvinte precedate de "super"? Nu incepe sa te doara "inteligentza"?
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Vineri, 31 iulie 2009, 15:26)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      ce-ai cu studenta?asa cum ai pus tu intre ghilimele. fata a relatat ce i s-a intamplat in cazul de fata. trebuie mereu sa fiti contradictorii.
      si inca ceva, poti sa fii vaccinat si s-o iei ...
  • +4 (6 voturi)    
    Gripa era mai usor de tratat.... (Vineri, 31 iulie 2009, 10:13)

    Voli [anonim]

    Speriata ca fetita mea avea simptome de care auzisem la tv, am chemat pediatrul.
    Avea amigdalita purulenta.
    Cand i-am spus ca ma temeam de gripa porcina, mi-a zis : eee, doamna, ce bine ar fi fost sa fie asa, pentru ca i-ar fi trecut in maxim o saptamana cu cateva panadoale...
    Acum va avea de tras 2 saptamani, cu antibiotice tari...
  • +2 (6 voturi)    
    gripa porcina (Vineri, 31 iulie 2009, 10:46)

    alex [anonim]

    Pericolul gripei porcine nu este severitatea bolii, ci faptul ca se transmite extrem de usor. Eu stau intr-o tara cu 110.000 cazuri intr-o singura saptamana, asta la nici sase saptamani de la primele cazuri.

    In felul acesta boala ajunge foarte usor la persoanele cu risc: diabetici, cei care sufera de boli de inima samd. Ceea ce se face in Romania e bine in sensul ca se intarzie declansarea unei epidemii de gripa, astfel incat atunci cand vor exista multe cazuri va exista si un vaccin anti-gripal (in august-septembrie).

    Lumea nu isi da seama de risc pentru ca e vorba de cei tineri si cu sanatate buna, insa prin delasare ei faciliteaza raspandirea bolii care va ajunge si la persoanele cu risc (in Romania procentul lor este mai mare decat in restul tarilor europene) si exista riscul deceselor.

    Din punctul meu de vedere o bila alba autoritatilor romane care s-au comportat mai bine decat cele britanice dupa aparitia cazurilor de gripa porcina.
    • -2 (4 voturi)    
      ??? (Vineri, 31 iulie 2009, 12:08)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

      De unde 110000 intr-o singura tara? Parca erau cam 100000 in toata lumea? :))

      Nu cred in afirmatiile pacientei privind personalul de la Matei Bals. Au personal de nota 10. O spun din proprie experienta.
      • +1 (1 vot)    
        cazuri (Vineri, 31 iulie 2009, 13:13)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/2563471/New-cases-of-swine-flu-hit-110000-in-England-last-week.html

        Din proprie experienta iti spun ca la mine in firma din 120 de oameni sase au stat acasa saptamana trecuta. Plus ca toti stranutau si isi trageau nasul.

        Parerile noastre sunt similare legate de sistemul sanitar romanesc (la Matei Bals nu am fost). Eu inca mai imi fac toate analizele medicale in Romania, si nu neaparat pentru ca sunt mai ieftine- dar serviciile mi se par mai bune decat sistemul medical public din UK.

        Doamna Lorena probabil ca e o femeie activa (ziarista) si de aia regimul de carantina ii creeaza un stres continuu. Asta explica articolul.
        • 0 (0 voturi)    
          Revenire (Vineri, 31 iulie 2009, 15:14)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

          Iata situatia mondiala la 27 iulie:

          http://www.who.int/csr/don/2009_07_27/en/index.html - - > 134.500 cazuri

          Insa este foarte posibil ca realitatea sa fie alta, cazuri care nu sunt inregistrate oficial si asta nu numai in UK.

          Despre sistemul medical romanesc, in mare parte ai dreptate. Dar la fel intreb, cum te-ai comporta la serviciu pe un salariu de 700 -800 lei?
          • +1 (1 vot)    
            :) (Vineri, 31 iulie 2009, 15:41)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            WHO inregistreaza doar cazurile documentate prin analize de laborator. In UK s-a renuntat de cateva saptamani la analize pentru ca sunt prea multe cazuri, consultul/diagnosticul se face prin telefon. De aceea numarul asta mare de cazuri nu sunt inregistrate la WHO.

            Vara nu sunt virusi gripali asa ca daca un om are simptome de gripa in mijlocul verii probabil ca e gripa asta noua.

            Eu cred ca un om care munceste trebuie sa se comporte profesional indiferent de salariu. Daca salariul nu convine, atunci cei nemultumiti ar trebui sa isi dea demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    din nou (Vineri, 31 iulie 2009, 14:04)

    sz [utilizator]

    incredibil cate nesimtire din partea cadrelor medicale.... li se cere doar sa-si faca datoria, nu le cere nimeni nimic peste competenta lor....
  • -2 (2 voturi)    
    cata imbecilitate (Vineri, 31 iulie 2009, 21:13)

    ralu [anonim]

    ,,Prezenta mea pe holuri, desi mascata sanatos, a fost intampinata cu tipete: „Nu mai iesiti din camera! O sa vina cineva si la dumneavoastra”.
    Pai si normal sa fie asa....daca esti in carantina, pai carantina sa fie, nu ca iese pacientul izolat si se plimba prin spital. Asa e in toate spitalele.
    Dupa ultimele date, rata de mortalitate in ce priveste gripa porcina la tineri e mai mare decat in comparatie cu gripa obisnuita. Asa ca medicii care au internat-o au avut ei motive sustinute.