Romania in presa internationala: Daca guvernul ar fi picat, atunci Romania ar fi fost in deriva

de C.C., M.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2010, 23:06 Revista Presei | Subiectele Zilei


Guvernul de centru-dreapta al Romaniei a supravietuit motiunii de cenzura si odata cu el ramane in aplicare planul de austeritate al Guvernului Boc. Motiunea a fost votata de 219 parlamentari, dar pentru a fi promulgata era nevoie de un total de 236 voturi. Cele 3 partide de opozitie care au initiat motiunea l-au acuzat pe actualul premier de incompetenta in gestionarea crizei si in scoaterea Romaniei din recesiune.

Faptul ca Guvernul Boc a ramas in functie este o veste buna pentru FMI, a carui comisie a venit saptamana trecuta la Bucuresti pentru a evalua impactul planului de austeritate. Daca concluzia lor va fi favorabila, Romania va putea beneficia de o noua transa de imprumut in valoare de 20 miliarde de euro.

La polul opus, cei 30.000 de manifestanti care cereau in strada demisia guvernului au fost nemultumiti de rezultatul votului, anunta AFP.​

Reuters relateaza ca mentinerea Guvernului Boc inseamna de fapt mentinerea promisiunii unei noi transe de imprumut de la FMI, bani care vor merge catre sustinerea reformelor. Valoarea leului nu a fost influentata in nici un fel de votul de miercuri.

Daca guvernul ar fi picat, atunci tara ar fi fost in deriva timp de multe saptamani pana la reconfigurarea situatiei politice, ceea ce ar fi influentat negativ moneda nationala care ar fi inregistrat o cadere drastica.

Guvernul Boc se afla in functiune de 10 luni si a iesit invingator in fata ambelor motiuni de cenzura ale opozitiei. Printre principalele masuri de austeritate adoptate de guvern se numara scaderea salariilor bugetarilor cu 25% si cresterea cotei de TVA cu 5%.

In mijlocul unor manifestatii in masa, Guvernul Romaniei a ramas in picioare dupa votul motiunii de cenzura initiata de o coalitie formata din PSD si PC si susinuta de PNL. In timp ce parlamentarii dezbateau motiunea, pe strazi protestau peste 20.000 de oameni impotriva masurilor de austeritate adoptate de guvern.

Din iulie 2010, Guvernul Boc a diminuat salariile bugetarilor si a crescut cota de TVA. Aceste masuri de austeritate fac parte dintr-o intelegere a executivului roman cu FMI in perspectiva careia Romania a beneficiat anul trecut de un imprumut de 20 de miliarde de euro din partea FMI si a Bancii Mondiale, informeaza Novinite.

Prim-ministrul roman Emil Boc a supravietuit unei motiuni de cenzura in Parlament pentru a doua oara in patru luni, guvernul sau de coalitie pastrandu-si unitatea, pe fondul protestelor stradale fata de masurile de austeritate.

Analistul economic Alexandre Vincent a declarat ca Romania este acum la rascruce de drumuri, iar deciziile importante ar trebui luate in privinta reducerii cheltuielilor publice, scrie Bloomberg.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2317 vizualizari

  • -16 (20 voturi)    
    Romania este de mult in deriva (Miercuri, 27 octombrie 2010, 23:35)

    alt analist [anonim]

    Romania este de mult in deriva.
    Acum aceasta deriva este si mai vizibila.
    Daca guvernul cadea se mai putea salva ceva.
    • +12 (12 voturi)    
      Daca guvernul cadea se salvau mogulii,Nastase ,Van (Joi, 28 octombrie 2010, 0:24)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui alt analist

      Si mai infulecau PSD-istii si PNL-istii halci din aceasta tara. Nu v-a ajuns PSD-ul atatia ani ? Sindicatele de azi au fost sindicate de cacat. conduse de PSD. S-au facut si mai de cacao decat erau.
      • -3 (3 voturi)    
        "saracii"de la pdl (Joi, 28 octombrie 2010, 10:33)

        spp [anonim] i-a raspuns lui cornel

        Sa ii lasam sa recupereze si ei prin furt,atatia ani de cand nu au fost la guvernare.
        Numai ca astia au furat in 2 ani cat au furat altii in 20 de ani,si daca mai stau 2 ani vor fura cat ailalti in 100 de ani.
        Problema este ca astia fura si nu dau nimic,ailalti furau dar mai dadeau si la altii.
    • +9 (9 voturi)    
      .... (Joi, 28 octombrie 2010, 0:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui alt analist

      mdeah...serviciul de relatii cu publicul al PSD.

      Nu merge oameni buni. Sfatul meu...scapati de Ponta ca are exact aceeasi eficienta cu mai vechiul Geoana.

      Daca guvernul cadea se salvau cativa paraziti bugetari pentru care eu platesc impozite. Guvernul nu a picat asa ca puteti sa incepeti cu impachetatul oameni buni..
    • +8 (8 voturi)    
      scuza-ma (Joi, 28 octombrie 2010, 1:01)

      sin [anonim] i-a raspuns lui alt analist

      ca nu imi bat capul sa iti explic de ce esti prost.
    • -7 (7 voturi)    
      in deriva ar fi insemnat ca inca pluteste (Joi, 28 octombrie 2010, 1:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui alt analist

      dar noi deja ne scufundam

      asta ca sa priceapa si marinaru'
    • +7 (7 voturi)    
      da (Joi, 28 octombrie 2010, 1:09)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alt analist

      esti mult mai inteligent decat Banca Mondiala, pacat ca doar tu crezi asta.
    • +9 (9 voturi)    
      Se salva pe naiba.... (Joi, 28 octombrie 2010, 2:30)

      eu [anonim] i-a raspuns lui alt analist

      Da... insa norocul nostru e ca guvernul nu a cazut si ca deriva poate fi corectata. Macar actualul guvern nu ascunde situatia, asa cum ar face-o opozitia.

      Se pare ca PSD si-a mai tras un sut in cur - a repetat faza cu sundajele de il dadeau presedinte pe ala de'i zic toti prostanac, si a mai ratat o motiune care, in sondaje, era deja castigata. Cate suturi in cur tre sa iti dai pana sa te pinzi ca esti pacalici?

      Bravo celor care au sustinut guvernul. Iar cei nemultumiti de nivelul somajului si asistentei sociale pot pleca in Spania, la cules de caspuni. Si acolo or sa fie asistati... cate 2-3 in fiecare baraca.
  • -7 (7 voturi)    
    ??? (Joi, 28 octombrie 2010, 0:52)

    srpc [utilizator]

    mi se pare mie sau tara ne apartine noua, nu strainatatii? conteaza ce vrem noi sau ce vrea FMI?
    • +5 (5 voturi)    
      Atata timp (Joi, 28 octombrie 2010, 8:02)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui srpc

      cat mancam mai mult decat producem si trebuie sa ne imprumutam pentru asta,facem ce spune FMI.Mai ales,ca noi nu prea am inteles cu ce se mananca capitalismul asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Conteaza!... (Joi, 28 octombrie 2010, 12:28)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      BA conteaza, cum sa nu! Numai ca unii vor sa stea acasa sau la servici fara sa faca nimic, tot aia, si altii nu mai vor sa accepte situatia asta!

      Ce te faci, cum o rezolvi?
  • -4 (4 voturi)    
    romania in deriva (Joi, 28 octombrie 2010, 1:28)

    M1234 [anonim]

    daca pica guvernul romania intra in deriva nu?
    asta e parerea biroului de presa al PDL?
    rupti de realitate
    • +4 (4 voturi)    
      nuu... (Joi, 28 octombrie 2010, 9:16)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui M1234

      asa e parerea celor de la Reuters...

      ma intreb care sunt sansele sa fie ei rupti de realitate, sau vuvuzelele anteniste si rtviste?
  • +3 (3 voturi)    
    3 autobuze din sat (Joi, 28 octombrie 2010, 7:58)

    nenea [anonim]

    de la mine din sat au plecat 3 autobuze cu oameni , iar fiecare a primit o suma de … de la PSD
  • 0 (0 voturi)    
    cum asa ?! (Joi, 28 octombrie 2010, 9:30)

    lili [anonim]

    "Daca concluzia lor va fi favorabila, Romania va putea beneficia de o noua transa de imprumut in valoare de 20 miliarde de euro. "
    HotNews, ati transcris corect , din ce publicatie ati preluat??!
    Cum, adica UN nou imprumut de 20 miliarde poate o noua transa din imprumutul de 20 miliarde?! E cu totul altceva.......
    Doamne fereste de un nou imprumut de 20 miliarde Euro, chinurile Domnului pe poporul roman pana la rambursarea lui ..........
    Cat despre caderea guvernului, era evident ca nu pica numai ca ramanem in continuare cu Dl Boc pe cap ori asta tine in loc Romania, se pare ca PDL nu are alta persoana mai competenta decat incompetentul Domn Boc, care ar putea sa-l inlocuiasca......
  • 0 (2 voturi)    
    De 20 (Joi, 28 octombrie 2010, 9:48)

    HESS [utilizator]

    De ani Romania a luat-o la vale.Cauza.,asa zisele partide politice.In realitate HAITE DE PRADATORI.
    Toate fara exceptie.Iar cei care mai cred in lupii astia au probleme grave de logica si viziune.
    Radeti voi radeti dar pe ei toti ii doare-n basca de voi .,noi.La televizor se cearta asa de fata prostiilor iar dupa sedinte se pupa-n bot .
  • 0 (0 voturi)    
    Cine Ponta si Psd-ul? (Joi, 28 octombrie 2010, 11:05)

    Maria [anonim]

    Sa se gandeasca la romani ,niciodata ....Pe ei nu-i intereseaza ce s-ar fi intamplat dupa motiune ei vor puterea pentru ei si doar pentru ei ,si l-au prins in hora si pe ''superbul ,seriosul'' Antonescu.
    Daca ar avea un pic de moralitate ar pune in balanta ce este mai rau sau ce este mai bine pentru fraierii de romani pe care stiu doar sa-i foloseasca ca pe niste marionete.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba baieti.... (Joi, 28 octombrie 2010, 22:52)

    goguberzu [anonim]

    uneori ma intreb daca unii dintre voi stiti in ce tara va aflati. Daca tot sunteti manjiti pe gura cu kk portocaliu macar lingeti-va pe bot si taceti o data. ",,,pentru care eu platesc impozite..., tipic romanesc si plin de imbecilitate. Gagiule, toti platim impozite, si bugetarii si cei de la privat. De ce nu te apuci tu, inteligentule sa iti faci o politie privata, o armata privata si alte institutii de genul asta. Bineinteles, ca in ignoranta si prostia ta vei spune ca nu ai nevoie de asa ceva, ca sunt ba prosti, ba betivi sau cine stie ce iti mai fata mintea aia, iar in realitate esti si tu un drogat de bucuresti.
    Mergeti si aduceti osanale mandrilor conducatori PD-L-isti, ca au reusit sa va spele creierele acelea mari cat o nuca, daca le umfli, of course.
    Si, by-the-way, cand va mai fata mintea sa imi dati si mie un pui, ok?