Gandul: Bercea Mondial are permis de conducere desi este analfabet

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 februarie 2011, 14:52 Revista Presei | Subiectele Zilei


Bercea Mondial
Foto: Agerpres
Bercea Mondial este analfabet, dar are permis de conducere, ceea ce contravine legislatiei din Romania. Faptul ca interlopul nu stie sa citeasca a iesit la iveala zilele acestea, cand a trebuit sa dea declaratii la Parchet si in fata instantei de judecata, relateaza ziarul Gandul.

In fata procurorului de caz, Eugen Iacobescu, Bercea s-a laudat ca el, spre deosebire de "intelectuali", este un om destept pentru ca a reusit sa faca milioane de euro fara carte, in timp ce oamenii cu facultate nu sunt in stare de nimic. De asemenea, in fata instantei de judecata, a luat declaratia consemnata de grefier si nu a stiut ce sa faca cu ea.

Ziarul Gandul a incercat sa afle daca autoritatile vor lua vreo masura in legatura cu acest aspect.

"Eu nu pot sa-i anulez permisul decat daca instanta constata ca a fost obtinut fraudulos", a declarat comisarul sef Lucian Dinita, seful Politiei Rutiere. Intrebat cine ar putea sesiza instanta de judecata, seful Politiei Rutiere a precizat ca acest lucru ar putea sa il faca Parchetul.

Intrebat daca Parchetul de pe langa Tribunalul Olt - care instrumenteaza dosarul penal al lui Bercea Mondial - va solicita judecatorilor anularea permisului de conducere al lui Sandu Anghel, procurorul Adrian Aspra, purtator de cuvant al institutiei, a declarat: "Pana acum nu s-a cerut anularea permisului, dar ancheta nu s-a terminat".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4068 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Macar fara permis (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:16)

    cristi767 [utilizator]

    Ar fi un nou fir, si de ce nu, o alta posibilitate de a inhata niste politisti corupti. Bravii procurori insa oare sunt si interesati?
    • +4 (4 voturi)    
      iti inteleg pct de vedere (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:32)

      cris25 [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      subscriu la ce spui, da tocmai procurorii sint de fapt buba!........ caz concret: sector 3, ....13 vlajgani, unii dintre ei damboviteni adevarati(tuciurii) joca fotbal in strada, lovindu-mi masia abia adusa din service; trec cu nevasta-mea si le spun sa-si mute locul de fotbal ca s-au facut atatea terenuri de sport nu e nevoie sa joace in strada; momentul urmator sint inconjuat de toti 13, primesc o bricheta-n cap si sint impins....., cand chem politia, imi torna-n fata politiei , o sticla de cola in cap, ei nu primesc decat o amenda pt disturbarea ordinii publice, bine-inteles pe care nu o vor plati-o vrodata. sint chemat la sectia 13, si pocurorul de acolo face in asa fel dosarul ca a reiesit ca eu cu nevasta-mea am sarit la bataie impotriva celor 13, nevasta-mea nu poate fii martor, si de aici ciudata judecatoare pe langa sector 3 bucuresti, trage concluzia, neinceperii urmarii penale pt individul agresor! concluzie: politia si mai ales justitia sint de carton in tara asta, eu unul nu ma mai astept la a mi se face dreptate de la acesti circari, o sa mi-o fasc singur data viitoare ! iar taxe nu voi mai plati vrodata, pt ca oricum nu mi se intoarce nici un lucru in schimb si nu am nici un drept! de ce sa mai pladesc vrodata ceva intr-o tara in care pot lua bataie, eu si nevasta-mea de la 13 golani, in plina strada, si sa reiese in final, ca eu si nevasta-mea gravida, am sarit la bataie inpotriva celor 13 firavi vlajgani damboviteni, mie sila de justitia romana!
    • +3 (3 voturi)    
      Pai si cu restul? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:05)

      ahha [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      Ca sunt pline strazile de gipane cu tuciurii analfabeti la volan, pe ei cine-i aresteaza?
      • 0 (0 voturi)    
        roparhaid (Duminică, 27 februarie 2011, 7:59)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui ahha

        da corect,
        jeep tre sa aiba numai romanii sateni-blonzi
  • -1 (1 vot)    
    base e de vina (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:21)

    kiki [anonim]

    base i-a dat carnetul de sofer
    el e de vina

    hi,hi

    mama, in ce tara traim

    de ce nu se face ancheta?
    tot base trebuie sa ceara ?
    tot el de vina?

    si dorim reforma....................
    • 0 (0 voturi)    
      Esti destept!!!! (Duminică, 27 februarie 2011, 8:24)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui kiki

      Dar fiica lui base nu e analfabeta si un IQ compus dintr-o singura cifra si totusi are carnet,si ce jeepan conduce.............
  • +4 (4 voturi)    
    Eu zic (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:23)

    eu [anonim]

    Eu zic ca ar fi normal sa se faca o ancheta sa vada cine l-a supravegheat la examen . Si nu numai pe el ca sunt multi care au baut cerneala ca nu au stiut ca sa faca cu ea.
  • +4 (4 voturi)    
    clar ca lumina zilei (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:24)

    dan radu [anonim]

    ca este coruptie pe fata.si cati sunt din astia!!
    sa vedem ce vor ace autoritatile....
  • +12 (12 voturi)    
    Pai shefu' sa traiti (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:28)

    burtosila [anonim]

    ....haules baules , eu nu stiu sa ti in mana nici un cutit , dapai o carte.
    Numai sabii si topoare sa moara trei copii de-ai mei !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Apropo de Pitesti ! (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:13)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui burtosila

      La Fabrica de Carnete au fost arestati zeci de politisti si nimic !
      Ba nu, s-a anulat un carnet :)))
  • +11 (11 voturi)    
    La fel si cei care i l-au dat ! (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:34)

    MenInBlack [utilizator]

    no comment
  • +13 (13 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:40)

    Stoned [utilizator]

    tipic tiganesc: sa avem masini, desi nu stim cum se scrie cuvantu masina, sa le si conducem, desi nu intelegem cand se termina strada sau e sens unic, si sa ne mai autointitulam Mondiali, Televizoare, Parbrize.
  • +3 (3 voturi)    
    credeti ca este singurul ????? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:41)

    geanin [utilizator]

    partea urita este ca nu este singurul analfabet cu permis de conducere!Ca dinsul mai sint mii de asa zis "soferi"! cred ca cei de la politia rutiera ar trebui sa-i controleze pe toti "soferii" analfabeti si sa le anuleze permisele de conducere.mai nou, de vreo doi ani multi dintre ei si-au luat permise de conducere in Anglia!!!!!! oare cum niste analfabeti care nu stiu limba romana,nu stiu sa scrie,sa citeasca,reusesc sa obtina permis de conducere in Anglia?!?!?!? chiar cei de politia rutiera nu si-au pus intrebarea aceasta niciodata? nu cred!!! dar ai tolereaza asa,pt ca ei cind deschid geamul masinii ai arata domnului agent...... alt fel de permis..... cu chipul Reginei Elisabeta pe el. altfel nu se explica...
    • +2 (2 voturi)    
      MĂ APUCĂ GROAZA (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:02)

      Doru D. [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Ţiganii aceştia sunt înfiorători şi la propriu şi la figurat. Mai ales la proriu... Mi-e şi frică să mă mai urc la volanul maşinii şi să circul pe străzile ţării. Dacă întâlnesc un analfabet dintre aceştia ? ?
      • 0 (0 voturi)    
        de ce te sperii de ei? (Duminică, 27 februarie 2011, 14:33)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Doru D.

        ia uita-te la fratele Presedintelui, chiar la Presedintele Basescu, la Stolojan, nu stiu ce judecatoare si nu stiu ce prim procuror sunt la mare pretenie cu Bercea, stau la masa cu el, petrec bine mersi, acum sincer chiar de ce ti-e frica?! Se pare ca poate fi un bun preten, ia uite la astia enumerati de mine? Lor nu le este frica, dece sa-ti fie frica?! Este omul asta preten la catarama cu elita lumii politice din Romania, ce nu-ti place?! btw, eu chiar te cred, FAUNA, adica.....
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:32)

      Lec [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Unii s-au luat in Ungaria , pardon, nu-i ostracizati pe englezti !
  • +10 (10 voturi)    
    investigatii (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:51)

    Nini S [anonim]

    trebuie sa se faca investigatii , iar politistii vinovati sa plateasca scump!
  • +7 (9 voturi)    
    Mdea (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:02)

    Un stelist [anonim]

    Asta conteaza acum, ca are permis de conducere auto desi e analfabet...
    Sa-i lase naibii permisul si sa-l bage la puscarie pt totdeauna, nu are ce face cu permisul acolo!
    • +1 (1 vot)    
      alta e problema (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:48)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      Din pacate nu ai inteles nimic!
      Aici nu e cel mai grav faptul ca asta nu stie carte, ci faptul ca niste politisti corupti (poate la presiune unor politicieni la fel de corupti) i-au acordat permis fara sa-l examineze.
      Intreb un jurist, daca eu fac o sezizare la parchet in care sezizez ca politistii au incalcat legea, este luata in considerare, pentru ca vad din articol ca parchetul nu prea se indeamna la treaba?
  • +12 (12 voturi)    
    oamenii cu facultate (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:02)

    fab [anonim]

    il saluta pe domnul Mondial, si ii ureaza din toata inima sanatate si o prezenta scurta in fata instantei.

    Avem nevoie ca de aer de asemenea oameni, cu spirit antreprenorial, care sa aduca bunastarea pe meleagurile noastre mioritice. Cu siguranta milioanele pe care le-a facut dansul au creat multe locuri de munca, au adus alte milioane la bugetul de stat, impovarat pana peste cap de intelectuali someri, si au adus zambetul pe fata multora din tinerele noastre sperante, pentru care singura speranta de mai bine, pana de curand, era fuga ca de dracu de patria natala.

    Singurul regret pe care-l incercam este ca Mondial nu va putea sa ne citeasca urarile de bine, totusi, speram ca curand (cacofonie permisa, de vreme ce dansul cu siguranta are treburi mai importante decat o analiza gramaticala a textului), ne vom ruga si vom aprinde o lumanare pentru dansul.
  • +1 (1 vot)    
    Bercea ... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:19)

    za-k [utilizator]

    trebuie pedepsit exemplar, mers pina in pinzele albe cu verificarea lui si a familiei lui si a tuturor care l-au sustinut si ajutat. La bulau cu cocalarii si prietenii lor!

    Numa' bine,
    za-k/
  • -1 (1 vot)    
    il are in schimb pe nasu' (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:46)

    radu [anonim]

    Nici nu trebuie sa stie carte el, stie nasu' destula ....(Levantul) ;)
  • -1 (1 vot)    
    ei, si ce? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 18:42)

    Codruta N [utilizator]

    Si Basescu a avut note proaste la scoala - si iata! a ajuns Presedinte?
    Ii trebuia sa stie sa citeasca, pentru ca sa-i sperie in trafic pe toti care circula normal? Daca are un gipan bun, isi face omu' loc pe sosea, fara sa mai tina cont de nimeni >:)
    Cui ii trebuie scoala in tzara asta? si pentru ce?
  • +1 (1 vot)    
    Precizari (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:04)

    Florin [anonim]

    Sustinerea examenului pentru obtinerea permisului de conducere NU ESTE CONDITIONATA in legislatia din Romania de absolvirea vreunei forme de invatamant - primar, gimnazial, liceal, superior s.a.m.d. Ordinul Ministrului de Interne nr. 268/2010 (publicat in Monitorul Oficial al Romaniei - se poate studia pe internet) privind examinarea candidatilor la examenul pentru obtinerea permisului de conducere cat si celelalte ordine emise incepand cu 2006 NU IMPUN ca dosarul de examinare sa contina si copia unui act de studiu. Nicaieri in Europa, nicaieri in lume, cel putin unde stiu eu, nu se solicita copia vreunui act de studii pentru a obtine permisul de conducere auto. In vechea legislatie a existat o asemenea prevedere, prin care candidatul trebuia sa faca dovada studiilor, numai ca la aderarea la normele Uniunii Europene s-a considerat ca acesta este un factor de discriminare intre cetateni.
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa.. (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:32)

    danarad [anonim]

    .., la ce le trebuie carte,pai la cite sabii,cutite si topoare stiu minui ,,razesii'' astia,mai bine deschid un templu shaolin.
  • +1 (1 vot)    
    Rautate (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:42)

    alexm [anonim]

    De ce sunteti rai? Poate a uitat intre timp saracu' sa citeasca.
  • -1 (1 vot)    
    doar permis? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:51)

    lungu bogdan [anonim]

    la ce relatii are pana la varf, ma mir ca nu s-a facut si doctor docent. cam slabut doar cu permis. permis isi poate "cumpara" oricine.
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 20:29)

    Bazil [anonim]

    "Eu nu pot sa-i anulez permisul decat daca instanta constata ca a fost obtinut fraudulos", a declarat comisarul sef Lucian Dinita, seful Politiei Rutiere. Corect comisare, asa este, dar poti demite imediat pe cel (cei) care i-au acordat permisul. Nu este necesara ancheta. Ii dai afara din politie. Scurt.
  • -1 (1 vot)    
    sa vedem daca stiti (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 21:16)

    PROVOCATORU [anonim]

    de dat cu parerea o faceti frumos.
    acum sa vedem ce stiti dvs. despre tara tiganilor cu capitala la strehaia si posibil candidat la presedintie dl. mondial?
    si de ce n-a fost sa fie aceasta republica?fiindca tiganii sint regalisti?
  • +2 (2 voturi)    
    Permisul de c onducere (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:05)

    mc [anonim]

    In atentia Domnului Ministru de Interne!

    Daca un cetatean are Permis de conducere fiind analfabet cei care l-au dat trebuie trasi la raspundere.Totodata ,sefii lor care au aflat si nu fac nimic, imediat ,sunt fie complici,fie incompetenti.
  • +2 (2 voturi)    
    Judecand la rece... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:35)

    Sasu T. [anonim]

    ... ar trebui sa existe un dosar la scoala de soferi si
    un protocol al examenului teoretic si practic sustinut de Bercea Mondial... si cine cauta, gaseste.
    Dar nu sunt convins, ca se cauta...
  • 0 (0 voturi)    
    Facetzi o mare confuzie (Duminică, 27 februarie 2011, 8:51)

    Sasu [anonim]

    Mondialul sasi faca 7 palate a facut mari service Securitatzi .Sa stringa capital pentru 7 palate precis a cooperat si cu noile servici. Nu ie esclus sa fie omul si creatura lor ca multzi altzi tzigani care au turnat si au rupt osele romanilor pe care apoi iau jefuit .
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Duminică, 27 februarie 2011, 9:41)

    ticu [anonim]

    fratilor sa vedeti in vrancea cati tigani au permis si nu stiu carte
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Duminică, 27 februarie 2011, 9:44)

    costy [anonim]

    oare pe militianul examinator cine il controleaza?
  • 0 (0 voturi)    
    ex (Duminică, 27 februarie 2011, 11:19)

    xxxxxx [anonim]

    oricum nu are ce sa faca cu permisul in puscarie . de acolo nu mai iese viu . interesant ar fi sa-i vedem si pe ce i care-l inconjurau si care-i aparau spatele la racoare .se stiu bine cine sunt
  • +1 (1 vot)    
    7 Palate si 7 Servici .??? (Duminică, 27 februarie 2011, 15:08)

    Sasu [anonim]

    Unde au fost cele 7 servicii de securitate cind Mondialii construia 7 palate in Romania ???
    Am rezerve sa cred ca Mondialul face parte din banda si acum e debarcat ca nu a cotizat.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar fiscul? (Duminică, 27 februarie 2011, 17:54)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Sasu

      Cele 7 servicii ,ANAF-ul,fiscul si toate cele dorm bine merci pe banii contribuabililor.Bani frumosi si la pensie o pensie grasuta platita din truda copiilor nostrii.Cand sa ajuns ca interlopii sa isi naseasca copii cu puliticienii VAI DE EA TARA SI VIITOR.Si cand te gandesti ca astia se puiesc(anul si plodul) te apuca groaza.