Radu Banciu, amendat de CNCD cu 8.000 de lei după ce a spus că „Serena Williams arată cum sunt maimuțele de la ZOO cu fundul roșu”. „Afirmațiile exprimă o formă de rasism extrem”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:34 Revista Presei | Vedete


Radu Banciu
Foto: Facebook
​​Jurnalistul Radu Banciu a fost amendat de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) cu 8.000 de lei după ce într-o emisiune a afirmat că „Serena Williams arată cum sunt maimuțele de la gradina zoologică cu fundul ăla roșu”.

„Colegiul director arată că sclavia persoanelor de culoare a fost bazată, printre altele, pe comparația lor cu maimuțele. În consecință, astfel de afirmații exprimă o formă de rasism extrem. Gravitatea faptei rezultă din statutul de jurnalist al autorului declarației, conținutul rasist al afirmației, respectiv din faptul că jurnalistul în cauză a recidivat în privința mesajelor discriminatorii”, se arată într-un comunicat al CNCD.

Hotărârea de sancționare a fost luată cu unanimitate de voturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


5865 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    Mi se pare ca 8000 de lei este prea (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:41)

    Cuca [utilizator]

    putin - oricum, nu ii va plati el, ci patronul.
  • -12 (28 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:51)

    Nevermind [utilizator]

    Corectitudine politica pe paine... incet-incet si la noi. L.be triste
    • +9 (19 voturi)    
      romani prosti (Miercuri, 11 septembrie 2019, 17:04)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      E fascinant cum tot felul de torpile mioritice s-au saturat de corectitudine politica.
      Gata, frate, ma lesi, pai eu vin din tara lui dragnea si dancila, stiu deja astea, nu ma plinctisiti.
      Nici nu s-au sters de balega la care au ranit ei si stramosii lor, dar deja au depasit conditia de corectitudine politica, e ceva desuet.
      Daca-i spui ca ma-sa-i crwa e ofensat, acolo e brusc corect politic, dar in cazul negrilor nu, acolo-s maimute de la zoo.
    • +8 (18 voturi)    
      aici nu e vorba de corectitudine politica (Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:45)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      aia e altceva.. aici este vorba de neam prost si oligofrenie in stare pura. Humanoidul asta ar trebui aruncat la tomberon ca dan diaconescu.
  • -2 (26 voturi)    
    gaina alba e ok (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:52)

    Crup [utilizator]

    Acum nu multi ani, Serena a declarat pe un teren de tenis, in auzul presei, ca Simona Halep este o "gaina alba". Serena fiind neagra, presa n-a zis pas!
    Daca insa Simona ar fi zis de asta ca e "maimuta neagra"... cred ca era exclusa multi ani din tenis sub revolta colosala a corectiolor politici!
    Sigur, n-are legatura directa cu CNCD, dar n-am putut sa nu-mi amintesc!
    • 0 (6 voturi)    
      Fals (Miercuri, 11 septembrie 2019, 19:54)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Cand s-a intamplat asta ? Singurul incident de care imi aduc aminte si care a fost criticat la acea data a fost declratia tatalui surorilor Williams despre Irina Sparlea "a big, tall, white turkey". Remarca a fost cauzata de comportamentul nesportiv al Irinei care s-a lovit intentionat de Venus Williams

      https://www.youtube.com/watch?v=u12Ss-ldLM0
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 12 septembrie 2019, 13:04)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Dupa cum vezi, faptele nu-i intereseaza pe concetatenii tai. Am spus acelasi lucru, dar la hotnews lucreaza, in schimbul doi, flacai care in esenta cenzureaza idei. Faptul ca ai 3 thumbs down denota cu cine schimbi idei pe acest forum. Astea-s de fapt maimutele pe care le intereseaza doar sa arunce cu rahat, nicidecum ce e adevarat sau fals...
  • -6 (24 voturi)    
    pai omul nu se trage din maimuta? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce pana mea este aia "rasism extrem"?

    Radu Banciu ar trebui sa dea in judecata CNCD pt. ca pare o monstruozitate neconstitutionala.
  • +5 (27 voturi)    
    Pai, e la a N-a recidiva... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:13)

    Olyx [utilizator]

    dovada ca amenda de 8000 lei e un "mizilic" pentru R.Banciu ( sau pentru B1 TV-nu stiu cine o plateste...) Cred ca astia sunt banii "de seminte" pentru R.B.( intr-adevar, din alea aduse din Kiribati sau Mururoa !...) Probabil ca "licitatia" ar trebui sa inceapa de la 80.000 lei, zilnic...Numai asa "si-ar pune lacat la gura"...
  • +6 (26 voturi)    
    grobian (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:26)

    optiunea-2 [utilizator]

    acest om cu capul cit o buca de om gras si gura in loc de kur. se crede el un fel de standard, poate de'aia am ajuns unde suntem ca ne'au condus atotstiutori de'astia nesimtiti si plini de ei (full of shit)
    din punctul de vedere al serenei, banciu e un frustat onanist care n'a vazut in viata lui 1milion de dolari si face spume la gura cind e vorba de altii care au...
    • +8 (16 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 11 septembrie 2019, 17:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Din punctul ei de vedere, pocitul nici nu exista. Iti dai seama ca nu e singurul imund care i-a spus ca e maimuta, ca e grasa, ca e urata, ca e barbat etc etc.
      Nu ajungi cea mai mare jucatoare din istorie plecand urechea la tot felul de scursuri umane.
      As zice ca piticul nici nu e rasist de felul lui ci isi joaca rolul pentru pocitanii gen nevermind si altii de pe site, oameni inexistenti, care se consoleaza aruncand cu noroi, crezand ca daca-o fac maimuta ei devin cumva superiori.
  • -3 (27 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:27)

    andrei_2013 [utilizator]

    felicitari CNCD pentru asumarea rolului de politie a gandirii pe model orwelian, model care deja exista in vest si da numai rezultate dezastruase.

    'facts don't care about your feelings'
  • +4 (8 voturi)    
    pt indignati (Miercuri, 11 septembrie 2019, 17:37)

    brita [utilizator]

    uitati-va si voi in oglinda, breh, ce vedeti? fotomodele?
  • +3 (5 voturi)    
    Era doar o comparatie plastica - gazetareasca !!! (Miercuri, 11 septembrie 2019, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Tuta Firea facea glume cu maimutza plangatoare in aproprierea lanului de ambrozie
    Protectia animalelor nu o amendeaza ?
  • -2 (8 voturi)    
    Marlanie (Miercuri, 11 septembrie 2019, 19:57)

    4real [utilizator]

    Banciu recidiveaza, ar trebui amenzi mai mari care sa descurajeze astfel de comportamente mizerabile. Insa Banciu stie ca are suporteri, ii vedem si printre comentatori, care aproba aceste afrmatii jignitoare. Se pare ca a fi politically incorrect inseamna in zilele noastre sa fi rasist si sa jignesti. Multe lume nebuna!
  • +3 (5 voturi)    
    E si prost (Joi, 12 septembrie 2019, 11:24)

    un_carnat [utilizator]

    Sper doar ca si Buzdu (ce nume de prost gust) si Morar sa pateasca la fel.